آریا بانو

آخرين مطالب

نقش کارآفرین در بهبود کیفیت زندگی جامعه مقالات

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تعریف شما از کارآفرین و کارآفرینی چیست؟ صرف نظر از تعاریف عمومی و متداولی که برای کارآفرینی وجود دارند، یک ویژگی منحصربفرد دیگر نیز قابل بررسی است و آن توانایی کارآفرین برای بهبود کیفیت زندگی جامعه می‌باشد. یک کارآفرین، در وهله اول به واسطه سنت شکنی و عملگرایی اش شناخته می‌شود. او فردی است که به ندرت شرایط موجود در جامعه را پذیرفته و همواره در جستجوی راه حلی برای بهبود وضعیتی است که خود و سایر افراد جامعه- و در سطح کلان، جهان- در آن قرار دارند. در واقع، دیدگاه کارآفرین یک دیدگاه بهبودی‌خواه است.
اما ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کند که کارآفرینان چگونه می‌توانند بهبود کیفیت زندگی جامعه را رقم بزنند؟ سه ویژگی مهمی که کارآفرینان برای تاثیرگذاری بر کیفیت زندگی جامعه خود بدان نیاز دارند عبارتند از:
شجاعت و شهامت خودباوری صداقت

آریا بانو

آریا بانو


به عقیده فیلسوف بزرگ، ارسطو، اولین فضیلت انسان شجاعت است. ارسطو شجاعت را مادر دیگر فضایل انسانی می‌داند. شاید ما نیز بتوانیم شجاعت را مهمترین فضیلت هر کارآفرین تلقی کنیم. زمانی که هیچ راه حلی برای یک مسئله یا معضل موجود ارائه نشده است، این کارآفرینان هستند که با شجاعت تمام، ریسک راه‌حلهای نوین را به جان خریده و نتیجه شیرین آن را با دیگران شریک می‌شوند. همچنین، این افراد به دلیل تاثیرگذاری بالایی که دارند قادرند ضمن حرکت در مسیر موفقیت حرفه‌ای خود، افراد دیگری را نیز تحت هدایت و رهبری گرفته و روحیه موفقیت و پیشرفت را در آنان نیز پرورش دهند. با این وجود، قبول مسئولیت سایر افراد مستلزم شهامت زیادی است که اغلب در میان کارآفرینان نمونه به وفور یافته می‌شود. اگر به کارآفرینی علاقمند و یا در این عرصه مشغول به فعالیت هستید، اما شجاعت کافی را در خود نمی یابید جای نگرانی نیست. خوشبختانه، بر خلاف باور عوام، شجاعت یک مهارت است که با آموزش و تمرین، قابل اکتساب و استفاده خواهد بود.
کارآفرینی که از شجاعت و شهامت کافی برای هدایت دیگران برخوردار است، باید یک مرحله مهم اولیه را پشت سر نهاده باشد. او پیش از هر اقدامی، باید در ابتدا به خود و ارزشها و تعهداتش ایمان داشته باشد. تنها با تکیه بر این خودباوری است که فرد قادر است تصمیماتی حیاتی در خصوص سرنوشت یک جامعه اتخاذ کرده و بهترین راهکارها را برای بهبود کیفیت آن ارائه و مورد اجرا قرار دهد.
عامل دیگری که در این راستا و در کنار خودباوری به یاری کارآفرینان بهبودی خواه می‌شتابد عامل صداقت است. زمانی که کارآفرین به عنوان مدیر و رهبر یک جامعه مشخص از صداقت و شفافیت کافی برخوردار باشد، می‌تواند از این صداقت در روابط میان فردی خود استفاده کند. بدین ترتیب، ظرف مدتی کوتاه، از طرف دیگران مورد اعتماد و اطمینان قرار خواهد گرفت.
تغییر، فرزند خلف کارآفرینی

آریا بانو

آریا بانو


شما به عنوان یک کارآفرین چه هدفی دارد؟ آیا غیر از این است که هدف اصلی تان حل یک مسئله، و به طور کلی، تغییر یک وضعیت است؟ اساسا”، کارآفرینان با اقداماتی مانند اشتغال زایی و نوآوری پرسنل خود را به سمت یادگیری مهارتها و تواناییهای جدید و بیشتری سوق می‌دهند. کارآفرینان بواسطه همکاری با دیگر افراد، در صدد آنند تا با ارائه محصولات، خدمات و راهکارهای نوین و سودمند یک استاندارد سالم و بهینه را برای جهان خلق کنند. به عبارتی دیگر، بخش عمده ‌ای از وظیفه ارتقای استانداردهای کیفی زندگی مردم جهان بر عهده کارآفرینان می‌باشد. لذا کارآفرینان نقش و جایگاه مهمی در جوامع گوناگون دارند. به علاوه، زمانی که کارآفرینان از شرایط و امکانات کافی و مناسب برای فعالیتهای حرفه‌ای خود برخوردار باشند، به مهره‌ای کلیدی در جامعه بدل شده و قادر خواهند بود افراد بیشتری را در این مسیر هدایت و تربیت نمایند.
به طور کلی یک کارآفرین برای تغییر و بهبود کیفیت زندگی جامعه سه مرحله اصلی را پشت سر می‌گذارد:
1. مشاهده
کارآفرین شرایط جامعه را مشاهده می‌کند، و با کشف و بررسی مشکلات و نیازهای آن راه حلی ارائه می‌کند که جهان را رو به بهبودی و پیشرفت هدایت نماید.
2. چاره اندیشی
کارآفرین به دلیل ماهیت شغلی خود از ویژگیها و مهارتهای خاصی نظیر مقاومت، هدفمندی، شهامت، ریسک پذیری، آینده‌نگری و تنوع طلبی برخوردار است. او با تکیه به هرکدام از این مهارتها قادر است، راه حل مناسب برای شرایط موجود را کشف و مطرح سازد.
3. بینش
شور و اشتیاق کارآفرین به دستیابی به هدفش حکم موتور اتومبیلی را دارد که در مسیرهای دشوار او را جا نخواهد گذاشت. کارآفرین با بینش و آینده نگری مختص به خود، هدفش را طوری تنظیم می‌کند که علیرغم مواجهه با موانع، چالشها و مشکلات گوناگون از حرکت باز نایستد.
چند کارآفرین که به بهبود کیفیت زندگی جامعه جهانی کمک شایانی کردند
توماس ادیسون و اختراع برق

آریا بانو

آریا بانو


یکی از برترین کارآفرینان کل تاریخ بشری که با اختراع برق، روشنایی را به سراسر جهان هدیه نمود. او معتقد بود که هزینه استفاده از برق باید برای همه پایین باشد. به گونه‌ای که تنها کسانی که از شمع استفاده می‌کنند ثروتمندانی باشند که قصد دارند فضایی شاعرانه خلق کنند.
هنری فورد و اختراع اتومبیل
فورد اولین اتومبیل را برای طبقه متوسط امریکایی تولید نمود. یکی از رموز موفقیت این کارآفرین نمونه که با امضای فوردیسم توانست توجه بسیاری از مردم جهان را به تولیدات خود جلب کند این بود: تولید انبوه خودروی ارزان و دستمزد بالای کارگران. از جمله تغییرات دیگری که وی در جهان ایجاد کرد این بود که او اولین فردی بود که حقوق کارگران را به 5دلار افزایش داده و طرح 5 روز کاری در هفته را پیشنهاد و عملی نمود.
مارتین کوپر و اختراع تلفن همراه
مارتین کوپر، مخترع اولین تلفن همراه –شرکت موتورولا- برای اعطای این هدیه تحول بخش به جهان بشری، ده سال زمان نیاز داشت. او با اختراع تلفن همراه این امکان را به افراد داد که این بار به جای اختصاص یک شماره تلفن به یک خانه، مغازه، اداره و … به شخصه از یک شماره برخوردار باشند. امروزه، نقش تاثیرگذار تلفنهای همراه بر کیفیت زندگی افراد بر هیچ کس پوشیده نیست.
مک کانل و اختراع آون
صاحب کمپانی برند آرایشی آون، آقای مک کانل توانست گام بزرگی در بهبود کیفیت زندگی زنان بردارد. او پس از آگاهی از علاقمندی زنان خانه‌دار به محصولات آرایشی اش به این نتیجه رسید که با اعطای نمایندگی فروش به آنان با یک تیر چند نشان بزند. وی با این کار موفق شده بود هم محصولات خود را از طریق شبکه‌های ارتباطی زنان با سرعت و کمیت بیشتری به فروش برساند؛ و هم برای زنان خانه داری که همسرانشان بیرون از خانه مشغول به کار بودند اشتغالزایی کند و بدین واسطه، بر شهرت خود بیفزاید.
تیم برنرلی و ابداع اینترنت
تیم برنرلی، با اختراع تارنمای جهانی (WWW) موفق شد راههای ارتباطی افراد در سراسر جهان را به کوتاهترین حالت ممکن تغییر دهد. تغییر و تحولی که این کارآفرین در زندگی بشر امروزی به وجود آورده است، بسیار قابل توجه و تکرار نشدنی است.
لری پیج و سرگئی برین، موسسان گوگل
پرطرفدارترین و دوست داشتنی ترین موتور جستجوی اینترنتی، یعنی گوگل با امکانات وسیعی که در اختیار کاربران خود قرار داده توانسته به کلی جهان را دستخوش تغییر و تحول قرار دهد. همانطور که واقفید، واژه گوگل در حال حاضر، به عنوان یکی از مدخل‌های فرهنگ لغات انگلیسی آکسفورد و به معنی جستجو در سایت گوگل به کار می‌رود. البته صاحبین شرکت گوگل، تنها به همین موفقیت بسنده نکرده و در انواع و اقسام ابعاد زندگی اعم از نقشه خوانی، راهیابی، ترجمه، فضای ذخیره سازی ابری و… به بهبود کیفیت زندگی بشر کمک کرده اند.
علاوه بر موارد موفق، کارآفرینی های دیگری نیز وجود داشته اند که هر کدام به نوبه خود، جهان را مورد تغییر و تحول قرار داده‌اند. به گونه‌ای که گاها تصور جهانی بدون این محصولات و خدمات در مخیله بشر امروز نخواهد گنجید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه شبانه زنان موفق در دنیا/ موفقیت به سبک افراد معروف

یافته‌های جدید دانشمندان درباره ماسک

تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانو ذرات هوشمند

یک لکه خورشیدی در حال چرخش به سمت زمین است

افزایش احتمال ابتلای کودک به اوتیسم با مصرف ماریجوانا در دوران بارداری

سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن روسی کرونا چه می‌گوید؟

مسی سوژه شد!

یحیی و لیست اینترنتی خرید ستاره برای پرسپولیس

عطش پرسپولیسی‌ها برای پیروزی در بازی درون‌تیمی

وکیل مربیان کروات پرسپولیس منتظر دریافت نامه فیفا

طعنه ستاره بایرن به خاطر سوال درباره لئو مسی!

تبریک جالب حساب رسمی لیگ برتر انگلیس به جهانبخش

اتهام جنجالی پرسپولیس علیه استقلال

بایرن مونیخ- بارسلونا؛ ببر، قهرمان شو!

سوال پسر ستین از گاوهای مزرعه پدر؛ بارسا قهرمان می‌شود؟

یک بازیکن پاری‌ سن ژرمن کرونا گرفت

امید ابراهیمی در تمرین سایپا

افت فاحش نفتی‌های لیگ برتر در نیم فصل دوم

آذری: پول مفت به بازیکن چاق نمی‌دهم

پرسپولیس به پرداخت 200 هزار یورو پیش پرداخت برانکو محکوم شد!

تارتار: بازیکنانم 7 ماه پولی نگرفتند، چطور انگیزه ایجاد کنم؟

زنیت با سردار آزمون به پیروزی رسید

بازگشت دیاباته به تمرین استقلال و تشکر مجیدی از بازیکنان

بازگشت بشار به تمرینات گروهی

شجاع به پر و پای سیدجلال پیچید

گاسپرینی: مقابل PSG یک ایتالیا حامی ماست

هافبک سابق بایرن مونیخ به تاتنهام پیوست

قایدی: گلزنی بلدم؛ نیاز به گول‌زنی داور ندارم

هیچ مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب صادر نشده است

دو خط کتاب/ هر روز بیشتر در خاطرات گذشته فرو می‌روم

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته _ قسمت دوم

شاعرانه/ چه بگویم که کمی خوب شود حال دلم؟

بازگرداندن یک کتاب به کتابخانه پس از 37 سال!

بالاخره زبان سرخ اسدالله علم سرِ سبزش را به باد داد

خاطره‌بازی با فیلم قدیمی «دل نمک»

چهره ها/ بهرام افشاری در کنار کارگردان فیلم «صحنه زنی»

چهره ها/ نگاه نافذِ حامد سریال «آقازاده»

چرا تنابنده ارسطوی محبوب «پایتخت» را قاچاقچی کرد؟

حمید لولایی استادِ «داداش‌جان» در «بچه‌ محل» شد

چهره ها/ ژست مونا فرجاد برای عکس گرفتن

چهره ها/ طرحی جالب از خانم دارابی و آقای جبلی در «ورود آقایان ممنوع»

مهمانانی که به فصل جدید «چهل تیکه» می‌آیند

شکست مطلق جایگزین «نود» در شبکه سه

چرا آناهیتا افشار بازی در «هفت و نیم» را قبول کرد؟

چهره ها/ علل محبوبیت ماه‌چهره خلیلی از نظر مژده خنجری

چهره ها/ یکتا ناصر در ورژن بدجنس «آوا»

آثاری که بهناز جعفری آرمان‌هایش را در آن‌ها می‌دید

سکانسی از بازی علی نصیریان و علیرضا خمسه در «روز باشکوه»

افشاگری از هزینه «ما همه با هم هستیم»؛ 27 میلیارد تولید، 3 میلیارد بازگشت سرمایه!

چهره ها/ داستان هانیه غلامی و ماجراهای فضای مجازی