آریا بانو

آخرين مطالب

"هوش مصنوعی" و "علم داده" یار انسان در مقابله با کرونا گوناگون

"هوش مصنوعی" و "علم داده" یار انسان در مقابله با کرونا
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / اکنون ماه‌ها است که بیماری کووید-19 در جهان شیوع پیدا کرده و افراد بسیاری در جهان به آن مبتلا شده و برخی نیز جان خود را از دست داده‌اند. در میان این همه‌گیری، فناوری نقش پررنگی در جلوگیری از ابتلا به این بیماری ایفا کرده و می‌کند.
به گفته سایت "ورلد آو مترز" از زمان اولین گزارش شیوع بیماری کووید-19(COVID-19) در ووهان چین تاکنون مردم 215 کشور جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند. هنگامی که چین مبارزه خود برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری را آغاز کرد، بر بخش فناوری قدرتمند خود و به طور خاص هوش مصنوعی(AI)، علم داده و فناوری برای ردیابی و مبارزه با بیماری تکیه کرد. در همان حال رهبران شرکت‌های فناوری این کشور از جمله شرکت‌های هوآوی، بایدو و علی بابا و ... در حوزه توسعه فناوری‌های خود در بخش خدمات درمانی، ابتکار بیشتری به خرج دادند. در نتیجه، استارت‌آپ‌های فناوری بطور کامل با پزشکان، دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی در سراسر جهان همکاری کردند تا بتوانند فناوری‌هایی را برای مبارزه با ویروس مذکور توسعه دهند. در این خبر 10 فناوری هوش مصنوعی و علم داده که برای جلوگیری از ابتلای افراد به بیماری کووید-19 توسعه داده شده و نقش مهمی در مدیریت و مبارزه با این بیماری داشته را معرفی کرده‌ایم.
1. هوش مصنوعی برای شناسایی، ردیابی و پیش‌بینی شیوع بیماری
هرچه ما بتوانیم سریع‌تر حضور ویروس را ردیابی کنیم، بهتر می‌توانیم با آن مبارزه کنیم. با تجزیه و تحلیل گزارش‌های خبری، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و اسناد دولتی، هوش مصنوعی می‌تواند نحوه مقابله با شیوع این بیماری را بیاموزد. ردیابی خطرات بیماری‌های عفونی با استفاده از هوش مصنوعی دقیقاً کاری است که شرکت بلودات(BlueDot) در کانادا ارائه می‌دهد. در حقیقت، هوش مصنوعی شرکت بلودات چند روز قبل از انتشار هشدارهای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری یا سازمان بهداشت جهانی هشدارهای عمومی نسبت به این ویروس را اعلام کرد.
2. کمک هوش مصنوعی در تشخیص ویروس
شرکت هوش مصنوعی "اینفرویژن"(Infervision) هنگام شیوع ویروس کرونا در جهان یک راه حل خوب ارائه داد تا به کارکنان مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا این بیماری را بطور مؤثر تشخیص داده و بر روی آن نظارت داشته باشند. بخش‌های تصویربرداری در مراکز درمانی با افزایش حجم کار ایجاد شده توسط ویروس، بسیار تحت فشار هستند. راه حل آنها سرعت تشخیص سی تی اسکن را بهبود می‌بخشد. نرم افزار توسعه داده شده توسط این شرکت مبتنی بر هوش مصنوعی است و " اینفر ویژن"(inferVISION) نام دارد و می‌تواند به سرعت بیماران مبتلا به بیماری کووید 19 را تشخیص دهد. این نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای آموزش و استنتاج به واحد پردازش گرافیکی‌ انویدیا متکی است و از فشاری که بر روی دوش پرسنل بیمارستان برای غربالگری بیماران مبتلا به کووید 19 است، می‌کاهد.
این نرم افزار به پرسنل بیمارستان کمک می‌کند تا بیماران مبتلا به این ویروس سریع شناسایی شوند و این موضوع نیز به پزشکان کمک می‌کند تا آنها این بیماران را در اولویت قرار دهند و سریع‌تر مراحل درمان را آغاز کنند. این نرم افزار وابسته به برنامه Clara SDK انویدیا است. برنامه مذکور یک برنامه مراقبت‌های بهداشتی هوش مصنوعی برای تصویربرداری پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی است. نرم افزار جدید "اینفر ویژن" قادر است علائم معمولی یا علائم جزئی کووید-19 را در بیماران مشکوک به این بیماری تشخیص دهد. برای انجام این کار، این نرم افزار قادر است علائم ذات الریه که می‌تواند توسط این ویروس ایجاد شود را تشخیص دهد.
این نرم افزار در ابتدا برای تشخیص علائم سرطان در سی تی اسکن ریه ایجاد شده بود. هوش مصنوعی پشت این نرم افزار با استفاده از بیش از 2000 تصویر سی تی اسکن برخی از اولین بیماران مبتلا به کروناویروس در چین آموزش داده شده است.
یکی از ویژگی‌های خاص این نرم افزار نسبت به دیگر نرم افزارها سرعت تشخیص آن است. پزشکان با استفاده از نرم افزار موجود، می‌توانند به سرعت بهترین گزینه‌های درمانی را برای بیماران مبتلا به ویروس تعیین کنند. شرکت علی بابا همچنین یک سیستم تشخیص هوش مصنوعی ساخته است که به ادعای آنها این سیستم با دقت 96 درصد می‌تواند ویروس را تشخیص دهد.
3. محافظت از کارکنان بهداشتی
طی این دوران که جان کارکنان بیمارستان بسیار در خطر است توسعه فناوری‌هایی برای کاهش تعامل بیماران و پزشکان و کارکنان بسیار حیاتی است. پلتفرم بلاک‌چین نرم افزار شرکت آنت فاینانشال به سرعت بخشیدن به پردازش مطالبات کمک می‌کند و میزان تعامل چهره به چهره بین بیماران و کارکنان بیمارستان را کاهش می‌دهد.
4. تحویل داروها با پهپاد
یکی از امن‌ترین و سریع‌ترین راهها برای تهیه و ارسال تجهیزات پزشکی و دارو در چنین زمانی استفاده از پهپادها است. شرکت "ترا درون"(Terra Drone) از پهپادهای خود برای انتقال تجهیزات پزشکی با حداقل خطر بین بیمارستان‌های کشور چین استفاده می‌کند. هواپیماهای بدون سرنشین/پهپاد همچنین برای گشت زنی در فضاهای عمومی و ردیابی افرادی که مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند استفاده می‌شوند.
5. ربات‌ها
ربات‌ها مستعد ابتلا به ویروس نیستند بنابراین آنها برای انجام بسیاری از کارها نظیر تمیز کردن، ضدعفونی کردن و ارسال غذا و دارو برای کاهش میزان تماس انسان به انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک شرکت موفق به توسعه رباتی شده است که می‌تواند در عرض دو ساعت حدود 10 اتاق بیمارستان را به طور کامل ضدعفونی کند. شرکت "بلو اوشن رباتیکز"(Blue Ocean Robotics) اخیرا رباتی موسوم "یو.وی.دی"(UVD) را توسعه داده است که به "ربات باکتری‌ کش" معروف است. ربات "یو.وی.دی" می‌تواند پس از اینکه کار پرسنل بخش خدمات بیمارستان تمام شد، به تمام اتاق‌ها رفته و هر اتاق را در عرض چند دقیقه به طور کامل ضدعفونی کند. ربات برای ضد عفونی کردن اتاق، اشعه فرابنفش منتشر می‌کند. عملکرد ربات مذکور به قدری خوب است که به گفته توسعه‌دهندگان این ربات می‌تواند 99.9 درصد باکتری‌ها را از بین ببرد. علاوه بر نکات مذکور ربات یو.وی.دی همچنین دارای پوشش 360 درجه است. شرکت "بلو اوشن رباتیکز" اعلام کرده است ربات یاد شده می‌تواند 9 تا 10 اتاق بیمارستان را در عرض 2 تا 2.5 ساعت تمیز و ضدعفونی کند.
6. دارو
بخش دیپ‌مایند گوگل از جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی و قدرت محاسباتش برای درک پروتئین‌هایی که ممکن است ویروس را تشکیل دهند، استفاده کرد و چند یافته منتشر کرد تا به دانشمندان در توسعه درمان کمک کند. شرکت "هوش مصنوعی بنه ولنت"(BenevolentAI) از سیستم‌های هوش مصنوعی برای ساخت داروهایی برای جلوگیری از این بیماری استفاده می‌کند. طی چند هفته پس از شیوع بیماری، این شرکت از سیستم‌های خود برای تولید داروهایی که ممکن است مفید باشند استفاده کرد.
7. ساخت ماسک با پارچه‌های خاص
شرکت‌هایی مانند استارت آپ "سونوویا" طی این دوران ماسک‌های مجهزی را با پارچه ضد پاتوژن و ضد باکتریایی که مبتنی برنانوذرات اکسید فلزی است، توسعه داد.
8. استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی افراد آلوده
در این هنگام که این بیماری در بیشتر کشورها وجود دارد برخی کشورها از فناوری‌های تشخیص چهره برای شناسایی افراد آلوده استفاده کردند. یکی از این سیستم‌ها، نرم افزار تشخیص دمای شرکت "سنس تایم" برای شناسایی افرادی که تب دارند و احتمال ابتلا به ویروس را دارند، است. دولت چین همچنین یک سیستم نظارتی به نام "کد بهداشت"(Health Code) توسعه داده است که از داده‌های بزرگ برای شناسایی و ارزیابی خطر ابتلای هر فرد به این ویروس بر اساس تاریخ سفر هر فرد و اینکه هر فرد چه مدت زمان در شهرهایی با وضعیت قرمز بود را بررسی می‌کردند. به شهروندان کد رنگی(قرمز ، زرد یا سبز) اختصاص داده شده است که می‌توانند از طریق برنامه‌های معروف ویچت یا علی‌پی به آنها دسترسی داشته باشند تا دریابند که آیا آنها می‌بایست خود را در خانه قرنطینه کنند یا مجاز به حضور در اماکن عمومی هستند.
9. بات مکالمه یا چت‌بات
نرم افزار ویچت که توسط هلدینگ چینی تنسنت که در زمینه ارائه خدمات شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های گروهی، پورتال‌های وب، تجارت الکترونیک، آنتی ویروس‌ها، مرورگر وب، بازی‌های چندنفره آنلاین و خدمات ارزش افزوده مخابرات فعالیت می‌کند، توسعه داده شده و در این زمان در زمینه اشتراک اطلاعات بهداشتی موثر بوده و افراد می‌توانند از طریق آن به خدمات مشاوره بهداشتی رایگان آنلاین دسترسی پیدا کنند. بات مکالمه یا چت‌بات(Chatbot) یک برنامه رایانه‌ای(عامل نرم افزاری، یا بات) است که برای شبیه‌سازی یک مکالمه هوشمند با یک یا چند کاربر انسانی از طریق صدا یا متن طراحی شده است.
10. ابررایانه‌ها
منابع محاسبات ابری و ابر رایانه‌های مختلف شرکت‌های بزرگ فناوری مانند تنسنت، دیدی و هوآوی توسط محققان استفاده می‌شوند تا سریعاً داده‌های یک درمان یا واکسن که برای این ویروس ایجاد کرده‌اند را ردیابی کنند. سرعتی که این سیستم‌ها می‌توانند محاسبات را انجام دهند بسیار سریع‌تر از پردازش رایانه استاندارد است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کشف سلول‌های چشایی که تمام طعم‌ها را می‌شناسند

تغییرات ژنتیکی باعث اگزما می‌شود

آشنایی با گران ترین ساخته دست بشر، ایستگاه فضایی بین المللی

لباسی که از عوارض سفرهای فضایی محافظت می‌کند

استقلال و حریف موردعلاقه؛ 4000 روز بعد

استوری بدون شرح بختیار رحمانی

توماس مولر سومین گلزن برتر تاریخ لیگ قهرمانان اروپا

العربی قطر برای جذب سوارس رقیب پیدا کرد

محمدرضا حیدریان در نقش کریم باقری!

سال سیاه بارسلونا

رقابت 5 جانبه برای بلیت آسیایی

مقایسه عملکرد شیخ دیاباته و شهریار مغانلو

نصراصفهانی: اسکوچیچ با فیفا طرف است

زمان جلسه اضطراری بارسلونا مشخص شد

پیشنهاد ریوالدو به بارسلونا بعد از شکست سنگین مقابل بایرن

یوسفی: با پرسپولیس قرارداد بستم اما استقلالی شدم

میناوند: از رویارویی با استقلال در جام حذفی خوشحالم

چهره ناامید مسی در رختکن ویران‌شده بارسلونا

رکورد دوی 5 هزار متر جهان شکست

آخرین سکانسِ قهرمانِ بیرون از خانه

اعلام جدیدترین رده‌بندی فیفا در فوتبال زنان

ترکیب یوونتوس در فصل 2019-2020 گران‌ترین تیم تاریخ بانوی پیر شد

شایعات عجیب در مورد قلعه‌نویی

آخرین وضعیت پرونده کالدرون

واکنش خواهران منصوریان به محرومیت سنگین

شاعرانه/ کسی می‌آید، کسی می‌آید

شروع ترجمه کتاب بولتون نیم ساعت بعد از انتشار/ متن سانسور ندارد

جان گریشام کتاب جدید به بازار می‌فرستد/ دفاع سرسختانه در دادگاه

این دردها، فقط به‌ظاهر ساده‌اند!

لیفت بینی با نخ و هرآنچه باید بدانید

اشک و لبخند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سالروز آزادی آزادگان / ویدئو

رسانه ها به مدافعان محیط زیست تبدیل شده اند

چهره ها/ دلیل پوریا پورسرخ برای حضور در برنامه «ایرانیش»

سکانسی از «باغ‌های کندلوس» به بهانه زادروز بهناز جعفری

چهره اینستاگرامی بازیگر فیلم «احمد به تنهایی» شد

چهره ها/ بهاره رهنما: اگر حال خوبی نداری جاتو عوض کن

چهره ها/ مهدی یغمایی با چهره‌ای درهم

چهره ها/ عکس غم‌زده مارال فرجاد

چرا نقش فاراب به بهرام افشاری رسید؟

چهره ها/ عکس شاد و شنگول شهره لرستانی

همه آرشیو 300 قسمتی برنامه «جهان‌آرا» حذف شد!

چهره ها/ فیلمی که ساناز سماواتی به مادران تقدیم کرد

خواستگاری کردن به سبک مرجانه گلچین

چهره ها/ خانم کارگردان در پشت صحنه فیلم «بنفشه آفریقایی»

چهره ها/ طرفداری محمد نادری از تیم محبوبش با اینکه له شده است

نماینده‌ای که به تازگی مادر شده است به تلویزیون می‌آید

هم‌بازی شدن زوج بازیگر در فیلم «مرگ آفتاب‌پرست»

فیلم «یلدا» با دوبله آلمانی اکران می‌شود

حضور 2 فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره اسپانیایی

اجرای محدود تئاتر مهدی کوشکی در تهران