آریا بانو

آخرين مطالب

ربیعی: بنای دولت همکاری صمیمانه و همراهانه برای حل مشکلات مردم است سياسي

ربیعی: بنای دولت همکاری صمیمانه و همراهانه برای حل مشکلات مردم است
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

«علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: رییس جمهوری نکته مهمی را در خصوص ضرورت همکاری و هم افزایی و  کنار هم بودن همه قوا و نهادهای کشور در جلسه گذشته دولت مطرح کرد، من در اینجا اعلام می‌کنم بنای دولت همکاری صمیمانه، همراهانه و هم افزا برای عبور از شرایط دشوار امروز و پاسخ به نیازها و حل مشکلات مردم است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: امروز آثار تخریبی تحریم‌های بی‌سابقه و همپوشانی آن با شروع بیماری کرونا را که فقط یک بیماری در عرصه پزشکی نیست و آثار عظیم اقتصادی- اجتماعی در همه دنیا داشته است،  می‌بینیم. در کنار آنها تهدیدهای بی‌سابقه‌ای که امروز باند حاکم بر کاخ سفید و آثار و علائم به حرکت درآوردن جریان‌های ناامن کننده داخل کشور را هم از سوی بدخواهان کشورمان مشاهده می‌کنیم.

ربیعی افزود: دولت هم در خط مقدم مقابله با تهدیدهای نظامی-امنیتی و فشار بی‌سابقه و خشن اقتصادی و همچنین سخت شدن زندگی مردم ناشی از این فشارها قرار دارد. در کنار این مساله، عملیات روانی گسترده هم در کشور صورت می‌گیرد. عبور موفق از این مقطع وظیفه ملی همه ما است. امروز باید بیش از گذشته همه قوا، نهادهای مدنی و مردم جامعه در کنار هم قرار بگیریم.

وی یادآورشد: مطلع‌ هستیم که این سختی اقتصادی، مردم را با زندگی دشوار روبرو کرده است و امروز دولت با تحریم و آثار آن مقابله کند. فشارهایی بوده که آثار آن هم در اقتصاد و جامعه بیش از پیش هویدا می‌شود.

دولت درپی افزایش قیمت گازوئیل نیست

ربیعی عنوان کرد: وقتی سخن از عملیات روانی کردم، می‌خواهم به دو نمونه اشاره کنم. چندین بار در همین نشست با سوالی که شما در مورد قیمت گازوییل کردید، عنوان کردم که دولت هیچ بنایی بر افزایش قیمت گازوییل ندارد. متاسفانه می‌بینیم که ذهن بسیاری از کشاورزان عزیز و افرادی که در حوزه حمل و نقل فعالیت می‌کنند را درگیر کرده و مدام در این خصوص شایعه‌پراکنی می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: چند وقت پیش در فضای مجازی، فیلمی را درباره برخورد با دلالان مشاهده کردیم که انگار دیروز یا پریروز رخ داده است. این فیلم‌ها مربوط به سال‌های گذشته و بازسازی شده است.  در هفته، صدها متن و مطلب تولید می‌شود که ممکن است به روان جامعه فشار وارد کند و واکنش‌های نگران‌کننده در مردم به‌وجود بیاورد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با دعوت رسانه‌ها به هوشیاری و سنجیده سخن گفتن اظهار داشت: ما ناگزیر امروز باید به اعتماد میان‌قوا،  اعتماد جامعه و دولت و جامعه با جامعه در کنار هم هستیم. اینها الزاماتی است که ما بر اساس آن از این دوران سخت عبور کنیم.

ربیعی افزود: بنای دولت همکاری صمیمانه و متواضعانه با همه قوا، نهادهای مختلف و همه کسانی است که می‌توانند اثری در عبور موفق از این بحران داشته باشند و بتوانند دولت و مردم را یاری کنند.

سخنگوی دولت یادآور شد: امروز با روز صنعت و معدن است و در سال جهش تولید هم قرار داریم. بحث‌های مفصلی در دولت درباره برنامه‌های مقابله با واردات و افزایش تولیدات داخلی، هم در ستادهای اقتصادی و هم جلسات اصلی دولت و سایر شوراهای دولت در جریان بوده است.

ایران در حال تبدیل شدن به یک کارخانه بزرگ تولیدی است

ربیعی با بیان اینکه امسال برای ما بحث صنعت و معدن قطعا متفاوت‌تر از گذشته است، گفت: با فشارهای تحریم صنعت ما مسیرهای جدیدی در ارتقا و توسعه پیدا کرده است و ما امسال واقعا نیازمند این جهش تولید بودیم و هستیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اظهار داشت: خوشبختانه با ممنوع کردن بیش از 2 هزار قلم کالای وارداتی، شرکت‌های دانش‌بنیان ما گسترش پیدا کردند و صنعت در عرصه‌هایی که جامعه نیاز داشته به حرکت جهش‌وار درآمده است.

وی اضافه کرد: به رغم فشارهایی که امروز در زندگی مردم وجود دارد و بخش اعظم و تاثیرگذار آن ناشی از تحریم‌ها است، رشد صنعت و معدن ما آینده نویدبخشی را برای اشتغال و فراوانی کالا پیش‌ روی ما قرار داده است و به اذعان بسیاری از کنشگران در حوزه تولید، ایران در حال تبدیل شدن به یک کارخانه بزرگ تولیدی است.

پیش بینی رشد 10 درصدی در فولاد، 12 درصدی مس و 75 درصدی آلومینیوم

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تولید عمده محصولات کلیدی کشور در 1398 به‌گونه‌ای بوده که کنسانتره، آهن اسفنجی، فولاد خام، مس و گندله همه رشد داشته‌اند و برنامه ریزی برای سال 1399 صورت گرفته است. ما حداقل 10 درصد در فولاد، 12 درصد در مس و 75درصد در آلومینیوم در سال 1399 باید به رشد کنیم چرا که در این زمینه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در همین فصل اول سال هم، پایه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

امسال 2.2 میلیارد دلار طرح افتتاح می‌شود/ پیگیری طرح انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های هرمزگان و کرمان و یزد

ربیعی در ادامه اظهارداشت: ایمیدرو از ابتدا، کارش را در این دولت با تمرکز بر بخش‌های معدن در مناطق محروم آغاز کرد خوشبختانه در سال 98 و 99 برنامه‌هایی که انجام دادیم به ثمر نشسته است و امروز بخش اعظمی از صادرات ما از این ناحیه صورت می‌گیرد.

وی گفت: ما در سال 99 در مجموع، 2.2 میلیارد دلار طرح افتتاح خواهیم کرد. الان طرح انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های هرمزگان و کرمان و یزد دنبال می‌شود. هفت طرح فولادسازی هم در حال تکمیل است. 17.5 میلیون تن کنسانتره، 15.5 میلیون تن گندله در سنگان از جمله پروژه‌هایی است که در سال 99 به بهره‌برداری خواهد رسید.

سخنگوی دولت گفت: خوشبختانه زمانی که فشار وارد آوردند و ما را از صادرات نفت محروم کردند، صادرات ما در حوزه صنعت و معدن رشد بسیار خوبی داشته و اهداف صادراتی ما محقق شده به طوری که ما در سال 99 با همه فشارهایی که داشتیم نگرانی از ناحیه تامین ارز نخواهیم داشت.

سرمایه گذاری 26 درصدی در مناطق محروم

ربیعی خاطرنشان کرد: 70 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شد که این سرمایه گذاری باعث ایجاد40 هزار شغل مستقیم، افزایش صادرات غیرنفتی و بازسازی فناوری‌های نوین می‌شود. حدود26 درصد سرمایه گذاری‌ها درمناطق محروم و کم برخوردار صورت گرفته که سبب رشد و تولید عادلانه در کشور شده است.

سخنگوی دولت، تولید الکتروگرافیک را از مشکلات صنعت فولاد در کشور عنوان کرد که باید به سمت تولید آن حرکت شود و در ادامه گفت: همچنین در داروهای نوترکیب، داروهای سرطان و حتی رسیدن به واکسن کرونا به موفقیت‌هایی دست یافتیم و جزو کشورهایی هستیم که در این زمینه مراحل مقدماتی را به خوبی پشت سرگذاشتیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: حدود 71 هزار و 200 طرح پیشرفت 20 تا 80 درصد دارند و اجرای این طرحها نوید تولید بیش از 2 هزار شغل را تا سال 1400 می‌دهد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه دولت موضوع کرونا را هر هفته دنبال می‌کند، گفت: همه مطلع هستیم که دنیا از مرز 10 میلیون مبتلا و 580 هزار مرگ و میر گذشته است. گزارش‌هایی هم که در جلسه دولت ارائه شد، ‌نشان داد استان‌هایی مانند خوزستان که وارد پیک بیماری شدند، آمار جان‌باختگان در کشور را بالا بردند.

مهمترین دلیل افزایش تعداد بیماران،  عادی شدن کرونا برای مردم است

ربیعی افزود: استانی مانند خوزستان به یک ثبات نسبی در کنترل بیماری رسیده ولی شرایط هنوز برگشت پذیر است. بر اساس بررسی ستاد ملی مقابله با کرونا مهمترین دلیل افزایش تعداد مبتلایان در کشور، ‌ عادی شدن کرونا برای مردم است.

وی ادامه داد: ‌رفتارهای غیربهداشتی و پرخطر که مردم بروز می دهند در کنار عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در واحدهایی که ارائه دهنده خدمات عمومی هستند، از جمله دلایل افزایش کرونا در کشور است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از دلایل شیوع کرونا در بعضی از مناطق، پنهان کردن بیماری توسط افراد بوده است، تصریح کرد:  بررسی‌ها نشان داد که برچسب زنی به بیماران که خود قربانی هستند، سبب شیوع بیشتر بیماری در بین مردم شده است. بنابراین بهتر است با کمک رسانه‌ها به مردم گفته شود که این بیماری مانند دیگر بیماری‌ها با رعایت اصول بهداشتی فرد به سلامت خواهد رسید.

وی با ذکر مثالی افزود: در یک آگهی ترحیم خانواده متوفی برای دوری از برچسب زنی حتی دلیل فوت را در آگهی نوشتند. به عبارتی برای دوری از برچسب زنی به یک فرهنگ سازی نیاز داریم.

ربیعی با بیان اینکه در مقطعی همکاری مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی به 88 درصد هم رسیده بود، افزود: اما در روزهای اخیر این همکاری‌ها 20 درصد کاهش یافته و ناچاریم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تصمیم‌هایی اتخاذ کنیم که انجام شد.

از 15 تیرماه استفاده از ماسک اجباری می‌شود

وی ادامه داد: از روز 15 تیرماه استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده عمومی و در مناطق قرمز و نارنجی اجباری است. همچنین در مناطق قرمز و نارنجی که در گروه‌های 3 و 4 تعریف شدند، با تشخیص وزارت بهداشت استفاده از ماسک اجباری خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه توزیع ماسک با همکاری شهرداری‌ها و وزارت صمت در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت تولید ماسک صنعتی به 5 میلیون عدد در روز رسیده در حالی که در اوایل کرونا این عدد 300 هزار ماسک در روز بود.

20 درصد ارزش ریالی صادرات به مرزنشیان تعلق خواهد گرفت

سخنگوی دولت گفت: برای جلوگیری از قاچاق و کمک به وضعیت معیشتی مرزنشینان به آنها اجازه داده شد از فراورده‌های نفتی، صادرات داشته باشند. بر این اساس 450 میلیون لیتر توسط وزارت نفت به روستاهای مرزنشین تا شعاع 20 کیلومتر اختصاص داده می‌شود.

وی ادامه داد:‌ 20 درصد ارزش ریالی صادرات را به مرزنشینان خواهیم داد که از این 20 درصد، 80 درصد آن به حساب مستقیم خانوارها اختصاص خواهد یافت و باقی آن برای اشتغال و توسعه در این مناطق استفاده می‌شود.

زمین به صورت 99 ساله برای ساخت واگذار می‌شود

ربیعی در ادامه از اصلاح‌ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از تولید وعرضه مسکن خبر داد و گفت: زمین برای واحدهای مسکونی، تجاری و اداری به صورت 99 ساله واگذار می‌شود و برای صنعتی سازی مسکن، پرداختی‌ها از 5 سال به 10 سال افزایش خواهد یافت.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: هفته گذشته همچنین تصمیم گرفته شد که از دوم تیرماه برای گرفتن پروانه کسب و استعلام از اماکن، دولت الکترونیک وارد عمل شود که با این اقدام، مدت زمان این فرایند از 56 روز به 4 روز کاهش یافت و حدود 800 هزار رفت و آمد کم شد.

 خرید بیش از 4 میلیون تن گندم

ربیعی گفت: در کشاورزی تا امروز بیش از 4 میلیون تن گندم خریداری شده و 98 درصد مطالبات گندم کاران نیز پرداخت شده است.

افراد واجد شرایط مسکن ملی شناسایی شدند

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مسکن ملی افراد واجد شرایط شناسایی شدند، گفت: از یک میلیون و 600 هزار نفر که ثبت نام کردند، حدود 928 هزار نفر با معدل سنی 34 سال غربالگری شدند و زمین مورد نیاز برای این افراد وجود دارد. در ماه‌های آینده هم واحدهای آماده بهره برداری تحویل می شود

وی افزود: به افرادی که در این موضوع پیشگام بودند،‌ واحدهای قابل بهره‌برداری داده خواهد شد. البته تامین مالی مهمترین مسئله بود که این موضوع از طریق وام‌ تامین مالی می‌شود.

ربیعی در ادامه از تصمیم دولت برای نیروگاه سیکل ترکیبی اهواز خبرداد و گفت: در باره این نیروگاه ‌ خوبی گرفته شد تا مردم استان خاموشی برق نداشته و از برق بیشتر استفاده کنند.

قراردادهای اجاره مسکن یک سال تمدید می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت در خصوص مسکن و حمایت از مستاجران گفت: در این زمینه دو تصمیم گرفته شد که بخشی از آن عملیاتی شد و هنوز ادامه دارد. ما تصمیم گرفتیم تمام قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری را که مدت آنها تا پایان مهر بود در صورتی که توافقی بین موجر و مستاجر صورت نگرفت یک سال دیگر تمدید شود.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: همچنین تصمیم گرفته شد میزان اجاره بها برای تهران 25 درصد، کلان شهرها که لیست آنها مشخص است 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد بیشتر از آن افزایش پیدا نکند که البته این سقف است نه اینکه حتما 25 درصد بلکه به هر اندازه دو طرف تفاهم کنند.

وی ادامه داد: نظارت بر بازار مسکن و خرید و فروش آن مانند بازار ارز  است که عرضه می شود ولی خریداری ندارد که این امر گاهی وقت‌ها اثر روانی دارد در مسکن هم با چنین پدیده ای روبرو شدیم. بنابراین الزامی شد که تمام معاملات خرید، فروش، پیش خرید و پیش فروش و اجاره خانه در سامانه ثبت املاک و مستغلات ثبت شود و افراد کد ره گیری بگیرند.  

سخنگوی دولت یادآورشد: تصمیمات دیگری هم داریم که منوط به تامین منابع است. به هر صورت وام‌های حمایتی برای بعضی مستاجران را پیگیری می کنیم که منابع بانکی باید تامین شود و در قالب بسته های حمایتی این کار انجام می شود که برای این شرایط سخت است.  

ربیعی تکمیل مسکن مهر را برنامه دیگر دولت عنوان کرد و گفت: بر اساس گزارش وزیر راه و شهرسازی فقط واحدهایی که مشکل حقوقی دارند باقی مانده  که تقریبا حدود 80 هزار واحد است و ما تا پایان سال 99 به سمت تکمیل مسکن مهر می رویم

نقد ما درباره مسکن مهر، آماده نبودن زیرساخت‌ها بود

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: به هیچ وجه هیچ وقت برای مسکن سازی کسی نقد نداشت نقد ما برای آماده نبودن زیر ساخت‌ها بود. گاهی وقتی در برخی شهرها هزینه تامین زیرساخت‌ها بیشتر بود و باید بخشی از منابع دولت برای تکمیل آنها می‌رفت.

وی یادآورشد: بنابراین طرح‌های مختلفی در دستور کار است که بتوانیم فشار را کم کنیم و افرادی که درآمد پایین دارند فاصله صاحب‌خانه شدن آنها را کم کنیم که با سیاست های پولی و ساخت مسکن تا قبل از 1400 نهادینه کنیم.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درک بهتر سیستم‌های کوانتومی با "رایحه هیچ چیز"

لباس جدید بارسلونا

شرط مهم ستاره انگلیسی برای تمدید قرارداد با چلسی

دژاگه در تمرین تراکتور آفتابی شد

هری‌کین بازیکن خودخواهی نیست

بهترین بازیکن لیگ برتر انگلیس

یک کتاب خوب/ آدم خوبی هستی؟!

به روزرسانی کروم عمر باتری لپ تاپ ها بیشتر می کند

چهره ها/ شاهرخ استخری همراه رفیقش

چهره ها/ خاطره بازی پویا امینی با سفرش به روسیه برای جام جهانی

جوانی‌های فقیهه سلطانی در فیلم «معجزه خنده»

ناگفته‌هایی از انیو موریکونه/ مردی که با نت‌های موسیقی نقاشی می‌کرد

فرونشست زمین در پاکدشت تهران

توضیحات عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره زمان برگزاری کنکور

حرکت خطرناک موتور سوار او را تا مرز مرگ برد!

پدیدار شدن یخ صورتی در کوه‌های آلپ!

جوجه کباب را آبدار و طعم دار به سیخ بکشید

خوراکی‌هایی که برای کاهش وزن باید دور آن‌ها را خط بکشید

دکوری و دیوارکوب های گل گلی برای جشن تولد

دلگرم‌کننده اما اثبات‌نشده؛ نگاهی به نتایج مثبت واکسن کرونا

جانشین احتمالی هری‌کین در تاتنهام چه کسی است؟

تماس عجیب با ستاره بارسلونا در مورد گریزمان!

وضعیت نامشخص چهار پرسپولیسی برابر ماشین سازی

مویس به دنبال دو بازیکن منچستر یونایتد

امسال وضعیت متفاوت است

بستری شدن کارشناس حقوقی فوتبال در بیمارستان لقمان

زلاتان و میلان مانع قهرمانی یوونتوس و رونالدو می‌شود؟

صوت/ اگر اوضاعت خیلی خراب است، گوش بده!

سکانسی از بازی فاطمه معتمدآریا در «عشق + 2»

چهره ها/ سحر جعفری جوزانی در جستجوی شایسته‌ترین‌ها

چهره ها/ دیدار خانم مجری با آزیتا موگویی

چهره ها/ حال سیاه و سفید هلیا امامی در این روزها

امیرمحمد زند: ماسک نزدن یعنی نداشتن شخصیت

سرنوشت فیلم‌های پرستاره در گیشه سینما

چهره ها/ بابک جهانبخش و خانواده‌اش ماسک به صورت

سلامت مکمل‌های ورزشی تضمین شده نیست

یک سوم کرونایی ها در خوزستان ثبت شده‌اند / فیلم

خاطره بازی با قطعه «سکوت» از محسن یگانه

خطر تکرار فاجعه پلاسکو

ارسال پیامک تشییع جنازه در بویراحمد ممنوع شد

شکسته شدن رکورد فوتی های کرونا در ایران

برکناری شهردار به دلیل قطع درختان خیابان فلسطین تهران

مناجاتی با خداوند هنگام سختی و اندوه با صدای علی فانی

نان سیر خوشمزه مدل شیرینی ناپلئونی

شام/ سوپ سیب زمینی حسابی سیرتان می کند

با این روغن مژه‌هایتان را زیبا کنید!

6 جمله سمی که تربیت فرزند را سخت می کند!

بیماری کبد چرب می‌تواند به بروز بیماری‌های عصبی منجر شود

رونالدو به‌دنبال رسیدن به رکوردی شگفت‌انگیز در تاریخ فوتبال

حجامت کردن ستاره رئال