آریا بانو

آخرين مطالب

خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی‌کند! گوناگون

خبری امیدوارکننده؛ ژنوم ویروس کرونا به سرعت تغییر نمی‌کند!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / دانشمندان و پژوهشگران بین المللی ژنوم‌های بیش از 47 هزار نمونه مختلف ویروس، که باعث ابتلا به کووید-19 می‌شود را در ماه ژانویه بررسی کردند.
این محققان در حال بررسی ویروسی هستند که کووید-19 را ایجاد کرده و همچنین به دنبال تغییرات ژنتیکی که می‌تواند واکسن را بی اثر جلوه دهد هستند اما تاکنون به هیچ نتیجه قطعی نرسیده‌اند.
اِماهودکروفت، اپیدمیولوژیک مولکولی در دانشگاه بازل سوئیس می‌گوید: از نظر من هیچ چیز نگران کننده‌ای تاکنون در نحوه جهش کرونا ویروس یا سرعت جهش آن وجود ندارد، من فکر نمی‌کنم در کوتاه مدت مسئله تغییر جهش ژنوم ویروس کرونا برای ما مشکل‌ساز شود.
تغییرات اندک ژنوم، تاثیری در تولید واکسن ویروس کرونا نخواهد داشت
پیتر تیلن، دانشمند و ژنتیک‌دان ارشد آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز درباره تغییر ژنوم ویروس کرونا می‌گوید: تا به امروز تعداد جهش‌های ایجاد شده بین 4 تا 10 تفاوت ژنتیکی در سویه‌های ویروس کرونا بوده است، که این تغییرات اندک تاثیری در تولید واکسن ویروس کرونا نخواهد داشت. تحقیقات نشان می‌دهد با وجود اینکه این ویروس تعداد زیادی از مردم را مبتلا کرده است، اما تعداد جهش‌هایش نسبتا کم بوده و به نظر می‌رسد یک واکسن منفرد می‌تواند بزودی باعث پیشگیری ویروس کرونا شود که دیگر نیازی به ساخت واکسن جدید در هر سال نیست.
تیلن می‌گوید: امروز ما تعداد بسیار زیادی از ژنوم کرونا ویروس را داریم که به پایگاه داده‌های بین المللی ارسال شده اند و ژنوم‌های جدید هم هر روز توسط تیم‌هایی از دانشمندان از سراسر جهان به این پایگاه اضافه می‌شوند.
او می‌افزاید: ما در اطلاعات به دست آمده به دنبال شباهت بین ژنوم ویروسی که برای اولین بار پدید آمده است با ژنوم‌های که امروز در اختیار داریم هستیم و می‌خواهیم اگر تغییری در ژنوم به وجود آمده است را مورد بررسی قرار دهیم.
باوجود تغییرات اندک در ژنوم ویروس کرونا، همچنان نگرانی‌هایی در مورد تغییر جهش این ویروس وجود دارد، زیرا SARS-CoV-2 نوعی ویروس است که قادر به تغییر سریع ژن‌های کووید-19 هستند، اما برخلاف بسیاری از ویروس‌های مشابه، ویروس کرونا از یک سیستم تصحیح استفاده می‌کند تا هنگام شروع تولید نسخه‌هایی از خودش، خطایی در کد ژنتیکی بگیرد.
این ژنتیک‌دان ادامه می‌دهد: اگر این ویروس در کد ژنتیکی خود چیزی غیرعادی یا جدید مشاهده کند، اجازه تولید آن را نمی‌دهد و همه این موضوعات تولیدکنندگان واکسن را امیدوار‌تر از پیش کرده است. اهداف ساخت و تولید واکسن‌ها به همان شکل اولیه که در ژانویه طراحی کرده بودیم، باقی می‌مانند.
تیلن می‌گوید: تغییرات احتمالی ژنوم ویروس کرونا در صورت ایجاد در یک محل خاص اتفاق میفتد و این محل خاص می‌تواند مکان‌های ژنتیکی که بر روی پروتئین سنبله تأثیر می‌گذارند، باشد که این خود نگران کننده است. (پروتئین سنبله که دانشمندان نخستین بار توسط میکروسکوپ الکترونی در یک ویروس کرونا مشاهده کردند و در آن یک پروتئین فعال تاجی شکل را دیدند).
غیرفعال کردن پروتئین تاج خورشیدی، ویروس کرونا را از پا در می‌آورد
محققان بر این باورند که با هدف گیری و غیرفعال کردن پروتئین سنبله می‌توانند ویروس کرونا را از پا در آورند. پروتئین‌های سنبله همان تاج‌هایی شبیه به پیاز روی ویروس کرونا هستند که به سلول‌های سالم می‌چسبند و آن‌ها را آلوده می‌کنند. در واقع پروتئین‌های سنبله مشخصه ویژه ویروس کووید 19 هستند. واکسن‌های کرونا ویروس که اکنون توسط کشور‌های مختلف در دست تهیه است، برای اثربخشی به صورتی طراحی شده‌اند تا سیستم ایمنی بدن آموزش مقابله با پروتئین سنبله را داشته باشد و بتواند با آن مبارزه کند.
به گفته او این یک استراتژی خوب است و امید می‌رود تا نتیجه مثبتی به همراه داشته باشد.
این دانشمند می‌گوید: اهداف طراحی واکسن‌ها امروز به همان صورتی باقی می‌مانند که ما آن‌ها را در ژانویه طراحی کرده بودیم.
خوشبختانه ویروس کرونا تا به امروز برخلاف دیگر ویروس‌ها که در گذشته به وجود آمده و شناخته شده‌اند، متفاوت است به طوری که ویروس‌های دیگر سال به سال ژنوم آن‌ها تغییر می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا اثرگذاری واکسن و دارو‌های تولید شده برای آن‌ها کاهش پیدا کند، برای مثال آنفلوانزا دائماً پروتئین‌های سطح خود را تغییر می‌دهد و این باعث می‌شود که سالانه واکسن مربوط به این بیماری نیاز به تغییر داشته باشد.
احتمال شباهت ژنوم ویروس کرونا باآنفلوانزا و سرخک
هودکروفت هم در این باره می‌گوید: آنفلوانزا واقعاً عاشق تغییر است و به همین دلیل می‌توانیم بگوییم واکسن این ویروس از فصلی به فصلی دیگر متغییر است. اما ویروسی مانند سرخک که ژنوم آن طی سال‌ها نسبتاً پایدار مانده است و وقتی واکسن این بیماری را به فرزندانمان در دوران کودکی تزریق می‌کنیم باعث می‌شود یک سیستم ایمنی بسیار قوی در برابر ویروس سرخک داشته باشند و برای یک عمر بدون نگرانی از مبتلا به آن زندگی کنند.
او افزود: بررسی‌ها درمورد ویروس کرونا تا به امروز نشان می‌دهد که این ویروس چیزی بین آنفلوانزا و سرخک است.
هودکروفت ادامه داد: امیدواریم تا بزودی داروی درمان کرونا را پیدا کنیم. اما سوال بزرگ این است که داروی کشف شده همان واکسنی است که یک بار میزنیم و دیگر به کرونا مبتلا نمی‌شویم یا تغییرات ژنوم اجازه اینکار را نمی‌دهد و ما مجبوریم هر دو سال یک بار آن را تزریق کنیم.
او گفت: دانشمندان از اینکه ویروس کرونا جدید است یا نه هنوز مطمئن نیستند و نتوانسته ایم تنوع کامل جهش ویروس را در افراد مختلف ببینیم و باید با بررسی جهش‌های مختلف در جامعه آماری زیاد از این ویروس درموردش نظر دهیم. زمان در دست ما نیست که به آن سرعت ببخشیم و فقط باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.
در حال حاضر، دانشمندان و پژوهشگران تولید واکسن باید با بررسی بیشتر بر روی ژنوم‌های مختلف از ویروس کرونا، ثابت کنند که می‌توانند واکسن‌هایی تولید کنند که ایمن و مؤثر باشند و باید این اطمینان را هم بدهند که بعد از کشف این دارو بتوانند مقدار انبوهی از آن را تولید کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سوءاستفاده از نام رونالدو جهانی شد

تیم مطرح لندنی مشتری کاوه رضایی شد

وضعیت اسفناک تغذیه در لیگ فوتبال آمریکا

مدل موهای علی کریمی که سوژه عکاسان بود

دو چهره دوست‌داشتنی تیم‌ ملی با لباس قرمز!

جشنواره گل آبی اناری‌ها در خانه زیردریایی‌ها

مدیر جدید استقلال رکورد زد

گل لیونل مسی به ویارئال که با تصمیم VAR مردود اعلام شد

وقتی بدقولند و پیشنهاد ندادند چطور تمدید کنم؟

عقده گشایی سوارز و گریزمان با پاس گل‌های مسی

افاضلی با بازیکنان کرونایی ما روبوسی کند!

شبهه در کرونای استقلالی‌ها!

7 استارت آپ خلاقانه در سال 2020

سوپر چیپ گریزمان و گل سوم بارسلونا به ویارئال

به عشق شهید سلیمانی 9 ساعت رکاب زدم

زودتر از آن‌چه فکر می‌کنید جشن قهرمان می‌گیریم

زندگینامه مارک زاکربرگ ، یکی از جوانترین میلیاردهای دنیا

13 عادت مثبت که موفقیت شما را تضمین می کند

پیروزی ساوتهمپتون با غلبه بر شاگردان گواردیولا

برد پرگل یاران حسینی مقابل گالاتاسرای در استانبول

پیکان قطعا در لیگ برتر می‌ماند

7 مرحله برای بازیابی توان پس از شکست در کسب و کار

آرمینا صادقیان: کمبود فشنگ حرف تکراری است/ حداقل در این یکسال کمبودها رفع شود

برخی مربیان جان انسان‌ها را فدای 3 امتیاز تیم‌شان نکنند

زنیت با گل‌های سردار آزمون قهرمان شد

مارکوس راشفورد و توصیه مهم به پدیده جوان یونایتد

اسکوچیچ در ورزشگاه پاس

ستاره برزیلی- قطری از الریان می‌رود

ضرری که فولاد و نکونام از کرونا کردند!

برگزار نکردن مسابقات در این شرایط خیلی بهتر است

پیروزی آتالانتا و فیورنتینا در خانه حریفان

تصاویر لو رفته از ستاره سرخپوشان

جدال اوساسونا و ختافه برنده نداشت

دلایل استقلال برای خودش محترم است

باید 3 امتیاز را می‌گرفتیم اما فوتبال ما را تنبیه کرد

در راهی قدم گذاشتیم که ادامه آن نامعلوم بود

به جای مسائل فنی در مورد کرونا صحبت می‌کردیم

به شکل عجیبی از خودم ناامید شده‌ام

نمی‌توانم نتیجه بازی را هضم کنم

ترکیب اصلی ویارئال و بارسلونا اعلام شد

رقم دقیق کرونایی‌های استقلال اعلام شد

چهره ها/ سلاح مژده خنجری برای مبارزه با کرونا

نقش‌آفرینی امیر غفارمنش در سریال «آخر خط»

انقراض 60 درصد گونه‌های ماهی‌ تا سال 2100!

دومین شکست میوندالن در حضور سوشا مکانی

ریوآوه پس از 2 پیروزی شکست خورد

عنوان چهارمی خادم‌الشریعه در مسابقات شطرنج سرعتی جایزه بزرگ بانوان فیده

روز عجیب برای ستاره‌های سابق سرخابی

جنگ تک فرصت‌ها در کنار خط

سایپا باز هم از سپاهان امتیاز گرفت