آریا بانو

آخرين مطالب

بازنشستگان تامین اجتماعی به کشوری ها می رسند؟ اقتصادي

بازنشستگان تامین اجتماعی به کشوری ها می رسند؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - هم اکنون حداقلی بگیران تامین اجتماعی حدود یک میلیون و500هزار تومان دریافت می کنند که با پیشنهاد 21 درصدی برای سال 99 این مبلغ به یک میلیون و 800 هزارتومان می رسد.

آن طور که این روزها از گلایه ها و اعتراض های نمایندگان و اعضای انجمن های کارگری و بازنشستگان بر می آید، آن ها هنوز امیدوارند دولت در تعیین میزان21درصدی افزایش حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی تجدیدنظر کند و نگذارد سبد لاغر معیشت آن ها لاغرتر شود.
کدام را باور کنیم؟
در شرایطی که بانک مرکزی نرخ تورم هدف گذاری شده را 22 درصد اعلام کرده است، برخی میزان تورم کنونی را حدود 40درصد می دانند، ضمن این که افزایش لحظه ای اغلب کالاهای اساسی نیز فرصت تنفس را از طبقات حداقلی بگیر ربوده است. از این رو تجدیدنظر در میزان افزایش حقوق99 این گروه بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. حال که افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در دو نوبت واریزی آن‌ها طی سال 99 هنوز اعمال نشده است، می توان امید داشت دولت با کشیدن دستی بر سر و روی مصوبه شورای عالی کار، پیشنهاد 21درصدی افزایش حقوق بازنشستگان را سامان دهد.
این موضوع البته همان امید و انتظاری است که نمایندگان مجامع بازنشستگی این روزها در اظهاراتشان بیان می کنند. یکی از این موارد، گفته های علی دهقان کیا رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی تهران است که دیروز با ایلنا درمیان گذاشته است: «با پیشنهادی که به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی دادیم، آقای شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با پیشنهاد افزایش حداقل مستمری به دومیلیون و 800 هزار تومان به جلسه هیئت دولت برود. امیدواریم که امروز(دیروزچهارشنبه) تکلیف افزایش حداقل مستمری روشن شود و هیچ بازنشسته‌ای زیر این میزان را دریافت نکند؛ چراکه برابر تبصره 12 قانون بودجه سال 99، حقوق بازنشستگان نباید کمتر از دو میلیون و 800 هزار تومان باشد. در کل، پیشنهاد افزایش مستمری به دومیلیون و800 هزار تومان روی میز هیئت دولت است و باید تکلیف مشخص شود.»
21درصد را نمی پذیریم
دهقان کیا همچنین به این نوع اعتراضش مطلب دیگری هم افزوده است: «جز افزایش دو میلیون و 800 هزار تومانی برای حداقل مستمری، عدد دیگری را نمی‌پذیریم. 21 درصد، عدد بسیار پرتی است که بر سر آن با هیچ کس معامله نمی‌کنیم. قاعدتا سازمان تامین اجتماعی هم نباید چنین پیشنهاد غیرمنصفانه‌ای را برای دولت ارسال کند؛ حتی اگر سازمان چنین اراده‌ای داشته باشد، وزیر رفاه باید جلوی وارد شدن آسیب‌های بیشتر و سخت‌تر را به رفاه بازنشستگان بگیرد و این را به دولت بقبولاند. هرگونه اعمال نفوذ برای افزایش صرفا 21 درصدی حداقل مستمری چه از جانب سازمان و چه از جانب دولت را نمی‌پذیریم و به آن اعتراض می‌کنیم.»
فقط یک میلیون و800 هزار تومان !
 هم اکنون حداقلی بگیران تامین اجتماعی حدود یک میلیون و500هزار تومان دریافت می کنند که با پیشنهاد 21 درصدی برای سال 99 این مبلغ به یک میلیون و 800 هزارتومان می رسد. اکنون بد نیست جزئیات این مبلغ را با هم مرور کنیم:
حداقل حقوق بازنشسته تامین اجتماعی یک میلیون و 800 هزار تومان تعیین شد که بن این افراد از 48 هزار تومان به 60 هزار تومان، حق اولاد از 12به 15هزارتومان، حق مسکن از 22هزار تومان به 30هزار تومان، حق همسر از 59 هزار تومان به 60 هزار تومان افزایش یافت که در نهایت حقوق بازنشسته تامین اجتماعی دو میلیون و 9 هزار تومان خواهد شد. این مبلغ حدود 800هزار تومان با حداقل دریافتی حقوق در گروه بازنشستگان کشوری و لشکری فاصله دارد. در واقع یکی از وجوه اعتراض مجامع بازنشستگی کارگری همین است که چرا دولت با اختصاص 10هزار میلیارد از بودجه عمومی که امسال برای این بازنشستگان اختصاص داد، چنین رویکردی را برای بازنشستگان تامین اجتماعی دنبال نمی کند؟
بخشی دیگر از اظهارات آقای دهقان کیا همین است که حداقل حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز همچون کشوری ها باید به دو میلیون و800هزار تومان برسد.
بازنشستگان امید داشته باشند؟
حالا که پرونده پیشنهاد 21درصدی حقوق بازنشستگان همچنان روی میز دولت درانتظار بحث و بررسی است، شاید بتوان امید داشت که از این تاخیر و تعلل خبرهای خوشی به بازنشستگان برسد.
اگرچه در این میان به تازگی وعده هایی هم برای پرداخت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی وبه دنبال آن اجرای همسان سازی حقوق توسط نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داده شده اما با توجه به شرایط نامناسب بودجه ای دولت باید امیدوار بود که این قول ها در حد حرف نماند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می‌شود

اشتباهات مخرب شما در وعده صبحانه

نحوه درست استفاده از قطره گوش رو بلدید ؟

ورزش مناسب برای شمایی که خونتون کوچیکه

طرز تهیه لاه ماجون؛ پیتزایی جذاب از ترکیه

ریشه‌کنی ویروس کرونا با اسپری بینی

ارتباط شدت کووید-19 با فعالیت بیش از اندازه سلول‌های تی

زنان احتمالاً بیشتر علایم خستگی Covid-19 را دارند

دیوارهایی که مانع نفوذ گرما می‌شوند

این شایعات را درباره واکسن کرونا باور نکنید!

افسردگی مادران و ضربان بالاتر قلب نوزادان

گزینه پیشنهادی ماتئوس برای تقویت خط حمله بایرن

رویس: سانچو می‌تواند به سطح رونالدو برسد

گزینه اصلی سرپرستی باشگاه استقلال!

اولین حریف ذوب‌آهن در فصل جدید مشخص شد

گزینه‌های یونایتد برای خط حمله

اردوی تمرینی شاگردان رحمتی به زودی در تهران

دوری 2 هفته‌ای سانه از میادین به دلیل مصدومیت

نقطه قوت مشترک پرسپولیس و پاختاکور

جدایی سعادتمند از استقلال قطعی شد

2 رکابزن خاطی محروم شدند

علی کفاشیان: موضوع جادوگر در فوتبال را تایید می‌کنم

خاطره جالب علی کفاشیان از محمود احمدی‌نژاد

رونالدو می‌تواند تا 40 سالگی فوتبال بازی کند

فلیک: آیا من عصبی به نظر میرسم؟

لیگ قهرمانان سکوی پرتاب توست

استقلالی‌ها در زمین بر سر هم فریاد می‌کشیدند

واکنش وزارت ورزش به گزارش جنجالی 20:30/ شرکت نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی باید پاسخگو باشند

ستاره انگلیسی در راه پاریس

واکنش رویس به مقایسه ستاره دورتموند با رونالدو

سرپرستی من در استقلال کذب محض است

ستاره گرانقیمت بارسلونا در آستانه انتقال به یونایتد

پرسپولیس-پاختاکور؛ یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان

قبلا قوانین خطای هند ساده‌تر بود

سعادتمند به 48 ساعتی که قولش را داد می‌رسد؟

ترکیب فعلی پرسپولیس از تیم برانکو قوی‌تر است

منابع غیر رسمی از جدایی مدیر عامل استقلال خبر می‌دهند

5 گل برتر بالاک در بوندسلیگا

سعادتمند از مدیرعاملی استقلال برکنار شد

زیدان: انتقادات از هازارد؟ او یک مشکل بزرگ دارد

آخرین پیشنهاد هنگفت یونایتد هم رد شد!

تیاگو آلکانتارا به ویروس کرونا مبتلا شد

بازگشت خلیل‌زاده به تمرینات پرسپولیس

بازگشت منصور ابراهیم زاده از آمریکا به ایران

واکنش سعادتمند به خبر برکناری‌اش از مدیرعاملی استقلال

بارسلونا در این فصل برای همه چیز می‌جنگد

خوشحالم لوییس سوارز از بارسلونا جدا شد!

فولاد اکسین برنده جدال مدعیان/ سومین شکست سنگین سیرجانی‌ها

نیمکت نشینی محمدی در پلی آف لیگ قهرمانان اروپا

خرید بعدی اینتر قطعی شد