آریا بانو

آخرين مطالب

با کربوکسی تراپی در هر سنی دوباره جوان شوید خانه داري

  بزرگنمايي:

آریا بانو-

کربوکسی تراپی نام علمی تزریق گاز co2 است که برای جوان سازی و کلاژن سازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد . کربوکسی تراپی در حقیقت موجب بالا رفتن گردش خون و مویرگ سازی می شود . این روش تاریخچه ای دیرینه دارد و از سال ها پیش برای درمان گرفتگی عروق و ایجاد عروق جدید از آن استفاده می شد.

تزریق گاز co2

پزشکان نیز برای درمان زخم های دیابتی و مشکلات خون رسانی در بافت ها از این شیوه استفاده می کردند . امروزه نیز برخی پزشکان برای جوان سازی پوست ، درمان سلولیت، ترک ها و افتادگی پوستی و همچنین تیرگی زیر چشم از این روش استفاده می کنند .علاوه بر این ، برخی پزشکان از این روش در درمان اختلالات نعوظ ، آرتریت حاد، سندروم رینود و آلوپسی استفاده می کنند.

هر آنچه که باید در مورد تزریق گاز co2 یا کربوکسی تراپی بدانید

چه هنگام کربوکسی تراپی لازم می شود ؟

هنگامی که قصد دارید ظاهر بعضی از نقاط بدن از جمله پلک ها ، گردن، صورت، ران، باسن و شکم خود را بهبود بخشید این روش لازم می شود.

قبل از کربوکسی تراپی چه باید کرد ؟

قبل از تزریق احتیاجی نیست تا آمادگی خاصی داشته باشید اما چنانچه لازم باشد پزشک بسته به شرایط دستورالعمل های خاصی را توصیه خواهد کرد.

پس از کربوکسی تراپی چه باید کرد؟

افرادی که با این روش کاهش چربی یا سلولیت را انجام می دهند به مدت 24 ساعت نباید تماسی با آب حال از طریق شنا و حمام داشته باشند.

مدت زمان تزریق چقدر است ؟

کربوکسی تراپی درمانی سرپایی بوده و تزریق آن معمولا بین 15-30 دقیقه طول خواهد کشید . تزریق نیازی به بیهوشی ندارد . سوزن آمپول بسیار نازک است و درد و خون ریزی ندارد. نیازی به مراقبت بعد از تزریق نیست و شما می توانید بلافاصله کارهای روزانه خود را انجام دهید.

نحوه انجام کربوکسی تراپی چگونه است ؟

بسته به اینکه چه قسمتی از بدن مورد درمان قرار گرفته است روش تزریق آن نیز متفاوت خواهد بود.

مخزن گاز دی اکسید کربن توسط یک لوله پلاستیکی به تنظیم کننده جریان متصل می شود . در این مرحله چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک توضیح داده ایم پزشک مقدار گاز خروجی از مخزن را تنظیم خواهد کرد . گاز دی اکسید کربن از طریق تنظیم کننده جریان به لوله های استریلی که درانتهای آن یک فیلتر موجود است منتقل می شود.

فیلتر قبل از رسیدن گاز به بدن ناخالصی ها را جمع می کند سپس گاز توسط یک سوزن کوچک از فیلتر عبور کرده و پزشک به وسیله سوزن خیلی باریک و نازک و بدون هیچ گونه خون ریزی، گاز را به نقطه موردنظر وارد می کند. این تزریق خیلی سطحی است.

تزریق گاز co2

در طول تزریق ، گاز دی اکسید کربن به کجا می رود؟

بطور طبیعی در بدن و خون انسان گاز کربنیک وجود دارد پس نباید نگران دفع گازهایی که به میزان اندک وارد بدن می شوند باشید . این گاز توسط بافت ها به بدن جذب و توسط ریه ها و عمل بازدم دفع خواهد شد.

تاثیر کربوکسی تراپی بر ترک های پوستی:

ترک ها و افتادگی های پوست ناشی از پارگی کلاژن می باشند . کربوکسی تراپی باعث می شود تا کلاژن جدیدی ایجاد شده و پوست ضخیم تر و ظاهر آن بهبود بخشیده شود اما طبق نظر کارشناسان اگرچه از این شیوه حدود 40- 50 سال پیش برای باز کردن و ایجاد عروق جدید استفاده می شده است و این شیوه در سازمان غذا و دارو تایید شده اما بهره گرفتن از آن در زیبایی صددرصد ثابت شده نیست و بنابر دلایل مستندات ، نمی توان صددرصد اثبات کرد که تزریق گاز دی اکسید کربن برای زیبایی و جوان سازی پوست مفید است.

تاثیر تزریق گاز co2 در جوان سازی پوست :

تزریق این گاز با تحریک افزایش خون و ایجاد مویرگ های جدید، سبب بازسازی کلاژن پوست و بهبود وضعیت پوست و زیبایی و جوان سازی پوست مفید است.

تاثیر کربوکسی تراپی در درمان سلولیت :

گاز دی اکسید کربن همچنین می تواند به سلول های چربی نیز تزریق شود و همین امر باعث می شود تا سلول های چربی اضافه ازبین بروند. سلولیت هنگامی ایجاد می شود که چربی زیر پوستی از روی پوست ظاهر شود . براساس نظر کارشناسان این روش برای درمان سلولیت روشی بی خطر و امن است.

تاثیر کربوکسی تراپی در درمان تیرگی زیر چشم :

در پایخ به سوالات رایج شما کاربران از بخش سلامت پوست و موی نمناک در این رابطه باید بگوییم که گودی ها و تیرگی های زیر چشم معمولا در اثر گردش خون ضعیف به وجود می آیند.

تزریق گاز دی اکسید کربن باعث کاهش این تیرگی ها شده و رنگ روشنی را به پوست هدیه می دهد اما طبق نظر کارشناسان چنانچه تزریق دراین ناحیه به دست افراد مبتدی صورت بگیرد ممکن است گاز تزریقی به عضلات چشم نفوذ پیدا کند و خطر کوری چشم را به همراه داشته باشد.

 کربوکسی تراپی صورت

تزریق گاز co2 برای چشم ها ضرر دارد؟

تزریق گاز co2 چروک های ناشی از پیری یا چروک هایی که به طور ارثی در بدن شما وجود دارند، محو کند و چشمان شما جوان شود. این روش با دستگاه های قابل کنترل انجام می گیرد و سخت نیست اما باید توجه داشت که این روش باید توسط افراد آموزش دیده انجام شود:. اگر این کار توسط افراد ناشی و افرادی که به تشریح و فشار دور چشم اطلاع ندارند ، انجام شود ، ممکن است گاز به عضلات چشم شما نشت پیدا کند و خطر کوری در پی داشته باشد.

تاثیر کربوکسی تراپی در درمان آلوپسی :

آلوپسی ( ریزش مو ) ناشی از گردش خون ضعیف می باشد به همین علت برخی افراد معتقدند که با تزریق گاز دی اکسید کربن می توان باعث تحریک رشد موها شد . براساس منابع ، هیچ درمانی برای رفع طاسی کامل مو وجود ندارد و نمی توان چاره ای برای فولیکول های مرده مو اندیشید.

تاثیرات ارثی را هم نمی توان با این شیوه تغییر داد اما می توان با استفاده از این تزریق ریزش مو را به تعویق انداخت . درواقع در جوانانی که به تازگی موهایشان شروع به ریزش کرده یا زنان بارداری که با مصرف برخی داروها سعی در حفظ موهایشان دارند می توانند از این شیوه به عنوان کمک به ریزش مو استفاده کنند و نتیجه بهتری نسبت به استفاده از دارو بگیرند.

افرادی که این تزریق را انجام می دهند بعد از جلسه سوم و چهارم می توانند تغییرات را در موهای خود ببینند اما طبق نظر کارشناسان این شیوه در حد تحقیقات آزمایشگاهی است و هنوز اثبات نهایی آن صورت نگرفته است.

تاثیر تزریق گاز co2 بر جوانسازی پوست گردن

با استفاده از تزریق گاز می توان به کلاژن سازی و جوان سازی پوست کمک کند اما تزریق این گاز برای جوانسازی پوست گردن مناسب نیست زیرا وارد کردن فشار بالاتر به ناحیه گردن، ممکن است به نای فشار بیاورد و ایجاد خفگی کند.

پس از تزریق چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

روش کربوکسی تراپی ، درمانی نسبتا بدون درد برای ترک های پوستی و جای زخم می باشد .بدان علت که این بافت ها اعصاب ندارند اما ممکن است دران ناحیه احساس خارش داشته باشید که معمولا ظرف مدت 5 دقیقه برطرف خواهد شد.

افرادی که از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت استفاده می کنند ، ممکن است فشاری را در اثر تزریق احساس کنند که این فشار شبیه به احساس تست فشار خون می باشد و این امر ناشی از انبساط گاز است.

قسمت های تحت درمان پس از درمان تا 24 ساعت احساس گرما و سوزش دارند زیرا گاز دی اکسید کربن کار خود را انجام می دهد و گردش خون را بهبود می بخشد با این وجود می توان فعالیت های عادی روزمره را بعد از تزریق همچنان انجام داد.

carboxy therapy

طی تزریق ممکن است چه مشکلاتی ایجاد شود ؟

هیچ عارضه ای ناشی از کربوکسی تراپی وجود ندارد اما هرگونه تهاجم به ناحیه پوست و زیر پوست می تواند تغییراتی را در بدن ایجاد کند . گاهی حتی اگر ضربه ای به ناحیه ای از بدن وارد شود سبب خون مردگی همراه با ضربه خواهد شد به همین دلیل بعد از تزریق مشاهده خواهید کرد که پوست بهتر شده است البته همیشه این طور نیست و اگر کلاژن سازی کافی در پوست انجام نشود ممکن است ظاهر پوست بدتر شود. این تغییرات شبیه تورم بعد از ضربه موقتی هستندد و دقیقا نمی توان پیش بینی کرد که خون مردگی ها چه عارضه ای خواهند داشت.

عوارض جانبی احتمالی کربوکسی تراپی چیست ؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی خطر است و تقریباً عوارض جانبی ندارد اما ممکن است افراد در محل تزریق به ویژه در بازوان و پاها دچار کبودی شوند و این کبودی معمولا ظرف یک هفته ازبین خواهد رفت اما طبق نظر کارشناسان ، فرض کنید زیر ناحیه پوست گاز تزریق شده و پوست متورم شده است و بافت ها به وسیله گاز دی اکسید کربن از همدیگر جدا شده اند در واقع این کار یک نوع تهاجم به بدن است و باعث می شود که بدن واکنش نشان دهد.

ممکن است این واکنش مثبت باشد و با افزایش کلاژن همراه باشد یا بعضی اوقات ممکن است بعد از تزریق چروک های ریزی در آن ناحیه ایجاد شود . به عبارتی ممکن است کلاژن سازی در همه نوع پوست صورت نگیرد و حتی بعد از انجام تزریق و پس از برطرف شدن تورم پوست شل و دچار چروکیدگی بیشتری نیز شود.

گاز استفاده شده برای این عمل زیبایی، غیر آمبولیک است و از این نظر بی ضرر است .این گاز به میزانی و به صورت طبیعی در بدن وجود دارد و تزریق میزان گاز هم با دستگاه سنجیده می شود.

تزریق گاز کربن دی اکسید چه مدت ماندگاری دارد ؟

امروزه برخی پزشکان برای جوان سازی پوست از روش کربوکسی تراپی استفاده می کنند . البته ماندگاری آن بسته به شرایط فرد نیز دارد ، به طور مثال ؛ کسی که بیماری زمینه ای ، کم خونی یا تیروئید داشته باشد به دلایل بیماری خود ممکن است دچار تیرگی دور چشم شود که ابتدا باید آن را درمان کند تا دوباره پوستش به حالت اولیه بازنگردد . برای تاثیر بهتر تزریق، باید حدود 6تا 10جلسه تزریق ادامه یابد. در این شیوه تحریک کلاژن سازی عروق جدید و افزایش خون رسانی صورت می گیرد و بین 6ماه تا 2سال ماندگاری دارد.

استرس و رژیم های سخت و بیماری های خاص هم می تواند تاثیر تزریق را تا حد زیادی کاهش دهد.

سایر نکات :

  • استفاده از کربوکسی تراپی برای موارد زیبایی هنوز توسط FDA تایید نشده است.
  • این درمان سبب کلاژن سازی خواهد شد و به شرایط سنی ربطی ندارد اما افرادی که سنین بالاتر از 55یا 60سال دارند ، نتیجه مطلوبی نخواهند گرفت.
  • همچنین کسانی که آسم ، صرع ، بیماری های دیابتی، سابقه شیمی درمانی ، بیماری ناشناخته و غیر قابل کنترل و شدید دارند ، نباید این تزریق را انجام دهند.
  • بنابراین چنانچه بیماری خاصی دارید قبل از تزریق موضوع را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرونا عفونی تر شده اما کشنده تر، نه!

آلودگی به این ویروس برای مردان به شدت خطرناک است

آذری: از طریق رسانه‌ها متوجه تعویق دیدار فولاد - پرسپولیس شدم!

پلاتینی: دیبالا مثل مارادونا است!

کوچ افاضلی از پارس جنوبی به ماشین سازی

دیدار اسکوچیچ با جادوگر در بازی تنیس!

علی علیپور و همسرش

داستان موفقیت فرشته کریمی از زبان خودش

پست خواندنی بازیکن سابق استقلال درباره اعتماد به خدا

گزارش رسول‌پناه از وضعیت پرونده برانکو

خبیری: فولادی‌ها به دنبال لغو کامل بازی با پرسپولیس بودند

سرپرست نساجی: کمیته انضباطی باید فولاد را محکوم کند!

درخواست گل‌محمدی از کادر پزشکی پرسپولیس

آغاز سفرهای استانی اسکوچیچ!

دمیرال بعد از 6 ماه به لیست یوونتوس برگشت

ترجمه فروزانفر از آیات منتخب قرآن منتشر شد

قند پارسی/ این را هم به عمید نیشابور بده

میکرودرم ابریژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

هم‌بازی شدن ملیکا شریفی‌نیا با مادرش در سریال «نجلا»

امیر آقایی و لاله صدیق این هفته به دورهمی می‌آیند

حمایت 60 میلیون تومانی سازمان سینمایی از تبلیغات فیلم‌ها

«ادریس البا» با اپل همکاری می‌کند

روایتی از رشادت‌های سردار سلیمانی در مستند «سردار صلح»

«شنای پروانه» چند روز دیگر هم مهمان سینماها است

اردوگاه‌های کار اجباری سوژه فیلم «زندگی در شماره‌ها» شد

داستان مردی که دهیاری را به شهردار شدن ترجیح داد

چهره ها/ سپهر حیدری هیچ‌ وقت کوتاه نمی‌آید

سریال معمایی «خانه امن» از چه حرف می‌زند؟

چهره ها/ آقازاده‌ها در یک قاب

چهره ها/ احساس زیبایی که یک روحانی به نیما کرمی هدیه داد

دعوای کامبیز و بیژن بر سر جایزه بزرگ

چهره ها/ علی علیپور در کنار عشقش

گزارشی از وضعیت بازیگر مبتلا به کرونا در بیمارستان

هدیه تهرانی، علی صادقی و امیر آقایی در ماراتن شبکه نمایش خانگی

چهره ها/ وقتی ژیلا امیرشاهی تیپش را با رنگ ماسکش سِت می‌کند

چهره ها/ آدم‌هایی که سعید عزت‌اللهی از آنها دوری می‌کند

سکانسی از فیلم ماندگار «سگ‌ کشی»

فرهاد ایرانی مهمان برنامه ماه عسل به همراه همسرش

تذکر روحانی درباره برگزاری مراسم عروسی در این روزها

درخواستی عجیب از خادمین حرم مطهر رضوی!

ماجرای حرکت عجیب برخی پزشکان!

کاهش تلفات جاده‌ای با هوشمندسازی پلیس

روند کرونا در ایران طی 30 روز گذشته

قتل بعد از افشای راز دوست صمیمی

عیادت معاون وزیر بهداشت از پرستاری که مبتلا به کرونا شد

هشدار هواشناسی برای احتمال رخداد دمای 50 درجه در دو استان

لحظه دلهره آور فرار یک کامیون از فاجعه

وقتی که دورم از تو

روانشناسی/ تست شخصیت با انتخاب شیرینی

پاسخ سلام از دور