آریا بانو

آخرين مطالب

هزینه‌های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار مبتلا به کووید19 چقدر است؟ پزشکي

هزینه‌های تشخیص، بستری و درمان یک بیمار مبتلا به کووید19 چقدر است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - بیماری کرونا، کابوسی واقعی برای نظام سلامت کشور بوده و هنوز است. بیماری ای که علاوه بر صرف صدهامیلیارد تومان از منابع نظام سلامت، احتمال قفل کردن و عدم پاسخگویی نظام درمانی به دلیل هجوم بیماران را در پی داشت.

بیماری کرونا، کابوسی واقعی برای نظام سلامت کشور بوده و هنوز است. بیماری ای که علاوه بر صرف صدهامیلیارد تومان از منابع نظام سلامت، احتمال قفل کردن و عدم پاسخگویی نظام درمانی به دلیل هجوم بیماران را در پی داشت. ولی با این وجود هنوز مراکز درمانی با جانفشانی فوق العاده ای به بیماران جدید کرونا سرویس دهی می کنند. نکته اینجاست آیا در نهایت نظام درمان تاب تحمل ضربه اقتصادی سنگین کرونا و هزینه های آن را خواهد داشت؟
هنوز برای تخمین خسارتهایی که کرونا به اقتصاد ملی زده، زود است قضاوت کنیم. ولی در بخشهای مختلف کشور می توان ردپای ضربات سنگین اقتصادی کرونا را دید. یکی از بخشهایی که مستقیما، منابع بسیار هنگفتی را برای مهار همه گیری و درمان مبتلایان بیماری کرونا اختصاص داد، نظام سلامت است.
نظام سلامت به عنوان پیشانی خط دفاع در مقابل کرونا شناخته می شود. این بحران، اساسا بحرانی زیستی است و از آنجا که حفاظت از تندرستی و زیست سالم شهروندان برعهده نظام سلامت است، این نظام به شدت تحت فشار کرونا قرار گرفت.
در سطوح مختلف، نظام سلامت جامعه تحت تاثیر اثرات مخرب این بیماری دچار مشکلات بزرگی شد. مشکلاتی مانند از دست دادن جان تعداد زیادی از کادر درمان به خاطر شیوع این بیماری، صرف هزینه هنگفت برای اقلام پیشگیری از شیوع و ابتلای شهروندان و همچنین صرف هزینه های بسیار کلان درمانی در دو سطح درمان سرپایی و درمان بستری.
از آنجایی که هنوز نمی توان به دقت تخمین زد ضربه اقتصادی کرونا به کل نظام سلامت در سطوح مختلف چقدر است، تنها در این گزارش شاید بتوان به هزینه های متوسط بستری یک بیمار کرونایی از لحظه تشخیص بیماری تا زمان ترخیص از بیمارستان اشاره کرد.
از تشخیص تا درمان قطعی
هرچند بسیاری از مراکز پژوهشی درباره کرونا اعلام کرده اند کرونا درمان قطعی ندارد و برخی از بیماران، پس از آنکه با تشخیص درمان قطعی، از بیمارستان مرخص شدند، در بیرون از بیمارستان دچار عوارضی مانند لخته شدن خون در بافتهای حیاتی از جمله ریه شده و در نهایت فوت کرده اند، ولی فرض را بر این می گذاریم که کرونا درمان قطعی دارد و نظام درمانی قادر به کنترل آن در زمان بستری بیماران مبتلاست.
این را هم باید در نظر داشت که از بین هر 100 نفری که به کرونا آلوده شده اند، کمتر از 20 نفر علایم بیماری را نشان می دهند و از این تعداد نیز کمتر از 10 نفر، دچار علایم شدید بیماری می شوند که نیاز به درمان به صورت بستری در بیمارستان پیدا می کنند. با این نسبت تخمینی می توان گفت به ازای هر 10 بیمار بستری در بیمارستانها با تشخیص قطعی کرونا، حدود 90 بیمار بدون علامت یا با علایم خفیف، دچار ویروس شده اند که نیاز به بستری نداشته اند. آنها یا نیاز به درمان خاصی نیز ندارند که در این صورت تنها هزینه های معمول پیشگیری از جمله استفاده از ماسک و محلولهای ضدعفونی را تحمل می کنند یا درمانهای سبک سرپایی و با استفاده از قرنطینه خانگی و مصرف داروهای ژنریک را دریافت می کنند که عموما هزینه بالایی ندارد.
بر این اساس، اگر بیماران غیربستری را از آمار مبتلایان کم کنیم و تنها به هزینه درمان برای بیماران بستری بپردازیم می توانیم تقریبا با دقت مناسبی، هزینه های قطعی تحمیل شده از سوی کرونا به نظام سلامت را تخمین بزنیم.
همچنین فرض را بر این می گذاریم که با وجود بستری اولین بیماران در بهمن ماه سال گذشته، تمامی نرخ های محاسبه شده به قیمت روز (تعرفه سال 1399) صرف شده است تا از مسایل و حاشیه های مربوط به تعرفه گذاری خدمات درمانی و تغییر تعرفه خدمات درمانی در سال 98 به 99 در خلال درمان تعداد زیادی از بیماران، چشم پوشی کنیم.
نکته مفروض دیگر آن است که با وجود بستری تعداد بسیار زیادی از بیماران کرونایی در بیمارستانهای غیر دولتی از جمله بیمارستانهای سازمانهای عمومی غیردولتی مانند تامین اجتماعی و همچنین بیمارستانهای خصوصی، فرض را بر آن می گیریم که تمامی بیماران در بخش دولتی و با تعرفه های دولتی پذیرش شده اند. این مفروض باعث می شود ما هزینه خالص و مطلق تحمیل شده به نظام سلامت را بتوانیم با قاطعیت بیشتری محاسبه کنیم، هرچند هزینه های معمول بستری در بخش خصوصی چندبرابر درمان در بخش دولتی است. مثلا یک بیمار کرونایی ممکن است در بخش مراقبتهای ویژه مغزی-ریوی ICU بیمارستان خصوصی روزانه بیش از 2.5 میلیون تومان پرداخت کند در حالی که همین خدمت در بخش دولتی کمتر از یک میلیون تومان محاسبه می شود. به همین دلیل، قیمت پایه بخش دولتی در این محاسبه مدنظر قرار گرفته است.
برای محاسبه متوسط هزینه صرف شده برای درمان بیماران مبتلا به کوید 19 دستورالعملهای مختلفی از جمله دستورالعمل کشوری کرونا ویروس جدید –نسخه 8/12/1398 مصوب کمیته علمی کرونا ویروس و پیوست آن به نام «درمان و خدمات بستری و سرپایی در بیماری کووید 19 سطوح» مصوب انجمن علمی مراقبتهای ویژه ایران، مصوبه هیات وزیران درباره «تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی مصوب 7/2/1399»، دفترچه تعرفه آزمایشگاه و تصویربرداری سال 1398»، «شیوه نامه برخورد و مدیریت کرونا ویروس در مراجعین بیمارستانی» ابلاغی از سوی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ویرایش سوم کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت ابلاغی از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 19/6/1396 استفاده شده است.
بر این اساس می توان قدر مطلق هزینه های اقتصادی که نظام سلامت بابت بیماری کرونا در بخش بستری پرداخته است را به دست آورده و آن را با بودجه کل نظام سلامت طی یک سال مقایسه کنیم.
چه تعداد بیمار داریم؟
طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تا اواخر اریبهشت ماه حدود 3 هزار نفر بیمار بدحال در بخش مراقبتهای ویژه درمان بستری هستند و نزدیک به 100 هزار نفر هم بهبود یافته اند. اگر میزان مرگ و میر تا اواخر اردیبهشت ماه یعنی حدود 7 هزار نفر را هم با جمع این عدد محاسبه کنیم می توان گفت حدود 110 هزار نفر تاکنون از خدمات درمانی مقابله با کرونا در بخش بستری استفاده کرده اند.
هزینه هر اقدام درمانی به صورت مجزا برای بیماران کرونایی
تمام این بیماران در چند مرحله تشخیصی و درمانی با همدیگر اشتراک دارند، از جمله تریاژ یا جداسازی ابتدایی توسط پرستاران، ویزیت اولیه پزشک، اقدامات تشخیصی ابتدایی مانند عکس از قفسه سینه، آزمایش خون و احیانا آزمایش کرونا ویروس و پس از آن، مجددا دستور بستری دریافت کرده اند.
در زمان بستری هر روز دست کم یک بار و در برخی شرایط بارها، توسط پزشکان متخصص ویزیت شده اند. هر روز آزمایشهای مربوط به خون به خصوص آزمایش وجود و سطح آنتی بادی، گازهای خون و سطح مایع خونی برای آنها انجام شده است. همه آنها داروهای عمومی از جمله داروهای کنترل بیماریهای زمینه ای مانند کاهش غلظت خون و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف را دریافت کرده اند و در نهایت، تعداد زیادی از آنها وارد بخش مراقبتهای ویژه مغزی-ریوی (ICU) شده و بقیه نیز در بخشهای ایزوله با شرایط خاص قرنطینه بستری شده اند. همچنین آنها در صورت بهبودی، در نهایت با آزمایشهای نهایی و ویزیت پزشک و دستور نهایی ترخیص، به همراه دریافت داروهای مورد نیاز، به منزل رفته اند.
تمامی این فرآیند بسیار پیچیده و هزینه بر است. با توجه به اینکه برای هر بیمار، روش درمان، میزان داروها، تعداد آزمایشها و سایر اقدامات از جمله تعداد ویزیت، اقدامات اورژانسی مانند لوله گذاری داخل نای، اکوکاردیوگرافی، اکوکاردیولوژی و... متفاوت است، برآورد میانگین هزینه درمان هر بیمار کار بسیار مشکلی است که در نهایت، پس از فروکش کردن بحران کرونا باید از طریق محاسبه نهایی هزینه های صرف شده و تقسیم آن بر مجموع بیماران پذیرش شده در مراکز درمانی، انجام شود. بر این اساس، هزینه ای که در این محاسبه حاصل می شود، تنها هزینه ای است که می توان به صورت میانگین، روی کاغذ حساب کرد و فاصله آن تا هزینه واقعی انجام شده در مراکز ممکن است زیاد باشد. با این حال، بررسی هزینه های معمول برای درمان کرونا ویروس نشان می دهد عمده هزینه های انجام شده برای هر یک از اقدامات درمانی به شرح زیر است:
تعرفه یک ویزیت تشخیصی توسط پزشک عمومی (دستور تصویربرداری و آزمایش): 15000 تومان
اگر این کار توسط پزشک متخصص انجام شود: 18500 تومان
مشاوره اورژانسی با متخصص یا فوق تخصص عفونی طبق پروتکل درمان کرونا: 38 هزار تومان
عکس برداری از قفسه سینه نمای روبرو (یک تصویر): 16 هزار تومان
هزینه تست کرونا: حدود 250 هزار تومان
سی تی اسکن ریه: 90 هزار تومان
آزمایش تعیین حجم خون: 22 هزارتومان
اندازه گیری سرم/کراتین/پلاسمای خون: 22 هزار تومان
آزمایش مرتب سطح اکسیژن و سایر گازهای خونی برای بیماران بستری در ICU: حدود 14 هزار تومان
اکوکاردیوگرافی روزانه در ICU با شک به عملکرد قلب در افت فشار خون: حدود 150 هزار تومان
آزمایش تعیین آنتی بادی: حدود 25 هزار تومان
آزمایشهای سرولوژی غیرمعمول 10 هزار تومان
هزینه بستری در اتاق معمولی 3 تخت و بیشتر: روزانه 210 هزار تومان ولی قانونا باید بیماران طبق پروتکل به اتاق ایزوله منتقل شوند. هزینه اتاق ایزوله (یک تخت) در بخش دولتی: 412 هزار تومان است.
هزینه بستری در بخش مراقبتهای ویژه قلبی: 480 هزار تومان
هزینه بستری در بخش مراقبتهای ویژه مغزی –ریوی: 960 هزار تومان که بیماران بدحال به این بخش منتقل می شوند
تجویز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف به میزان مورد نیاز برای هر بیمار
تجویز داروهای معمول برای بیماران دارای بیماری زمینه ای از جمله فشار خون، دیابت و نارسایی های قلبی
اقدامات اورژانسی برای جلوگیری از مرگ از جمله لوله گذاری نای و تهویه مکانیکی با دستگاه ونتیلاتور
هزینه اقدامات ویژه از جمله اقدامات درمانی در شرایط کاملا ایزوله در بخشهای ویژه
تفاوت هزینه بیماران بدحال و بیماران بستری عادی
از آنجایی که به صورت معمول، بیماران کرونایی باید دست کم 14 روز در بیمارستان به سر ببرند و با احتساب اینکه تاکنون بیش از 10 هزار نفر از این بیماران از خدمات بخشهای ویژه استفاده کرده اند، می توان در دو بخش بیماران بستری سطح یک و بیماران بستری سطح دو و سه که نیاز به خدمات بستری در بخشهای ویژه دارند، محاسبات را دنبال کرد.
هزینه بیماران بستری سطح یک به قرار زیر قابل محاسبه است:
هزینه اقدامات تشخیصی: حدود 500 هزار تومان
هزینه بستری 14 روزه: 5 میلیون و 600 هزار تومان
هزینه اقدامات درمانی در دوره بستری: حدود 7 میلیون تومان
جمع کل: حدود 13 میلیون تومان

آریا بانو


هزینه بیماران بستری سطح دو و سه که نیاز به خدمات ویژه دارند به قرار زیر قابل محاسبه است:
هزینه اقدامات تشخیصی: حدود 500 هزار تومان
هزینه بستری 14 روزه: 15 میلیون تومان
هزینه اقدامات درمانی در دوره بستری: حدود 20 میلیون تومان
جمع کل: حدود 35 میلیون تومان
با احتساب حدود 90 هزار نفر بیمار سطح یک که حدود 1200 میلیارد تومان می شود و افزودن هزینه بستری و درمان 10 هزار نفر بیمار سطح دو و سه که حدود 350 میلیارد تومان می شود می توان گفت سیستم درمان تنها در بخش بستری تاکنون ببیش از 1500 میلیارد تومان برای مهار کرونا در بدن بیماران قطعی، هزینه کرده است.
البته باید توجه داشت هزینه پرداختی درمان کرونا در بیماران بیمه شده، بسیار اندک و در اکثر موارد رایگان است و دولت هزینه این درمان سنگین را کاملا تقبل کرده است ولی این که چه کسی هزینه را می پردازد، مهم نیست. مهم، منابع فوق العاده زیادی است که صرف درمان کرونا در بخش بستری شده است.
نکته پایانی این که هزینه درمان در بخش بستری و بیمارانی که بدحال نیستند، دست کمی از هزینه محاسبه شده بالا ندارد و به طور مثال، انجام حدود یک میلیون آزمایش کرونا ویروس در بخش سرپایی، یعنی صرف 250 میلیارد تومان از منابع ملی برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلای شهروندان که باید به خسارت اقتصادی کرونا به سیستم درمان افزوده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیزر آهنگ «بمان» با صدای روزبه بمانی

وقتی یه پدر خوش ذوق برای فرزندش آستین بالا میزنه

از شما/حلواکدو

از شما/نهار روز جمعه

از شما/ناهار روز جمعه پیتزااا

از شما/ناهار

از شما/بفرمائید ناهار

از شما/ارسالی

از شما/لواشک خونگی🤗

از شما/شام مفصل

از شما/ارسال عکس برای بخش آشپزی

از شما/آشپزی

از شما/سیب زمینی

بیسکویت پتی بور در سه شکل ساده، کرمدار و شکلاتی

چرا به هر طرف که می‌خوابیم همان سمت دچار گرفتگی بینی می‌شود؟

نقش سشوار در نابود کردن موهای شما!

ابداع اولین باتری تمام سیال فلزی که در دمای اتاق مایع می‌ماند

توضیحات مجموعه ورزشی انقلاب درباره ویدئوی جنجالی سهیلا منصوریان

خداداد عزیزی و حشمت مهاجرانی دست به کار شدند!

دلیل اصلی عدم سفر بیرانوند به بلژیک مشخص شد

رقابت‌های آسیایی در آستانه تعلیق قرار گرفت

کنایه بازیگر روس به سردار آزمون و کاپیتان زنیت

تراکتوری‌ها به خاطر استقلال موضعشان را عوض کردند

زیدان و رونالدو را می‌خواهم!

شاعرانه/ "چون رود که مجبور به پیمودن خویش است" از فاضل نظری

چهره ها/ عکس ماتم‌زده الهه حصاری

لعیا زنگنه از «در پناه تو» تا «آقازاده»

از محمد حسین طباطبایی چه خبر؟

علت خاموشی شهر قدس مشخص شد

حضور کادر درمان در بازار پرازدحام کیان اهواز

عصرانه/ در برابر این شیرینی نمی‌توانید مقاومت کنید!

از شما/سوسیس بندری با سوسیسهای ساخت خودم

از شما/کیک تولد واسه تولد برادر زاده عزیزم ساختم

از شما/کیک

از شما/اسوسیس خانگی برا بار اول ساختم

از شما/پاناکوتای شکلاتی،،،،

از شما/نهارامروزشوهرپز

از شما/کلوچه

از شما/بفرمایید

از شما/مرغ وسیب زمینی

طراح پروژه "ازدواج اجباری" از خود دفاع کرد/کاش می توانستم به همه کامنت ها پاسخ دهم

ائتلاف جهانی بر ضد کرونا با هوش مصنوعی

نمی‌خواهم با هازارد مقایسه شوم

تصاویر عجیب سرمربی تیم ‌ملی!

لیگ اروپا قرعه‌کشی شد

خاطره‌بازی کالدرون

ورزشگاه بنیان‌دیزل آماده میزبانی از پرسپولیس

ستاره ایرانی در تیم منتخب آسیا

"یداله طارمی" شاعر شیرازی‌سرا چشم از جهان فروبست

مهران مدیری خطاب به رویا نونهالی: آدم جدی هستید؟