آریا بانو

آخرين مطالب

توصیه‌هایی برای خوابیدن در چند ثانیه گوناگون

توصیه‌هایی برای خوابیدن در چند ثانیه
  بزرگنمايي:

آریا بانو - مطالعات پزشکی که توسط دکتر دبورا واترسپون در سال 2019 انجام شده نشان می‌دهد شیوه‌هایی برای خوابیدن و زود خوابیدن وجود دارد که با کمی تمرین می‌توان به سرعت بر مشکل بد خوابیدن فائق آمد.
وب‌سایت سواد زندگی: شاید شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که برای خوابیدن مشکل دارید؟ من سال‌ها با مشکل خوابیدن مواجه بودم و به رغم خستگی وقتی به رختخواب می‌رفتم گاه تا ساعت‌ها تلاش‌هایم برای خوابیدن بی فایده بود و این بی‌خوابی‌های شبانه به کار و زندگیم خلل وارد می‌کرد. معلوم است وقتی شب نتوانی بخوابی و ساعت‌ها در جا غلت بزنی و خواب به چشمانت نیاید، روز بعد انرژی کافی برای کار و روابط روزانه کم می‌آوری و همین خود به مشکلی برای بدخوابیدن تبدیل می‌شود. استفاده از دارو‌های خواب آور هم به دلیل عوارض و وابستگی‌های یعدی راه حل مناسبی نیست.
خبر خوب آن که مطالعات پزشکی که توسط دکتر دبورا واترسپون در سال 2019 انجام شده نشان می‌دهد شیوه‌هایی برای خوابیدن و زود خوابیدن، وجود دارد، که با کمی تمرین می‌توان به سرعت بر این مشکل فایق آمد. این ترفند‌ها واقعا مثل کلید خاموشی بدن عمل می‌کنند.
سریعترین راه برای خوابیدن؟
در اینجا برخی از ترفند‌های مبتنی بر علم برای کمک به شما در سریع خوابیدن ارائه می‌شود. شما می‌توانید بنا به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و از شر بد خوابیدن برای همیشه رها شوید:
تکنیک خوابیدن در 10 ثانیه
معمولاً در قصه‌ها با طلسمی جادویی است که می‌توان خیلی سریع به خواب رفت، اما درست مثل جادو، با این تمرین می‌توانید در عرض تنها 10 ثانیه به خواب بروید.
توجه: روش زیر 120 ثانیه کامل به طول می‌انجامد، اما خواب شما در 10 ثانیه آخر واقعاً اتفاق می‌افتد.
روش نظامی
روش نظامی که برای اولین بار توسط شارون آکرمن گزارش شده از کتابی با عنوان «آرامش و پیروزی: عملکرد قهرمانی» اقتباس شده است.
به گفته Ackerman، مدرسه پرواز نیروی دریایی ایالات متحده یک روال را برای کمک به خلبانان ابداع کرد که بتوانند در 2 دقیقه یا کمتر بخوابند. پس از 6 هفته تمرین، خلبانان حتی پس از نوشیدن قهوه و برغم وجود شلیک انواع اسلحه در پس‌زمینه می‌خوابیدند.
نحوه عمل و تمرین
عضلات تمام صورت از جمله عضلات داخل دهان را آرام کنید. شانه‌های خود را رها کنید تا گرفتگی نداشته باشد و بگذارید دستان شما در دو سمت بدن شما بیفتد. با بازدم، سینه را آرام کنید. پا‌ها و ران‌ها را آرام کنید. با تصور یک صحنه آرامش‌بخش، 10 ثانیه ذهن خود را از هر چیز دیگری پاک کنید. اگر این کار نشد، سعی کنید عبارت «فکر نکن» را به مدت 10 ثانیه تکرار کنید. در عرض 10 ثانیه، شما باید بخوابید! اگر این کار برای شما مؤثر نباشد، ممکن است لازم باشد روی مبانی روش نظامی کار کنید: تنفس و شل‌شدن عضلات بدن. همچنین برخی شرایط مانند اضطراب ممکن است در اثربخشی این روش اختلال ایجاد کند.

آریا بانو


تکنیک خوابیدن در 60 ثانیه
این تکنیک که بر دو روش نحوه تنفس و شل‌کردن عضلات شما تمرکز دارد، به شما کمک می‌کند ذهن خود را آرام کنید و به خواب بروید.
روش تنفس 4-7-8
با تمرین به این روش تنفس، قدرت مراقبه و تجسم را با هم مخلوط می‌کنید.
بگذارید لب‌های شما هنگام بازدم تکان‌تکان بخورد و هنگام بیرون آمدن هوا از دهان خود صدای خفگی ایجاد کنید. سپس لب‌های خود را ببندید و بی‌صدا از طریق بینی خود دم با 4 شماره انجام دهید. سپس 7 ثانیه نفس خود را نگه دارید. بعد از آن، بازدم را به آرامی در 8 ثانیه انجام دهید. (به حالت شماره 1 و با صدای فوووو) در پایان هر چرخه، از فکر کردن به آن خودداری کنید و سعی کنید آن را بی‌فکر انجام دهید. این چرخه را برای چهار دور تنفس کامل انجام دهید. اگر احساس آرامش زودتر از زمان پیش‌بینی شده ایجاد شد، بگذارید بدن شما بخوابد. آرام‌سازی پیشرونده عضلات (PMR)
شل‌شدن عضلات به روش پیشرونده که به عنوان آرامش عمیق عضله شناخته می‌شود، به شما کمک می‌کند تا به خواب بروید.
نحوه عمل این است که در چرخه‌های متوالی ماهیچه‌های خود را منقبض کنید -، اما فشار ندهید - بعد رها کنید. تداوم این حرکت باعث آرامش در تمام بدن شما می‌شود.
این تمرین شل‌کردن عضلات را هم می‌توانید قبل از تمرین تنفس 4-7-8 انجام دهید و هم هم‌زمان با آن یعنی انقباض به هنگام دم و رها کردن به هنگام بازدم.
نکته: اگر بیماری تنفسی مانند آسم یا COPD دارید، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این می‌تواند علائم شما را تشدید کند.
تکنیک اسکریپت آرامش
به مدت 5 ثانیه ابرو‌های خود را تا حد ممکن بالا ببرید. این باعث می‌شود عضلات پیشانی شما سفت شود. بلافاصله عضلات خود را آرام کنید و افت انقباض را احساس کنید. 10 ثانیه صبر کنید. لبخند بزرگی بزنید تا انقباض در گونه‌های شما ایجاد شود. به مدت 5 ثانیه نگه دارید. آرام باشید. 10 ثانیه مکث کنید. چشمانتان را ببندید و 5 ثانیه نگه دارید. آرام باشید. 10 ثانیه مکث کنید. سر خود را کمی عقب بکشید تا به راحتی سقف را ببینید. 5 ثانیه نگه دارید. 10 ثانیه مکث کنید. حالا دراز بکشید و بگذارید خوابتان ببرد. در حین انجام این کار، توجه داشته باشید که بدن شما در هنگام استراحت و در حالت راحتی احساس آرامش کرده و سنگین می‌شود.

آریا بانو


نحوه خوابیدن در 120 ثانیه
اگر روش‌های قبلی به کار نیامد، این تکنیک‌ها را امتحان کنید!
بخواهید که بیدار بمانید
قصد پارادوکسیکال، یعنی تلقین به خود برای بیدار ماندن ممکن است راهی مناسب برای سریع‌تر خوابیدن باشد.
در برخی از افراد - بویژه افراد مبتلا به بی‌خوابی - تلاش برای خوابیدن می‌تواند اضطراب آن‌ها را افزایش دهد.
تحقیقات نشان داده است که افرادی که قصد پارادوکسیکال را تجربه کرده‌اند سریع‌تر از کسانی که این کار را نکرده بودند به خواب رفته‌اند. اگر غالباً از تلاش برای خوابیدن احساس اضطراب می‌کنید، این روش ممکن است مؤثرتر از روش‌های سنتی تنفس عمدی باشد.
مکانی آرام را تجسم کنید
اگر شمارش اعداد یا گوسفندان ذهن شما را بیش از حد فعال می‌کند، سعی کنید تخیل خود را درگیر کنید.
برخی می‌گویند که تجسم چیزی می‌تواند آن را واقعی جلوه دهد و ممکن است این کار با خواب هم انجام شود.
در مطالعه‌ای که در سال 2002 در دانشگاه آکسفورد انجام شد، محققان دریافتند که افرادی که مشغول تصویربرداری بودند سریع‌تر از افرادی که حواس‌پرتی عمومی داشتند یا دستورالعمل ندارند، به خواب می‌روند.
انحراف تصویر
به جای شمارش گوسفند، سعی کنید یک محیط آرام را با تمام احساساتی که در آن تجربه می‌کنید، تصور کنید. به عنوان مثال، می‌توانید یک آبشار، صدا‌های پرندگان، آب جوشان و رایحه چمن مرطوب را تصور کنید. نکته مهم این است که اجازه دهید این تصویر در مغز شما جای خود را بگیرد تا نگران دوباره درگیر شدن با افکار و نگرانی‌های قبل از خواب نشوید.
چند توصیه دیگر
اگر این روش‌ها را امتحان کردید و هنوز هم نمی‌توانید در 2 دقیقه یا کمتر بخوابید، ببینید نکات دیگری وجود دارد که می‌توانید برای تبدیل اتاق خواب خود به مکانی مناسب‌تر برای خواب از آن استفاده کنید.
ما این موارد را پیشنهاد می‌کنیم:
ساعت خود را از دسترس دور کنید. قبل از خواب دوش بگیرید. پنجره را باز کنید تا اتاقتان خنک شود. جوراب بپوشید. یوگای ساده 15 دقیقه‌ای انجام دهید. تلفن خود را از رختخواب خود دور کنید. دمنوش بخورید (آروماتراپی): اسطوخودوس، بابونه یا مریم‌گلی. زودترغذا بخورید تا فعالیت هضم معده موجب اختلال در خواب شما نشود. ببینید چه چیزی را می‌توانید در اتاق خواب خود برای کاهش سر و صدا تغییر دهید. از مصرف موادی که خواب را مختل می‌کنند مانند نیکوتین، کافئین و الکل خودداری کنید. فقط اگر خسته هستید وارد رختخواب شوید. اگر ظرف 20 دقیقه به خواب نرفتید از رختخواب خارج شوید.

آریا بانو


منبع: healthline


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ بهرام افشاری 33 ساله شد

چهره ها/ سلفی جدید شهره سلطانی

خانم مهناز افشار، تو سوسن تسلیمی نیستی!

فیلم ایرانی نامزد بهترین ژانر وحشت جشنواره آمریکایی

اظهار نظر عجیب «نجمه جودکی» درباره منشا ملخ های تهران

کلاس‌های درسی دانش‌آموزان در تلویزیون؛ چهارشنبه 7 خرداد

مجری برنامه «مثل ماه»: مقایسه من و احسان علیخانی بی معناست

چهره ها/ ریحانه پارسا تهیه کننده شد

آخرین وضعیت اصلاح سهمیه ورود به دانشگاه‌ها و حذف کنکور

شریعتمداری : همکاران درشرکت ملی نفتکش و کشتیرانی خط شکن دریاها درمقابله با قلدری نظام سلطه هستند

آهنگ درخواستی/ طرفداران رضا بهرام «لبخند بزن» را اینجا بشنوید

آواز خواندن سلمان خان به مناسبت عید فطر

پادگان 06 به بوستان ارتش تبدیل می‌شود

تلاقی طوفان شن با اقیانوس هند در استرالیا

پیشنهاد وزارت بهداشت و علوم برای حذف 16 سهمیه دانشگاهی

دستگیری سارقان به عنف تحت پوشش مسافرکش

دستگیری سارق تجهیزات مخابراتی در پایتخت

بازگشایی موزه ‌های آستان قدس رضوی پس از 3 ماه

جزئیات قتل دختر 14 ساله توسط پدر از زبان پلیس

اظهار نظر عجیب یک مجری درباره منشا ملخ‌های تهران!

سگ رباتی که اهمیت قرنطینه شدن را به ساکنان گوشزد می‌کند

دختر بچه شجاعی که سارق را ترساند

صحنه‌ای خطرناک از سرگردانی کامیونت بدون راننده در خیابان

عبور ناگهانی گوزن‌ها قبل از برخاستن جنگنده‌ها از باند

شیرینی ها/ رولت خرما بخورید تا انرژی به بدنتان برگردد

استفاده از ماسک برای خردسالان توصیه نمی‌شود!

کمبود آب بدن‌تان را با این میوه رفع کنید

چطور جلوی چرب شدن موها را بگیریم؟

مدل های جدید مانتو لباس برای بهار

مدل موهایتان شخصیت شما را فاش میکند!

تشخیص کرونا در کمتر از یک ساعت توسط محققان ایرانی

بیماران کرونا فقط تا 10 روز ویروس را به دیگران منتقل می‌کنند

این نوع جهش ژنتیکی خطر کرونا را افزایش می‌دهد

پازل هیئت مدیره پرسپولیس این هفته تکمیل می‌شود؟

غم سیاوش یزدانی از قربانی شدن رومینا

قایق‌سواری گوچی با پسرش

ماشین لاکچری سردار

ادعاهای عجیب در نامه ای پر از غلط/ باشگاه‌های ورشکسته مانع برگزاری لیگ می‌شوند؟!

تخلف کرونایی نیمی از تیم های لیگ برتری

ادعای سرمربی گل‌گهر در مورد کرونایی‌های لیگ برتر

پشت پرده تغییرات در یک باشگاه لیگ برتری

2 سال پس از رفتن رونالدو از رئال

تونی‌گلِ جذاب با خوشحالی‌های خاص 43 ساله شد

فاجعه چرنوبیل در کمین فوتبال ایران

خودزنی به سبک سعادتمند

به یاد گوچی و کی‌روش

نظر شرینگام در مورد هری کین

ایکاردی- PSG؛ در آستانه دائمی شدن قرارداد

یوونتوس به دنبال ربودن جواهر بارسلونا

5 باشگاه از 3 لیگ مختلف در پی جذب مجید حسینی