آریا بانو

آخرين مطالب

رییس سازمان بهزیستی کشور تشریح کرد

توزیع بسته‌های حمایت معیشتی مددجویان به‌زودی/ نگرانی از شیوع کرونا در مراکز نگهداری اجتماعي

توزیع بسته‌های حمایت معیشتی مددجویان به‌زودی/ نگرانی از شیوع کرونا در مراکز نگهداری
  بزرگنمايي:

آریا بانو - رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به حضور 49 هزار نفر در مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان و معلولان گفت: از این تعداد 276 نفر تست کرونا مثبت داشته‌اند که تاکنون 53 نفر نیز فوت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از شیوع بیماری کرونا در کشور چین از 5 بهمن ماه، اولین دستورالعمل و بخشنامه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان ابلاغ شد، گفت: طبق آماری که از کشور چین داشتیم سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در خطر بیشتری برای آسیب یا فوت ناشی از این بیماری قرار داشتند.
وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 60 دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغیه برای مراکز مختلف تحت پوشش سازمان بهزیستی جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ شده است، اظهار کرد: همچنین برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و مواد بهداشتی و ماسک در سوم اسفند ماه 2 میلیاد و 800 میلیون تومان به صورت سرانه هر نفر 30 هزار تومان برای افرادی که در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند بر روی کارت بانکی مراکز نگهداری شارژ شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در هفته اول فروردین ماه هم برای مراکز نگهداری معلولان و سالمندان مبلغ 24 میلیارد تومان به صورت سرانه 500 هزار تومانی برای هر معلول و سالمندی که در مراکز نگهداری می‌شود، اختصاص پیدا کرد، اظهار کرد: این مبلغ کمک می‌کند تا مراکز تعداد پرسنلشان را به طور استاندارد نگه دارند و بتوانند مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی را تهیه کنند.
قبادی دانا با اشاره به اینکه طبق بخشنامه اولیه هرگونه ملاقات از مراکز معلولان و سالمندان ممنوع اعلام شد، تصریح کرد: همچنین توصیه شد تا از پرسنل ثابت و تمام وقت در این مراکز استفاده و از همکاری با پرسنل داوطلب تا جای ممکن پرهیز شود.
وی با بیان اینکه البته برخی از مراکز این سازمان به بیماری کووید 19 آلوده شده‌اند توضیح داد: از بین 875 مرکز نگهداری از سالمندان و معلولان تا کنون با وجود تمهیدات اتخاذ شده حدود 25 مرکز از 15 استان کشور آلوده به ویروس شده‌اند. همچنین 16 استان کشور نیز فعلا به کرونا آلوده نیستند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به تعداد مبتلایان مراکز مذکور گفت: همچنین از 49 هزار نفری که در مراکز سالمندان و معلولان در مراکز شبانه روزی حضور دارند تا کنون 276 نفر تست کرونا مثبت داشته‌اند، از بین این 49 هزار نفر نیز تاکنون 53 نفر فوت کرده‌اند.
قبادی دانا در ادامه توضیح داد: البته نرخ مرگ و میر در اسفند ماه 97 و در اسفند ماه 98 در کل مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان با همدیگر مقایسه شده است. در اسفند 97 از بین 40 هزار و 92 نفر از افراد حاضر در مراکز سالمندان و معلولان در سطح کشور 283 نفر فوتی داشتیم که این رغم از بین 48 هزار 838 نفر در اسفندماه 98، 352 نفر فوتی بوده است. به این ترتیب نرخ فوت به نسبت تعداد افراد نگهداری شده در اسفند 97 و اسفند 98 با هم برابر و حدود 0.7 درصد است.
وی افزود: البته باید تا پایان فروردین ماه انتظار بکشیم و شرایط را ارزیابی کنیم. آماری هم که در ارتباط با فوتی های مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سطح کشور در اسفند ماه 97 و در مقایسه با 98 بیان شد در ارتباط با فوت با هر علتی بوده است.
فعالیت بیش از 20 هزار پرسنل در مراکز نگهداری/ محرومیت پرسنل برای دیدار با خانواده
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه بیش از 20 هزار پرسنل در مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان و سالمندان مشغول فعالیت شبانه روزی در این روزها بوده‌اند که بسیاری از آنها در مراکز قرنطینه هستند و از دیدار با خانواده‌شان محرومند، افزود: همچنین 22 هزار پرسنل و کارشناسان سازمان بهزیستی نیز مشغول نظارت دقیق بر پروتکل‌های بهداشتی این سازمان بوده‌اند.
نگرانی بهزیستی از آلودگی مراکز به کرونا
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه همچنان در دوره مدیریت این بیماری قرار داریم و لحظه به لحظه نگران آلودگی مراکز هستیم، اظهار کرد: این موضوع زمانی بیشتر اهمیت می‌یابد که می‌دانیم سالمندان و افراد دارای معلولیت در خطر ابتلا و عوارض بیشتری هستند.
قبادی دانا در خصوص کسانی که دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند و معلولان شدید و خیلی شدیدی وابسته به بستر که در منازل نگهداری می شوند و از سوی سازمان حق پرستاری دریافت می‌کنند نیز گفت: با کمک 10 میلیاردی بنیاد مستعضعفان در اسفند ماه به این خانواده‌ها مبلغ 250 هزار تومانی پرداخت شد تا مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی تهیه کنند.
وی افزود: همچنین با کمک بنیاد مستضعفان مبلغ 5 میلیارد تومان نیز برای طرح آموزش و اهدای اقلام بهداشتی به کودکان کار و خیابان توسط 3500 نفر از پرسنل اورژانس اجتماعی اجرا شد و بیش از 57 هزار بسته ضدعفونی کننده و بهداشتی به آنها تحویل داده شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در اسفندماه همچنین 15 میلیاد تومان را به عنوان کمک هزینه معیشت موردی برای 75 هزار خانوار در سطح کشور پرداخت کردیم.
مشاهده کرونا در مراکز شبه‌خانواده 2 استان
به گفته وی، همچنین تا فروردین ماه در 650 مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و در مراکز شبه خانواده در سطح کشور از حدود 10 هزار نفر از فرزندان به شکل شبانه روزی نگهداری می‌شود که با وجود تلاش و همت همه مدیران و مددکاران و مربیان آنها در 2 مرکز در 2 استان مختلف شاهد آلودگی ناشی از بیماری بودیم که این فرزندان تحت درمان هستند و مشکل عمده‌ای را نداریم.
قبادی دانا تاکید کرد: این آمار تا کنون بوده و ما همچنان با مشکل شیوع کرونا در سطح کشور و در جهان مواجه هستیم و امیدواریم با کمک روش های علمی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی شاهد کنترل این بیماری باشیم.
حمایت معیشتی از مددجویان مناطق محروم و حاشیه‌ای در روزهای آینده
وی ادامه داد: همچنین با دریافت کمک 20 میلیاردی بنیاد مستعضفان در روزهای آینده حمایت معیشتی از جامعه هدف سازمان بهزیستی خصوصا خانوارهای مناطق حاشیه و محروم انجام خواهد شد. با دریافت این مبلغ کل مبلغ کمک بنیاد مستضعفان در زمان کرونا به بهزیستی به 35 میلیارد می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه البته در هفته اول فروردین ماه با حمایت دولت و تخصیص اعتبار 70 میلیاردی از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هزینه معیشتی برای 192 هزار خانوار دارای معلول شدید و خیلی شدید در دهک درآمدی 1، 2 و 3 صورت گرفت: گفت: این کمک هزینه بین 360 هزار تومان تا 480 هزار تومان روی کارت بانکی آنها شارژ شد.
وی با اشاره به اینکه سامانه تلفنی 1480 که مشاوره‌های تخصصی روانشناسی ارائه می‎کند توسط 400 نفر از رواشناسان آموزش دیده به ارائه خدمات می‌پردازد، توضیح داد: از اول اسفنند تا 20 فروردین به 152 هزار نفر مشاوره در ارتباط با اضطراب ناشی از شیوع کرونا و مسائل خانوادگی و فرزند پروری ارائه شده است. این سامانه به شکل رایگان از 8 صبح تا 12 شب بوده فعال است و در این دوره 63 هزار ساعت مشاوره تلفنی رایگان تخصصی در ارتباط با موضوعات مذکور ارائه کرده است.
به گفته وی سامانه خودارزیابی اختلالات رواشناختی هم در سازمان بهزیستی راه اندازی شده که افراد می‌توانند با استفاده از این سامانه به ارزیابی شرایط روحی و روانی خود بپردازند.
قبادی دانا در پایان تاکید کرد: در ارتباط با مسائلی که ممکن است این روزها در خانوده ها پیش بیاید، اگر مسائلی در ارتباط با مشکلات خانوادگی وجود داشته باشد که منجر به کودک، همسر، سالمند معلول آزاری شود آنها می‌توانند در تماس با 123 خط اورژانس اجتماعی این موضوعات را در میان بگذارند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اندر مصائب فروش خودرو به شیوه قرعه‌کشی

طرز تهیه ترشی گوجه‌سبز؛ طعمی جدید و جذاب

کاهش فشارخون ریسک ابتلا به زوال عقل را کم می کند

شکست انسان از هوش مصنوعی در تست ارزیابی شخصیت بر اساس تصویر

کرونا جان ملی‌پوش ایران را گرفت

اعتراف تلخ فاوره: دلتنگی برای جام ادامه خواهد داشت

ام‌باپه: توپ طلا خواب من را آشفته نمی‌کند

مهاجم تراکتور به اوسر فرانسه پیوست

فوتسال باشگاه‌های آسیا قبل از فوتسال قهرمانی آسیا

بازگشت پژمان به استقلال منتفی شد

ستاره سابق بایرن مونیخ سرمربی تیم ملی می‌شود!

قراردادی که پس از پوشیدن لباس زنانه تمدید نشد!

ارسال دعوت‌نامه لیگ بوکس به تیم‌ها

باقری تیم ملی را انتخاب می‌کند یا پرسپولیس را؟

«فرمانده من»؛ هفت روایت از فرماندهان دفاع مقدس

دو خط کتاب/ آدم بیش از یک بار به دنیا نمی آید

چهره ها/ غم رزیتا غفاری از خبر دلخراش کشته شدن دختر به دست پدر

شوخی جالب مهران مدیری با تاخیر طولانی هواپیماها

چهره ها/ واکنش رضا صادقی به اتفاقی تلخ و وحشتناک

جشن تولد مینا دلشاد بازیگر ستایش در مکانی خاص

محسن فروزان و همسرش نسیم نهالی در خارج کشور

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 7 خرداد

انتقام مجازی خواستگار کینه توز!

تراژدی هولناک رومینا؛ مصاحبه با پسری که نقش پررنگ ماجرا است

چک کردن دمای بدن و ضدعفونی دست ها قبل از ورود به مغازه ها

تفسیر قرآن؛ مصون از تحریفات

طرز تهیه شاورمای مرغ

تزئین کیک برای تولد طرفداران بازی «ماین کرفت»

چگونه با پیاده روی ساده 500 کالری بسوزانیم؟

بزرگترین شکستی که در دوران بچگی خوردیم!

روایت تلخ قتل فجیع رومینا در گفت‌وگو با بستگانش / پدر از پشت میله‌های زندان از بی‌آبرویی جسد و قبر «ناموسش» می‌ترسد

دگرگونی در ساختار ژنتیکی بدن انسان برای سفر به سیاره سرخ

هوادار عنایتی حق دارد یا استقلال؟

برد چهار گله تیم ملی چین در بازی دوستانه

درخواست کاتانچ از بازیکنان تیم ملی عراق

صالحی امیری: ارزیابی ما برگزاری قطعی المپیک توکیو است

تکلیف هافبک استقلالی روشن شد

شجاع خلیل‌زاده: پرسپولیس تیم حکومتی است!

چلنگر ادعای عجیب نیکبخت را تائید کرد

شاعرانه/ "خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است" از حافظ شیرازی

چهره ها/ واکنش آناهیتا همتی به ماجرای قتلی دلخراش

نقطه ضعف «پدرپسری» بودجه نامناسب بود

کارگردان فیلم فضایی تام کروز مشخص شد

لغو مجوز 7 مدرسه غیردولتی به دلیل دریافت شهریه مازاد

نکاتی در مورد رستوران رفتن در شرایط کرونا

علی رهبری: اگر فقط چند نفر متوجه کیفیت کار من بشوند، کافی است

خبرهایی نزدیک و بی پرده از اعتیاد دردناک زنان!

5 روش افزایش و تقویت هوش هیجانی در محیط کار

شادکامی در سلامت قلب موثر است

میز جلو مبلی و اهمیت آن در دکوراسیون منزل