آریا بانو

آخرين مطالب

آمار معلولان و سالمندان مبتلا به کرونا در مراکز بهزیستی اجتماعي

آمار معلولان و سالمندان مبتلا به کرونا در مراکز بهزیستی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به حضور 49 هزار نفر در مراکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان و معلولان گفت: از این تعداد 276 نفر تست کرونا مثبت داشته‌اند که تاکنون 53 نفر نیز فوت کرده‌اند.
وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از شیوع بیماری کرونا در کشور چین از 5 بهمن ماه، اولین دستورالعمل و بخشنامه سازمان بهزیستی برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان ابلاغ شد، گفت: طبق آماری که از کشور چین داشتیم سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در خطر بیشتری برای آسیب یا فوت ناشی از این بیماری قرار داشتند.
وی با بیان اینکه تا کنون بیش از 60 دستورالعمل، بخشنامه و ابلاغیه برای مراکز مختلف تحت پوشش سازمان بهزیستی جهت پیشگیری و کنترل بیماری کرونا ابلاغ شده است، اظهار کرد: همچنین برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و مواد بهداشتی و ماسک در سوم اسفند ماه 2 میلیاد و 800 میلیون تومان به صورت سرانه هر نفر 30 هزار تومان برای افرادی که در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری می شوند بر روی کارت بانکی مراکز نگهداری شارژ شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در هفته اول فروردین ماه هم برای مراکز نگهداری معلولان و سالمندان مبلغ 24 میلیارد تومان به صورت سرانه 500 هزار تومانی برای هر معلول و سالمندی که در مراکز نگهداری می‌شود، اختصاص پیدا کرد، اظهار کرد: این مبلغ کمک می‌کند تا مراکز تعداد پرسنلشان را به طور استاندارد نگه دارند و بتوانند مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی را تهیه کنند.
قبادی دانا با اشاره به اینکه طبق بخشنامه اولیه هرگونه ملاقات از مراکز معلولان و سالمندان ممنوع اعلام شد، تصریح کرد: همچنین توصیه شد تا از پرسنل ثابت و تمام وقت در این مراکز استفاده و از همکاری با پرسنل داوطلب تا جای ممکن پرهیز شود.
وی با بیان اینکه البته برخی از مراکز این سازمان به بیماری کووید 19 آلوده شده‌اند توضیح داد: از بین 875 مرکز نگهداری از سالمندان و معلولان تا کنون با وجود تمهیدات اتخاذ شده حدود 25 مرکز از 15 استان کشور آلوده به ویروس شده‌اند. همچنین 16 استان کشور نیز فعلا به کرونا آلوده نیستند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به تعداد مبتلایان مراکز مذکور گفت: همچنین از 49 هزار نفری که در مراکز سالمندان و معلولان در مراکز شبانه روزی حضور دارند تا کنون 276 نفر تست کرونا مثبت داشته‌اند، از بین این 49 هزار نفر نیز تاکنون 53 نفر فوت کرده‌اند.
قبادی دانا در ادامه توضیح داد: البته نرخ مرگ و میر در اسفند ماه 97 و در اسفند ماه 98 در کل مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان با همدیگر مقایسه شده است. در اسفند 97 از بین 40 هزار و 92 نفر از افراد حاضر در مراکز سالمندان و معلولان در سطح کشور 283 نفر فوتی داشتیم که این رغم از بین 48 هزار 838 نفر در اسفندماه 98، 352 نفر فوتی بوده است. به این ترتیب نرخ فوت به نسبت تعداد افراد نگهداری شده در اسفند 97 و اسفند 98 با هم برابر و حدود 0.7 درصد است.
وی افزود: البته باید تا پایان فروردین ماه انتظار بکشیم و شرایط را ارزیابی کنیم. آماری هم که در ارتباط با فوتی های مراکز نگهداری از معلولان و سالمندان در سطح کشور در اسفند ماه 97 و در مقایسه با 98 بیان شد در ارتباط با فوت با هر علتی بوده است.
فعالیت بیش از 20 هزار پرسنل در مراکز نگهداری/ محرومیت پرسنل برای دیدار با خانواده
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه بیش از 20 هزار پرسنل در مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان و سالمندان مشغول فعالیت شبانه روزی در این روزها بوده‌اند که بسیاری از آنها در مراکز قرنطینه هستند و از دیدار با خانواده‌شان محرومند، افزود: همچنین 22 هزار پرسنل و کارشناسان سازمان بهزیستی نیز مشغول نظارت دقیق بر پروتکل‌های بهداشتی این سازمان بوده‌اند.
نگرانی بهزیستی از آلودگی مراکز به کرونا
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه همچنان در دوره مدیریت این بیماری قرار داریم و لحظه به لحظه نگران آلودگی مراکز هستیم، اظهار کرد: این موضوع زمانی بیشتر اهمیت می‌یابد که می‌دانیم سالمندان و افراد دارای معلولیت در خطر ابتلا و عوارض بیشتری هستند.
قبادی دانا در خصوص کسانی که دارای معلولیت ضایعه نخاعی هستند و معلولان شدید و خیلی شدیدی وابسته به بستر که در منازل نگهداری می شوند و از سوی سازمان حق پرستاری دریافت می‌کنند نیز گفت: با کمک 10 میلیاردی بنیاد مستعضعفان در اسفند ماه به این خانواده‌ها مبلغ 250 هزار تومانی پرداخت شد تا مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی تهیه کنند.
وی افزود: همچنین با کمک بنیاد مستضعفان مبلغ 5 میلیارد تومان نیز برای طرح آموزش و اهدای اقلام بهداشتی به کودکان کار و خیابان توسط 3500 نفر از پرسنل اورژانس اجتماعی اجرا شد و بیش از 57 هزار بسته ضدعفونی کننده و بهداشتی به آنها تحویل داده شد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در اسفندماه همچنین 15 میلیاد تومان را به عنوان کمک هزینه معیشت موردی برای 75 هزار خانوار در سطح کشور پرداخت کردیم.
مشاهده کرونا در مراکز شبه‌خانواده 2 استان
به گفته وی، همچنین تا فروردین ماه در 650 مرکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و در مراکز شبه خانواده در سطح کشور از حدود 10 هزار نفر از فرزندان به شکل شبانه روزی نگهداری می‌شود که با وجود تلاش و همت همه مدیران و مددکاران و مربیان آنها در 2 مرکز در 2 استان مختلف شاهد آلودگی ناشی از بیماری بودیم که این فرزندان تحت درمان هستند و مشکل عمده‌ای را نداریم.
قبادی دانا تاکید کرد: این آمار تا کنون بوده و ما همچنان با مشکل شیوع کرونا در سطح کشور و در جهان مواجه هستیم و امیدواریم با کمک روش های علمی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی شاهد کنترل این بیماری باشیم.
حمایت معیشتی از مددجویان مناطق محروم و حاشیه‌ای در روزهای آینده
وی ادامه داد: همچنین با دریافت کمک 20 میلیاردی بنیاد مستعضفان در روزهای آینده حمایت معیشتی از جامعه هدف سازمان بهزیستی خصوصا خانوارهای مناطق حاشیه و محروم انجام خواهد شد. با دریافت این مبلغ کل مبلغ کمک بنیاد مستضعفان در زمان کرونا به بهزیستی به 35 میلیارد می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه البته در هفته اول فروردین ماه با حمایت دولت و تخصیص اعتبار 70 میلیاردی از سوی سازمان برنامه و بودجه کمک هزینه معیشتی برای 192 هزار خانوار دارای معلول شدید و خیلی شدید در دهک درآمدی 1، 2 و 3 صورت گرفت: گفت: این کمک هزینه بین 360 هزار تومان تا 480 هزار تومان روی کارت بانکی آنها شارژ شد.
وی با اشاره به اینکه سامانه تلفنی 1480 که مشاوره‌های تخصصی روانشناسی ارائه می‎کند توسط 400 نفر از رواشناسان آموزش دیده به ارائه خدمات می‌پردازد، توضیح داد: از اول اسفنند تا 20 فروردین به 152 هزار نفر مشاوره در ارتباط با اضطراب ناشی از شیوع کرونا و مسائل خانوادگی و فرزند پروری ارائه شده است. این سامانه به شکل رایگان از 8 صبح تا 12 شب بوده فعال است و در این دوره 63 هزار ساعت مشاوره تلفنی رایگان تخصصی در ارتباط با موضوعات مذکور ارائه کرده است.
به گفته وی سامانه خودارزیابی اختلالات رواشناختی هم در سازمان بهزیستی راه اندازی شده که افراد می‌توانند با استفاده از این سامانه به ارزیابی شرایط روحی و روانی خود بپردازند.
قبادی دانا در پایان تاکید کرد: در ارتباط با مسائلی که ممکن است این روزها در خانوده ها پیش بیاید، اگر مسائلی در ارتباط با مشکلات خانوادگی وجود داشته باشد که منجر به کودک، همسر، سالمند معلول آزاری شود آنها می‌توانند در تماس با 123 خط اورژانس اجتماعی این موضوعات را در میان بگذارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روحانی: مجلس نماد مردم سالاری دینی است

مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاکدست در رأس امور خواهد بود

هدف‌گذاری تورم 22 درصدی برای سال 99

پرواز اسپیس ایکس را آنلاین تماشا کنید

عوارض کرونا برای فوتبالیست‌ها چیست؟

حریرچی: برای تیم‌های فوتبال پروتکل‌های بین‌المللی ارائه کردیم

سیدجلال: سال‌هایی که قهرمان نشدیم را برگردن کسی نینداختیم

مربی الشحانیه امیدوار به حفظ تیمش در لیگ قطر

جنگ داخلی پرسپولیس؛ چه کسی آقای گل است؟

رجزخوانی سردار با لامبورگینی

سردار 3 ماه خانه نشین شد

نگه داشتن دمبله به صلاح بارسا نیست!

رادوشویچ: مانع‌تراشی تیم‌های بزرگ ایران برای آغاز دوباره لیگ «سیاسی‌بازی» است

شاعرانه/"از دیده افتادی ولی از دل نرفتی" از هوشنگ ابتهاج

ناموس در سینما؛ قیصر کجایی که رومینا رو کُشتن؟

نجات دوراس گوساله مرال درکیاسر و بهشهر

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

کنایه تند مازیار میری به مجری هفت در زمان اکران «خانه پدری»

چهره ها/ دختر مهراب قاسم خانی در دوران کودکی

چهره ها/ دفاع تهمینه میلانی از موضوع فیلم «خانه پدری» که باید اکران می شد

شوخی با قیمت پراید در دورهمی

بهاره رهنما «آفرود مزه‌ها» را کارگردانی می‌کند

دریافت وجه، تعیین شرط معدل و برگزاری آزمون ورودی برای ثبت نام مدارس ممنوع است

احتمال تغییر در پذیرش دانشجویان پزشکی/دلیل گرایش جوانان به رشته‌های درآمدزا

خداحافظی تلخ روزبه حصاری و ثریا قاسمی با بچه مهندس 3

رزیتا غفاری و دخترش و شباهت زیاد دختر خانم به مادرش

عبور مصرف روزانه برق از مرز 48 هزار مگاوات

آهنگ «رستگاران» با خوانندگی محمد اصفهانی

زن میانسال: همسرم با رازی که در سینه دارم مرا تهدید می‌کند

برای تخم مرغ خام در هوای آزاد چه اتفاقی می افتد؟!

اندر مصائب فروش خودرو به شیوه قرعه‌کشی

طرز تهیه ترشی گوجه‌سبز؛ طعمی جدید و جذاب

کاهش فشارخون ریسک ابتلا به زوال عقل را کم می کند

شکست انسان از هوش مصنوعی در تست ارزیابی شخصیت بر اساس تصویر

کرونا جان ملی‌پوش ایران را گرفت

اعتراف تلخ فاوره: دلتنگی برای جام ادامه خواهد داشت

ام‌باپه: توپ طلا خواب من را آشفته نمی‌کند

مهاجم تراکتور به اوسر فرانسه پیوست

فوتسال باشگاه‌های آسیا قبل از فوتسال قهرمانی آسیا

بازگشت پژمان به استقلال منتفی شد

ستاره سابق بایرن مونیخ سرمربی تیم ملی می‌شود!

قراردادی که پس از پوشیدن لباس زنانه تمدید نشد!

ارسال دعوت‌نامه لیگ بوکس به تیم‌ها

باقری تیم ملی را انتخاب می‌کند یا پرسپولیس را؟

«فرمانده من»؛ هفت روایت از فرماندهان دفاع مقدس

دو خط کتاب/ آدم بیش از یک بار به دنیا نمی آید

چهره ها/ غم رزیتا غفاری از خبر دلخراش کشته شدن دختر به دست پدر

شوخی جالب مهران مدیری با تاخیر طولانی هواپیماها

چهره ها/ واکنش رضا صادقی به اتفاقی تلخ و وحشتناک

جشن تولد مینا دلشاد بازیگر ستایش در مکانی خاص