آریا بانو

آخرين مطالب

اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر و توصیه‌هایی برای فرزندان اجتماعي

اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر و توصیه‌هایی برای فرزندان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - هنر زندگی/ دعوا با مادر یکی از پرتنش‌ترین موقعیت‌های بین فردی است که افراد می‌توانند تجربه کنند چراکه مادر یکی از الهام بخش‌ترین افراد در زندگی هر فردی است و نوع ارتباط با مادر تا حد زیادی می‌تواند در سلامت روان انسان تعیین کننده باشد. به همین خاطر افرادی که دائماً در حال دعوا و مرافعه با مادر هستند به طور کلی پریشانی زیادی را تجربه می‌کنند و تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند. در نتیجه لازم است که بتوانید ارتباط خود را با مادرتان بهبود ببخشید و از بروز دعوا و اختلاف پیشگیری کنید. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع و ارائه توصیه‌هایی به فرزندان خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.
اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر
رابطه با مادر از جمله پرمعناترین و عمیق‌ترین روابط بشری است. انسان در دوران کودکی با برقراری ارتباط با مادر خود هسته مرکزی احساس دلبستگی را تشکیل می‌دهد و معنا و مفهوم اعتماد را درمی‌یابد. این ارتباط نه تنها در دوران کودکی از اهمیت بسزایی برخوردار است بلکه در سایر دوران زندگی نیز می‌تواند عاملی برای رشد و شکوفایی فرد باشد و سایر ارتباطات عاطفی انسان را تحت تأثیر قرار دهد.
افرادی که از موهبت داشتن مادر محروم هستند یا کسانی که ارتباط بسیار پرتنش و آسیب‌زایی را با مادر خود تجربه می‌کنند از نظر سلامت روان بیش از دیگران در معرض آسیب‌های روانی قرار می‌گیرند و بیش از دیگران ممکن است در ارتباطات عاطفی خود دچار مشکل شوند. درنتیجه تلاش برای پایان دادن دعوا با مادر تنها بهبود یک ارتباط نیست بلکه می‌تواند در رشد فردی شما تأثیر بسزایی داشته باشد و در ارتقای سلامت روانتان نیز تأثیر بگذارد.
دعوا با مادر | توصیه‌هایی برای فرزندان
شاید فکر کنید مادر شما نمی‌تواند دیگر شما را درک کند و دائماً باعث بروز احساسات بسیار منفی در شما می‌شود. اما لازم است که بدانید هیچ ارتباط خوب و موفقی به طور خود به خود اتفاق نمی‌افتد و نتیجه وجود مهارت‌های ارتباطی در هر دو طرف است. اگر دائماً در حال بحث و جدال با مادر خود هستید، این مسئله به معنای وجود بن بست در ارتباط شما نیست بلکه می‌تواند با افزایش آگاهی و تمرین برخی مهارت‌های ساده بهبود یابد. ما در ادامه تلاش کرده‌ایم که به چند مورد از این راهکارها اشاره کنیم. در صورتی که استفاده از این راهکارهای عمومی تغییر چندانی در کیفیت روابط شما و مادرتان ایجاد نمی‌کند مراجعه به یک روانشناس و شرکت در جلسات مشاوره خانواده می‌تواند تا حد زیادی در این باره به شما کمک کند.
تلاش کنید با کفش‌های او راه بروید
مادر بودن یکی از سخت‌ترین نقش‌هایی است که برعهده انسان است. تصورات عمومی در مورد مادر به ما می‌گویند وقتی یک زن صاحب فرزند شد باید همواره از او حمایت کند، از احساساتش باخبر باشد، برای فرزندش فداکاری کند و همیشه در دسترس باشد. اما بیایید کمی در مورد این گزاره‌ها فکر کنیم و ببینیم این‌ها تا چه حد امکان‌پذیر هستند و به چه اندازه دشوار می‌باشند؟
حقیقت این است که مادران نیز همانند هر انسانی موجود کاملی نیستند. آن‌ها می‌توانند در وظیفه مادری خود گاهی دچار نقص شوند و حتی ممکن است به فرزندان خود آسیب برسانند. در واقع هیچ رابطه بشری وجود ندارد که از هرگونه آسیب مصون باشد و افراد در آن همواره رضایت و آرامش را تجربه کنند. اگر شما بتوانید نوع نگاه خود را به نقش مادر تغییر دهید و گاهی با کفش‌های او راه بروید می‌توانید به درک بیشتری از مادرتان برسید و کمتر تحت تأثیر رفتارهای نامناسب او قرار بگیرید.
هنگام دعوا با مادر رفتار قاطعانه و پرخاشگرانه او را از یکدیگر تفکیک کنید
فرزندان با افزایش سن به خصوص در دوران نوجوانی نیاز به استقلال بیشتری دارند اما این مسئله ممکن است که از جانب والدین به خصوص مادر نادیده گرفته شود و همین مسئله زمینه را برای بروز دعوا و تنش فراهم کند. برای مثال بسیاری از مادران با فرزندان بزرگسال همانند یک کودک رفتار می‌کنند و در نتیجه موجب رنجش فرزندشان را فراهم می‌کنند. توجه داشته باشید که هر رفتار نامناسبی که از جانب مادر می‌بینید و می‌خواهید با آن مخالفت کنید لازم است که قاطعیت را با پرخاشگری اشتباه نگیرید.
یک فرد قاطع می‌تواند خواسته فرد مقابل را در نهایت احترام رد کند بدون اینکه احساس کند حتماً به دعوا و درگیری نیاز دارد. اما یک فرد پرخاشگر مخالفت را همواره چاشنی عصبانیت می‌پندارد و برای اظهار کردن خواسته‌های متفاوت خود همواره کلام یا رفتار نامناسب را انتخاب می‌کند.
هنگام برخورد با مادر فراموش نکنید که شما حق مخالفت دارید اما این مخالفت حتماً باید به صورت قاطعانه باشد. این سبک رفتار به مادرتان نشان می‌دهد با وجود تمام اختلاف نظرهایی که با او دارید به او احترام می‌گذارید و برای جایگاهی که دارد ارزش قائل هستید.
زمان درست گفت‌وگو را بشناسید
یکی از مهم‌ترین اصول ارتباط با والدین این است که شما بدانید چه زمانی با آن‌ها صحبت می‌کنید و در چه موقعیتی خواسته‌ها و نیازهای خود را مطرح می‌کنید. در بسیاری از مواقع فرزندان به خصوص در سنین نوجوانی به دلیل هیجان خواهی و شور و شوقی که در مورد مسائل مختلف دارند فراموش می‌کنند که باید موقعیت را به خوبی بسنجند. بیان کردن خواسته‌هایتان زمانی که والدین خسته هستند و یا از نظر روانی تحت فشارند می‌تواند در بسیاری از موارد منجر به بحث و جدل شود.
در این شرایط هر دو طرف احساس می‌کنند که از جانب دیگری درک نمی‌شوند و به مرور فاصله عاطفی زیادی را میان خود احساس می‌کنند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که پیش از هر چیز بررسی کنید و ببینید که مادرتان از نظر روحی و خلقی در چه وضعیتی قرار دارد و دریابید آیا اکنون زمان مناسبی برای صحبت کردن با او هست یا خیر؟
به موقع به بحث خاتمه دهید
یکی از اساس رابطه سالم برخورداری از مهارت گفت‌وگوی مؤثر است. برای اینکه مکالمات شما و مادرتان دائماً به دعوا منجر نشود بسیار اهمیت دارد که از این مهارت به خوبی برخوردار باشید و همچنین بدانید که چه زمانی باید به گفت‌وگوی خود خاتمه دهید. هرگاه احساس کردید صحبت‌های شما با هیجان خشم همراه شده و به جای حل مسئله بیشتر به بیان شکایت‌ها و اعلام نارضایتی‌ها اختصاص یافته تلاش کنید تا به بحث خاتمه دهید و ادامه آن را به زمانی که هردویتان آرام شدید موکول کنید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا بتوانید خشم خود را کنترل کنید و به جایگاه و نقش مادر خود احترام بگذارید.
سؤالات متداول
- من از بچگی ارتباط خوبی با مادرم نداشتم. او همیشه رفتار تندی با من داشت و هرگز نتوانستیم ارتباط عمیقی با یکدیگر برقرار کنیم. نگرانم که این مسئله در آینده باعث ناتوانی من هنگام مادر شدن بشود و باعث شود من نیز نتوانم ارتباط مناسبی با فرزندم داشته باشم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.
نداشتن ارتباط خوب با مادر لزوماً منجر به این نمی‌شود که شما نیز نتوانید نقش مادر را با به خوبی به عهده بگیرید. درست است که مادر محور اصلی شکل گیری مفهوم دلبستگی در انسان است اما در بسیاری از موارد تجربه نوعی رابطه شفابخش با فردی دیگر نظیر پدر یا همسر می‌تواند به بهبود این مسئله کمک کند و آسیب‌های قبلی را جبران نماید. با این حال برای اینکه بتوانید این مسئله را به طور دقیق‌تری در خود ارزیابی کنید بهتر است با یک مشاور روانشناس در ارتباط باشید تا بتوانید میزان مهارت‌های فرزندپروری خود را افزایش دهید و در عین حال آسیب‌های عاطفی ناشی از نداشتن رابطه امن با مادر را نیز جبران نمایید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بورسیه 500 دلاری کیانوش رستمی پرداخت نشد؟

تست بازیگری جالب نیکبخت

منچسترسیتی قید خرید ستاره بارسلونا را زد

دو بازیکن در لیست خرید سرخ‌ها

شباهت ظاهر جدید ایموبیله به رونالدو

روایت بهداد سلیمی از دست‌های کثیف پشت پرده!

برنامه استقلال برای شروع لیگ

سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان: اجرای پروتکل مسابقات برای بانوان سخت است

افشاگری مدافع تیم ملی از اشتباه جنجالی مقابل ژاپن

درخواست مجیدی از باشگاه استقلال

جاساز مدیران تکراری با کارنامه‌های غیرقابل‌دفاع

به یاد مرحوم ناصر حجازی اسطوره فوتبال ایران

خاطره عجیب نیکبخت از شیث رضایی!

بزرگ‌ترین اشتباه نیکبخت‌واحدی

ماجرای شادی بعد از گل نیکبخت مقابل استقلال

ضعف‌ مدیران فوتبال ایران در بستن قراردادها

گزارش تمرینات آماده‌سازی پرسپولیس

آن‌هایی که می‌گویند بازی‌ها برگزار نشود واکسن کشف کرده‌اند؟

روند آماده‌سازی و تمرینات استقلال

گل عجیب ژاپن مقابل ایران به روایت کنعانی‌زادگان

بختیار رحمانی: این کارها نمایش است!

5 ایده بازاریابی برای استارت آپ

آغاز تمرین تیم ملی در پایتخت

تکلیف قرارداد بازیکنان با باشگاه‌ها چیست؟!

می‌خواهم ستاره شوم

توضیحات درودگر درباره دلیل تبلیغات زیاد دور زمین

بدشانسی مدافع پرسپولیس در پرتغال

فریاد مایلی‌کهن و قهر عابدزاده!

میزان دریافتی باشگاه‌های لیگ برتر از تبلیغات محیطی

کرونا کمین کرده تا زهرش را بریزد!

ما کرونا داریم!

غرامت 140هزار دلاری اسکوچیچ بر عهده فدراسیون؟

جلسه خصوصی یحیی با سیدجلال

خبری از لغو لیگ برتر نیست

آتشفشان سید!

آمار کرونایی‌های لیگ برتر فوتبال

آخرین مهلت پرداخت بدهی فدراسیون والیبال به کولاکوویچ

گاهی فکر خداحافظی از فوتبال به سرم می‌زند

دورتموند به دنبال پایان روند عجیب مقابل بایرن‌مونیخ!

علیاری: کرونا گرفتم؟

ماندن دی‌بروین قطعی نیست

رئال‌مادرید نیازی به این ستاره ندارد!

پیشنهاد زمین 400متری به مربیان استقلال

مدت زمان خانه‌نشینی ستاره اتلتیکومادرید مشخص شد

از استرس تا صبح نخوابیدم/ بهتر است لیگ را برگزار نکنند!

واکنش سهیل مهدی به نامه تهدیدآمیز 4 باشگاه

ارجاع پیشنهادات ایران به کمیسیون اتحادیه جهانی

دلایل منتشر نشدن اسامی اعضای مبتلا به کرونای گل‌گهر

فدراسیون باید مسئولیت نتایج را بپذیرد!

در چه صورتی لیگ برتر با لغو یا تعویق روبرو می‌شود؟