آریا بانو

آخرين مطالب

جاسوسه‌ای که برای نجات خود زبانش را سوراخ کرد! گوناگون

  بزرگنمايي:

آریا بانو - خراسان / زنان بسیاری در طول تاریخ، مأموریت کسب اطلاعات و جابه‌جایی اخبار محرمانه را برعهده داشته‌اند، اما ماجرای ماریا اسکاربک طور دیگری است؛ او را باید جسورترین جاسوسه تاریخ بدانیم؛ رویکرد او در کسب اطلاعات و مهارت عجیبش در استتار و مخفی‌کاری، از اسکاربک یک اسطوره جاسوسی ساخت؛ آن‌قدر که حتی وینستون چرچیل، نخست‌وزیر انگلیس، او را بهترین مأمور مخفی و جاسوس بریتانیا در اروپای تحت اشغال نازی‌ها می‌دانست. ماریا، با ظاهری معصوم و دوست داشتنی، آن‌قدر آرام و خجالتی بود که اگر می‌خواستند در میان شغل‌های منتسب به او، جاسوسی را قرار بدهند، بی‌تردید رتبه آخر جدول را به خود اختصاص می‌داد! داستان زندگی ماریا اسکاربک که برخی او را بنیان گذار بخش زنان ام. آی.6 انگلیس می‌دانند، به اندازه فعالیت‌های جسورانه‌اش، جذاب و خواندنی است. در نوشتار پیشِ رو برآنم تا هر چند به صورت گذرا، روایتی از این داستان پُر رمز و راز را برای شما خوانندگان عزیز خراسان، روایت کنم.
اسکی‌باز ماجراجو
ماریا کریستینا ژانینا اسکاربک، روز اول ماه‌مه سال 1908 (11 اردیبهشت 1287) در شهر بارساو لهستان و در یک خانواده اشرافی دیده به جهان گشود. دوران جوانی وی در زادگاهش سپری شد. اسکاربک با وجود خجالتی و کم حرف بودن، در اسکی و سوارکاری، مهارت بسیاری پیدا کرد و در مسابقات مختلف، موفق به کسب مقام‌های متعددی شد. در یکی از همین مسابقات بود که با همسر آینده‌اش، ژرزی کینسکی آشنایی پیدا کرد و همین آشنایی، در سال 1938، به ازدواج این دو انجامید. ژرزی یک جوینده طلا و ماجراجوی حرفه‌ای بود که دور دنیا می‌گشت تا تجربیات تازه کسب و در ضمن، پول خانوادگی خود را در معادن فلزات گران‌بها سرمایه‌گذاری کند. او برای ماریا، یک همسر کاملاً ایده‌آل بود، اما جنگ جهانی دوم، همه چیز را به هم ریخت. آن دو در اوج ناامیدی، از لهستانی که نیمی از آن در اشغال شوروی و نیمی دیگر در اشغال آلمان نازی بود، گریختند و بالاخره، سر از لندن درآوردند. ماریا معتقد بود که باید برای لهستان اشغال شده کاری انجام دهد؛ هر چند همسرش حال و حوصله این کار را نداشت؛ اما مانع از ماجراجویی ماریا برای برقراری ارتباط با سرویس‌های جاسوسی انگلیس نشد.
ماریا جاسوس می‌شود
سازمان اطلاعاتی بریتانیا که سخت درگیر فعالیت‌های هیتلر در آلمان بود، اعتنایی به درخواست اسکاربک نکرد؛ اما او ول کن ماجرا نبود و توانست با کمک آشنایانش، خود را به عنوان یک میهن‌پرست لهستانی به سرویس جاسوسی انگلیس بقبولاند. انگلیسی‌ها در دسامبر سال 1939 (آذر 1318) نام وی را در دفاتر سری خود به عنوان جاسوسی که قرار بود در مناطق تحت اشغال آلمان نازی فعالیت کند، ثبت کردند. اسکاربک برای شروع کار به مجارستان رفت. او در آن‌جا شبکه‌ای از دوستان اسکی‌باز خود به وجود آورد که می‌توانستند در شرایط کوهستانی سخت، به راحتی جابه‌جا شوند و در فراری دادن افراد تحت تعقیب نازی‌ها، نقش عمده‌ای ایفا کنند. اسکاربک با همین شیوه، از مجارستان وارد لهستان اشغالی شد و سعی کرد مادرش را از ورشو به انگلیس منتقل کند، اما نتوانست و مادرش هنگام فرار، اسیر آلمان‌ها شد و در نهایت، در زندان درگذشت.
جسارت سوراخ کردن زبان!
ماریا هنگام حضور در لهستان، دایماً نام خودش را عوض می‌کرد؛ شب‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات از خانه خارج می‌شد و حتی با لباس مبدل به داخل پادگان‌های نازی‌ها هم نفوذ می‌کرد. او وسواس عجیبی در تنظیم اطلاعات داشت و حتی متراژ برخی اماکن را هم در اختیار انگلیسی‌ها قرار می‌داد. این اطلاعات، با اوج گرفتن جنگ هوایی، کاربری بسیاری پیدا کرد و به داد خلبانان انگلیسی رسید. در سال 1941، یعنی اوج پیروزی‌های آلمان نازی، انگلیسی‌ها خواستند که ماریا حوزه عملیاتی خود را به فرانسه و اروپای غربی که خطر کمتری برای او داشت، منتقل کند؛ اما او نپذیرفت و به فعالیت‌های جاسوسی خود، حتی در داخل خاک اصلی آلمان ادامه داد. درست در همین زمان بود که گشتاپو، هنگام عبور از مرز، به او مظنون شد و بازداشتش کرد. ماریا بدون آن‌که واکنشی نشان دهد، تسلیم شد و کنار چند بازداشتی دیگر نشست تا به مرکز گشتاپو منتقل شود. در طول راه، موفق شد کاغذ حاوی اطلاعات را ببلعد و با استفاده از سنجاق سرش، زخمی عمیق روی زبان خودش ایجاد کند. ماریا برای آن‌که خون ریزی ادامه داشته باشد، مرتب با دندانش روی زخم را خراش می‌داد. هنگامی که او را به مرکز گشتاپو وارد کردند، در یک لحظه و با مهارتی ویژه، انگشت سبابه‌اش را وارد گلوی خود کرد و محتویات معده را بالا آورد؛ محتویاتی که خون‌آلود بودند! وی به آلمان‌ها گفت که سِل ریوی شدید دارد و هر آن ممکن است بمیرد! ماریا دو سه بار غش کرد و مأموران گشتاپو، تصمیم گرفتند او را آزاد کنند؛ آن‌ها معتقد بودند او در حال مردن است و امکان دارد بیماری‌اش را به آلمانی‌ها منتقل کند! به این ترتیب، رفتار جسارت‌آمیز اسکاربک، جان او و البته شبکه پرتعداد جاسوسان لهستانی وابسته به انگلیس را نجات داد.
تأسیس شبکه اسکاربک
فعالیت‌های تأثیرگذار اسکاربک باعث شد که انگلیسی‌ها وی را برای سازمان دهی جاسوسان خود به فرانسه بفرستند؛ این اتفاق در سال 1944 و زمانی روی داد که ارتش آلمان، در بسیاری نقاط اروپا در حال عقب‌نشینی بود. تسلط اسکاربک به زبان فرانسوی، باعث شد که خیلی زود بتواند جایگاهش را در میان زنان فرانسوی مشتاق فعالیت‌های اطلاعاتی، باز کند. طرح‌های محیرالعقول وی و پیشنهادهایش برای عملیات جنگی متفقین، خیلی زود نام شبکه اطلاعاتی او را که حالا «شبکه اسکاربک» نامیده می‌شد، بر سر زبان‌ها انداخت. وینستون چرچیل به اطلاعات و طرح‌های اسکاربک به شدت علاقه‌مند بود و آن‌ها را بدون استثنا، مورد توجه قرار می‌داد. چرچیل معتقد بود که اسکاربک تنها کسی است که می‌شود روی نفوذ اطلاعاتی او به درون مناطق تحت اشغال نازی‌ها، حساب ویژه باز کرد. پس از جنگ، تمام زنان انگلیسی و فرانسوی همکار اسکاربک، به عنوان افسران اطلاعاتی کشور‌های متبوع خود، جذب و به سمت‌های مهم گماشته شدند. طرح اسکاربک برای عبور ارتش متفقین از مسیری ویژه و تصرف شهر‌های شرقی فرانسه، باعث حیرت ژنرال‌های آمریکایی و انگلیسی شد.
پایان کار
اسکاربک در کار خود یک نابغه بود؛ نابغه‌ای که می‌توانست از شرایط دشوار، فرصت‌های طلایی بسازد. اما پس از جنگ، او درگیر رقابت‌هایی شد که وزن و جنس جاسوسی‌هایش را تغییر می‌داد. اسکاربک به عنوان جاسوس رسمی انگلیس، توانسته بود به درون تشکیلات حزبی کمونیست‌های لهستانی نفوذ کند؛ غافل از آن‌که روس‌ها، او را به واسطه اقداماتش در جنگ جهانی دوم، به خوبی می‌شناختند. روز 15 ژوئن سال 1952 (25 خرداد 1331)، جسد اسکاربک را در هتل شلبورن لندن یافتند. به درستی معلوم نیست که وی در آن‌جا دنبال چه چیزی بوده است؛ اما پس از مرگ وی بود که اطلاعات گسترده‌ای درباره فعالیت‌هایش منتشر و اسکاربک، به بانوی نامداری تبدیل شد که در فعالیت‌های مختلف جاسوسی، حضور پررنگی داشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین پلتفرم شناور اقیانوسی انرژی باد، خورشید و امواج را ذخیره می‌کند

پروین از شوخی‌های من ناراحت نشد

پیشکسوت استقلال: هر زمان احساس خطر کردند لیگ را تعطیل کنند

حسرت ادامه‌دار ارسلان مطهری!

سپاهان اشتباهش را پررنگ‌تر نکند

پرسپولیس 90 درصد قهرمان است

حرف‌های صریح بهدادسلیمی از پشت پرده دست‌های کثیف در المپیک ریو

لغو مسابقات تنیس روی میز قهرمانی جهان در سال جاری میلادی

تاریخ نامشخص بازگشت مهاجم خارجی پرسپولیس به تهران!

امیدوارم لیگ برتر تکواندو برگزار شود

مدافع کروات تیم فوتبال استقلال به تهران برگشت

شرایط برای گل‌گهر سخت‌تر از قبل شده است

اختصاص بورسیه 60 میلیون تومانی به یزدانی و گرایی

بهتر است زندگی با کرونا را یاد بگیریم

نظر مثبت فیوری برای مبارزه با مایک تایسون

چرا شوخی با واژه‌های فرهنگستان؟

چهره ها/ عصبانیت شدید سام درخشانی از قتل دختر تالشی

بازیگر «بچه مهندس»: آرزومه ازدواج کنم

تیزر اولین قسمت طنز «ام شو» با مجید صالحی

از واکاوی علت گرایش به خالکوبی تا «عقده آدونیس»

روایت تلخ قتل فجیع رومینا در گفت‌وگو با بستگانش / پدر از پشت میله‌های زندان از بی‌آبرویی جسد و قبر «ناموسش» می‌ترسد

طرز تهیه ترشی گوجه‌سبز؛ طعمی جدید و جذاب

با افرادی که فاصله اجتماعی را رعایت نمی‌کنند چه باید کرد؟

تلفات کرونا در آمریکا شش ‌رقمی شد

حاشیه های جالب آغاز مجلس یازدهم؛ کرونا هم به مراسم افتتاحیه رسید

استاد دانشگاه به بهانه معالجه روانی، 40 زن را مورد آزار قرار داد

اقدام خطرناک مرد هندوستانی با حمام کردن مار شاه کبرا!

صبحانه/ املت هندی را با سبزیحات میل کنید

بستنی شکلات تلخ را در خانه درست کنید

ارتش خوراکی‌ها برای جنگ با حساسیت بهاری

این چای ها را هرگز میل نکنید

چطور تنش و دعوا را در خانه کم کنیم؟

پادتنی برای مقابله با آلزایمر طراحی شد

مهاجم پرسپولیس علیه شایعه کرونا

زندگی لاکچری پوگبا در خطر!

انتشار کتاب صوتی «سه روایت از مردی که خدا دوست داشت او را کشته ببیند»

چهره ها/ هوتن شکیبا و تبریک تولد بهرام افشاری

بازی الهام طهموری در سریال «پرگار»

باید ولایت مطلق پدر محدود شود /خانه‌ها لزوما جای امنی برای زنان و کودکان نیست/همه قوا به قتل‌های ناموسی ورود کنند

آهنگ «به تو مدیونم» با صدای فرزاد فرزین

تقویم تاریخ/ روز قانون و آغاز هفته مجلس

تفال/ سحر با باد می گفتم حدیث آرزومندی

داستان واقعی/ خبررسانی از شناسایی

صبحانه/ املت هندی با سبزیحات میل کنید

با پیاز دندان دردتان را تسکین دهید

اگر موفقیت می خوای، پشتکار داشته باش

ترمیم سریع زخم‌های بیماران دیابتی با "بابونه شیرازی"

بخشی از کتاب/ عشق سفر است

طی عملیات بیت‌المقدس، نیروهای ایرانی چه به دست آوردند؟

قرارداد استراماچونی پایین نبود؟