آریا بانو

آخرين مطالب

امروز در تقویم رسمی، روز زرتشت است گوناگون

  بزرگنمايي:

آریا بانو - در سال‌های گذشته یکی از انتقادات و در واقع گله‌های نمایندگان یا شخصیت‌های زرتشتی این بود که چرا مقامات رسمی، چهارم دی و روز کریسمس را به مسیحیان ایران تبریک می‌گویند؛ در حالی که اغلب ارامنۀ ایران چند روز بعد از آن را جشن می‌گیرند.
وب‌سایت عصر ایران: از اتفاقات مهم فرهنگی در سال گذشته تصویب نامگذاری 6 فروردین در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز زرتشت» است.
البته تا پیش از این هم زرتشتیان، این روز را به عنوان زادروز «زرتشت» گرامی می‌داشتند، اما شورای عالی انقلاب فرهنگی در چهارم دی ماه 1398 و یک روز قبل از سالروز درگذشت «اشو زرتشت» ششم فروردین را به عنوان روز زرتشت به تقویم رسمی کشور افزود یا مصوبۀ شورای فرهنگ عمومی در این زمینه را تصویب کرد.
در سال‌های گذشته یکی از انتقادات و در واقع گله‌های نمایندگان یا شخصیت‌های زرتشتی این بود که چرا مقامات رسمی، چهارم دی و روز کریسمس را به مسیحیان ایران تبریک می‌گویند؛ در حالی که اغلب ارامنۀ ایران چند روز بعد از آن را جشن می‌گیرند و کریسمس بیشتر با حال و هوای کاتولیک‌های غربی سازگار است تا باور‌های مسیحیان ارتدوکس شرقی، اما به 5 دی که می‌رسند هیچ اشاره‌ای به سالروز درگذشت «زرتشت» نمی‌کنند که صبغۀ ایرانی دارد. این در حالی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دین زرتشت را به عنوان یکی از ادیان سه گانه به رسمیت می‌شناسد. 4 دی 1398، اما اعلام شد که روز ششم فروردین به‌عنوان روز زرتشت به تقویم رسمی کشور افزوده شده است.
ساعاتی پس از انتشار این خبر «سپنتا نیکنام»، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، توییت گذاشت و نوشت: «سال‌های پیش زادروز زرتشت را فقط در تقویم ویژه زرتشتیان می‌دیدم و این جمله را با خود تکرار می‌کردم: «در وطن خویش غریب». خوشحال و سپاسگزارم که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ششم فروردین - زادروز پیامبر ایرانی- به‌عنوان روز زرتشت به تقویم ایرانی افزوده شده است.»

آریا بانو


اسفندیار اختیاری، نمایندۀ زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی، اما در نامۀ تشکر خود به آقای روحانی، رییس‌جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، از زاویه ایرانی و فرهنگی و نه دینی استقبال کرد و به جای تعبیر «پیامبر ایرانی» که شاید نسبت به آن حساسیت وجود داشته باشد از «روز زایش اشوزرتشت اسپنتمان» نوشت و آرزو کرد این حرکت، آغاز جشن‌های فرهنگی دیگر باشد و از سه جشن به صورت مشخص نام برد؛ سه جشنی که مانند عید نوروز می‌تواند فرای علایق زرتشتی و از حیث ایرانی و ملی برگزار شود: جشن تیرگان به یاد آرش کمانگیر، جشن مهرگان به یاد کاوۀ آهنگر و جشن سده به پاس آغاز تمدن بشری.
زرتشتی بودن ایرانیان قبل از اسلام و تبلیغات باستان‌گرایانه در رژیم پهلوی سبب شد که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زرتشتیان احساس بی‌مهری کنند، اما حضور «موبدِ موبدان رستم شهزادی» در مجلس خبرگان قانون اساسی در سال 1358 و نفی آتش‌پرستی زرتشتیان و تأکید بر احترام به نور (در روز خورشید و در شب آتش) در نطقی در همان مجلس، سبب شد در قانون اساسی نام دین زرتشت در کنار دو دین ابراهیمی (مسیحیت و یهود) قرار گیرد.
در خانۀ آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی و از زبان شخص او شنیدم که در روز‌های تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی نزد برخی مراجع وقت رفته و سه دغدغۀ آنان را برای انتقال به امام خمینی شنیده و با رهبر فقید انقلاب در میان گذاشته است. دغدغۀ اول مذهب رسمی و تأکید بر مذهب جعفری بوده و دومی رییس‌جمهور شدن زنان و سومی «دین زرتشتی» و البته در این سومی همه متفق‌القول نبودند. آقای خزعلی می‌گفت دربارۀ «مذهب رسمی» امام بی‌درنگ گفتند: نظر مراجع حتما تأمین شود. در مورد «شرط مرد بودن رییس جمهوری»، اما با قدری تأمل گفتند: «به آقای بهشتی بگویید!»

آریا بانو


با این که رییس مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله منتظری بود و امام موارد مهم فقهی را به ایشان ارجاع می‌داد، اما در این مورد خاص، ارجاع به آیت‌الله بهشتی که صبغۀ سیاسی او بر وجه فقهی می‌چربید به این معنی بود که راهکاری سیاستمدارانه باید و دکتر بهشتی به جای کلمۀ «ذکور»، «رجال» را آورد که دوپهلوست. زیرا گرچه به ظاهر به معنی «مردان» است، اما اگر در فارسی بگوییم «خانم گاندی و خانم تاچر از رجال سیاسی قرن بیستم بودند» کسی خُرده نمی‌گیرد، چون رجال در فارسی بیش از جنسیت، شخصیت‌های برجسته را به ذهن متبادر می‌کند فارغ از مرد یا زن بودن. نوبت به زرتشتیان، اما که می‌رسد، امام می‌گویند: «ایران، خانۀ آنهاست.» یا قریب به این مضمون که به معنی حق آب و گل و تعلق بود.
این را از مرحوم خزعلی شنیدم و جایی هم نیامده است، اما نشان می‌دهد هر چند جمعیت فعلی زرتشتیان تنها 200 تا 300 هزار نفر است، اما بخشی از هویت فرهنگی ایران است و می‌توان مانند دکتر اختیاری به جای جنبۀ مذهبی که می‌تواند حساسیت‌زا باشد از منظر فرهنگی به زرتشت نگریست.
در سال‌های پیش البته برخی با استناد به «آثار الباقیه» ابوریحان بیرونی ششم فروردین را نه زادروز زرتشت که «روز توفیق زرتشت در مناجات با خدا» اعلام می‌کردند؛ هر چند همین که شخصیتی در حد ابوریحان بیرونی (درگذشته 427 قمری) در «آثار‌الباقیه» از ششم فروردین و مناجات زرتشت یاد کرده نقض گزارۀ غیر واقعی بودن زرتشت است.
دربارۀ زرتشت گفته می‌شود در سال 660 قبل از میلاد و در ناحیۀ مادِ آذربایجان به دنیا آمد و در 77 سالگی در بلخ و حین عبادت به قتل رسید. فارغ از جنبه‌های مذهبی، انکار نمی‌توان کرد که زرتشت، یکی از مؤلفه‌های شاخص فرهنگی ایران و یکی از مهم‌ترین شناسه‌های فرهنگی ایران در طول قرون بوده است.
اکنون نیز که ششم فروردین به تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران راه‌یافته، از صداوسیما انتظار می‌رود کاسۀ داغ‌تر از آش نشود و نگران نباشد که یاد زرتشت و گرامیداشت آن ترویج آیین تلقی شود؛ چرا که هم رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خود روحانی شیعه است و هم شماری از اعضای این شورا روحانی‌اند و بدون لحاظِ این ملاحظات این نامگذاری را انجام داده‌اند و اگر احساس می‌کنند، نمادین است همان جنبه نمادین را دست کم ابراز کنند. از این رو انتظار یادکردِ صداوسیما از این روز تازه در تقویم رسمی گزاف نیست؛ خاصه این که آغاز رویکردی تازه در گرامیداشت جشن‌های فرهنگی ایرانی باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چطور با عزاداران در روزهای کرونایی همدردی کنیم؟

نکته آموزنده درباره آشپزخانه

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

از شما/کیک عصرانه

نحوه تمیزکردن سرامیکها و خطوط

چهره ها/ دلخوشی‌ این روزهای آزاده نامداری

صاحب امضای هنری سریال «پایتخت» کیست؟

کارگردان «دوپینگ»: منظورم حسن روحانی نبود

اولین قسمت فوتبال 120 در سال 99 پخش می‌شود

چهره ها/ هفت تیرکشی سیامک انصاری برای ویروس کرونا

استعدادیابی ما، استعدادیابی آنها!

چهره ها/ جمله تامل‌برانگیز سعید عزت‌اللهی

دردسرهای یک «پایتخت» غیر معمولی!

مهران مدیری: مهم اینه که دور همیم!

واژگونی مینی بوس در سیستان و بلوچستان

شرایط فرودگاه های کشور از زبان رئیس سازمان هواپیمایی کشوری

ایتالیا پیشرو در استفاده از ربات برای کمک به درمان کرونا

افزایش استفاده از پهپاد های پستی در روزهای کرونایی

قرنطینه روستاها در هند توسط مردم بخاطر ترس از کرونا

دیدنی های تالش

ضرب‌المثل خارجی؛ از خاندان ثروتمند اسب بخر و از خانواده فقیر زن بگیر!

از شما/چیپس خونگی هنر دست بهاره خانم

دالگونا کافی؛ برای کسانی که دلتنگ نوشیدنی کافی شاپ شده اند

آموزش ذغالی برگر با طعم ایرانی و رازهای خوشمزه شدنش‎

اگر می خواهید به وزن ایده‌آل‌تان برسید این نکات را فراموش نکنید

آیا 15 دقیقه خندیدن 2 ساعت کم‌خوابی را جبران می‌کند؟

انواع روابط مادر و دختری و تاثیر آن بر آینده دختران

جدیدترین ست های لباس مادر و دختری

تولید ماسک در حرم مقدس شاهچراغ شیراز

تولیت مسجد جمکران: هیچ مراسمی با حضور مردم برگزار نمی‌شود

حال و روز پیروزی در برابر کرونا

قرنطینه به سبک مردم تبریز

توصیه قرآنی سرپرست آمریکایی IWF برای مبارزه با ویروس کرونا!

راز تازه نگه داشتن سیر در تمام طول سال

دمنوشی که بی‌خوابی و افسردگی را از شما دور می‌کند

آموزش ساخت کاردستی برای سرگرم کردن کودکان

طنز؛ منشا کرونا کشف شد!

عصری که جدید نبود!

پرونده «پایتخت» برای همیشه بسته شد؟

شهری که با همیاری مردمانش به شهر بدون کرونا تبدیل شد

هشدار جدی زالی به مسئولان و مردم پایتخت

پزشک البرزی به شهادت رسید

جهانپور: بیمار کرجی و بیماران مشابه بدون پرداخت پول ترخیص می‌شوند

در این روزهای کرونایی چقدر فاصله اجتماعی از سوی مردم رعایت می شود؟

چطور از شر چهره عصبانی ام خلاص شوم؟

از شما/کیک شکلاتی 😋

از شما/کیک شکلاتی

شکلات نارگیلی خانگی؛ در قرنطینه هنرتان را نشان دهید

از شما/سوپ مامان پز😋😋😋

روش شستن صحیح خاکشیر برای داشتن شربتی خوشمزه