آریا بانو

آخرين مطالب

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید! روانشناسي

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

برترین‌ها: گاهی لحظه‌هایی پیش می‌آید که همه ما احساس کمبود می‌کنیم و شروع می‌کنیم به توانایی‌های خود شک می‌کنیم. هوش جلوه‌های مختلفی دارد، شاید شما هم از آن دسته از کسانی باشید که فکر می‌کنید باهوش نیستید! اگر اینطور است پس در ادامه حتما با ما در برترین‌ها همراه باشید. در ادامه لیستی از علائمی وجود دارد که ممکن است آن‌ها را نادیده گرفته یا حتی عجیب بدانید، با این حال آن‌ها نشان دهنده یک ذهن فوق العاده هستند و همه آن‌ها از نظر علمی اثبات شده اند؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید تعدادی از آن‌ها برای شما صادق هستند، دلیلی وجود ندارد که خود را یک نابغه ندانید!

10. می‌دانید که نمی‌دانید!

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

هر چند که به نظر متناقض می‌رسد، ولی یک نابغه واقعی به راحتی می‌پذیرد که هنوز چیز‌های زیادی است که نمی‌داند. این ایده توسط علم نیز حمایت می‌شود. آیا در خصوص اثر دانینگ-کروگر چیزی شنیده اید؟ اثر دانینگ کروگر، نتیجه‌ی مطالعه‌ای از جاستین کروگر و دیوید دانینگ است که در علم روانشناسی اجتماعی الگو شده است. نتیجه‌ی این مطالعه این است: فرد هر چه باهوش‌تر باشد، تردید بیشتری نسبت به توانایی‌های ادراکی و شناختی خود دارد. به عبارتی دیگر، افراد باهوش از گفتن «نمی‌دانم» نمی‌ترسند. اگر چیزی را ندانند می‌توانند به دنبالش بروند و چیز جدیدی یاد بگیرند. برای همین است که این افراد همیشه پرسش‌هایی در سرشان می‌چرخد و از سوال کردن هم واهمه‌ای ندارند.


9. هر روز یکسان لباس می‌پوشید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

آیا تا به حال متوجه شده اید که مارک زاکربرگ تمایل دارد همیشه با یک تی شرت یکسان در انظار عمومی ظاهر شود. احتمالا فکر نمی‌کنید که او پول کافی برای خرید لباس نداشته باشد! یک توضیح احتمالی در مورد این عادت به نبوغ افراد اشاره دارد و ساده پوشی را غالباً هوشمندانه می‌داند. روانشناسی به نام "الیور برکمن" تحقیقات جدی در مورد سبک زندگی روشن‌ترین ذهن‌های جهان انجام داده است. وی به این نتیجه رسید که افراد باهوش تمایل دارند توانایی‌های ذهنی خود را برای کار‌های مهم تری ذخیره کنند. برخی از مهم‌ترین اختراعات یا نوشته‌های درخشان می‌توانند در مدت زمانی به فکرتان برسد که شما برای انتخاب لباس مناسب صرف می‌کنید.


8. می‌توانید آنچه دیگران فکر می‌کنند را احساس کنید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

این بدان معنی نیست که شما روانشناس باشید، اما نشانه‌هایی از آن در شما وجود دارد. اگر شما می‌توانید آنچه را که مردم می‌گویند نگفته درک کنید و حدس بزنید و یا احساسات آن‌ها را بسنجید، این نشانه مطمئنی ست که شما باهوش هستید. افراد باهوش تقریبا می‌توانند آنچه فردی دیگر حس می‌کند یا به آن فکر می‌کند را احساس کنند. برخی از روانشناسان معتقدند همدلی، سازگاری با نیاز‌ها و احساسات دیگران و نشان دادن حساسیت به این نیازها، عنصر هسته‌ای هوش احساسی است. افرادی که از نظر احساسی باهوشند، علاقه زیادی به برقراری ارتباط با افراد جدید دارند و دوست دارند چیز‌های جدیدی درباره آن‌ها بیاموزند.


7. شما کاملاً می‌توانید خود را کنترل کنید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

توانایی کنترل غرایز همان چیزی است که ما انسان‌ها را از حیوانات متمایز می‌کند. افراد نابغه پا را حتی فراتر می‌گذارند، آن‌ها می‌توانند هیجانات لحظه‌ای خود را، کنترل و بر آن‌ها غلبه کنند. اگر بتوانید بدون اینکه احساسات باعث منحرف شدن شما از مسیر شود، برنامه ریزی کرده و به اهداف خود برسید، از آنچه تصور می‌کنید باهوش‌تر هستید. شما حتی می‌توانید با پیش بینی نتایج احتمالی، از ایجاد مشکل جلوگیری کنید. گروهی از دانشمندان دانشگاه مینسوتا گروهی از افراد را در سال 2008 مورد آزمایش قرار دادند. آن‌ها به شرکت کنندگان در آزمایش پیشنهاد دادند که بین دو گزینه: "پاداش مالی اندک، اما فوری" و "پاداش مالی زیاد، اما با تاخیر" یکی را انتخاب کنند. نتایج نشان داد که افرادی که گزینه دوم را انتخاب کردند، کنترل بیشتری بر روی خود دارند و در تست هوش نمره بهتری کسب کردند. این نشان داد که افرادی که نمی‌ترسند و می‌توانند هیجانات لحظه‌ای خود را کنترل کنند، باهوش‌تر از افرادی هستند که برنامه ریزی هر کاری را سخت می‌کنند.


6. چشمانتان آبی رنگ است.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

چشم‌های آبی عمیق و صمیمانه و جادوی خاصی دارند و هیچ رنگ چشمی زیباتر از رنگ آبی نیست. افراد چشم آبی نباید فقط به زیبایی و جذابیت خود ببالند، زیرا رنگ چشمانشان نشان از هوش بالای آن‌ها نیز دارد. بسیاری از نوابغ دنیا مانند استفن هاوکینگ و ماری کوری، چشم‌های آبی داشته اند. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که چشمان آبی دارند مغزی سیستماتیک دارند و ضریب هوشی آن‌ها از افرادی که رنگ چشمانشان تیره و یا قهوه‌ای است بیشتر است. آن‌ها به خاطر حافظه زیاد و هوششان امتحانات را با موفقیت بیشتری پشت سر می‌گذرانند و اطلاعات بسیاری به مغزشان می‌سپارند و در برنامه‌ریزی‌ها کاملا موفقند و ورزش‌هایی که احتیاج به تمرکز دارد مانند گلف را به خوبی انجام می‌دهند.


5. عاشق شکلات هستید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

میان قدرت مغز و مزایای شکلات ارتباط ویژه‌ای وجود دارد. ترکیباتی که در شکلات یافت می‌شوند، می‌توانند به بهبود عملکرد شناختی کمک کنند. یافته‌های محققان دانشگاه رم نشان دادند که افرادی که حداقل یک بار در هفته شکلات مصرف می‌کنند، دارای حافظه قوی‌تری بوده و توانایی استدلال و پردازش اطلاعات در آن‌ها در مقایسه با کسانی که به ندرت یا هرگز شکلات مصرف نمی‌کنند بیشتر است. " فلاونوئید"، ماده‌ای که در شکلات یافت می‌شود، باعث افزایش جریان خون در مغز و حتی برطرف کردن برخی مشکلات کوچک عروقی در ساختار آن می‌شود و با این مکانیسم باعث بهبود عملکرد مغز و مانع تاخیر در عملکرد مغزی در افراد می‌شود.


4. وقتی ناراحت هستید، می‌دانید چه چیزی شما را آزار می‌دهد.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

همه ما روز‌هایی را داریم که به نظر می‌رسد همه چیز ما را ناراحت می‌کند. خوردن هیچ چیز ما را آرام نمی‌کند، آفتاب درخشان آزار دهنده به نظر می‌رسد، و اگر کسی چیزی از ما بپرسد، فقط فریاد پاسخ آن‌ها خواهد بود. حتی افراد نابغه هم گاهی اوقات ناراحت می‌شوند، اما در واقع می‌دانند که چه چیزی آن‌ها را آزار می‌دهد که دانستن این موضوع به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا مشکل را حل کنند. افراد باهوش به گذشته نمی‌چسبند و اطرافیانش را به خاطر غم و اندوه خود سرزنش نمی‌کنند. روانشناس دانیل گلمن توضیح می‌دهد که نابغه واقعی نه تنها مشکلات را برطرف می‌کند بلکه احساسات را هم هنگامی که آن‌ها را احساس می‌کند، تشخیص می‌دهد و آن‌ها را نادیده نمی‌گیرد. ذهنی عاری از احساسات و عصبانیت‌های مداوم، خصوصیت برجسته‌ای است.


3. با خودتان حرف می‌زنید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

باور عموم همیشه صحبت کردن با خود را به عنوان نشانه جنون دانسته است نه نبوغ. با این حال معلوم شده است که درست برعکس است. اگر شما هم با خودتان حرف میزنید بهتر است بدانید که نابغه‌ها با خودشان حرف می‌زنند. دانشمندان متوجه شده اند کسانی که اعتراف کرده اند با خودشان حرف می‌زنند در آزمون‌های هوش نمرات بالاتری کسب کرده اند. گوش دادن به صدای خودتان به شما کمک می‌کند تا خود را بهتر درک کنید. همچنین صحبت کردن با خودتان می‌تواند به شما در دستیابی به کنترل شناختی که برای موفقیت نیاز دارید، کمک کند. شاید همین موضوع بود که به آلبرت انیشتین کمک کرد تا یکی از درخشان‌ترین ذهن‌های همه زمان‌ها شود!


2. نمی‌توانید هیچ سر و صدای اضافی را تحمل کنید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

یک مطالعه انجام شده در دانشگاه "نورثوست" اظهار داشت که یک فرد باهوش از هر نوع سر و صدایی متنفر است، زیرا این امر مانع از تمرکز او بر روی موضوعات مهم می‌شود. چارلز داروین، آنتون چخوف و رمان نویس مشهور مارسل پروست، این‌ها فقط برخی از ذهن‌های درخشان بودند که به سکوت کشنده هنگام کارشان اصرار داشتند، یا اینکه از اینکه قادر به فیلتر کردن سر و صدای زمینه نبودند شکایت داشتند. شما ممکن است فکر کنید که افرادی را می‌توان هوشمند نامید که قادر به پذیرفتن جهان هستند، اما مطالعات نشان می‌دهد که این مورد خیلی درست نیست. ناتوانی درتحمل صدا‌هایی مانند بلند صحبت کردن، حرکت دادن پاها، جویدن مدام یا تایپ کردن ممکن است، واقعا خبر خوبی برای مغز شما باشد.


1. بدخط هستید.

نشانه‌هایی که اثبات می‌کنند شما یک نابغه هستید!

دستخط بد یکی از نشانه‌های نبوغ است! از نظر روانشناسان دستخط بد یا نتیجه اختلالات روانی است و یا ناشی از هوش بالای افراد است. در بررسی‌ها نیز ثابت شده مغز افراد باهوش و نوابغ سریعتر از دستشان عمل می‌کند. به عنوان مثال اینشتین از جمله دانشمندانی بود که دستخط خوبی نداشت و یا حتی استیو جابز، مخترع، بنیانگذار و مدیر اجرایی ارشد شرکت اپل، در گروه افراد باهوش، اما بدخط قرار دارد. با این اوصاف می‌توان چنین نتیجه گرفت که دستخط بد گاهی هم از ویژگی‌های خوب محسوب می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ ادامه خاطره بازی های پانته آ پناهی ها و شبنم مقدمی

رویای امیرحسین آرمان در زندگی اش چه بود؟

چهره ها/ حسین مهری با تیپ رنگی رنگی اش

«پایتخت 6»؛ شخصیت‌های آشنا در موقعیت‌های اجتماعی متفاوت

چهره ها/ لیندا کیانی و چروک های روی صورتش

چهره ها/ خدا قوت مهدی رحمتی به عوامل پایتخت

ادای احترام سایت IMDB به رخشان بنی اعتماد

چهره ها/ امیرحسین فتحی با احساس خوش تیپی

چهره ها/ عکس خنده دار از تولد دختر فاطمه گودرزی

‏آنچه در قسمت ٢٠ «کرگدن» خواهید دید

بررسی آمار ازدواج در استان‌های کشور

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره زمان بازگشایی مدارس

نگاهی به میزان اجرای طرح فاصله گذاری در پایتخت

توضیحاتی درباره نرخ صعودی آمار کرونا در روزهای اخیر

پاداش صبر در برابر مصیبت

تعمیر هود آشپزخانه و مشکلات آن

سر میزارم رو خاک قدماش میمیرم صدها بار از یه نگاش

طرز تهیه بلدرچین پلو

غذای ملل/ طرز تهیه دوکبوکی کره ای

بدن‌تان را با چند فرمول طبیعی سم‌زدایی کنید

آموزش طراحی نقش حنای هندی

‌مشکلات سرعت اینترنت کاربران ثابت اعلام شد

محسن تنابنده و پسرش نامی

چهره ها/ دورهمی زنانه خانم های بازیگر در بهار 98

خاطرات شیرین بازیگر «دوپینگ» از نوروزهای دوران کودکی

نوستالژی‌های دهه شصت؛ فیلمی از بازی ماندگار حسین محب اهری

ویژه برنامه «چراغانی» با حضور محمود کریمی روی آنتن شبکه سه می‌رود

نامه دوباره کانون کارگردانان سینما به صدا و سیما در پی ابتلاء یک کارگردان به کرونا

چهره ها/ ارسطو پشت صحنهِ مواد پخش کردن در «پایتخت» را لو داد

چهره ها/ تبریک لاله اسکندری برای تولد نرگس محمدی

مهدی قایدی و همسرش در بوشهر

هرآنچه باید در مورد سرقت اطلاعات از کارت بانکی بدانید

میزان کشفیات تجهیزات پزشکی در 24 ساعت گذشته

میزان دستگیری سارقین منازل در پایتخت از ابتدای 99

چرا افرادی که گریه می کنند قوی تر هستند؟

هیجان‌انگیزترین ورزش های جهان در ترسناک‌ترین مکان‌ها

چرا خداوند مردم را به سختی ها و مشکلات می آزماید؟

امشب دلم به شور و شینه، زائر بین الحرمینه

خواندن آواز سنتی در بیمارستان یحیی نژاد بابل

حساسیت بیش از حد و عجیب یک شهروند هنگام خرید نان

4 روش کاهش تنش در خانواده

اقدام عجیب شهروند سعودی برای جلوگیری از ورود کرونا به منزلش

فقط پزشکان در خط مقدم مبارزه با کرونا نیستن!

10 نکته عجیب و خواندنی درباره خزندگان

انجام حرکات کششی آسان در خانه

تام هنکس به همراه همسرش ریتا ویلسون در لس‌ آنجلس

چهره ها/ رفاقت ده ساله سمیرا حسن پور و نرگس محمدی

چهره ها/ شوخی همسر احمدمهرانفر با کاراکتر ارسطو در پایتخت

وقتی "شهربازی" مسابقه تلویزیون شد

واکنش رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به سریال پایتخت6