آریا بانو

آخرين مطالب

8 دلیلی که ثابت می کند فرزندان اول خانواده شایسته احترامی ویژه هستند خانواده

8 دلیلی که ثابت می کند فرزندان اول خانواده شایسته احترامی ویژه هستند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - روزیاتو / فرزندان اول بدون شک خاص ترین فرزند یک خانواده هستند و زندگی آن را برای همیشه زیر و رو می کنند. آن ها هستند که طعم شیرین پدر و مادر شدن را به زوج ها می چشانند و رنگی تازه به هر روز زندگی آن ها می دهند. طبق نظریه ی آلفرد آدلر، روانشناس مشهور اتریشی، فرزندان اول خانواده معمولاً مسئولیت پذیرترین و قابل اتکاترین آن ها هستند و همان کسی هستند که هر پدر و مادری در زندگی شان باید داشته باشند.
1- چیزهایی به پدر و مادرها یاد می دهند که قبلاً بلد نبودند
وقتی اولین فرزند خانواده به دنیا می آید، زندگی معنای کاملاً جدیدی برای پدر و مادرها پیدا می کند و آن ها از جهاتی زندگی دیگری را آغاز می کنند. آن ها باز هم باید چالش های زیادی را در زندگی از سر بگذرانند، اما این بار در کنار فرزند تازه به دنیا آمده ی خود. پدر و مادرها در این راه مرتکب اشتباهات زیادی می شوند، اما درعین حال یاد می گیرند که آن ها را اصلاح کنند. فرزند اول انگیزه ی رشد پدر و مادر و غلبه ی آن ها به همه ی مشکلات می شود، حتی اگر این کار غیر ممکن به نظر برسد. اما گرچه پدر و مادرها چیزهای زیادی به فرزند اول خود یاد می دهند اما احتمالاً چیزهایی که آن ها از فرزندشان یاد می گیرند به مراتب بیشتر است.
2- خیلی زود بزرگ می شوند
وقتی پای فرزند دوم به خانه باز می شود، فرزندان اول البته به یک آدم بالغ تبدیل نمی شوند اما دیگر بچه هم نخواهند بود. در شرایط جدید آن ها چاره ای جز بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک فرد عاقل و مسئولیت پذیر ندارند. به علاوه، حالا بیشتر می شنوند که به آن ها می گویند «دیگر بچه ی بزرگی هستی». شنیدن هر روزنه ی این جمله، دقیقاً همان را از آن ها می سازد.
3- عاقل تر از آنی هستند که قاعدتاً باید باشند
اجباری که فرزندان اول برای زودتر بزرگ شدن با آن مواجهند، ان ها را به افراد باهوش تری تبدیل می کند. آن ها احساس مسئولیت می کنند به همین خاطر طوری به بزرگ ترها احترام می گذارند که کس دیگری این کار را نمی کند. آن ها جایی میان کودکی و بزرگسالی قرار دارند و اغلب همچون راهنمایی میان این دو دنیا عمل می کنند. پدر و مادرها می خواهند که فرزند اول شان حامی شان باشد و به او به چشم یک فرد بالغ نگاه می کنند، به همین خاطر آن ها را اغلب درگیر مشکلات دنیای بزرگترها می کنند. به مرور زمان، فرزندان اول حتی به مشاور پدر و مادرها تبدیل می شوند به طوری که والدین از جایی دیگر از آن ها حرف شنوی پیدا می کنند و برای نظرات آن ها ارزش قائل می شوند.
4- بیشتر از آنچه که باید کار می کنند
کودکانی که خواهر و برادر کوچک تر از خود دارند بسیار بیشتر از دوستان شان که هیچ خواهر و برادر کوچک تری ندارند، کار انجام می دهند. آن ها مشارکت بیشتری در کارهای خانه و مسئولیت های بیشتری دارند و وقت آزادشان تمام و کمال منحصر به خودشان نیست چون آن را با دیگر بچه های خانه سهیم می شوند. تک فرزندها می توانند بعد از شستن ظرف ها و تمیز کردن اتاق شان استراحت کنند اما فرزندانی که خواهر و برادر کوچک تر از خود دارند نمی توانند در آرامش یک کتاب بخوانند چون همیشه کسی هست که باید مراقبش باشند، به او کمک کنند و با او بازی کنند. گرچه فرزندان اول مشکلی هم با این مسأله ندارند؛ البته بیشتر مواقع!
5- بزرگ ترین کمک برای پدر و مادر هستند
هیچ کس از عهده ی رسیدگی به همه ی امور زندگی برنمی آید، به خصوص اگر چند فرزند داشته باشید که باید دائماً مواظب آن ها هم باشید. پدر و مادرها دو دست بیشتر ندارند، اما فرزند اول شان دو دست دیگر دارد و تا جایی که بتواند به آن ها کمک می کند. آن ها بهترین پرستار برای فرزندان کوچک تر خانواده هستند. فرزندان اول دست راست پدر و مادرشان هستند و وقتی والدین به کمک نیاز داشته باشند ناجی زندگی آن ها خواهند بود.
6- پشتیبان خواهر و برادرهایشان هستند
این برای فرزندان اول یک امتیاز محسوب می شود، چون آن ها بیشتر تجربه هایی که فرزندان کوچک تر خانواده در آینده باید با آن ها مواجه شوند را از سر گذرانده اند و حالا پشتیبان آن ها هستند. فرزندان اول آماده اند تا ترفندهای زندگی را در اختیار خواهر و برادرهای کوچک ترشان بگذارند، به آن ها در انجام تکالیف درسی شان کمک می کنند و با اندرزهای عالی شان به آن ها درس زندگی می دهند. چه چیزی بهتر از آنکه وقت هایی که دوست ندارید با پدر و مادرتان صحبت کنید، کسی بزرگ تر از خودتان برای صحبت کردن داشته باشید؟
7- فداکار هستند
احتمالاً برای فرزندان اول غیر ممکن است که بتوانند خودخواه باشند. آن ها به فکر کردن به دیگران عادت کرده اند چون این همان کاری است که بیشتر عمرشان را به آن مشغول بوده اند. آن ها آماده اند تا آخرین تکه از شکلات را با خواهر و برادر کوچک ترشان سهیم شوند و احتمالاً همه ی اسباب بازی هایشان را از مدت ها قبل با آن ها شریک شده اند. فرزندان اول به خواهر و برادرهایشان افتخار می کنند و از وجود آن ها خوشحالند و گرچه گاهی سر به سرشان می گذارند، اما اغلب بزرگ ترین مشوق آن ها هستند.
8- بهترین برادرها و خواهرهای بزرگ تر خانواده هستند
پدر و مادرها احتمالاً موافق هستند که فرزندان اول آن ها بهترین خواهر و برادر بزرگ تر خانواده برای کوچک ترهای خانه هستند. شاید خود فقط یک کودک باشند اما به خوبی از خواهر و برادرهایشان مراقبت می کنند، واقعاً آن ها را دوست دارند و برخلاف بسیاری از بزرگ ترها، واقعاً با آن ها بازی می کنند. فرزندان اول بخشنده، دلواپس، شوخ طبع و بامزه هستند و به همین دلیل بهترین الگو و سرمشق برای خواهر و برادرهای کوچک تر خود محسوب می شوند. وقتی کار خوبی از آن ها سر بزند، کوچک ترهای خانواده هم راه آن ها را دنبال خواهند کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین اقدامات مختلف مدیریت شهری در پایتخت برای مقابله با کرونا

بازداشت شهردار و چند مدیر شهری پردیس

توزیع 4000 سبد کالا بین مددجویان کمیته‌امداد در تهران

منتظران ظهور باید به اصول انتظار ایمان داشته و عمل کنند

نماهنگ لَکَ خُذنی ویژه نیمه شعبان

ماموت‌هایی 25000 ساله که گوشت و آتش را تامین می‌کرده‌اند

پیراهن های طرح کاغذ دیواری؛ ترند جدید بهار 2020

خلاقیت در بستن دم اسبی موی کوتاه!

زوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختند

5 روغن طبیعی بسیار عالی برای جایگزینی مرطوب کننده های شیمیایی

سریال طنز جدید شبکه یک از امشب پخش می‌شود

بازیگر سریال «دوپینگ» امشب میهمان دورهمی می شود

افشاگری ریحانه پارسا درباره فیلمی که از آن کنار گذاشته شد

چهره ها/ روزگار همسر و فرزندان روناک یونسی در کانادا

جزئیات تازه درباره‌ انگشت قطع‌ شده‌ جانی دپ توسط امبر هرد

چهره ها/ کلافگی امیرمحمد زند در روزهای قرنطینه

نحوه ارائه خدمت در مراکز پزشکی به بیماران غیر کرونایی

غذی اصلی/ آموزش تهیه هویج پلو

تهیه کاچی زعفرانی به سبک مادربزرگ ها

10 اشتباه هنگام استفاده از ماسک

مشکلات گوارشی علامت ابتلا به کروناست؟

چهره ها/ رئیس سابق صدا و سیما: ارسطو قاچاقچی نیست

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

ساعت جدید اجرای طرح ترافیک در تهران مشخص شد

فرو ریختن پلی بزرگ در ایتالیا

اعلام برنامه‌ مدرسه تلویزیونی برای روز پنجشنبه 21 فروردین

طنز/ آخه کی مجبورت کرده مَرد!؟

شکوفایی هنر و خلاقیت با کاردستی ساده

اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر و توصیه‌هایی برای فرزندان

تجدید میثاق مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح با شهید آوینی

گلایه‌های کارگردان «پایتخت» از وزیر ارشاد

آماری از عرضه اولیه شرکت صبا تامین در فرابورس

اتهامات مالی کار دست شهردار پردیس داد

تازه‌ترین خبرهای کرونایی از زبان جهانپور

بارش برف بهاری در صحن و سرای حرم مطهر رضوی

شب نیمه‌ شعبان در ردیف شب‌های قدر است

نماهنگ مهدی چشم انتظاریم

مبارزه با کرونا با طبخ آش شلغم!

تست سلامت ساکنین با تجهیزات اهدایی سام سرویس

ژانر‌های کلی و متنوع موسیقی را بشناسید

شب نیمه شعبان با مداحی نریمان پناهی و خوانندگی امیرعباس گلاب

متخصصان از علائم جدید ابتلای به کووید 19 می‌گویند

متخصصان: آسیب‌های پوستی از علائم احتمالی ابتلا به کرونا است

49 مشاغلی که تا اطلاع ثانوی به دلیل شیوع کرونا اجازه فعالیت ندارند

ساخت کرم دور چشم خانگی

خالق «هری پاتر» از شکست کرونا می‌گوید

افزایش نگران کننده مراجعان مشکوک به کرونا در پایتخت

سازمان جهانی بهداشت: ابتلا به کرونا در ایران به ثبات رسید

طنز/ توقف مالچ‎پاشی برای جلوگیری از کرونا!‏

شهر صد ناقوس در کانادا