آریا بانو

آخرين مطالب

ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا پزشکي

ارتباط عجیب آلاینده های هوا با انتشار ویروس کرونا
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / از ماه دسامبر تاکنون ویروس بی رحم کرونا در چین شیوع پیدا کرده است، ویروسی که مرگ و میر پایینی دارد، اما سرعت سرایت آن بالاست، این ویروس برای زنده ماندن خود به سرعت افراد را آلوده می‌کند و به بیش از 170 کشور جهان سفر کرده است.
بر اساس آخرین امار‌ها تاکنون 198 هزار و 728 نفر به کووید 19 مبتلا شده اند و از این تعداد 82 هزار و 779 نفر بهبود یافته و 7 هزار و 989 نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند همچنین از 107 هزار و 960 مورد ابتلا به کووید 19 در دنیا تنها حال 6 هزار و 415 مورد تقریبا حدود 6 درصد وخیم گزارش شده است و 101 هزار و 545 حدود 94 درصد به صورت خفیف به کووید 19 مبتلا شده اند.
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در حال حاضر اروپا با بیشترین تعداد گزارش ابتلا به موارد جدید و مرگ نسبت به سایر نقاط جهان به جز کشور چین، کانون کووید 19 محسوب می‌شود.
چین، ایتالیا، ایران و اسپانیا چهار کشور رکوددار مبتلایان به کووید 19 محسوب می‌شوند ودر برخی کشور‌ها مثل ایتالیا اعلام قرنطینه شده و افردحق خروج از منزل را ندارند.
مهمترین راه شکست کرونا و مبتلا نشدن به کووید 19 قطع زنجیره انتقال با رعایت نکات بهداشتی و پرهیز از سفر و تردد است، افراد با تردد می‌توانند ناقل ویروس باشند و بیماری را به سار افراد منتقل کنند و جان خود و دیگران را به خطر بیندازند.
حالا جالب است بدانید که آلاینده های هوا همیمی تواند در انشتار ویروس کرونا تاثیرگذار باشد، به همین دلیل تردد کمتر می تواند به سلامت جامعه کمک کند.
از دیرباز آلودگی هوا به عنوان یک پارامتر اثرگذار بر سطح سلامت جامعه مطرح بوده است و نقش آن در افزایش مرگ و میر و نرخ بیماری‌های قلبی-عروقی و تنفسی در بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیک به اثبات رسیده است. اما در روز‌های اخیر با انتشار ویروس کرونا و بیماری تعداد قابل توجهی از افراد در سرتاسر دنیا، این سوال مطرح می‌شود که آیا سطح آلودگی هوا می‌تواند به عنوان یک عامل مؤثر بر نرخ اثرگذارپذیری از این ویروس باشد؟
آتنا رفیعی پور دکترای بهداشت حرفه ای و عضو انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ارتباط آلاینده های هوا در انتشار ویروس کرونا گفت: کرونا ویروس‌ها از دسته ویروس‌های شبه آنفولانزا هسند که با اندکی تغییر در ساختار خود توانسته اند شدت اثرگذاری خود را افزایش دهند. آنفلوانزا یک بیماری مسری است که در اثر گروه خاصی از ویروس‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند عوارض شدید تنفسی و قلبی عروقی، مرگ و میر و بار اقتصادی قابل توجهی را برای دولت‌ها به دنبال داشته باشد.
او ادامه داد: ویروس کرونا به عنوان نوعی از ویروس آنفولانزا از شیوع بالایی برخوردار است و می‌تواند در صورت عدم رعایت بهداشت فردی به راحتی از طریق ترشحات تنفسی فرد ناقل به دیگران منتقل شود. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد امکان مواجهه غیر مستقیم با این ویروس است.
رفیعی پور بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس‌های شبه آنفولانزا می‌توانند در نتیجه تبخیر مایعات مخاطی و بزاق بر روی سطوح نشسته و سپس در اثر فعالیت‌های ثانویه و از طریق نشستن بر روی گرد و غبار‌های هوابرد در فضا به حالت تعلیق دربیاید. ذرات معلق هوابرد به دلیل اندازه کوچک خود می‌توانند مدت زمان طولانی تری را در هوا معلق باشند و برای مدت طولانی تری افراد را در معرض مواجهه با آن‌ها قرار دهد.
دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: از طرف دیگر مطالعات اخیر نشان داده اند که آلاینده‌های هوا اثرات جانبی آشکاری بر سلامتی انسان دارند و می‌توانند منجر به افزایش عوارض ناشی از پنومونی و بیماری قلبی و تنفسی شوند. تخمین زده می‌شود که آلودگی هوا منجر به 17 ٪ مرگ و میر سالانه در کشور چین می‌شود که هر سال رقمی در حدود 6/1 میلیون نفر می‌شود.
رفیعی پور گفت: آلاینده‌های هوابرد مانند دی اکسید نیتروژن (NO2) و ذرات معلق هوابرد (PM) با ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن، آسیب به دستگاه تنفسی و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی را به دنبال دارد. نتایج یک تحقیق علمی بر روی دو گروه تحت مطالعه نشان داد که افزایش حساسیت به ویروس‌های در گروه‌هایی که در معرض NO2 بودند را بیشتر از گروهی است که هوای تمیز استنشاق می‌کنند و در یک مطالعه از سال 2008 تا 2014 در پکن اعلام شد که آلاینده‌های هوا، خطر ابتلا به آنفولانزا را افزایش می‌دهد.
دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی بیان کرد: مواجهه با ذرات معلق هوابرد با ابعاد کوچکتر از 5/2 میکرون از طریق اختلال در عملکرد ریوی و ماکروفاژ‌های آلوئولار، حساسیت فردی را به ویروس‌ها افزایش می‌دهد برخی محققین معتقدند افزایش در نرخ ذرات معلق هوابرد با کاهش در رسیدن امواج اشعه ماوراء بنفش به زمین منجر به کاهش احتمال نابودی ویروس‌ها می‌شود.
رفیعی پور اظهار کر: گاز دی اکسید گوگرد (SO2) به عنوان یکی از آلاینده‌های منتشره از ماشین‌های سنگین و برخی صنایع مصرف کننده سوخت‌های فسیلی از الاینده‌های رایج دیگر هوا است که به دلیل حلالیت زیاد در دستگاه تنفسی فوقانی جذب می‌شود و می‌تواند فعالیت سیستم ایمنی بدن انسان را کاهش دهد. در برخی مطالعات آزمایشگاهی اخیر نیز اشاره شده است که رطوبت نسبی کم باعث افزایش بقای ویروس آنفلوانزا شده و انتقال ویروس را تسهیل می‌کند. از طرف دیگر درجه حرارت پایین نیز فاکتور دیگری است که با تضعیف سیستم ایمنی بدن به شیوع آنفولانزا کمک می‌کند.
دکترای بهداشت حرفه ای دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: با توجه به نتایج مطالعات صورت گرفته می‌توان گفت که آلاینده‌های هوابرد می‌تواند در افزایش زمان تعلیق ویروس کرونا مؤثر باشد و از این رو انجام اقداماتی نظیر تعدیل فعالیت‌های صنایع مولد آلودگی و تردد غیر ضروری ماشین آلات می‌تواند به عنوان یه راه حل موقتی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در دستور کار قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانستنی‌های جدید درباره‌ی ویروس کرونا

چگونه بر احساس انزوای دوران قرنطینه غلبه کنیم؟

اگر نمی‌دانید که می‌خواهید در آینده چه‌کاره شوید، بخوانید

پرداخت بسته معیشتی ویژه کرونا به حدود 3 میلیون نفر

راه شکست زنجیره کرونا در کشور خودمان هستیم

متوفیان کرونا در قطعه خاصی دفن می‌شوند؟

تدابیر سفت و سخت پلیس برای 13 به در

سیزده به در بریم بیرون کرونا بگیریم!

غذای اصلی/ طرز تهیه پیراشکی برنج

دارویی برای درمان کرونا که سازمان غذا و داروی آمریکا به آن مجوز داد

انتخاب لوکیشن فصل های بعدی «بریم بسازیم» توسط مخاطبان

خوش وبش با مزه مهران مدیری و امید حاجیلی

لبخند«حاج قاسم»چگونه در قاب «عصرجدید» ثبت شد؟

عوامل ساخت «ماتریکس 4» چشم به کمک مالی از دولت آلمان دارند

بهترین عیدی بازیگر «لیسانسه ها» در نوروز 99

کنایه مهدی هاشمی به مهاجرت برخی افراد در آنتن شبکه 2

محسن تنابنده و همسرش روشنک گلپا و فرزندش

دوران قرنطینه در خانه از زبان دختر امیر مهدی ژوله

جزئیات تداوم آموزش در مناطق روستایی و عشایری فاقد دسترسی به اینترنت و تلویزیون

درخواست تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه

امکان بروز نوسانات کرونایی در برخی استان‌ها

گزارش امیدوارکننده معاون وزیر بهداشت از روند شیوع کرونا در ایران

ویدیوی هوایی از ملبورن استرالیا

میز اردور/ کارامل پسته ای را سریع درست کنید

فواید استفاده از وان آب گرم برای سلامت قلب

برندهای فشن چگونه با کرونا مبارزه می‌کنند؟

اجرای دیدنی گروه آج فیل که داوران عصر جدید را از خود بی خود کرد

ماهچهره خلیلی: برخی با حاشیه می‌خواهند نقش بگیرند

بیم و امید صابر ابر در روزگار کرونایی

امید حاجیلی، مهران مدیری را به چالش کشید

عایشه‌ گل و الناز شاکردوست در قاب یک عکس یادگاری

حضور بی‌سابقه بانوان در جشنواره موسیقی نواحی 1398

مرگبارتر از کرونا

توضیح آقای وزیر درباره دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت

دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به روایت جهانپور

عجیب‌ترین سندروم‌های دنیا

سورپرایز مدافعان سلامت؛ این ویدئو را از دست ندهید

وزارت علوم: حذف نیمسال تحصیلی بدون احتساب سنوات مجاز شد

اطلاعیه شماره 3 کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

وسعت مکتب نبوی ویژه ماه شعبان

چرا لک لک روی یک پا می ایستد؟

راهکارهای مقابله با کرونا در فروشگاه های زنجیره ای

چهره ها/ سالگرد بازیگری که 5 عضو بدنش را اهدا کردند

کمک ستارگان سینمای هند به نیازمندان و کادر درمانی

مهران غفوریان در کافه های اروپایی

رونالدو دوباره قرنطینه را دور زد!

ماجرای نرفتن مهران مدیری به کنسرت امید حاجیلی چه بود؟

تنبیه جالب برای افراد سرپیچی کننده از قرنطینه

چهره ترسناک و عجیب دختر 15 ساله

جدیدترین سوتی در سریال پایتخت