آریا بانو

آخرين مطالب

کرونا و کودکانِ خانه‌نشین خانواده

کرونا و کودکانِ خانه‌نشین
  بزرگنمايي:

آریا بانو - کرونا زیست گروه‌های مختلف جامعه را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از حساس‌ترین این گروه‌ها، کودکان هستند که شاید قرنطینه و در خانه‌ ماندن، آن‌ها را بیش از از هر گروه دیگری دچار ناراحتی و حساسیت کرده باشد. از منتقل نکردن اضطراب کرونا به کودکان تا انجام بازی‌های گروهی خانگی پیشنهادهای یک مربی بازی‌های خلاق برای عبور امن و سالم کودکان از این روزهاست.

به گزارش ایسنا، یک ماهی می‌شود که کودکان به دلیل شیوع ویروس کرونا خانه‌نشین شده‌اند و از مدرسه، مهد، باشگاه ورزشی، بازی گروهی و ... خبری نیست. خودشان را با کارتون و فیلم مشغول می‌کنند. کمی بازی‌های تبلت و گوشی را زیر و رو می‌کنند. حوصله‌شان که سر برود، بهانه می‌گیرند. دل‌شان برای پارک و دوستان‌شان تنگ شده است. مدیریت شرایط جدید برای پدر و مادرها هم سخت شده است. برای همین در این روزها این جمله‌ها را زیاد از آن‌ها می‌شنویم که «بچه‌ها در خانه دق کردند»، «بس که در خانه ماندند، مخ ما را می‌خورند»، «دیگر از دست این بچه‌ها کلافه شده‌ایم» و ... .
به گفته امین حسینی، مربی نمایش خلاق و قصه‌گویی که تجربه 15 ساله در بازی و ارتباط با کودکان دارد ، در شرایط حاضر که کرونا باعث شده خانواده‌ها در خانه بمانند، پدر و مادرها وقت بیشتری را با فرزندان خود سپری می‌کنند. برای همین گاهی چالش بین آن‌ها بیشتر می‌شود، چون پیش‌تر فرزندان نصف روز را در مهد، مدرسه یا کلاس‌های آموزشی سپری می‌کردند، اما حالا به دلیل تعطیلی این مراکز، کودکان و نوجوانان همه زمان‌ خود را در خانه می‌گذرانند.
او اظهار می‌کند: در این میان نکته حائز اهمیت که در شرایط عادی هم وجود دارد، «محدودیت فضای خانه‌ها» برای بازی و تحرک کودکان است. به هر حال در گذشته که امکان زندگی در خانه‌های ویلایی بیشتر بود، کودکان ساعت‌هایی را در حیاط خانه، به دور از چشم پدر و مادرها مشغول بازی، کنجکاوی و تجربه و آزمایش کردن بودند و مجموع ساعت‌هایی که پدر و مادر با فرزندان‌شان ارتباط مستقیم داشتند، کمتر بود. در این شرایط کودک به راحتی می‌توانست فعالیت‌های مورد علاقه خود از جمله دویدن، پریدن و ... را انجام دهد و به اصطلاح «کودکی» بکند.

آریا بانو


نگرانی‌هایی که تحرک کودکان را می‌گیرد
حسینی می‌گوید: در شرایط موجود در بهترین حالت، خانواده‌ها در آپارتمان‌های 50 تا 100 متری زندگی می‌کنند که فضای مفید چنین خانه‌هایی برای کودکان بین پنج تا 10 متر است. فضای مفید به این معنا که کودک بتواند بدون این‌که چیزی دست و پاگیرش شود، بازی کند، بِدَوَد، بپرد و آزادانه حرکت کند. متأسفانه بیشتر کودکان در چنین فضای محدودی قرار دارند و فضای مناسبی برای بازی و تجربه مستقل به دور از کنترل‌ و نظارت‌ والدین ندارند. برای همین معمولاً والدین به کودک «بکن نکن» می‌گویند. ضمن این‌که پدر و مادرها در جریان بازی و بالا پایین پریدن کودکان، معمولاً نگران شکستن وسایل یا کثیف و نامرتب شدن خانه هستند و فرصت تحرک آزادانه را از کودک می‌گیرند.
او با تشبیه کودک به پرنده‌ای که به دنبال آزادی پرواز است، می‌افزاید: کودک مثل یک عقابِ تیزپرواز است که آن را در قفس انداخته باشید. به این پرنده دربندِ قفس، آب و غذا می‌دهید و همه امکانات اولیه برای زنده ماندن او را تهیه می‌کنید، اما می‌بینید همچنان افسرده و کرخت است. بسیاری از کودکان از این جهت که فضای کافی برای تحرک و بازی ندارند، به پرنده در قفس شباهت دارند.
استرس کرونا را به کودکان منتقل نکنید
در شرایط کنونی کشور که خطر گسترش ویروس کرونا باعث تعطیلی مدرسه‌ها و مانع ترک خانه شده است، مسلماً محدودیت‌های بیشتری از جهت فضای بازی و تحرک برای کودکان ایجاد شده است؛ امین حسینی، مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در این‌باره به ایسنا می‌گوید: در وضعیت جدید که کرونا هر نوع رفت و آمدی را با محدودیت مواجه کرده است، بدون اغراق می‌توانم بگویم کودکان احساس می‌کنند وارد زندان انفرادی شده‌اند. ضمن این‌که در شرایط استرس‌زای کنونی، برخی والدین این اضطراب را به فرزندان خود منتقل می‌کنند.
این مربی بازی‌های خلاق با تأکید بر شناخت علاقه و روحیات کودکان، تصریح می‌کند: بهتر است خودمان را به عنوان پدر و مادر جای کودک بگذاریم، ساختار وجودی کودک را بشناسیم تا بتوانیم نیاز او را بسنجیم. دقت داشته باشیم مقدمه شناخت کودکان این است که پدر و مادرها بتوانند توانایی‌ها، استعدادها و ضعف‌های خود را بشناسند. از این طریق والدین می‌توانند رفتارهای نامناسب خود را به تدریج رفع و در ادامه به شناخت روحیه و علاقه‌مندی‌های کودک خود دست یازند و در نهایت آن‌ها را در مسیر درست هدایت کنند. این روزهای تعطیل و قرنطینه ناشی از کرونا، شاید فرصت مناسبی باشد تا پدر و مادرهای آگاه بتوانند رفتارهای خود را در مواجهه با فرزندان بهبود ببخشند.

آریا بانو


اشتیاق و اختیار؛ شرط بازی کودکان
حسینی که تجربه آموزش تئاتر کودکان را هم دارد، در پاسخ به این پرسش که در شرایط کنونی به منظور تقویت روابط صمیمی بین والدین و فرزندان چه پیشنهادی دارد، می‌گوید: بهترین کار این است که از کودکان بپرسیم آن‌ها دوست دارند چه کاری انجام دهند. ضمن این‌که شرط اصلی بازی با کودکان این است که آن‌ها اختیاری و با اشتیاق بازی را انجام دهند نه با اجبار و خواست والدین. البته معمولا کودکان و نوجوانان خودشان ایده‌ و پیشنهادی برای بازی دارند. در غیر این صورت، بهتر است پدر و مادرها از کودک سوال کنند که دوست دارد چه بازی‌ای انجام دهد؛ دوست دارد بازی نشستنی باشد یا ایستادنی.
او با بیان این‌که کودکان خود بازی تولید می‌کنند، ادامه می‌دهد: اگر کودک را در خانه تنها بگذارید، مسلما او منفعل نمی‌نشیند یا منتظر نمی‌ماند که بزرگ‌ترها با او بازی کنند، بلکه خودش شروع به بازی و تجربه می‌کند، چون همه کودکان، حتی آن‌هایی که ضعف رفتاری دارند، توانایی تولید بازی دارند. برای همین راحت‌ترین کار این است که از خود آن‌ها سوال شود که دوست دارند چه بازی‌ای انجام دهند.
بازی‌های گروهی و غیررقابتی در روزهای کرونایی
این مربی بازی‌های خلاق با تأکید بر این‌که بازی بین بزرگسالان و کودکان بهتر است به شکل گروهی و غیررقابتی باشد، می‌گوید: اگر قرار است والدین بازی‌ای پیشنهاد کنند، بهترین کار این است که پدر و مادرها به دوران کودکی خود برگردند و بازی‌هایی را که خود در کودکی دوست داشتند، به فرزندشان پیشنهاد کنند؛ بازی‌هایی مثل اسم فامیل، نقطه و خط، دوز و ... از جمله این‌هاست.

آریا بانو


حسینی همچنین تاکید می‌کند: در بیشتر مواقع بهترین کمک به کودکان این است که آن‌ها را به حال خود رها کنید تا بازی‌ای را که دوست دارند، انجام دهند.
او در عین حال موضوع دیگری را هم مطرح می‌کند که به نظر نمی‌رسد در شرایط کنونی مورد تأیید باشد؛ می‌گوید: گاهی برخی پدر و مادرهای نسبتاً آگاه فرزند خود را با رعایت مراقبت‌های بهداشتی لازم بیرون می‌برند تا او بتواند بیرون از خانه در یک مکان کاملا خلوت، کمی تحرک داشته باشد، بدود و بالا پایین بپرد، که این هم راهکار مناسبی برای برون‌رفت از شرایط کرخت کنونی است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین اقدامات مختلف مدیریت شهری در پایتخت برای مقابله با کرونا

بازداشت شهردار و چند مدیر شهری پردیس

توزیع 4000 سبد کالا بین مددجویان کمیته‌امداد در تهران

منتظران ظهور باید به اصول انتظار ایمان داشته و عمل کنند

نماهنگ لَکَ خُذنی ویژه نیمه شعبان

ماموت‌هایی 25000 ساله که گوشت و آتش را تامین می‌کرده‌اند

پیراهن های طرح کاغذ دیواری؛ ترند جدید بهار 2020

خلاقیت در بستن دم اسبی موی کوتاه!

زوج های سلبریتی که به خاطر شیوع کرونا مراسم عروسی خود را عقب انداختند

5 روغن طبیعی بسیار عالی برای جایگزینی مرطوب کننده های شیمیایی

سریال طنز جدید شبکه یک از امشب پخش می‌شود

بازیگر سریال «دوپینگ» امشب میهمان دورهمی می شود

افشاگری ریحانه پارسا درباره فیلمی که از آن کنار گذاشته شد

چهره ها/ روزگار همسر و فرزندان روناک یونسی در کانادا

جزئیات تازه درباره‌ انگشت قطع‌ شده‌ جانی دپ توسط امبر هرد

چهره ها/ کلافگی امیرمحمد زند در روزهای قرنطینه

نحوه ارائه خدمت در مراکز پزشکی به بیماران غیر کرونایی

غذی اصلی/ آموزش تهیه هویج پلو

تهیه کاچی زعفرانی به سبک مادربزرگ ها

10 اشتباه هنگام استفاده از ماسک

مشکلات گوارشی علامت ابتلا به کروناست؟

چهره ها/ رئیس سابق صدا و سیما: ارسطو قاچاقچی نیست

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

ساعت جدید اجرای طرح ترافیک در تهران مشخص شد

فرو ریختن پلی بزرگ در ایتالیا

اعلام برنامه‌ مدرسه تلویزیونی برای روز پنجشنبه 21 فروردین

طنز/ آخه کی مجبورت کرده مَرد!؟

شکوفایی هنر و خلاقیت با کاردستی ساده

اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر و توصیه‌هایی برای فرزندان

تجدید میثاق مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح با شهید آوینی

گلایه‌های کارگردان «پایتخت» از وزیر ارشاد

آماری از عرضه اولیه شرکت صبا تامین در فرابورس

اتهامات مالی کار دست شهردار پردیس داد

تازه‌ترین خبرهای کرونایی از زبان جهانپور

بارش برف بهاری در صحن و سرای حرم مطهر رضوی

شب نیمه‌ شعبان در ردیف شب‌های قدر است

نماهنگ مهدی چشم انتظاریم

مبارزه با کرونا با طبخ آش شلغم!

تست سلامت ساکنین با تجهیزات اهدایی سام سرویس

ژانر‌های کلی و متنوع موسیقی را بشناسید

شب نیمه شعبان با مداحی نریمان پناهی و خوانندگی امیرعباس گلاب

متخصصان از علائم جدید ابتلای به کووید 19 می‌گویند

متخصصان: آسیب‌های پوستی از علائم احتمالی ابتلا به کرونا است

49 مشاغلی که تا اطلاع ثانوی به دلیل شیوع کرونا اجازه فعالیت ندارند

ساخت کرم دور چشم خانگی

خالق «هری پاتر» از شکست کرونا می‌گوید

افزایش نگران کننده مراجعان مشکوک به کرونا در پایتخت

سازمان جهانی بهداشت: ابتلا به کرونا در ایران به ثبات رسید

طنز/ توقف مالچ‎پاشی برای جلوگیری از کرونا!‏

شهر صد ناقوس در کانادا