آریا بانو

آخرين مطالب

چالش ریاست ستاد ملی کرونا سياسي

چالش ریاست ستاد ملی کرونا
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خراسان / حتی در همین شرایط شبه بحرانی هم، غیر از همه دنیا هستیم. آن غریبه ها همت شان را بسیج کرده اند تا بتوانند هرچه سریع تر بر این ویروس بی رحم فایق آیند اما ما این جا هنوز گرفتار این هستیم که رئیس عالی ستاد ملی کرونا چه کسی باید باشد. هنوز در حال فریادیم که مردم را قانع کنیم از رفت آمدهای غیر ضروری پرهیز کنند و متاسفانه به دلیل ضعف فرهنگ عمومی، برخی همچنان در حال سفرند. در عین حال چالش ریاست ستاد کرونا از دوروز گذشته به طور جدی تری به ویژه در میان منتقدان دولت مطرح شد که چرا رئیس جمهور حضور جدی تری در مقام ریاست ستاد ملی کرونا ندارد؟ برای نمونه محسن رضایی دبیر مجمع مصلحت نظام در این باره چنین نوشت: «در شرایط کنونی که مردم عزیزمان با یک ویروس و بیماری جهانی مواجه اند حضور و ظهور مسئولان دولتی در میادین بحران می‌تواند مایه آرامش مردم و سرعت دادن به حل مشکلات شود. بنابراین میدان داری مسئولان ارشد اجرایی فراتر از یک وزارت بهداشت می تواند از آلام روحی به نفع روان سازی تدبیر امور و امیدافزایی برای عبور از این دوره بکاهد و تجربه ای بالنده را به بار بنشاند. آقای رئیس جمهور باید شخصا مانند شرایط جنگی در قرارگاه فرماندهی سلامت مستقر شود.»
تکاپوی مجلس برای به میدان آمدن روحانی
در ادامه افزایش انتقادها، آن گونه که پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است علی لاریجانی رئیس مجلس هم دست به کار شد تا بتواند ریاست ستاد ملی کرونا و پیگیری کلان امور را از وزیر بهداشت به معاون اول یا شخص رئیس جمهور تغییر دهد. از این رو لاریجانی در نامه ای به رهبر انقلاب خواسته اش را مطرح می کند. پزشکیان البته بعدا با اصلاح این نقل قول تصریح کرد: مقصود از نامه لاریجانی به رهبر انقلاب مصوبات شورای عالی امنیت ملی بود.
روحانی: دولت وسط میدان است
درپی جدی شدن این خواسته ها و گلایه ها، رئیس جمهور دیروز در هیئت دولت به این انتقادها پاسخ داد و البته تاکید کرد که همه ارکان دولت در وسط میدان کرونا هستند. او در بخشی هم از موضوع پیشین خود مبنی بر ایجاد روال عادی عقب نشینی و تصریح کرد که مردم از رفت و آمدهای غیر ضرور بپرهیزند. بنابرخبر ایرنا، روحانی با برشمردن وظایف تک تک اعضای دولت در ماجرای کرونا چنین گفت: بعضی ها فکر می کنند که در مبارزه با کرونا یک وزارتخانه به نام وزارت بهداشت درگیر است و گلایه می‌کنند که کل کشور و همه وزیران و مسئولان باید بیایند. در این ستاد تمام دولت درگیر هستند...این گونه تعبیر شده که رئیس جمهور و وزیر کشور مسئولیتی ندارند و وزیر بهداشت و درمان گرفتار شده است و همه بار به دوش اوست. البته وزیر بهداشت و درمان و همه همکاران آن ها بار سنگینی را بر دوش دارند. روحانی به طور مشروح از اقدامات نیروهای مسلح ، وزارتخانه ها، معاونت ها، استانداری ها و شهرداری ها یاد و بیان می کند: ما طبق مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی که مربوط می شود به تاریخ هفدهم اسفند، مصوبات بسیار مهمی داشتیم و مقام معظم رهبری همه این مصوبات را تایید کردند و این یک پشتوانه بسیار قوی و خوبی برای همه ماست. رئیس جمهور گفت: قدرت بزرگی به ستاد داده شده است، برخی نمایندگان مجلس و مسئولان نامه نوشته اند که من ریاست ستاد را بر عهده بگیرم؛ دوستان بدانند که حداقل هفته ای یک جلسه ستاد با ریاست و مدیریت خود من تشکیل می‌شود، در این هفته شنبه جلسه گذاشته بودیم و هفته آینده و در ایام تعطیلات عید هم جلسه خواهیم داشت، خود من جلسات را هفته ای یک بار می گذارم و اگر مشکلی داشتم معاون اول من می گذارد و خود ستاد به ریاست آقای دکتر نمکی هر چند وقت یک بار که لازم باشد، جلسات را برگزار می کند. روحانی در صحبت هایش به انتقاد یک گوینده تلویزیون هم اشاره کرد: گوینده خبری که دل او برای رئیس جمهور تنگ می‌شود و می‌گوید که دو روز است رئیس جمهور را ندیده ام، البته این خوب است و من تشکر می‌کنم، لطف و محبت دارند؛ نه همه سرکار خود هستند و تلاش می کنند و این تلاش‌ها بدون استثنا انجام می شود.
رئیسی: جلسات باید در عالی ترین سطح برگزارشود
در همین حال به گزارش ایسنا،رئیس قوه قضاییه هم دیروز به طور سرزده به ستاد کنترل کرونای تهران رفت و در بخشی از سخنانش گفت: باید بگویم این موضوع در جلسه شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست که ستاد مبارزه با کرونا در سطح عالی‌ترین جایگاه در کشور شکل بگیرد که دستوراتش برای همه اجزای نظام اجرایی و لازم الاجرا باشد و علی القاعده باید با ریاست رئیس جمهور و در صورت نیاز هر روز برگزار شود.
مدیریت مقابله با کرونا اولویت اول همه برنامه‌های رئیس‌جمهور در طول هفته است
در عین حال عصر روز گذشته واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در تلاش برای تعدیل این فضا گفت: مدیریت مقابله با کرونا اولویت اول همه جلسات و برنامه های رئیس جمهور در طول هفته است.
محمود واعظی در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت با اشاره به تلاش و اهتمام‌ بخش‌های مختلف دولت در زمینه مقابله با آثار و پیامدهای شیوع بیماری کرونا در زمینه های گوناگون و ضرورت همدلی و همکاری همگانی در این زمینه، تاکید کرد: مردم بزرگوار ایران اطمینان داشته باشند که دولت در این مسیر با جدیت در کنار آن ها قرار دارد و از هیچ تلاشی برای کمک به آنان فروگذار نخواهد کرد. وی در پاسخ به سوالی درباره پیشنهادهای ارائه شده از سوی برخی نمایندگان مجلس و دیگر مسئولان مبنی بر این که رئیس جمهور باید شخصا عهده‌دار مسئولیت ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد، گفت: در هفته جاری علاوه بر جلسات و پیگیری های متعدد رئیس جمهور در زمینه موضوعات مربوط به مبارزه با کرونا در کشور، دو جلسه ستاد مبارزه با کرونا و شورای عالی امنیت ملی که هر کدام بیش از 3 ساعت به طول انجامید نیز به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد. همچنین روز یک شنبه باوجود تعطیلی، رئیس جمهور در تلاش برای هماهنگی اقدامات در بخش های مختلف بود. در روزهای دوشنبه و سه شنبه هم وی در کنار پیگیری گزارش استانداران و مسئولان ذی ربط از طریق تماس تلفنی یا ملاقات حضوری، برنامه ها و اقدامات را بررسی کرد و بخش عمده ای از جلسه امروز دولت نیز به این موضوع تخصیص داده شد.
رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: شخص رئیس جمهور به طور مداوم از طریق تماس تلفنی، جلسات حضوری با افراد گوناگون و از طریق ویدئو کنفرانس با اعضای ستاد و استانداران در ارتباط است و موضوعات و مسائل گوناگون را تحت مدیریت دارد و هر جا نیاز به دستور وی برای انجام امور باشد، آن را فوراً اعلام می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10 فیلم پرفروش تاریخ سینما که برای زیر 17 سال مناسب نیستند

پولیپ‌ مثانه چیست؟ دانستنی‌هایی درباره‌ی آن

علایم کمبود منیزیم چیست و چطور باید آن را درمان کرد؟

39 میلیون نفر در جهان در سال گذشته متولد شدند

رادیو «نوروز» همچنان به کار خود ادامه خواهد داد

اکران «تاپ گان» تام کروز تا آخر سال به تعویق افتاد

سهم نوجوانان از نوروز تلویزیون چقدر بود؟

دست و پا زدن امبر هرد برای مچ‌گیری از جانی دپ

نیکول کیدمن به سریال اقتباسی «Pretty Things» پیوست

پلیس بساط پارتی 111 نفره را جمع کرد

دردسرهای کنکور از نگاه یک آموزش و پرورشی

آخرین آمار و اطلاعات از کرونا در ایران

گزارش روزانه آخرین‌خبر از آمار مبتلایان کرونا؛ 134 هموطن نیمه فروردین را ندیدند

سهم خانواده‌ها در مهار کرونا

مردی که 2 چهره داشت!

عمری به جهل غافل از مرگ

وضعیت دانش آموزان ابتدایی امسال بعد از کرونا

از شما/جوجه سیزده بدر

از شما/عکس برای شب یلداس

از شما/کوفته تبریزی.

از شما/کیک تولد

راه حل هایی فوق العاده برای درمان وسواس کرونا

بانوی ‌وزنه بردار ایرانی که پرستار شد‌ ‌

نقش حنای هندی برای زیبایی دست ها در قرنطینه

پنج چهره خبرساز «سینمای 98»

بازهم شوخی با تورم در بازار مسکن در پایتخت

با «کسوف» به منطقه صفر مرزی بروید

مشارکت «شان پن» برای ایجاد مرکز تست کرونا در لس آنجلس

چرا پایتخت6 کثیف و بی پروا بنظر می آید؟

افسردگی بعد از فارغ‌التحصیلی و راه‌های مقابله با آن

استفاده روزانه ٣٠ هزار لیتر مواد ضدعفونی برای گندزدایی معابر

دلیل غیرعملیاتی بودن الگوی عملکرد کره جنوبی در مقابل کرونا

شروع طرح ترافیک و کاهش آلودگی هوا از فردا

مهارت دیدنی جوان نابینا در ورزش اسکیت برد

تصویر سه بعدی از تاثیر ویروس کرونا بر روی دستگاه تنفسی

آموزش شنیون موی بلند برای حرفه ای ها

«بریم‌ بسازیم» و یک مستند درباره حیات وحش ایرانی

چرخ‌های «کامیون» اطیابی پنچر است!

چطور شادی جان‌تان را نجات می‌دهد؟

راز افزایش سرعت بیماریابی کرونا در ایران

هواپیمایی که سالن سینما در آن برپاست

کرونا یک بیماری فصلی است؟

گریم متفاوت لیلا حاتمی برای نقشی که در نهایت به هانیه توسلی رسید

کمک چشمگیر مجری میلیاردر برای مقابله با کرونا

فصل جدید طنز «میانبر» با بازی رضا شفیعی‌جم و ویدا جوان

پایان موقت «پایتخت 6» در امشب

جشنواره فیلم «دوشنبه» هم گرفتار کرونا شد

بازی‌های حرکتی برای روزهای قرنطینه

واقعیت ماجرای شایعه فوت نیمی از سالمندان کهریزک

طبیعت برفی و خیره‌کننده جاده اسالم به خلخال