آریا بانو

آخرين مطالب

پیشگیری از اختلافات و دعوای اول زندگی خانواده

پیشگیری از اختلافات و دعوای اول زندگی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - هنر زندگی/ روزهای اول زندگی مشترک می‌تواند از هر نظر برای زن و شوهرها فوق العاده و متفاوت باشد. افراد پس از ازدواج و آغاز زندگی مشترک برای اولین بار به طور رسمی در کنار هم قرار می‌گیرند و مسلما در این شرایط آرزوها، انتظارات و اضطراب‌های خاص خود را دارند. بسیاری از افراد قبل از قرار گرفتن زیر یک سقف برای این روزها برنامه‌ریزی کرده و تلاش می‌کنند تا بتوانند به بهترین نحو از این دوران استفاده نمایند. اما این دوران با اختلافات و مشکلاتی همراه است که اهمیت توجه به آن برای سلامت بهداشت روانی زوجین لازم است. همچنین با راهکارهایی می‌توانید به کاهش این اختلافات و افزایش عشق و علاقه در روابط خود کمک کنید. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.
اختلافات رایج در بین زن و شوهرها در روزهای اول زندگی مشترک
برخی از زوجین در جلسات مشاوره اظهار می‌کنند که از همان روزهای اول زندگی با همسر خود دچار اختلاف شده‌اند و هرگز انتظار چنین مسئله‌ای را نداشته‌اند. تجربه تنش و اختلاف در همان ابتدای زندگی بسیاری از افراد را ناامید کرده و استرس‌ها و نگرانی‌های زیادی را در مورد آینده به آن‌ها تحمیل می‌کند. از جمله مسائلی که اغلب منجر به تعارض میان زن و شوهرها در روزهای اول زندگی مشترک می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
- اختلاف در مورد نحوه اداره منزل
- مشخص نبودن وظایف هریک از زوجین
- داشتن انتظارات متفاوت از یکدیگر و صحبت نکردن در مورد آن‌ها
- ناتوانی در برقراری ارتباط درست با خانواده همسر
- اختلاف در مورد مسائل مالی و نحوه خرج کردن مشترک
- برآورده نکردن نیازهای عاطفی یکدیگر و توجه نکردن به خواسته‌های هم
- داشتن عادات متفاوت که ناشی از تربیت خانوادگی متفاوت است و ناتوانی در سازگاری با این عادت‌ها
راهکارهایی برای پیشگیری از اختلافات در روزهای اول زندگی مشترک
تجربه‌ای که افراد از روزهای اول زندگی مشترک خود کسب می‌کنند معمولاً تا پایان عمر به یاد آن‌ها می‌ماند. درنتیجه چه بهتر که تلاش کنید این روزها خاطراتی شیرین را رقم بزنید و در نتیجه احتمال وقوع اختلافات را به حداقل برسانید. ما در ادامه به چند توصیه در این زمینه اشاره کرده‌ایم که می‌توانند در این زمینه برای شما راهگشا باشند.
1- کمال‌گرایی را کنار بگذارید
تصویری که شما از زندگی مشترک در ذهن خود می‌سازید در نوع احساس شما پس از ازدواج تأثیر بسزایی دارد. اگر شما فکر کنید که پس از ازدواج باید منتظر یک زندگی رؤیایی و بسیار عاشقانه باشید هر حرکت و اشتباه کوچک همسرتان را مشکلی بزرگ می‌پندارید و به نوعی دچار دلزدگی و ناکامی می‌شوید. در نتیجه آنچه پیش از هر چیز اهمیت دارد این است که بتوانید با توجه به شناختی که از همسر خود دارید تصویر واقع بینانه‌ای از زندگی مشترک را در ذهن خود شکل دهید. البته این مسئله به این معنا نیست که بسیار بدبین باشید و سطح توقعات خود را پایین بیاورید بلکه به معنای این است که بتوانید نواقص و کمبودها را نیز در نظر بگیرید و از کمال‌گرایی آسیب‌زننده فاصله بگیرید.
2- خودتان باشید
بسیاری از افراد برای اینکه دل فرد مقابل خود را به دست بیاورند در دوران پیش از ازدواج یا روزهای اول زندگی مشترک به گونه‌ای رفتار می‌کنند که با شخصیت اصلی آن‌ها تفاوت زیادی دارد. بدون توجه به اینکه هیچ کس نمی‌تواند تا پایان عمر نقش بازی کند و درنتیجه فرد مقابل یک روز با خود حقیقی شما روبه‌رومی‌شود، پس خیلی خوب است که تلاش کنید تا در بهترین حالت خود باشید و در جهت رشد و شکوفایی خود تلاش نمایید اما سعی نکنید تا خودتان را پنهان کنید و تظاهر به چیزهایی کنید که به آن‌ها اعتقاد ندارید چرا که این کار به مرور زمان تأثیر بسیار منفی روی همسر شما ایجاد می‌کند و می‌تواند در نهایت به شکاف و فاصله میان شما منجر شود.
3- در روزهای اول زندگی مشترک استفاده از موبایل و اینترنت را محدود کنید
شما قرار است که روزهای اول زندگی مشترک خود را به خاطره‌ای دل‌نشین تبدیل کنید در نتیجه لازم است که بتوانید تصویر خوبی از این دوران در ذهن یکدیگر ثبت کنید و بیش از هرزمانی به با هم بودن و نشان دادن محبت خود به یکدیگر تلاش کنید. باید بتوانید در این زمان کمی از هیاهوی دنیای پیرامون فاصله بگیرید و بیشتر روی رابطه خود تمرکز کنید. پس تلاش کنید تا استفاده از موبایل و اینترنت را به حداقل برسانید و زمان بیشتری را به فعالیت‌های مشترک اختصاص دهید.
4- مسئولیت‌ها را به درستی تقسیم کنید
بسیار اهمیت دارد که از همان روزهای اول زندگی مشترک برای تقسیم مسئولیت‌ها به طور جدی اقدام کنید و تصویر روشنی از مسئولیت‌ها در ذهن داشته باشید. اگر زندگی شما بر پایه برابری بنا شده است و کمتر به کلیشه‌های جنسیتی مرتبط با نقش‌های زنانه و مردانه فکر می‌کنید، لازم است که به طور عادلانه‌ای در تمام فعالیت‌های مرتبط با خانواده احساس مسئولیت کنید و همراه یکدیگر برای پیشرفت زندگی‌تان تلاش کنید.
5- به یکدیگر بازخورد دهید
بسیاری از افراد در روزهای اول زندگی مشترک استرس زیادی را تجربه می‌کنند و دائماً به این موضوع فکر می‌کنند که آیا به اندازه کافی خوب هستند یا خیر. درواقع دوست دارند بدانند ظاهر و رفتارشان مورد پسند همسرشان قرار گرفته است یا نه. به همین خاطر بسیار اهمیت دارد که در این روزها در مورد آنچه در درون همسر خود می‌پسندید به او بازخورد دهید و درنتیجه تلاش کنید تا آرامش و اطمینان خاطر کافی را برای یکدیگر فراهم کنید.
راه‌هایی برای افزایش عشق و محبت در روزهای اول زندگی مشترک
روزهای اول زندگی مشترک در ساختن تصویری مناسب از ازدواج در ذهن شما نقش بسزایی دارند. از همین رو لازم است که تلاش کنید تا حدی که می‌توانید برای پرورش عشق و محبت در میان خود در این روزها تلاش کنید و راهکارهای مختلفی را امتحان کنید. ما در ادامه به چند راهکار ساده در این زمینه اشاره‌ کرده‌ایم.
روش‌های متنوعی را برای ابراز عشق به کار ببندید
شاید پس از سپری کردن دوران شیرین نامزدی و عقد، با شروع زندگی مشترک احساس کنید که وارد مرحله‌ای از یکنواختی شده‌اید و دیگر نمی‌توانید شور و شوق سابق را تجربه نمایید. البته فروکش کردن هیجانات شدید اولیه در این دوران تا حدی طبیعی هستند و نشان دهنده رسیدن به نوعی ثبات درونی در شما است.
در نتیجه به خاطر این موضوع نگران نباشید و به جای آن تلاش کنید تا زندگیتان از همان ابتدا دست خوش یکنواختی و روزمرگی نشود. در نتیجه بهتر است برای ابراز عشق و علاقه خود راهکارهای متنوعی را امتحان کنید و همواره یک شیوه ثابت را به کار نبندید. کمی از خلاقیت خود استفاده کنید و بکوشید حتی در شیوه آمیزش جنسی و ارتباطات جسمی خود نیز با یکدیگر تنوع به خرج دهید و روزهای عاشقانه‌ای را در کنار یکدیگر بسازید.
در روزهای اول زندگی مشترک در کنار هم فعالیت‌های مشترکی انجام دهید
انجام دادن فعالیت‌های مشترک نظیر خواندن کتاب یا فیلمی عاشقانه در کنار یکدیگر و یا حتی فعالیت‌های ساده‌ای نظیر قدم زدن در محیطی دل‌چسب در تقویت صمیمت میان شما بسیار تأثیر دارد و باعث می‌شود که پیوند عمیق‌تری را شکل دهید. در نتیجه در کنار ابراز علاقه مستقیم به سبک زندگی خود نیز توجه کنید تا بتوانید تجربیات مشترک لذت بخشی را به دست بیاورید.
دوستت دارم هرگز تکراری نمی‌شود!
بسیاری از افراد فکر می‌کنند که بیشتر زمزمه‌های عاشقانه و ابراز محبت مستقیم به زمان پیش از ازدواج اختصاص دارد و در طول زندگی مشترک بیشتر تلاش می‌کنند تا با فداکاری‌ها و کارهایی که انجام می‌دهند عشق خود را ابراز کنند. درست است که هر فعالیتی که شما برای خانواده خود انجام می‌دهید بسیار ارزشمند است اما هیچ چیز جای ابراز علاقه کلامی را نمی‌گیرد.
در نتیجه تصور نکنید که با قرار گرفتن زیر یک سقف باید گفتن جملات عاشقانه را کنار بگذارید. این نقطه از زندگی تازه آغاز مسیری است که شما و همسرتان قرار است آن را در کنار یکدیگر بپیمایید. در نتیجه هر روز به یکدیگر یادآور شوید که چقدر دیگری را دوست دارید و بدانید این جمله از آن دست جملات نیرومندی است که همیشه می‌تواند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
صمیمیت جسمانی را میان خود افزایش دهید
برخی از زوجین تنها زمانی که در رخت خواب هستند و برای برقراری رابطه جنسی، یکدیگر را در آغوش می‌کشند و در غیر این صورت و در طول روز تماس جسمانی چندانی با یکدیگر ندارند. این در حالی است که انجام کارهایی نظیر در آغوش کشیدن یکدیگر، بوسیدن و نوازش‌های عاشقانه نباید تنها به رابطه جنسی محدود باشد و انجام آن‌ها در طول روز به شور و شوق بیشتر زندگی و صمیمانه بودن آن کمک بسیاری می‌کند.
سؤالات متداول
- چرا برخی افراد پس از ازدواج ناگهان رفتارشان بد می‌شود و دیگر مثل سابق نیستند؟
علل و دلایل مختلفی می‌تواند مسئول این موضوع باشد. برای مثال بسیاری از افراد تصویر درستی از زندگی مشترک ندارند و هنگامی که ازدواج می‌کنند انتظاراتشان برآورده نمی‌شود. در این شرایط مراجعه به یک زوج درمانگر به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکل خود را بهتر ریشه‌یابی کنید و تعاملات مثبت‌تری را میان خود و همسرتان شکل دهید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازیگر سریال «دوپینگ» امشب میهمان دورهمی می شود

افشاگری ریحانه پارسا درباره فیلمی که از آن کنار گذاشته شد

سریال طنز جدید شبکه یک از امشب پخش می‌شود

چهره ها/ روزگار همسر و فرزندان روناک یونسی در کانادا

جزئیات تازه درباره‌ انگشت قطع‌ شده‌ جانی دپ توسط امبر هرد

چهره ها/ کلافگی امیرمحمد زند در روزهای قرنطینه

نحوه ارائه خدمت در مراکز پزشکی به بیماران غیر کرونایی

غذی اصلی/ آموزش تهیه هویج پلو

تهیه کاچی زعفرانی به سبک مادربزرگ ها

10 اشتباه هنگام استفاده از ماسک

مشکلات گوارشی علامت ابتلا به کروناست؟

چهره ها/ رئیس سابق صدا و سیما: ارسطو قاچاقچی نیست

گزارش واکنش های نظام حمایت اجتماعی در مقابله با بحران کووید-19 منتشر شد

ساعت جدید اجرای طرح ترافیک در تهران مشخص شد

فرو ریختن پلی بزرگ در ایتالیا

اعلام برنامه‌ مدرسه تلویزیونی برای روز پنجشنبه 21 فروردین

طنز/ آخه کی مجبورت کرده مَرد!؟

شکوفایی هنر و خلاقیت با کاردستی ساده

اهمیت خاتمه دادن دعوا با مادر و توصیه‌هایی برای فرزندان

تجدید میثاق مدیران بنیاد فرهنگی روایت فتح با شهید آوینی

گلایه‌های کارگردان «پایتخت» از وزیر ارشاد

آماری از عرضه اولیه شرکت صبا تامین در فرابورس

اتهامات مالی کار دست شهردار پردیس داد

تازه‌ترین خبرهای کرونایی از زبان جهانپور

بارش برف بهاری در صحن و سرای حرم مطهر رضوی

شب نیمه‌ شعبان در ردیف شب‌های قدر است

نماهنگ مهدی چشم انتظاریم

مبارزه با کرونا با طبخ آش شلغم!

تست سلامت ساکنین با تجهیزات اهدایی سام سرویس

ژانر‌های کلی و متنوع موسیقی را بشناسید

شب نیمه شعبان با مداحی نریمان پناهی و خوانندگی امیرعباس گلاب

متخصصان از علائم جدید ابتلای به کووید 19 می‌گویند

متخصصان: آسیب‌های پوستی از علائم احتمالی ابتلا به کرونا است

49 مشاغلی که تا اطلاع ثانوی به دلیل شیوع کرونا اجازه فعالیت ندارند

ساخت کرم دور چشم خانگی

خالق «هری پاتر» از شکست کرونا می‌گوید

افزایش نگران کننده مراجعان مشکوک به کرونا در پایتخت

سازمان جهانی بهداشت: ابتلا به کرونا در ایران به ثبات رسید

طنز/ توقف مالچ‎پاشی برای جلوگیری از کرونا!‏

شهر صد ناقوس در کانادا

سفری مجازی به ارگ بم کرمان

قطاب اصل یزد را در خانه بپزید

ایست قلبی؛ عامل مرگ بسیاری از بیماران کرونا

با احساسات خود بعد از ابتلا به کرونا چگونه برخورد کنیم؟

خاطرات یک پزشک از عالم‌گیری آنفلوآنزای 1918 در انگلستان: پرستاران تا اخرین لحظه برای نجات بیماران می‌جنگیدند

نگاهی به مسابقه «آب و آتش» که چند روزی است از شبکه نسیم پخش می‌شود

احتمال اکران «رستاخیز» در VODهای جهانی

دعوای جدید سرخابی‌ها؛ ساواکی، توده‌ای و چریک!

ویژه برنامه‌های سازمان بسیج زنان

متقاضیان وام یک میلیون تومانی ثبت‌نام کنند