آریا بانو

آخرين مطالب

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌ سرگرمی در خانه خانواده

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌ سرگرمی در خانه
  بزرگنمايي:

آریا بانو- برترین‌ها: در شرایط کنونی که بحرانی و خطرناک می‌باشد، ما هم بر آن شدیم تا قدم کوچکی برداریم در جهت خدمت به کلمه مقدس خانواده که بخاطر بیماری و ویروس کرونا مجبور به استقرار در خانه هستند و فرزندانی که به‌خاطر نداشتن تفریحات به درجه‌ای از روزمرگی و خستگی خواهند رسید، که خود پیامد‌هایی منفی به بار خواهد آورد، و همچنین در جهت آسایش والدین که می‌توانند با سرگرم کردن فرزندان از راه صحیح (نه فضای مجازی و موبایل و بازی‌های کامپیوتری) به آسایش بیشتر خانه کمک کنند.

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌سرگرمی در خانه

1. نمایش عروسکی بازی کنید

شخصیت‌های داستان می‌توانند عروسک‌های فرزندتان یا نقاشی‌هایی که کشیده‌اید و دور آن را بریده‌اید، باشند. اگر نمایش عروسکی را کمی شاد و خنده‌دار اجرا کنید، نکات آموزشی داستان بیشتر در ذهن بچه‌ها می‌ماند.

2. چند کتاب رنگ کردنی برای بچه‌ها بخرید و به آن‌ها هدیه بدهید

شعر‌هایی که درباره روز‌های تابستانی است، بخوانید. آن‌ها را به بچه‌ها هم یاد بدهید تا با شما همراهی کنند. این عمل برای سرگرمی فرزند بسیار مناسب است.

3. بازی با سایه‌ها برای بچه‌ها لذت‌بخش است

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌سرگرمی در خانه

چراغ‌های اضافه را خاموش کنید و روی دیوار با سایه اشکال مختلف بسازید. از بچه‌ها هم بخواهید در این کار شرکت کنند.

4. ساختمان‌سازی

برای ساختن یک ساختمان فانتزی نیاز به ابزار یا وسایل خاص و گران‌قیمت ندارید. می‌توانید با چوب بستنی یا کارت‌های‌بازی ساختمان‌های فانتزی، برج یا قلعه بسازید. می‌توانید مسابقه‌ی ساخت بلندترین ساختمان یا قلعه را برگزار کنید و لحظات شاد و هیجان‌انگیزی برای خودتان و بچه‌ها رقم بزنید.

5. مجسمه‌بازی

چندتا از آهنگ‌های موردعلاقه‌ی فرزندتان را انتخاب و با صدای بلند اجرا کنید، از آن‌ها بخواهید برقصند، ولی به محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستند ثابت و بدون حرکت بمانند، حتی اگر یک لنگه پا هستند، باید در همان وضعیت بی‌حرکت بمانند. برای اینکه هیجان بازی را بالاتر ببرید میتوانید از بچه‌ها بخواهید ادا‌های خاصی دربیاورند و بعد در همان حالت‌ها ثابت بمانند. به برنده‌ی بازی یک مدال بدهید. میتوانید با روبان مدال‌هایی درست کنید و به لباس یا سر برنده بازی بزنید.

6. بازی تعادل

همانطور که می‌دانید بچه‌ها خیلی دوست دارند درحالی که سعی می‌کنند تعادلشان را حفظ کنند روی یک خط راست راه بروند. حین بازی می‌توانید موسیقی هم پخش کنید و از بچه‌ها بخواهید هنگام راه‌رفتن روی خط راست مشخص شده تعادل خود را حفظ کنند، حتی اگر می‌خواهید هیجان بازی بیشتر شود می‌توانید از آن‌ها بخواهید به صورت لی‌لی این کار را بکنند یا مسیر تعیین شده را برعکس و عقب‌عقب بروند.

7. قایم‌موشک

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌سرگرمی در خانه

آیا می‌توان لیستی از بازی‌های مناسب داخل خانه تهیه کرد و قایم‌موشک را فراموش کرد؟ در مدل سنتی این بازی یک نفر چشم می‌گذارد و بلند بلند شروع به شمردن می‌کند تا بقیه افراد قایم شوند. به محض پایان یافتن شمارش، فرد، گشتن به دنبال دیگر بازیکن‌ها را شروع میکند. آخرین فردی که پیدا می‌شود باید در دور بعدی بازی چشم بگذارد. بزرگتر‌ها می‌توانند این بازی را در فضایی تاریک انجام دهند تا هم هیجان بازی بیشتر شود هم فضای شادتری برای همه ایجاد شود. البته از ایمن بودن فضا مطمئن شوید. حتی میتوانید به کسی که چشم می‌گذارد اجازه دهید از یک چراغ‌قوه استفاده کند تا در تاریکی بهتر بتواند در فضای خانه حرکت کند.

8. سیب‌زمینی داغ

این بازی خنده‌ی همه افراد را به دنبال دارد. از بچه‌ها بخواهید به صورت دایره‌وار روی زمین بنشینند. آهنگی پخش کنید و یک سیب‌زمینی یا توپ به بچه‌ها بدهید و بخواهید با تمام سرعت آن را دست‌به‌دست کنند. به محض تمام شدن آهنگ، بازیکنی که سیب‌زمینی در دستش باشد باید از حلقه‌ی بازی خارج شود. این بازی را آنقدر ادامه دهید تا تنها یک نفر باقی بماند. او برنده‌ی بازی است.

9. حباب‌ساز

برای لذت بردن از بازی با حباب لازم نیست حتما بیرون از خانه بروید. برای این بازی، شما به یک بشقاب و نی برای هر نفر، مقداری مایع ظرفشویی و آب احتیاج دارید. کمی مایع ظرفشویی وسط هر بشقاب بریزید. کمی آب روی آن ریخته و به آرامی هم بزنید، این کار را تا کف کردن آب ادامه دهید. از بچه‌ها بخواهید که نی را داخل کف گذاشته و به آرامی داخل آن فوت کنند. حالا میتوانید حباب‌های بزرگ درست کنید. برای ایجاد رقابت میان بچه‌ها، می‌توانید به هرکسی که حباب بزرگتر درست کند یا حبابش دوام بیشتری داشته باشد، جایزه بدهید.

10. در جستجوی گنج

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌سرگرمی در خانه

بچه‌ها عاشق پیداکردن اشیاء گمشده هستند، به‌خصوص وقتی پای یک جایزه هم درمیان باشد. ابتدا نکات بازی را روی تکه کاغذی یادداشت کنید. خلاقیت داشته باشید. اولین نشانه را جایی بگذارید که پیدا کردنش راحت باشد، مثلا در ظرف غذای بچه. سپس بقیه نشانه‌ها را در جا‌های دیگر خانه مخفی کنید و مسیری را برای رسیدن به آخرین شیء پنهان ترسیم کنید. به‌جای جایزه می‌توانید چند سکه در اطراف خانه مخفی کنید. با این کار هم بچه‌ها سرگرم میشوند هم اگر برنده شوند میتوانند سکه‌ها را در قلکشان بیندازند.

11. گردنبند پاستا درست کنید

فرزندتان به گردنبند یا جواهرات علاقه نشان می‌دهد؟ با چند ابزار ساده به او بیاموزید در خانه یک گردنبند درست کند.

لوازم مورد نیاز:

  • کاموا یا هر نوع نخی که به راحتی پاره نشود
  • پاستای استوانه‌ای خام و ترجیحا رنگی.

طرز ساخت:

  • کاموا را به اندازه گردنبند دلخواهتان کوتاه کنید؛
  • از کودک بخواهید پاستا‌ها را از کاموا رد کند؛
  • میتوانید رنگ‌های مختلف را پشت سر هم استفاده کنید تا گردنبندی رنگارنگ داشته باشید؛
  • پس از تمام شدن پاستاها، دو سر کاموا را به هم گره بزنید.

حالا گردنبند پاستای شما آماده است؛ می‌توانید از آن برای مناسبت‌های مختلف استفاده کنید یا آن را به کنار تخت کودک یا گوش‌های از اتاقش آویزان کنید.

12. بله - نه معکوس

یک بازی ساده برای مچ گیری از آدم‌هایی که قدرت تمرکز ندارند. یک بچه سرتق سرزبان دار باید در حکم پرسشگر ظاهر شود و از نفر مقابل سوال‌های بدیهی کند و طرف جواب بدهد و بالعکس. کسی که سوال می‌پرسد حسابی باید پرحافظه و با تمرکز باشد و تا می‌تواند به بازی سرعت بدهد تا کسی که به سوال‌ها جواب می‌دهد دستپاچه شود و زبان سوخته‌ها زودتر از بازی کنار بروند. کسی که در مقابل تعداد بیشتری از سوال‌ها مقاومت می‌کند، برنده بازی است.

13. اسم پیشانی

پیشنهاد‌های جذاب برای بازی و‌سرگرمی در خانه

نوعی 20 سوالی جمعی؛ هر بار یک نفر از جمع می‌شود سوژه بازی و جماعت با اجماع روی او اسم می‌گذارند و می‌چسبانند روی پیشانی اش. آن فرد از همه جا بی خبر هم آنقدر سوال می‌کند تا اسمش را حدس بزند و کشف کند. بازی وقتی تمام می‌شود که روی همه اسم بگذارند و همه بتوانند اسم هایشان را حدس بزنند.

14. بازی دور یا نزدیک

روش بازی: یکی از کودکان را به عنوان یابنده انتخاب کنید. او را به بیرون اتاق بفرستید تا بچه‌های دیگر چیزی را در اتاق مخفی کنند. از یابنده بخواهید وارد اتاق شود. از او بخواهید مثلا توپ قرمز مخفی شده را بیابد. هنگامی که او به محل اختفای توپ نزدیک شد، با ضربه‌های سریع روی میز بزنید، ولی اگر از محل دور می‌شد، فاصله ضرب‌آهنگ‌ها را بیشتر و صدا را ضعیف‌تر کنید. این کار را باید تا زمانی انجام دهید تا یابنده توپ موردنظر را بیابد.

15. بچه‌ها را تشویق کنید اتاقشان را مرتب کنند

درست است ابتدا سرگرمی کودکان محسوب نمی‌شود، ولی بعد‌ها با تشویق به یکی از روش‌های سرگرم کردن کودکان تبدیل می‌گردد. معمولا بچه‌ها علاقه‌ای ندارند که اتاقشان را تمیز کنند، اما شما می‌توانید این کار را برایشان جذاب کنید. مثلا زمان بگیرید که چه‌قدر طول می‌کشد تا اتاقشان را مرتب کنند و بعد اگر اتاقشان مرتب شد برای آن‌ها جایزه‌ای در نظر بگیرید و تشویقشان کنید.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعداد دستگیری‌ها و تسلیمی‌های زندان سقز به 49 نفر رسید

تست : آیا شما وسواس دارید

15 فروردین 1340؛ وصیتنامه آیت‌الله بروجردی باز شد / بدهکاری 6 میلیون ریالی ایشان

چهره ها/ حسین رفیعی چهارده سال پیش

قسمت 21 سریال «کرگدن» منتشر شد

چهره ها/ تشکر نسرین نصرتی از پیام های مهرآمیز هواداران پایتخت

در «پایتخت 6» داستانی در کار نیست

همه نمادهای سینمای ایران!

توضیحات مژده لواسانی درباره آبی که در ایام کرونا هدر می رود

فیلم‌هایی خوب از رابرت دنیرو که احتمالاً ندیده‌اید

چهره ها/ تبریک پیمان معادی به نویدمحمدزاده برای تولد 34 سالگی‌اش

ضدعفونی خانه به خانه در اندونزی

قدردانی آتش نشان های نیویورک از زحمات کادر درمانی

صوت/ سوره‌ای که زیارت خانه خدا را تضمین می‌کند

بارش باران بهاری امشب در حرم مطهر رضوی

از شما/پفکی گردویی

شکلات بونتی یا نارگیلی خانگی

سوپ زنجبیل؛ برای تقویت سیستم ایمنی بدن

دلایل اصلی کمر درد چیست؟

ویروس کرونا؛ در زندگی روزمره آیا نیاز به زدن عینک محافظ است؟

چطور اختلافات با خانواده همسر را حل کنیم؟

4 نکته ساده که بدقلقی‌های کودکان را به حداقل می رساند

رازهای جذابیت مردان برای خانم ها

مواظب دنیای ویرانگر خودشیفته ها باشید

سفر «پایتخت 6» به تهران بعد از کرونا

چهره ها/ وقتی میثاقی نسبت به همه چیز بی تفاوت می شود

چهره ها/ کنایه وزیر ارشاد به پایتخت 6 و جای خالی خشایار الوند‎

نویسنده پایتخت 6 در قسمت آخر بازیگر شد

چهره ها/ حسین رفیعی در چهارده سال پیش

غافلگیری جنیفر انیستون برای پرستار مبتلا به کرونا

چهره ها/ دعوت فریبا کوثری به صبوری در روزهای کرونا

تکرار اُحُد؛ این بار در ایران؟

پایتخت‌نشینان امروز با چه بهانه‌هایی به خیابان‌ها و محل کارشان رفتند؟

دوباره ترافیک و وضعیت نگران کننده پایتخت!

«شیراز» قبل و بعد از کرونا

مروری کوتاه بر تأثیرات زیست‌محیطی کرونا

پیرزن 102 ساله زنجانی، کرونا را شکست داد

هشدار حریرچی درباره حذف زودهنگام مقررات برای پیشگیری از شیوع کرونا

حریرچی: ما هنوز در مرحله مدیریت کرونا هستیم

برخورد جرثقیل با تانکر حمل سوخت در چین

تست کرونا در پایتخت الزامی شد

واکنش جهانپور به شایعه انجام ٨٠ هزار آزمایش کووید ١٩ در ایران

سیاره درخشان ونوس از پشت کوه های آلپ سوییس

مردی که ایده ساخت هتلی شبیه به باغ وحش انسانی را در سر دارد!

آبشار بیشه؛ نگینی در دل زاگرس

قرنطینه یک سگ محافظ گله!

نقص فنی که حادثه آفرید

علاقه مندان به کره جنوبی این ویدیو را ببینند

راه‌حل بامزه ویتنامی‌ها برای روزهای قرنطینه

پارک ملی یوسیمیتی آمریکا بدون حضور انسان ها!