آریا بانو

آخرين مطالب

10 ارزش اخلاقی که باید به کودکان آموخت خانواده

10 ارزش اخلاقی که باید به کودکان آموخت
  بزرگنمايي:

آریا بانو - کودکت / پدر و مادری کردن برای کودک فراتر از مراقبت‌های جسمانی و فیزیکی است و شامل نظارت بر رشد روحی و ذهنی هم می‌شود. احتمالا والدین بیشترین نقش را در شکل‌گیری شخصیت کودک و بیشترین تاثیر را بر شیوه زندگی کردن او می‌گذارند. در میان همه روش‌هایی که برای پرورش توانایی‌های کودکان وجود دارد، کمتر به نهادینه کردن انواع ارزش اخلاقی در کودکان توجه می‌شود که در این مقاله کودکت، به ده مورد از آن‌ها پرداخته می‌شود.
برخی افراد معتقدند کودکان ارزش‌های اخلاقی را به‌تنهایی یاد می‌گیرند یا دوره پیش‌دبستانی برای آموختن این ارزش‌ها و اصول اخلاقی خیلی زود است. براساس تحقیقات انجام‌شده، این باور از اساس اشتباه است، زیرا بهتر است ارزش‌های اخلاقی را در سنین کودکی آموزش دهید تا با رشد و بزرگ شدن آن‌ها، این ارزش‌ها بخشی از شخصیتشان شود.
ده ارزش اخلاقی را، که همه والدین باید به کودکانشان بیاموزند، می‌توان به ترتیب زیر معرفی کرد:
1. احترام گذاشتن
بسیاری از والدین به‌اشتباه به کودکانشان می‌آموزند که تنها به افراد پیر و مسن احترام بگذارند. همه افراد، فارغ از سن یا جایگاه اجتماعی، سزاوار احترام‌اند. احترام گذاشتن جزو ارزش‌های ضروری اخلاقی است که کودک باید از همان سنین کودکی آن را بیاموزد، زیرا این ارزش اخلاقی نقش مهمی در رفتار او مقابل افراد غریبه و بزرگ‌ترها ایفا می‌کند.
اگر کودک از همان سنین کودکی بیاموزد به همسالان و افراد بزرگ‌تر از خود احترام بگذارد، شکی نیست که این موضوع در آینده برایش سودمند خواهد بود. حتی اگر در آینده شرایط دشواری پیش آید، کودک از دیگران مواظبت بیشتری خواهد کرد.
2. خانواده
خانواده جزء لاینفک زندگی کودک است. خانواده جمعی است که شخصیت کودک در آن شکل می‌گیرد و کودک را تبدیل به انسانی بالغ می‌کند. بنابراین، مهم است که کودک برای خانواده اهمیت و ارزش قائل باشد و علت این اهمیت را متوجه شود تا در تمام فراز و نشیب‌های زندگی، با احساس احترام و علاقه به اعضای خانواده رشد کند.
3. توافق و سازش
باید به کودک آموخت که همه مسائل زندگی طبق خواسته‌های او پیش نمی‌رود. از همان سنین کودکی، به او بیاموزید گاهی مجبور است تلاش کند و با اطرافیان و اتفاقات زندگی سازش کند. کودک باید توافق و سازش را بیاموزد، به شرطی که زندگی خودش در معرض خطر قرار نگیرد. توافق یک اصل عالی به نظر می‌رسد، اما اگر توافق و سازش سبب شود کودک در نهایت آسیب ببیند، نه تنها مخرب خواهد بود، بلکه هویت و شخصیت کودک را نیز زیر سؤال خواهد برد.
4. روحیه کمک کردن
بهتر است کودک از سنین پایین کمک کردن به دیگران را بیاموزد، حتی اگر این افراد کاملا برایش غریبه باشند. شما باید به کودکتان بیاموزید که چرا کمک کردن به دیگران امر مهمی است و اینکه چطور با کمک به دیگران، آن‌ها هم در مواقع ضروری به کمک او خواهند آمد. برای اینکه کودک شما عضو مؤثری از جامعه باشد، باید نسبت به نیازهای دیگران توجه به خرج دهد.
5. احترام به عقاید دینی
بهتر است به کودک یاد دهید نه تنها برای عقاید دینی خودش احترام قائل باشد، بلکه این را هم بداند که افراد می‌توانند دین‌های متفاوت داشته باشند و باید به عقاید آن‌ها هم احترام گذاشت. او باید از سن کودکی بیاموزد همه انسان‌ها، فارغ از عقاید دینی یا مراسمات مذهبی که برگزار می‌کنند، با هم برابرند.
6. عدالت
درک اخلاقی و عدالت‌جویی دو مورد از مهم‌ترین ارزش‌هایی هستند که همه کودکان از سن کودکی باید در وجود خود داشته باشند. باید همیشه کودک را تشویق کنید که در صورت مشاهده کارهای غلط، برای حفظ منافع خود یا دیگران، شهامت صحبت و اعتراض داشته باشد.
7. صداقت
صداقت را باید از همان سنین کودکی، به عنوان یکی از مهم‌ترین ارزش‌های اخلاقی، در وجود کودک نهادینه کرد. صداقت داشتن همواره بهترین سیاست ممکن است و باید کودک را تشویق کرد تا همواره، فارغ از هر نوع عمل اشتباهی که از او سر زده است، حقیقت را بگوید.
8. آزار ندادن دیگران
به کودک توضیح دهید که آزار و اذیت تنها خلاصه در آزار جسمی و فیزیکی نیست، بلکه شامل خشونت کلامی و آزار و اذیت روانی و هیجانی نیز می‌شود. فراموش نکنید نحوه عذرخواهی کردن را به کودک بیاموزید و او را تشویق کنید، در صورتی که به دیگران آزار فیزیکی یا کلامی رساند، فورا از او عذرخواهی کند.
9. دزدی نکردن
دزدی کردن فی‌نفسه عمل اشتباهی است و اهمیتی هم ندارد چه توجیهی پشت آن است، البته این یکی از ارزش‌های خوبی است که باید به کودکان آموخت. به کودک بیاموزید دزدی کردن نه تنها از لحاظ قانونی، بلکه از لحاظ اخلاقی نیز کار غلطی است و این عمل به این معناست که او چیزی را که متعلق به شخص دیگری است از او می‌گیرد.
10. نهادینه کردن عشق به یادگیری در وجود کودک
آموزش بزرگ‌ترین سلاحی است که فرد می‌تواند در اختیار داشته باشد و این موضوع بیشترین تاثیر را بر آینده و زندگی یک شخص می‌گذارد. تقویت مهارت یادگیری و عشق و علاقه به آموزش باید از همان دوران پیش‌دبستانی در وجود کودک نهادینه شود. شما نیز بهتر است به کودک یاد دهید آموزش و یادگیری در زندگی بسیار مهم است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند راهکار برای مقابله با طرح‌واره‌های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

چند توصیه برای حفظ سلامت روان در دوران خانه‌نشینی

جانشینان احتمالی آیت‌الله بروجردی چه کسانی بودند؟

وقتی نقی نماینده مجلس را دیوانه می‌کند

چهره ها/ پشت صحنه شکست عشقی رحمت در «پایتخت»

گاف دیگری در سریال «پایتخت»!

چهره ها/ محسن تنابنده مجلسی آدم می‌شود

برخورد با 3330 خودروی مراجعه کننده به بوستان‌های پایتخت

عصبی شدن بهبود با فکر ازدواج مجدد فهیمه

روایت مهران مدیری از بلایی که کرونا بر سر سرمایه‌داران آورد

حسادت نقی به بهبود بخاطر دعوت احسان علیخانی گل کرد

بهتاش زبونش بند اومد!

چهار مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان بسته شد

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره‌

اعلام برنامه مدرسه تلویزیونی برای دوازدهم فروردین

سیزده به خونه!

از شما/شام قرنطینه ای

از شما/با نان تست

13 به خونه!

چهره ها/ امیر مهدی ژوله و دخترش گندم

چهره ها/ کنایه رضا رفیع به پوشش مهناز افشار در لایو اخیرش

وقتی بازیگران ایرانی برای یک وعده غذا به ترکیه می روند!

آمار مخاطبان شش فصل سریال «پایتخت» منتشر شد

شهردار تهران مهمان برنامه «دو نیمه ماه» می‌شود

وقتی نقی پز دسته و دلبازی نماینده مجلس را می‌دهد

بحث ارسطو با نقی سر وضو گرفتن

تیکه فهیمه به گرانی‌های چند سال اخیر

انتصاب جدید در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره انتشار نسخه کاغذی رسانه ها

درد و دل با خانواده داغ دیده شهدای سلامت

مرامِ امام سجّاد علیه السلام

مواردی که قبل از عاشقی باید بدانید

سلام به امام مهربانی ها از راه دور

نمای رنگین‌کمان از آسمان!

هنری جذاب برای آرامش درون

جدال خونین دو شکارچی با شیر شجاع

بوسه امام سجاد علیه السلام بر دست فقیر

صوت/ سوره‌ای که امنیت شما را تامین می‌کند

تهیه مافین با شکلات در قرنطینه

ساده ترین و خوشمزه ترین فیله سوخاری

فوت و فن های تهیه سالاد الویه مرغ

از شما/چلبک

از شما/بادمجان شکم پر

در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید

آموزش نقش حنای هندی دخترانه

با ساخت کاردستی سیزده را به در کنید!

چهره ها/ قیافه خندان و شادان غزل شاکری در قرنطینه

سوتی جدید در سریال «پایتخت»؛ حضور تصویربردار در کادر تصویر

چهره ها/ چالش عکس سیاه و سفید پردیس احمدیه