آریا بانو

آخرين مطالب

فرصتی برای رهایی از لیست سیاه FATF سياسي

فرصتی برای رهایی از لیست سیاه FATF
  بزرگنمايي:

آریا بانو-ایران فرصتی چهار ماهه دارد تا با تصمیم‌گیری درباره الحاق به کنوانسیون پالرمو و CFT از لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی خارج شود و زیر بار تحریم‌های سختگیرانه FATF نرود.

بعد از مدت‌ها کشمکش بین دولت، مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصویب لوایح الحاق به کنوانسیون‌های پالرمو (مبارزه با جرایم سازمان‌یافته) و CFT (کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم) جهت دورماندن از لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF، تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها باعث شد تا این نهاد بین‌المللی در آخرین تصمیم خود درباره ایران، مهلت پیوستن کشورمان به کارگروه را تمدید نکند. در نهایت تعلل در تصمیم‌گیری‌ها سبب شد ایران دوباره وارد لیست سیاه FATF شود.

FATF  یک نهاد فرادولتی است که با هدف مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در دنیا در حال فعالیت می‌باشد و به تدریج موضوعاتی مانند مقابله با فعالیت‌های مبهم و غیرشفاف، مقابله با جرایم سازمان‌یافته مانند قاچاق و فروش مواد مخدر، انسان و...  هم به لیست ماموریت‌های این نهاد بین‌المللی اضافه شده است.   

کشوری که عضو این نهاد نباشد و مشکوک به رعایت نکردن کنوانسیون‌های FATF باشد مشمول تحریم‌های آن قرار می‌گیرد و ایران هم در سال 2007 تجربه ورود به لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی را دارد اما پس از برجام، ایران در سال 2016 موقتا از لیست سیاه FATF خارج شد.

حالا یک‌بار دیگر ایران به دلیل تاخیر در تصویب لوایح مربوط به دو کنوانسیون پالرمو و CFT وارد لیست سیاه FATF شده است. در فرصت چند بار تمدید شده جهت پیوستن ایران به FATF، هر چند کشورمان نمی‌توانست از مزایای الحاق به این نهاد فرادولتی بهره‌مند شود اما تحریم‌های این کارگروه هم شامل ایران نمی‌شد. از روز جمعه دوم اسفند به طور رسمی این تحریم‌ها هم به اقتصاد کشورمان تحمیل شد و طبق اعلام کارگروه ویژه اقدام مالی کشورها باید قادر باشند خودشان اقدامات متقابلی را صرف نظر از هرگونه درخواست از سوی  FATF اجرا کنند.

در این میان، هر چند عده‌ای می‌گویند پیوستن به FATF در وضعیت حاضر دردی را از ایران دوا نمی‌کرد و تاثیری در بهبود شرایط اقتصادی کشورمان نداشت اما در مقابل این دیدگاه وجود دارد که تحریم‌های FATF سختگیرانه‌تر از تحریم‌هایی است که آمریکا علیه سیستم بانکی و تبادلات مالی کشورمان وضع کرده‌است. از این منظر، پیوستن ایران به این کارگروه می توانست بسیاری از ریسک‌ها را برای کشورمان کاهش دهد.       

تصویری از اقتصاد ایران پس از ورود به لیست سیاه FATF

برای روشن شدن وضعیت پس از ورود به لیست سیاه FATF می‌توان به این نکته اشاره کرد که حتی اگر همین امروز تحریم‌های آمریکا برداشته شود، ایران همچنان تحت فشار اقدامات متقابل 194 کشور عضو FATF خواهد بود. طبق گفته برخی کارشناسان اقتصادی اگر پیش از این حتی در شرایط تحریم‌های آمریکا، بانک‎‌های کشورهایی مانند چین، هند، ترکیه، روسیه و... حاضر به همکاری با ایران بودند، با به تصویب نرسیدن کنوانسیون‌های FATF دست آنها هم برای همکاری با ایران بسته است.

بنابراین کشورمان باید برای دور زدن تحریم‌های کارگروه ویژه اقدام مالی هم برنامه و سیاست‌هایی را اتخاذ کند که در نهایت هزینه مبادلات مالی ایران را افزایش می‌دهد. این وضعیت به طور مستقیم باعث افزایش هزینه‌های تجارت خارجی کشورمان خواهد شد که بخشی از این هزینه‌ها از جیب فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی پرداخت می‌شود و همین موضوع انگیزه سرمایه‌گذاری‌ در ایران را کاهش می‌دهد.               

طبق بیانیه کارگروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، با توجه به اینکه ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نپیوسته، این سازمان به همه کشورها توصیه می‌کند به اجرای کامل اقدام‌های احتیاطی در ارتباط با ایران بازگردند. در واقع این موضوع شامل کشورهای همسایه، هم‌مذهب و هم‌سو با سیاست‌های ایران در منطقه هم می‌شود و از این پس ادامه فعالیت‌ها و مبادلات اقتصادی حتی با کشورهایی مانند عراق و افغانستان که ایران حجم تجارت قابل توجهی با آنها دارد، با موانع جدیدی مواجه خواهد شد.

از این پس اقدامات سختگیرانه‌تری از سوی کشورها در برابر حساب‌های متعلق به ایران و ایرانی اعمال می‌شود و این به معنی ایجاد موانع جدید بر سر راه فعالان اقتصادی کشورمان است و مجموعه این عوامل باعث می‌شود وضعیت ایران بین کشورهای دارای ریسک بالا و پرخطر تثبیت شود. ‌    

هر چند که تعلل اروپایی‌ها در ایجاد کانال مالی برای ایران پس از خروج آمریکا از برجام قابل توجیه نیست اما پس از این با تعلل خودمان در پیوستن به FATF و ورود به لیست سیاه باید قید این همکاری با بانک‌های اروپایی را بزنیم.

هنوز راه برونرفت داریم

هر چند که FATF ایران را در لیست سیاه قرار داده‌است اما تعیین مدت باقی ماندن در لیست و تحمل تحریم‌های ناشی از آن در اختیار ایران است.  در حال حاضر کارگروه ویژه اقدام مالی برای خط زدن نام ایران از لیست سیاه دو خواسته مهم دارد؛ اول اینکه کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی معروف به کنوانسیون پالرمو را تصویب کند و خواسته دیگر این است که به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یا همان CFT بپیوندد.

FATF هر چهار ماه یک‌بار درباره وضعیت کشورها در خصوص رعایت این قوانین تصمیم‌گیری و اقدامات خود را در برابر رفتار آنها در قالب بیانیه‌ای اعلام می‌کند. بنابراین چهار ماه فرصت باقی است تا با تصویب این دو کنوانسیون نظر جهان را نسبت به شفافیت و سلامت ساختار اقتصادی کشورمان تغییر دهیم.

فراموش نکنیم که ایران یکی از کشورهای موثر در مبارزه با تروریسم به ویژه تروریسم در منطقه است و نباید با چنین اقداماتی بستری را فراهم کنیم که دشمنان خارجی در این شرایط برچسب و انگ همکاری کشورمان با گروهک‌های تروریستی را به ایران بزنند.  نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اطلاعیه‌ وزارت رفاه در خصوص «ثبت‌نام وام یک میلیون تومانی»

تصاویری از رانش کوه در جاده ماسوله

روایت سردار حاجی زاده از عملیات انتقام خون شهید صیاد شیرازی از منافقین

پیش‌بینی بارش‌های سیل‌آسا در 20 استان کشور

ضدعفونی اماکن به معنای حذف ویروس نیست

دلیل افزایش تعداد مراجعان به مراکز درمانی به خاطر کرونا

تلاوت دلنشین سوره انفطار با صدای استاد عبدالباسط

آرزوی شهید چراغچی

مجموعه‌ای از زیباترین میوه آرایی‌ها

چهره ها/ تبلیغ کتاب به سبک بهاره افشاری

نگاهی به مسیر جذب مخاطب سریال ستایش

چهره ها/ عکسی قدیمی از محمدرضا گلزار

رابرت دنیرو ایفاگر بیشترین نقش شرور در تاریخ سینما

اطلاعیه آموزش و پرورش؛ «شاد» به بهره‌برداری رسید

سرود اصحاب المهدی شباب با صدای مهدی رسولی

تلاوت دلنشین سوره انفطار صدای استاد عبدالباسط

یک نفر مانده از این قوم شعرخوانی زیبای حمید رضا برقعى

از شما/نون خامه ای های من برای اولین بار

از شما/نهار امرزو ما پیتزای مخصوص

نان بربری خانگی را بدون استرس نوش جان کنید

مجموعه ای زیباترین میوه آرایی ها

معرفی روغن های گیاهی مخصوص برای زیبایی هر چه بیشتر چهره

اسباب بازی کم هزینه برای سرگرمی در روزهای قرنطینه

سعید حدادیان: ما نباید عادل فردوسی‌پور و محسن تنابنده را از دست بدهیم

چهره ها/ تیپ خسته مارال فرجاد و دوستان

زمان پخش برنامه دورهمی مشخص شد

تمرین ساز بانوی بازیگر

بارش برف بهاری محورهای قزوین و زنجان را سفید پوش کرد

تقاضای بغض‌آلود طلبه غسال از مردم

سلام عشق من با صدای پویانفر

چهره ها/ منوچهر هادی در ایستگاه آتش نشانی

چهره ها/ عکسی از دوران کودکی بهاره کیان افشار

سعید حدادیان: ما نباید عادل فردوسی‌پور و محسن تنابنده را از دست دهیم

چند نکته حیاتی برای استفاده از ماسک

نقص فنی در هواپیمای مسیر زاهدان - مشهد

4گوشه دنیا/ ساخت خانه شبیه کاخ سفید روی پشت‌بام

واکنش جالب کودکان به ویروس کرونا

شیرینی کشمشی با گارانتی تمام نکات اساسی

لاغری با آب!

داستان کودکانه فیل و مورچه

مجموعه ای از زیباترین طراحی های ناخن

فرجام مسئول عملیات ترور شهید صیاد شیرازی + عکس

چهره ها/ تبریک نعیمه نظام دوست به فریبا نادری

چهره ها/ عباس غزالی و قرنطینه خانگی

برنامه‌های درسی جمعه 22 فروردین شبکه‌های آموزش و چهار

چهره ها/ گپ و گفت پدر و دختری محسن کیایی

چهره ها/ شهره سلطانی با لباس عمو فیروز

زمان ثبت نام برای نقل و انتقال معلمان ابلاغ شد

اجرای برنامه زنده کاروان شادی در محلات

روایتی از بودن در کنار بیماران کرونایی