آریا بانو

آخرين مطالب

خاطرات آیت‌الله هاشمی؛ 2 اسفند 1371 تا 1375:

با مطرح شدن آقای خاتمی، احتمال پیروزی دکتر روحانی و دکتر حبیبی کمتر شده است سياسي

با مطرح شدن آقای  خاتمی، احتمال پیروزی دکتر روحانی و دکتر حبیبی کمتر شده است
  بزرگنمايي:

آریا بانو - روحانی آمد. فردا با رهبری قرار ملاقات دارد و مطلع شده که ایشان مایل است، دکتر حبیبی و یا دکتر روحانی هم نامزد شوند. مشکل‌اش این است که با مطرح شدن آقای [سیدمحمد] خاتمی، احتمال پیروزی کمتر شده است.

متن خاطرات آیت الله هاشمی در روز 2 اسفند 1371 تا 1375 در زیر آمده است
سال 1371
ساعت هفت و نیم صبح در دفترم بودم. دیروز و دیشب باران فراوانی بارید و هنوز ادامه دارد و در اکثر خاک کشور می‌بارد. جمعی از روحانیون به مناسبت آغاز رمضان آمدند؛ برای آنها صحبت مفصلی کردم و اوضاع را توضیح و تذکراتی دادم.[1]
مجمع عمومی شرکت ملی پتروشیمی جلسه داشت. درباره قیمت کود و تأمین اعتبارات طرح‌های دردست اجرا تصمیم‌گیری شد. عصر هیأت دولت جلسه داشت. شب میهمان رهبری بودم. درباره مسائل آذربایجان، افغانستان، مرزهایمان با عراق، قلمرو اختیارات سازمان قضایی [نیروهای مسلح]، نامه‌های آقای [سیدمحمدرضا] گلپایگانی که از ورزش بانوان شکایت داشته و مسائل قم که در مورد آقای منتظری، بدون اطلاع من و رهبری انجام شده و آیت‌الله خامنه‌ای از بخشی کارهایشان ناراضی‌اند و مسائل جاری کشور مذاکره کردیم. سرماخوردگی دارم و با مُسکن به کار می‌پردازم.
سال 1372
مدیران شهرک مهدیه قم آمدند. گزارش پیشرفت کار را دادند و برای سال 1373 مبلغ 126 میلیون تومان کمک گرفتند. نماینده اهر و هریس آمد. ضمن قدردانی از اقدامات عمرانی دولت در منطقه، خواستار کمک‌های بیشتر شد و گفت آذری‌های منطقه، حساسیتی در مورد تجارت با ارمنستان ندارند و مبادلات تجاری زیادی با آذربایجان و ارمنستان دارند. نماینده فسا هم آمد. برای منطقه کمک خواست و از ریخت و پاش در وزارت پُست و تلگراف و تلفن و وزارت معادن و فلزات، انتقاد بی‏دلیل کرد؛ قبلاً مدیر عامل بوده.
آقای [عباس] شیبانی، [نماینده تهران] آمد. از شهرداری تهران به خاطر سخت‌گیری در صدور اسناد ساختمان‌های واگذار شده، مربوط به طرح ناصرخسرو، شکایت داشت. نماینده فومن آمد. برای دانشگاه آزاد شهرستان استمداد کرد و گفت برای منبر رفتن در رشت، هر شب می‌رود و برمی‌گردد؛ تعجب کردم. آقای [عباسعلی] زالی، [نماینده کرج] آمد و برای عمران کرج کمک خواست.
عصر شورای اقتصاد جلسه داشت؛ مصوباتی داشتیم. شب میهمان آقای [محمد] یزدی، [رییس قوه قضاییه] بودیم. با آقای [علی‌‏اکبر] ناطق [نوری، رییس مجلس] در موارد حج و امور قضایی و گرفتن بهانه از [کمیسیون] حقوق بشر و محدود کردن تندی‌های اطلاعات و دادگاه‌های انقلابی مذاکره کردیم. خبر دادند یک هلی‌کوپتر ما از کردستان به عراق رفته است.
سال 1373
در منزل بودم و بیشتر وقت به مطالعه گزارش‌ها گذشت. ظهر جمعی از اعضای شورای مرکزی هیأت‌های مؤتلفه آمدند. آقایان [حبیب‌الله] عسکراولادی، برادرش [اسدالله]، [علیرضا] یارمحمدی، [علی] عباسپور و [ابولفضل] توکلی، گزارشی از مؤتلفه دادند. درباره مسائل اقتصادی و فرهنگی صحبت شد. از شایعات اختلاف‌نظر من و آیت‌الله خامنه‌ای در پاره‌ای از سیاست‌ها، اظهار ناراحتی کردند که با توضیحاتی که راجع به هماهنگی خودمان دادم، خیالشان راحت شد.
افطار جمعی از بچه‌ها جمع شدند. بعد از افطار، عفت و بعضی دیگر به مسجد جمکران قم رفتند.
سال 1374
اخوی محمد برای امور تنظیم بازار و وضع بازسازی و مسایل انتخابات آمد و نمونه‌هایی از اجناس غیرضروری را که وزارت نفت وارد کرده است، آورد. به آقای آقازاده، [وزیر نفت]، تذکر دادم پیگیری‏کنند.
آقای ناطق‏نوری، [رییس مجلس] آمد. نگران وضع انتخابات است. از تبلیغات سنگین کارگزاران و از اینکه آنها از نام من زیادی استفاده می‌کنند و اینکه فائزه هم با آنها است، انتقاد داشت. گفتم این وضع را خودتان و با نظر رهبری پیش آوردید که به پیشنهاد من توجه نشد. به ایشان گفتم که بنا دارند، اسم شما را در لیست بگذارند. سپس آقایان کرباسچی ، اخوی محمد، مرعشی و نوربخش آمدند. مسأله گنجاندن نام آقای ناطق در لیست، دچار مشکل‏شان کرده و با توضیحات و توجیهات من، وضعیت مساعد شد.
ساعت چهار بعد از ظهر به فرودگاه [مهرآباد] رفتیم و با بخشی از اعضای خانواده، به‏سوی رامسر پرواز کردیم. همه جا ابر بود. در رامسر هم هوا ابری و بارانی و سرد بود. قبل از غروب و شب، مقداری در ساحل قدم زدم. چند ماهی است که پیشروی آب دریا متوقف شده است. گفتند، سطح آب دریا از مهرماه تاکنون، حدود هفت سانتی‏متر هم پایین‌تر رفته که عملاً حدود ده متر از ساحل عقب نشسته است.
سال 1375
در منزل بودم. وقت به استراحت و مطالعه گذشت. دکتر [حسن] روحانی، [دبیر شورای عالی امنیت ملی و نایب رئیس مجلس] آمد. درباره پیام آمریکا که توسط آقای نیازاُف ارسال شده بود، و نیز درباره طرحی که در مجلس، برای تضعیف دانشگاه آزاد اسلامی
مطرح است و مسأله انتخاب رییس دیوان‌محاسبات، صحبت شد. هدف اصلی او از ملاقات، مشورت درباره نامزدی برای ریاست‌جمهوری بود. فردا با رهبری قرار ملاقات دارد و مطلع شده که ایشان مایل است، دکتر حبیبی و یا دکتر روحانی هم نامزد شوند. مشکل‌اش این است که با مطرح شدن آقای [سیدمحمد] خاتمی، احتمال پیروزی کمتر شده است.
عصر دکتر ولایتی، [وزیر امورخارجه] و آقای [امام‌علی] رحمان‌اُف، [رئیس‌جمهور تاجیکستان]، از مشهد تلفن کردند و گفتند که کار مذاکرات به خوبی به نتیجه رسیده و امضا شده و به خاطر اینکه تا امروز سفر طول کشیده، فرصت سفر به تهران را ندارد و خداحافظی کرد. [آقای رحمان‌اُف]، درخواست کرده که من به تاجیکستان سفر کنم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین قسمت از فینال عصر جدید احسان علیخانی با تجربه ترس و هیجان!

اجرای حیرت انگیز دختران نینجا در عصر جدید را ببینید!!

عوامل برنامه عصر جدید در آستانه فینال | توصیه یک مادربزرگ به داور برنامه!!

افشای پشت پرده‌ استعفای نجفی شهردار تهران و حواشی قتل همسرش!

توصیه‌های سیاسی ارسطو به نقی درباره مجلس

واکنش‌هایی طنز به سندرم دست بی‌قرار در سریال «پایتخت»

بهبودی کم سن ترین بیماران کرونایی کشور در گیلان

سندروم دست بی‌قرار چیست؟

سکانس برتر/ صحنه هیجانی خفه کردن ارسطو توسط بهبود

چهره ها/ زیبا بروفه و پسرش «اهورا»

تعریف ارسطو از دی‌کاپریو و فیلم «از گور برگشته»

کنایه‌های رگباری سریال «پایتخت» به گرانی‌ها

چهره ها/ پُست مهران احمدی به مناسبت بازگشت بهبود

چرا «دورهمی» امشب تکراری بود؟

لحظه احساسی مواجهه بهبود و بهتاش که به کتک کاری ختم شد

شناسایی نوزاد سه روزه مبتلا به ویروس کرونا در تربت جام

برنامه مدرسه تلویزیونی در روز دوشنبه یازدهم فروردین

از شما/دسر ساگو بستنی خودم پز

از شما/اینم حلوا

از شما/ کباب سفید تابه ای

از شما/آشپزی من

از شما/ته چین مرغ

از شما/شاممون

از شما/کیک 3 لایه اسفنجی نازک زعفرانی

از شما/شام

از شما/ اسنک سیب زمینی

از شما/نان

از شما/ قارچ سوخاری

از شما/ مرغ گریل شده

از شما/کیک تولد دخترم

چهره ها/ کلافگی نیما شعبان‌نژاد در سریال «دوپینگ»

چهره ها/ سلفی بهتاش و زن باباش

گاف‌های فوتبالی سریال «پایتخت»

شوخی سریال «میانبر» با دیالوگ معروف فیلم قیصر

گاف مهران مدیری در «دورهمی» سوژه شد

تعریف‌های خیابانی و نقی از دروازه‌بانی بهتاش

واکنش نقی به بیماری عجیب بهبود

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

میزان رعایت بهداشت در مکان‌های خطرناک توسط مردم

گزارشی هشدار دهنده از وضعیت بیمارستان ها

خدا را از زندگی بردارید مساوی است با صفر

ضدعفونی کردن دسته جمعی خاخام‌ها

گوناگون/ بقایای بنیانگذار افسانه‌ ای روم باستان

صلیب گردانی روی شهر برای جلوگیری از کرونا

گوناگون/ رکاب زدن تا آسمان در اقامتگاه رویایی

خطو و فروش اطلاعات!

پیشگیری از کرونا

شوخی میمون با ببر!

چرا نماز و روزه برای بعضی ها اینقدر سخته؟