آریا بانو

آخرين مطالب

کمپین «مادران شریف» چگونه و از چه‌ زمانی شکل گرفت؟ اجتماعي

کمپین «مادران شریف» چگونه و از چه‌ زمانی شکل گرفت؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تسنیم / انگاره غلطی در جامعه به وجود آمده که فرزند بیشتر مساوی با به هم خوردن آرامش است در حالی که جمعیت "مادران شریف" در جهت رد این طرز فکر قدم برمی‌دارد، به‌عقیده اعضای این جمعیت، اتفاقاً مادربودن باعث می‌شود خانم‌ها در ابعاد مختلف رشد کنند.
آمارها از بحرانی قریب الوقوع خبر می‌دهند، جمعیت ایران به‌سرعت به‌سوی سالمند شدن پیش می‌رود به‌طوری که به‌عقیده کارشناسان این حوزه، در 30 سال آینده نرخ رشد جمعیت ایران صفر خواهد شد و بعد از آن تعداد مرگ از تولد پیشی می‌گیرد!
حالا که زنگ خطر به صدا درآمده هیچ‌گونه تعللی جایز نیست زیرا عواقب پیش‌ِرو، وخیم و غیرقابل جبران‌اند؛ این مسئله ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی،‌ فرهنگی و امنیتی را با خود درگیرمی‌کند؛ با این حساب چاره کار چیست؟!
همه تحلیل‌ها مستقیم یا غیرمستقیم به بحث فرزندآوری اشاره می‌کنند؛ این موضوع نیز جوانب مختلفی دارد که هرکدام باید در جایگاه خود مورد بررسی قرار گیرد، جنبه نخست فرزندآوری به حوزه قانون‌گذاری، تصمیمات و تبلیغات سیاست‌مداران مربوط است که البته مغفول مانده است اما لایه عمیق‌تری هم وجود دارد که به باور،‌ طرز فکر و سبک زندگی مردم بازمی‌گردد؛ به‌عبارتی در وهله نخست مردم باید به این باور برسند که فاصله گرفتن از سنت‌های الهی در نهایت به مرداب تباهی و تنهایی غربی منجر می‌شود و آنچه مدرنیته در گوش یک خانواده مسلمان ایرانی تکرار می‌کند، نجوایی گمراه‌کننده است؛ وقتی سیاست‌مداران خود را به خواب خرگوشی زده‌اند، مردم باید آتش به‌اختیار پای عقایدشان بایستند، شاید در این صورت مسئولان نیز به خودشان بیایند.
جمعیت"مادران شریف"گروهی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هستند؛ اعضای این گروه معتقدند که شیوع باورهایی غلط در رابطه با فرزندآوری، موجب شده تا خانواده‌ها به یک یا نهایتاً دو فرزند اکتفا کنند؛ رهایی از معضل کاهش جمعیت به‌طور ویژه به نقش‌آفرینی خانم‌ها نیازمند است، "مادران شریف" به‌طور خاص روی این مسئله تمرکز کرده‌ است و سعی در تغییر انگاره‌های اشتباه این حوزه دارند، این انگاره‌ها به حوزه سبک‌ زندگی و طرز فکر مربوط می‌شوند؛
"پروانه شکوری" یکی از اعضای جمعیت مادران شریف است که متولد سال 72 و صاحب دو فرزند دوساله و 9ماهه است؛ برای آشنایی بیشتر با گروه "مادران شریف" و توضیح چرایی شکل‌گیری آن، با وی گفتگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
"مادران شریف" چگونه و از چه‌زمانی شکل گرفت؟
ما تعدادی هم‌دانشگاهی بودیم که بعد از ازدواج و صاحب فرزند شدن، یک گروه دوستانه با محوریت مادری تشکیل دادیم، هدف از تشکیل این گروه، انتقال تجربیات مرتبط با بچه‌داری بود؛ این گروه در واقع محلی برای در میان گذاشتن دغدغه‌های مادرانه بود!
از آنجایی که امروز کشور از نظر جمعیتی در شرایط خاصی قرار دارد یکی از دغدغه‌های اصلی اعضای این گروه، بحث فرزندآوری بود زیرا عمدتاً اثرآفرینی و نقش‌آفرینی در این حوزه مربوط به خانم‌هاست؛ در نتیجه ما به‌طور خاص روی این مسئله تمرکز کردیم و از شهریور امسال تصمیم گرفتیم جمعیتی را تحت عنوان "مادران شریف ایران‌زمین" ایجاد کنیم.
با توجه به دوستانه بودن ماهیت گروه شما، چرا تصمیم گرفتید به فعالیتتان وجه عمومی‌ بدهید؟ آیا هدف شما تأثیر به‌روی جامعه دانشجویی بود؟
ما به این نتیجه رسیدیم که لازم است تجربیات و نتایج به‌دست‌آمده در گروه را با بقیه به اشتراک بگذاریم؛ این کار باعث می‌شد تا افراد دیگری که در این حوزه دغدغه دارند به ما بپیوندند، از طرفی امکان بهره‌برداری از تجربیات آنها نیز فراهم می‌شود.
حرف ما این است که یک خانم می‌تواند چند فرزند داشته باشد و در عین حال به فعالیت‌های دیگرش نیز برسد البته سختی‌هایی هم در این راه وجود دارد، یکی از دلایل عمومی کردن گروه به این مسئله بازمی‌گردد و دلیل دیگر آن این است کهعده‌ای تصور می‌کنند غیرممکن است که یک مادر، دو سه فرزند داشته باشد و بتواند رشد کند! ما خواستیم ثابت کنیم که این اتفاق ممکن است چون افرادی توانسته‌اند و این منحصر به خانم‌های فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف نیست.
عمده فعالیت "مادران شریف" در فضای مجازی است، دراین‌باره توضیح دهید و بفرمایید که برای گسترش فعالیت‌ها و جذب عضو، چه برنامه‌ای دارید.
شروع فعالیت ما با محوریت روزنوشت‌های مادرهای دانشگاه شریف بود اما در ادامه از طریق شبکه‌های مجازی، خانم‌هایی از دانشگاه‌های دیگر کشور، خانم‌های غیردانشجو و خانه‌دار نیز به ما پیوستند؛ چون فضای اینستاگرام تعاملی‌تر است؛ عمده فعالیت ما در صفحه‌ای به‌نام "مادران شریف ایران‌زمین" است و در پیام‌رسان‌های بله، ایتا و سروش هم با همین نام فعال هستیم.
اعضای گروه ما بین 20 تا 35 سال سن دارند؛ ما هنوز شروع به عضوگیری رسمی نکرده‌ایم اما در صفحه‌های اجتماعی‌مان بیش از 2 هزار مخاطب داریم؛ جمعیت مادران ایران‌زمین یک طرز تفکر و سبک زندگی است و هرکس این تفکر را قبول داشته باشد به‌طور بالقوه عضو این جمعیت محسوب می‌شود.
امروزه با گسترش اینترنت، فضای مجازی بستر مناسبی برای تشویق مردم به فرزندآوری فراهم می‌کند بر این اساس نحوه فعالیت شما در اینستاگرام چگونه است؟
در بحث تشویق مردم به فرزندآوری، با چند لایه رو‌به‌رو هستیم؛ لایه اول که در سطح قرار دارد، به‌وسیله تصمیمات و تبلیغات سیاست‌مداران شکل می‌گیرد اما لایه عمیق‌تری هم وجود دارد که به باورها و نوع سبک زندگی مردم بازمی‌گردد، ما با این لایه عمیق، کار داریم و به همین دلیل از قالب تجربه‌نگاری و خاطره‌نگاری در اینستاگرام استفاده کردیم؛ ما در صفحه‌مان سبک زندگی خانم‌هایی را که با وجود داشتن چند فرزند، بانشاط و موفق هستند، انتشار می‌دهیم البته به‌شکلی که قابلیت الگوبرداری داشته باشد.
انگاره غلطی که در جامعه به وجود آمده این است که فرزند بیشتر مساوی با به هم خوردن آرامش است در حالی که ما در جهت رد این طرز فکر قدم برمی‌داریم، اتفاقاً مادر بودن باعث می‌شود خانم‌ها در ابعاد مختلف وجودی‌شان به‌صورت چندبعدی و تصاعدی رشد کنند.
ما به این اعتقاد رسیده‌ایم که اگر مادران چندفرزندیِ موفق به جامعه معرفی شوند، کم‌کم زمینه تغییر نگرش دیگر خانم‌ها نیز به وجود می‌آید، ما اصرار داریم الگوهایمان به‌طور دقیق شرایط اقتصادی‌شان را توضیح دهند تا مردم بفهمند که فرزندآوری لزوماً به امکانات مالی و اقتصادی زیادی نیاز ندارد از طرفی وقتی مخاطب بفهمد که این قضیه امکان‌پذیر است به این فکر می‌کند که "وقتی زندگی با چند فرزند لذت‌بخش‌تراست چرا به یک فرزند اکتفا کند؟!"
نخستین‌ بار، خانم الهیان در توییتی از شکل‌گیری کمپین "مادران شریف" خبر داد و در آن گفته بود که اعضای این کمپین تصمیم دارند هر کدام 10 فرزند داشته باشند و از بچه‌های همدیگر هم مراقبت کنند؛ این توییت بازخوردهای مثبت و منفی فراوانی در پی داشت؛ دراین‌باره توضیح دهید که؛ آیا این تصمیم صحت داشت؟ و شما چه ارتباطی با خانم الهیان داشتید؟
لازم به ذکر است که ما کمپین یا پویشی با تشکیلات خاص نیستیم، ما یک جمعیت هستیم و تلاش می‌کنیم یک نوع طرز تفکر را در جامعه گسترش دهیم؛ چند ماه پیش یکی از دوستان ما در یک مهمانی خانوادگی با خانم دکتر الهیان گفتگو داشتند، به این واسطه خانم دکتر الهیان از دغدغه ما در رابطه با بحث فرزندآوری مطلع شد و فردای آن روز، طی توییتی از وجود گروه ما خبر داد؛ با اینکه اعداد و جملات آن توییت خیلی دقیق و صحیح نبود و بازخوردهای مثبت و منفی در حاشیه آن به وجود آمد، ما این اتفاق را به‌فال نیک گرفتیم و بعد از آن تصمیم گرفتیم که خودمان به‌طور مستقل وارد فضای رسانه شویم و حرف خودمان را بزنیم؛ غیر از این هیچ ارتباط دیگری با خانم الهیان نداریم.
آیا همگی تصمیم داشتید صاحب 10 فرزند شوید، زیرا بیشتر بازخوردها مربوط به این بخش از توییت خانم الهیان بود؟!
در ابتدا تعدادی از اعضای گروه این دغدغه را داشتند اما مدنظر همه اعضای گروه نبود؛ با این حال همه اعضا متناسب با شرایط و امکانات خودشان قصد داشتند حداکثر تعداد فرزندان را داشته باشند؛ نسل ما در خانواده‌های یک یا دو فرزندی بزرگ شده است، ما تصمیم گرفتیم از این حالت خارج شویم تا حداقل نوه‌هایمان معنی عمه، عمو و دایی و خاله را بفهمند و از طرفی خودمان هم در دوره پیری تنها نباشیم، کما اینکه بسیاری از اعضای گروه ما، با مسئله تنهایی والدینشان درگیر بودند.
مسئله مهم دیگر چالشی است که در حال حاضر کشور با آن روبه‌روست چون تعداد تولد کمتر از حد جایگزینی است و کشور به‌سمت سالمند شدن پیش می‌رود البته این یک حرف سیاسی و جناحی نیست و همه کارشناسان جمعیت به این نکته اذعان دارند که اگر روند کاهش جمعیت به این شکل ادامه پیدا کند در ادامه، کشور با بحران‌های جدی روبه‌رو خواهد شد؛ ما تصمیم گرفتیم در حد توانمان برای حل این بحران تلاش کنیم و به‌نظر ما بهترین راه‌حل این است که خودمان به‌صورت عملیاتی به این موضوع بپردازیم و تجربیات زیست خود را در اختیار بقیه بگذاریم، البته ما هنوز در شروع راه هستیم.
آیا به نهاد یا سازمانی وابسته‌اید، یا ارگان خاصی از شما حمایت می‌کند؟
خیر؛ ما ترجیح دادیم حالت خودجوش و مردمی خودمان را حفظ کنیم، کما اینکه از ابتدا این گروه دوستانه و خودجوش بود؛ پس نه از جایی حمایت می‌‌شویم و نه بودجه‌ای دریافت می‌کنیم، خط فکری ما مستقل است و تلاش داریم این رویه را حفظ کنیم و وارد بحث‌های سازمانی، ارگانی و نهادی نشویم، تاکنون نیز از طریق معرفی دوستان عضوگیری کرده‌ایم و در ادامه از طرق دیگری برای معرفی این طرز فکر استفاده می‌کنیم.
به‌عنوان سخن آخر، در بحث فرزندآوری چه توصیه یا درخواستی از مردم دارید؟
همه پیگیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های ما توسط گروهی مستقل از مادران انجام می‌شود، درخواست ما از مردم این است که در انتشار تجربیات زیست مادران موفق چندفرزندی به ما کمک کنند و اگر نمونه‌ای از مادران موفق چندفرزندی سراغ دارند، به ما معرفی کنند تا با آنها مصاحبه کنیم و تجربیاتشان را در اختیار دیگران بگذاریم چون جامعه، الگوهای موفق را می‌پذیرد و براساس آن جهت‌گیری می‌کند.
ما از تمام خانم‌هایی که تجربیات مشابهی در این زمینه دارند، می‌خواهیم آن را به هر روشی که می‌توانند، چه حضوری و چه در فضای مجازی، در اختیار بقیه بگذارند، این کار باعث می‌شود تا در جامعه و خانواده‌ها در زمینه داشتن چند فرزند فرهنگ‌سازی بشود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایتخت 6، ضعیف‌ترین پایتخت بود؟

«پایتخت» برای خنداندن مردم به هرقیمتی ساخته شده است

انتقاد پوران درخشنده از ساخت فیلم‌های بی‌خاصیت

سریال «دوپینگ» هم کوتاه شد

سیامک انصاری همه را فالو کرد غیر از مهران مدیری!

خودکشی در ایتالیا ؛ میلیاردر ایتالیایی که خانواده اش با کرونا مردند خودکشی کرد

چرا همیشه در تعطیلات خیلی خسته هستیم؟

«چرخه زندگی زنانه» منتشر شد/بررسی تحولات جسمی و روحی زندگی زنان

طرز تهیه‌ی سوپ مارچوبه؛ خوش‌طعم و مقوی

افزایش حجم تردد در بزرگراه‌های پایتخت

تصویری از وضعیت امروز متروی تهران

آخرین وضعیت جوی کشور

باران امروز به کجاها سر میزند؟

راهبرد عجیب شهرداری تهران برای توسعه مترو؛ تراکم می‌فروشیم؟!

روحانیِ مدعی طب اسلامی بازداشت شد

توضیح دادستانی تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهر

داستان کسانی که پای کار آمدند

بهزیستی تعداد معتادان ترخیص شده از مراکز ماده 16 را اعلام کرد

مهلت ثبت نام آزمون ارشد پزشکی باز هم تمدید شد

واکنش پلیس به کلنی‌های دوباره معتادان در تهران

امروز کدام کلاس مدارس از تلویزیون پخش می‌شود

توصیه جالب وزارت بهداشت به پدر و مادرها برای روزهای قرنطینه !

گوناگون/ شهری که تعداد کتاب‌هایش بیشتر از ساکنان آن است!

کارت ویزیت های عجیب و غریب

حکمت/ صبور باش از آن چه نیامده خبر نداری

شنا در میان هزاران کوسه!

فرازهایی از مناجات زیبای شعبانیه با نوای میثم مطیعی

کوکوی هفت لشکر؛ غذای محبوب و سنتی در تبریز

درمان 7 نوع بیماری با 7 نوع خوراکی!

چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم؟

لحظات جالب پدر دختری!

در انتظار جواهرات تراش‌خورده‌ی 2020

کل‌کل‌های جالب هما و دخترِ محمود نقاش سر نقی

طرز تهیه‌ی سوپ مارچوبه؛ خوش طعم و مقوی

النگوهای نقره‌ای دختر 22 ساله در حین خروج از خانه فساد

برگزاری مراسم گرامیداشت شهید «میرزامحمد سلگی» به صورت مجازی

اجرای موفق طرح فاصله گذاری اجتماعی

سرقت‌های سریالی مرد عنکبوتی از پنچره طبقه چهارم

نا گفته‌های رئیس نظام پزشکی از علت بحرانی‌تر شدن کرونا در کشور

شب‌های شلوغ شوش

طنز/ اگر این قرنطینه بگذارد

ورزش گروهی اما با رعایت فاصله

بزرگراه موزیکال به روایت تصویر

پیشنهادی برای آشنایی بیشتر فرزندان با کرونا

کیک چای بدون فر هم آماده می شود

اختلال در تشخیص کرونا با مصرف خودسرانه ایبوپروفن

با ماساژ سر، چین و چروک‌های صورت را برطرف کنید

تایم پدر دختری!

سلبریتی هایی که نمی دانستید با خاندان سلطنتی بریتانیا نسبت دارند

چرا برای اقلام لوکس ولخرجی می‌کنیم اما در مورد خریدهای روزمره خساست به خرج می‌دهیم؟