آریا بانو

آخرين مطالب

جایی که حتما و باید به کودکان نه بگوییم خانواده

جایی که حتما و باید به کودکان نه بگوییم
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نمناک / محدود کردن کودک یکی از کارهای چالش برانگیز در زندگی می باشد. ممکن است کودک شما بی وقفه اصرار کند، جیغ بزند، گریه کند یا پا بکوبد و حوصله شما را سر ببرد که بعضی از خانواده ها در این جور مواقع از جنگیدن با کودک اجتناب می کنند و بعضی دیگر از ناامید کردن او احساس گناه می کنند اما افرادی هستند که با صلابت به آنها نه می گویند.
نه گفتن به کودکان از مسئولیت های مهم در بین والدین می باشد و نه گفتن های ما درس های مهم را به کودکان یاد می دهد و می تواند در زندگی به آن ها کمک کند. در این قسمت از اصول تربیت فرزند در سایت 7 موقعیت را برای شما نام می بریم که می توانید به کودک خود نه بگویید و پیشنهاداتی را به شما ارائه می دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.
1. زمانی که کار های آن ها به دیگران صدمه می زند
به آنها بگویید جلوگیری از آسیب دیدن، یکی از دلایل نه گفتن والدین می باشد. کودکان می توانند این موضوعات و نتایج بد کارهای خود را تشخیص دهند پس باید آنها را راهنمایی کنید و اجازه دهید که انتخاب های مثمر ثمری داشته باشند و این نوع نه گفتن به آنها کمک می کند که کمی به فکر فرو بروند.
به عنوان مثال یک جایگزین را پیشنهاد دهید تا بتواند کار های امن تری را انجام دهند مثلاً بگویید که نمی توانی داخل بازی دوستت را هل دهی چرا که ممکن است سرش به جایی بخورد و در عوض می توانید با یک دیگر لی لی بازی کنید.
2. زمانی که خودشان قادر به انجام کاری هستند و از شما کمک می خواهند نه بگویید
گاهی اوقات کودکان از خانواده ها می خواهند که کارهایی را برای آنها انجام دهند، در حالی که خود به تنهایی قادر به انجام آن ها هستند که در این صورت نباید به کودکان کمک کنید. آنها نیاز دارند که برای مهارت پیدا کردن در کاری آن را تمرین کنند و این نوع نه گفتن به کودک کمک می کند که توانایی خود را ارتقا دهد و مستقل تر باشد، کودک خود را تشویق کنید که مسئولیت های شخصی اش را خودش انجام دهد مثلاً به او بگویید که اکنون نوبت توست که میز شام را بچینی.
آیا می دانی که چگونه باید این کار را انجام دهی؟ حالا من خودم امشب این کار را می کنم تا تو بتوانی یاد بگیری.
3. زمانی که کودک به چیزی نیاز ندارد و فقط آن را می خواهد.
زمانی که با اصرارهای بیش از حد کودک برای خرید چیزی مواجه می شوید که برای او بی مصرف است و اصلاً سالم نیست، می توانید به او نه بگویید. شاید این وسیله را تنها برای سرگرمی می خواهد و نداشتن آن ضربه وارد نمی کند و نه گفتن در چنین مواقعی به کودک کمک می کند تا بتواند ناامیدی های زندگی را تحمل کند و تشخیص دهد که بدون یک سری چیزها هم می تواند زندگی کند.
در چنین مواقعی می توانید به کودک خود بگویید نه چنین چیزی را نمی خرم اما دوست دارم بدانم که چرا آن را می خواهی و البته که حق با توست آن چیز واقعا جذاب است.
4. زمانی که برنامه ها تغییر می کند، به او نه بگویید
زندگی یک اتفاق است و ممکن است در هر برهه از آن هر ماجرایی رخ بدهد و برنامه های ما را علی رغم میل کودکان تغییر دهد و این و نه گفتن به کودکان کمک می کند که صبر و بردباری و انعطاف پذیری را یاد بگیرند.
برنامه جدید را در این دوران طراحی کنید و به آن ها تحویل دهید تا راحت تر بتوانند با تغییر برنامه کنار بیایند ، مثلا به آن ها بگویید که نمی توانیم این کار را امشب انجام دهیم.
امیدوارم که این موضوع را درک کنی اما مطمئن باش که دوستانت شب دیگری به منزل ما خواهند آمد، بیا یک برنامه برای فردا بچینیم. آیا مایلی این کار را به فردا صبح یا فردا عصر موکول کنیم؟
5. زمانی که دیگران به حضور کودک و یا لوازم او بیشتر نیاز دارند
معمولاً کودکان به طور طبیعی کمی خودخواه هستند و نمی خواهند که دیگران به وسایل آنها دست بزنند اما گاهی اوقات افراد دیگری هستند که به لوازم آن ها بسیار نیاز دارند.در مواقعی باید به کودک خود بگویید تا بخشندگی را یاد بگیرد و این کار باعث می شود که او در آینده انتخاب های بهتری داشته باشد تا بتواند از خود گذشتگی را یاد بگیرد.
مثلاً به او بگویید که نه نمی توانی شنبه را با دوستان خود به بیرون بروی اما می خواهیم امشب به تولد مادربزرگ برویم ما باید بزرگ تر ها را دوست بداریم و بهتر است که این کادو را برای او تهیه کنیم. مادر بزرگ دلتنگ توست.
6. زمانی که اخیراً کاری را انجام داده و دوباره آن را درخواست می کند
در مورد اصرار های بیش از حد و بی معنای کودک خود تسلیم نشوید که این نه گفتن به کودک کمک می کند که بتواند به تعهدات خود وفادار باشد و اصرار نابجا نکند. و می توانید کارهای جایگزین را به جای کارهای تکراری به او پیشنهاد دهید.
مثلا به او بگویید که نمی تواند در کلاس فوتبال ثبت نام کند اما به جای آن می تواند ورزش دیگری را جایگزین کند.
7. زمانی که کودک مخالف ارزش های شما رفتار می کند
بارها در نمناک اشاره کرده ایم که ما به کودکان خود در مورد ارزش ها و انتخاب های زندگی آموزش می دهیم و گاهی اوقات آن ها احساس می کنند که نیاز به اعتراض کردن دارند اما مطمئن باشید که شما تنها خانواده ای نیستید که فرزندانشان چنین حسی را دارند و این نه گفتن به آن ها کمک می کند که بتواند اولویت بندی خود را در زندگی داشته باشد و باید به بچه های خود در مورد ارزش ها و دلیل نه گفتن تان توضیح دهید و آن ها را متقاعد کنید که نه گفتن شما بر حق بوده است.
مثلا به او بگویید که نمی توانی تلفن همراه داشته باشی و این تلفن ها برای کودکان در سن تو مناسب نیست. قطعاً کودک شما از نگفتن شما سپاسگزاری نخواهد کرد اما در آینده می فهمد که این نه گفتن ها بسیار به نفع بوده است.
محققان ثابت کرده اند استایل والدینی که بیش از بقیه به کودکان فایده می رسانند، ترکیبی از محدودیت ها و مهربانی ها است و به عنوان یک جوان بهتر است که اطلاعات و تجربیات خود را در این مورد بالا ببرید. دلیل نه گفتن را برای کودکان خود توضیح دهید تا رضایت او را جلب کنید و اصلاً در هنگام لزوم از نه گفتن خجالت نکشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند راهکار برای مقابله با طرح‌واره‌های ذهنی برای کاهش زنجیره کرونا

شرایط برخورداری از مستمری از کارافتادگی کلی در تامین اجتماعی

چند توصیه برای حفظ سلامت روان در دوران خانه‌نشینی

جانشینان احتمالی آیت‌الله بروجردی چه کسانی بودند؟

وقتی نقی نماینده مجلس را دیوانه می‌کند

چهره ها/ پشت صحنه شکست عشقی رحمت در «پایتخت»

گاف دیگری در سریال «پایتخت»!

چهره ها/ محسن تنابنده مجلسی آدم می‌شود

برخورد با 3330 خودروی مراجعه کننده به بوستان‌های پایتخت

عصبی شدن بهبود با فکر ازدواج مجدد فهیمه

روایت مهران مدیری از بلایی که کرونا بر سر سرمایه‌داران آورد

حسادت نقی به بهبود بخاطر دعوت احسان علیخانی گل کرد

بهتاش زبونش بند اومد!

چهار مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان بسته شد

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره‌

اعلام برنامه مدرسه تلویزیونی برای دوازدهم فروردین

سیزده به خونه!

از شما/شام قرنطینه ای

از شما/با نان تست

13 به خونه!

چهره ها/ امیر مهدی ژوله و دخترش گندم

چهره ها/ کنایه رضا رفیع به پوشش مهناز افشار در لایو اخیرش

وقتی بازیگران ایرانی برای یک وعده غذا به ترکیه می روند!

آمار مخاطبان شش فصل سریال «پایتخت» منتشر شد

شهردار تهران مهمان برنامه «دو نیمه ماه» می‌شود

وقتی نقی پز دسته و دلبازی نماینده مجلس را می‌دهد

بحث ارسطو با نقی سر وضو گرفتن

تیکه فهیمه به گرانی‌های چند سال اخیر

انتصاب جدید در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره انتشار نسخه کاغذی رسانه ها

درد و دل با خانواده داغ دیده شهدای سلامت

مرامِ امام سجّاد علیه السلام

مواردی که قبل از عاشقی باید بدانید

سلام به امام مهربانی ها از راه دور

نمای رنگین‌کمان از آسمان!

هنری جذاب برای آرامش درون

جدال خونین دو شکارچی با شیر شجاع

بوسه امام سجاد علیه السلام بر دست فقیر

صوت/ سوره‌ای که امنیت شما را تامین می‌کند

تهیه مافین با شکلات در قرنطینه

ساده ترین و خوشمزه ترین فیله سوخاری

فوت و فن های تهیه سالاد الویه مرغ

از شما/چلبک

از شما/بادمجان شکم پر

در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید

آموزش نقش حنای هندی دخترانه

با ساخت کاردستی سیزده را به در کنید!

چهره ها/ قیافه خندان و شادان غزل شاکری در قرنطینه

سوتی جدید در سریال «پایتخت»؛ حضور تصویربردار در کادر تصویر

چهره ها/ چالش عکس سیاه و سفید پردیس احمدیه