آریا بانو

آخرين مطالب

بانوان برگزیده در دانشگاه الزهرا تقدیر شدند

رئیس کرسی ترویج علم: حضور کمرنگ زنان در موقعیتهای علمی پدیده‌ای جهانی است اجتماعي

رئیس کرسی ترویج علم: حضور کمرنگ زنان در موقعیتهای علمی پدیده‌ای جهانی است
  بزرگنمايي:

آریا بانو - در نخستین رویداد گفتمان پیشرو علمی کرسی ترویج علم یونسکو، دختران دانش‌آموز و بانوان عضو هیئت علمی برگزیده در دانشگاه الزهرا به معرفی ایده‌های علمی و فناورانه خود پرداخته و تقدیر شدند.

به گزارش ایسنا، اکرم قدیمی، رئیس کرسی ترویج علم یونسکو در نخستین رویداد گفتمان پیشرو علمی: ایده‌ها و تجربه‌های زنان در علم و فناوری که امروز همزمان با هفته بزرگداشت مقام زن و مادر و روز جهانی زنان و دختران در علم از سوی کرسی ترویج علم یونسکو در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار کرد: میلاد بانوی آب و آیینه زهد و تقوا، اقیانوس علم حضرت فاطمه زهرا (س) را خدمت همه دوستان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم؛ فاطمه می‌آید می‌ایستد و می‌ماند و برای زمینیان اسوه ماندگار می‌شود، همچنین روز جهانی زنان و دختران در علم را هم گرامی می‌دارم.
وی افزود: امروز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا ضمن بزرگداشت نقش زنان در علم به دشواری‌های پیش‌ روی آنها در این مسیر سخت، اما شیرین اشاره‌ای داشته باشیم. زنان در تاریخ در سپهر عمومی حضور کمرنگ‌تری نسبت به مردان داشتند، در سنوات متمادی جنسیت سبب دوری زنان از مشارکت در عرصه‌های علمی شده است. ورود زنان به عرصه‌های اجتماعی به‌ویژه عرصه‌های علمی پدیده‌ای متاخر است و در مطالعه تاریخ علم ناموزونی حضور زنان در عرصه‌های علمی قابل مشاهده است.
رئیس کرسی ترویج علم یونسکو ادامه داد: حضور کمرنگ زنان در موقعیت‌های علمی پدیده‌ای جهانی است. به باور همگان قرن حاضر قرن علم و فناوری است، به نحوی که نقش این دو در تمامی ابعاد و جنبه‌های زندگی بشر تجلی یافته و در پاسخگویی به مشکلات بشر نقش علم واضح و آشکار است، اما متاسفانه نقش نیمی از جمعیت جهان در این عرصه هنوز دچار ابهامات زیادی است. زنان و مردان بسیاری بودند که اذهان پرسشگری داشتند و نسبت به آنچه در اطرافشان می‌گذشته، تفکر و تعمق کردند؛ زنان و مردان بسیاری بودند که حل مشکلات جامعه را در زمره مسئولیتهای اجتماعی خود برشمردند، اما علیرغم این اشتراک در دغدغه پیشبرد جامعه از سوی هر دو گروه شامل حضور کمتر بانوان در عرصه‌های علمی هستیم.
قدیمی تأکید کرد: با وجود تمامی چالش‌ها و مشکلات نمی‌توان منکر حضور زنان در عرصه‌های مختلف علمی و اقتصادی در چند سال اخیر شد. اگرچه شخصاً باور دارم طبقه‌بندی فعالیت‌های علمی در دو دسته مردان و زنان حاکی از دیدگاه جنسیتی به مقوله علم است، اما در عین حال نمی‌توان این حرکت را منکر شد که ناچار به ورود به چنین مقوله‌ای هستیم. آموزش، دانش و یاد دادن گرچه طبقه‌بندی مبتنی بر زن و مرد ندارد و به قول پیامبر اکرم (ص) بر تمامی مسلمین واجب است، اما این مهم در طی تاریخ به دلایل بسیار که اکنون جای پرداختن به آن نیست، جای خود را از همگان به دو ساحت جداگانه زنان و مردان داده است. باور دارم هر چه میزان تعداد زنان تحصیل کرده در جامعه افزایش یابد، نتیجه آن ارتقای سطح فرهنگ جامعه است؛ اگر قیودی که نه سنت، نه شهر و نه قانون به آن باور ندارند، از مسیر تحصیل و آموزش زنان و مشارکتشان در عرصه علم‌اندوزی برداشته شود و فرصت برابر برای زنان و مردان ایجاد شود، دیگر معنایی برای تفکیک این دو گروه همیار در علم‌اندوزی و ترویج علم وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: امروز جامعه به دخیل کردن زنان در حل مسائل گوناگون و به میدان آوردن اندیشه و دیدگاه‌های آنان برای مقابله با چالش‌های مختلف نیازمند است و به چنان بلوغ فکری رسیده است که نمی‌توان از کنار ضرورت‌ها، تحول‌ها و نیازها و مسائل مختلف زنان با بی‌تفاوتی گذشت؛ پس باید از همه فرصت‌های نظری و عملی در جامعه بهره برد و در این مسیر زنان اندیشمند و صاحب‌نظر کشور نقش مهمی دارند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار کرد: امروز در نخستین گفتمان پیشرو علمی در این مکان گرد هم آمدیم تا بار دیگر گوشزد کنیم برای نهادینه کردن و تعمیم بخشیدن به تفکر علمی باید نوع دیگر اندیشید، این‌که با نگاهی زنانه به علم بنگریم یا مردان با اندیشه مردانه آن را از آن خود بدانند، ما را به جایی نمی‌رساند. علم میراث جهانی و متعلق به همگان است و همگان یعنی جامعه متشکل از زنان و مردان هستند.
قدیمی گفت: بسیار خرسندم که پیشرفت و افزایش سطح کیفی و کمی بانوان کشورم، نه به مثابه رقابت که انگیزه برای افزایش همبستگی‌ها است. از تمام همراهان این برنامه تشکر می‌کنم و دست یاری به تمام اندیشمندان زن این خطه دراز می‌کنم و مطمئنم که همگی شما نیز موفقیت را در یک نگاه مشترک به علم و ترویج علم می‌بینید.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چند توصیه برای حفظ سلامت روان در دوران خانه‌نشینی

جانشینان احتمالی آیت‌الله بروجردی چه کسانی بودند؟

وقتی نقی نماینده مجلس را دیوانه می‌کند

چهره ها/ پشت صحنه شکست عشقی رحمت در «پایتخت»

گاف دیگری در سریال «پایتخت»!

چهره ها/ محسن تنابنده مجلسی آدم می‌شود

برخورد با 3330 خودروی مراجعه کننده به بوستان‌های پایتخت

عصبی شدن بهبود با فکر ازدواج مجدد فهیمه

روایت مهران مدیری از بلایی که کرونا بر سر سرمایه‌داران آورد

حسادت نقی به بهبود بخاطر دعوت احسان علیخانی گل کرد

بهتاش زبونش بند اومد!

چهار مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان بسته شد

سقوط مرگبار خودرو سواری به دره‌

اعلام برنامه مدرسه تلویزیونی برای دوازدهم فروردین

سیزده به خونه!

از شما/شام قرنطینه ای

از شما/با نان تست

13 به خونه!

چهره ها/ امیر مهدی ژوله و دخترش گندم

چهره ها/ کنایه رضا رفیع به پوشش مهناز افشار در لایو اخیرش

وقتی بازیگران ایرانی برای یک وعده غذا به ترکیه می روند!

آمار مخاطبان شش فصل سریال «پایتخت» منتشر شد

شهردار تهران مهمان برنامه «دو نیمه ماه» می‌شود

وقتی نقی پز دسته و دلبازی نماینده مجلس را می‌دهد

بحث ارسطو با نقی سر وضو گرفتن

تیکه فهیمه به گرانی‌های چند سال اخیر

انتصاب جدید در معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش

اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره انتشار نسخه کاغذی رسانه ها

درد و دل با خانواده داغ دیده شهدای سلامت

مرامِ امام سجّاد علیه السلام

مواردی که قبل از عاشقی باید بدانید

سلام به امام مهربانی ها از راه دور

نمای رنگین‌کمان از آسمان!

هنری جذاب برای آرامش درون

جدال خونین دو شکارچی با شیر شجاع

بوسه امام سجاد علیه السلام بر دست فقیر

صوت/ سوره‌ای که امنیت شما را تامین می‌کند

تهیه مافین با شکلات در قرنطینه

ساده ترین و خوشمزه ترین فیله سوخاری

فوت و فن های تهیه سالاد الویه مرغ

از شما/چلبک

از شما/بادمجان شکم پر

در روزهای قرنطینه این غذاها را نخورید

آموزش نقش حنای هندی دخترانه

با ساخت کاردستی سیزده را به در کنید!

چهره ها/ قیافه خندان و شادان غزل شاکری در قرنطینه

سوتی جدید در سریال «پایتخت»؛ حضور تصویربردار در کادر تصویر

چهره ها/ چالش عکس سیاه و سفید پردیس احمدیه

ناگفته‌هایی از «ایل‌ دا» و ابتلای عوامل به کرونا

سریال «دوپینگ» یک کمدی در ژانری غیرتکراری