آریا بانو

آخرين مطالب

تشویق جوانان به ازدواج در کشور‌های مختلف چگونه است؟ خانواده

تشویق جوانان به ازدواج در کشور‌های مختلف چگونه است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو -

روزنامه خراسان - ناصر رعیت نواز: از دیر باز ازدواج در دین و فرهنگ مردم ما امر مقدسی به حساب می‌آمده و مورد تاکید و توجه اسلام هم بوده و هست. در دین اسلام هم تا آن جا توصیه شده که ازدواج را عامل حفظ نیمی از ایمان می‌داند و معتقد است فردی که ازدواج می‌کند باید برای تحصیل نیم دیگر ایمانش بکوشد. با این حال و با وجود تمام سفارش‌ها به ازدواج، مشکلات سر راه جوانان و مشتاقان ازدواج کم نیست. دراین میان دو روز پیش توصیه عجیب سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس بازتاب و واکنش‌های فراوان و گسترده‌ای را به همراه داشت.

درس مشوق‌های ازدواج!

حسن نوروزی با پیگیری‌های خودش، راهکاری برای زیاد نشدن زندانیان مهریه پیدا و آن را در قالب توصیه ناصوابی مطرح کرده است: «مردانی که از توانایی مالی لازم برای اداره زندگی برخوردار نیستند، ازدواج نکنند تا برای دستگاه قضایی بحران ایجاد نشود.» توصیه‌ای که نرخ رشد جمعیت را روز به روز به صفر نزدیک‌تر می‌کند در حالی که بیشتر کشور‌های جهان برای بالا رفتن نرخ رشد جمعیت به دنبال راهکار‌ها و ارائه تسهیلات برای ازدواج هستند.

به نظر می‌رسد عده‌ای از مسئولان دوست دارند همان طور که خیلی‌ها سرمایه هایشان را از کشور خارج و در ترکیه ملک می‌خرند، مردان هم برای ازدواج به ترکیه، مالزی، کویت یا کشور‌های دیگر بروند و از تسهیلات ازدواج در آن کشور‌ها استفاده کنند. در ادامه نگاهی انداخته ایم به تسهیلاتی که دیگر کشور‌های اسلامی برای تسهیل ازدواج جوانانشان در نظر گرفته اند.

کویت

وام 21 هزار دلاری

درس مشوق‌های ازدواج!

مجلس کویت برای پایان بخشیدن به آن چه «بحران زنان مجرد» نامیده شده، در سال‌های قبل پیشنهادی را ارائه داده بود که بر اساس آن، دولت کویت مکلف می‌شد به کسانی که تجدید فراش کنند مبلغ 15 هزار دلار جایزه پرداخت کند. به گزارش شفقنا، به تازگی هم یک بانک کویتی اعلام کرده است که برای ازدواج مردان کویتی، شش هزار دینار (بیش از 21 هزار دلار) به صورت وام در نظر می‌گیرد. البته این وام به شهروندانی تعلق می‌گیرد که همسر آن‌ها نیز شهروند کویت باشد و علاوه بر آن، همسر آن‌ها نباید پیش از این ازدواج کرده باشد. البته کویت برای مردان غیر کویتی که با دختران و زنان بیوه کویتی ازدواج کنند، غیر از تابعیت، تسهیلاتی در نظر گرفته است.


مالزی

خانه برای ازدواج اولی‌ها

درس مشوق‌های ازدواج!

دولت مالزی برای افزایش ازدواج و حمایت از زوج‌های جوانی که به تازگی زندگی خود را تشکیل داده اند، طرح تهیه خانه‌های کم بها را اجرایی کرده است. دولت مالزی با اجرای این برنامه که با عنوان «خانه انتقالی مالزی واحد» فعالیت می‌کند، به زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده اند و کمتر از سه هزار رینگیت (حدود 900 دلار) درآمد ماهانه دارند، مسکن با اجاره ماهانه 250 رینگیت (حدود 70 دلار) واگذار می‌کند. این خانه‌ها به افرادی که قبل از 30 سالگی ازدواج کنند، تعلق می‌گیرد. البته در کنار این خانه‌های ارزان قیمت، تسهیلاتی در قالب وام هم در این کشور برای ازدواج پرداخت می‌شود که بر اساس درآمد هر فرد متغیر است.


اندونزی

وام‌های 100 میلیونی

درس مشوق‌های ازدواج!

در کشور اندونزی با جمعیتی بالغ بر 200 میلیون نفر برای ازدواج جوانان، وام‌هایی تا سقف 7400 دلار (تقریبا 100 میلیون تومان) با نرخ سود حداکثر 2.2 درصد پرداخت می‌شود. مؤسسات مالی و بانک‌ها در این کشور برای ازدواج، وام‌های 7 تا 100 میلیون روپیه‌ای به جوانان پرداخت می‌کنند که موعد بازپرداخت آن‌ها از شش ماه تا پنج سال است.

بر اساس برآورد‌های انجام شده، 42 میلیون اندونزیایی در رده سنی 25 تا 34 سال قرار دارند که سن معمول ازدواج در این کشور به شمار می‌رود و بیش از 120 میلیون نفر هم اکنون زیر 25 سال هستند. متوسط هزینه ازدواج در اندونزی تقریبا سه برابر درآمد متوسط سالانه یک شهروند عادی این کشور است. زوج‌های جوان تقریبا باید همین مبلغ را نیز برای اجاره یک خانه سه خوابه در حاشیه جاکارتا کنار بگذارند.


ترکیه

بسته‌های تشویقی رنگارنگ

درس مشوق‌های ازدواج!

ترکیه در پی ترویج ازدواج و تشویق جوانان به تشکیل خانواده و تربیت فرزند از طریق اعطای مشوق‌های مالی است. وزارت خانواده و سیاست‌های اجتماعی ترکیه اعلام کرده که به زوج‌هایی که زود ازدواج کنند، 10 هزار لیره معادل چهار هزار دلار یارانه می‌دهد. وزارت جوانان و ورزش ترکیه نیز اعلام کرده است دانشجویانی که ازدواج کنند، از بازپرداخت وام‌هایی که از نهاد‌های رسمی گرفته اند، معاف خواهند بود و ضمن دریافت هدایایی، بدهی هایشان بخشوده خواهد شد.

به علاوه، زوج‌های جوان دانشجو بابت اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد. گزارش‌های دولتی حاکی است که تاکنون حدود سه هزار دانشجوی ترک ازدواج کرده و برای دریافت این مشوق‌های مالی درخواست داده اند.
مشوق دیگری که ارائه شده، اختصاص حساب‌های پس انداز مسکن به زوج‌های جوان است که دولت نیز قرار است با اضافه کردن 15 درصد به موجودی حساب‌های پنج ساله، به خانه دار شدن زوج‌های جوان کمک کند.

مهم‌ترین مشوق مالی که دولت ترکیه به زوج‌هایی که زود ازدواج کنند و صاحب حداقل سه فرزند شوند می‌دهد، ارائه یک حساب جهیزیه و وعده اعطای سکه‌های طلاست که موجب تشویق فرزندآوری خواهد شد. زمانی که یک زوج جوان صاحب فرزندی شوند، می‌توانند یک حساب بانکی برای فرزند خود افتتاح کنند و وقتی کودک به سن ازدواج می‌رسد، دولت 15 درصد به موجودی آن حساب خواهد افزود.

دیگر کشور‌های جهان

ترویج ازدواج و فرزندآوری

اگرچه تسهیلات بانکی در کشور‌های مختلف دنیا با یکدیگر متفاوت است، اما بد نیست بدانید وام ازدواج، به ایران محدود نمی‌شود و در دیگر کشور‌های دنیا هم رواج دارد. به عنوان مثال سالانه 17 درصد از جوانان انگلیس، 9 درصد از زوج‌های بلژیکی، 37 درصد از دختران و پسران آلمانی، 73 درصد از زن و شوهر‌های هندی، 56 درصد از دختران و پسران ژاپنی، 12 درصد از برزیلی‌ها و 19 درصد از مردم آرژانتین، وام ازدواج می‌گیرند.

اما این تنها تسهیلات برای ازدواج در دیگر کشور‌های جهان نیست بلکه تقریبا بیشتر کشور‌های پیشرفته و در حال توسعه جهان برای فرزندآوری تسهیلات ویژه‌ای را برای خانواده‌ها در نظر می‌گیرند تا بتوانند نرخ باروری و جمعیت را در کشورشان بالا ببرند، اتفاقی که در کشور ما به شدت مغفول مانده و در همین صفحه بار‌ها به آن پرداخته ایم.

جای خالی نظارت بر قانون

حال بپردازیم به صحبت‌های نماینده‌ای که به مردانی که درآمد کافی ندارند توصیه می‌کند ازدواج نکنند. یادآور شویم که بنا بر قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب 27 آذر 1394 دولت موظف است به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده به آن‌ها مسکن، شغل، محلی رایگان برای برگزاری مراسم عروسی، کمک هزینه قرض الحسنه ازدواج به مدت دو سال و ... ارائه دهد که به نظر نمی‌رسد تا کنون قدمی برای اجرای این قانون برداشته شده باشد.

همچنین قرار بوده است طبق ماده 12 همین قانون، گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یک بار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. به همین دلیل از این نماینده و دیگر نمایندگان ملت که قرار است از حق و حقوق موکلان شان دفاع کنند می‌خواهیم به جای این که توصیه‌های عجیب و غریب داشته باشند، سعی کنند در جهت نظارت بر قوانین تصویبی تمرکز کنند که با این کار به پیشرفت کشور کمک بیشتری خواهند کرد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه بر احساس انزوای دوران قرنطینه غلبه کنیم؟

اگر نمی‌دانید که می‌خواهید در آینده چه‌کاره شوید، بخوانید

پرداخت بسته معیشتی ویژه کرونا به حدود 3 میلیون نفر

راه شکست زنجیره کرونا در کشور خودمان هستیم

متوفیان کرونا در قطعه خاصی دفن می‌شوند؟

تدابیر سفت و سخت پلیس برای 13 به در

سیزده به در بریم بیرون کرونا بگیریم!

غذای اصلی/ طرز تهیه پیراشکی برنج

دارویی برای درمان کرونا که سازمان غذا و داروی آمریکا به آن مجوز داد

انتخاب لوکیشن فصل های بعدی «بریم بسازیم» توسط مخاطبان

خوش وبش با مزه مهران مدیری و امید حاجیلی

لبخند«حاج قاسم»چگونه در قاب «عصرجدید» ثبت شد؟

عوامل ساخت «ماتریکس 4» چشم به کمک مالی از دولت آلمان دارند

بهترین عیدی بازیگر «لیسانسه ها» در نوروز 99

کنایه مهدی هاشمی به مهاجرت برخی افراد در آنتن شبکه 2

محسن تنابنده و همسرش روشنک گلپا و فرزندش

دوران قرنطینه در خانه از زبان دختر امیر مهدی ژوله

جزئیات تداوم آموزش در مناطق روستایی و عشایری فاقد دسترسی به اینترنت و تلویزیون

درخواست تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا پایان فروردین ماه

امکان بروز نوسانات کرونایی در برخی استان‌ها

گزارش امیدوارکننده معاون وزیر بهداشت از روند شیوع کرونا در ایران

ویدیوی هوایی از ملبورن استرالیا

میز اردور/ کارامل پسته ای را سریع درست کنید

فواید استفاده از وان آب گرم برای سلامت قلب

برندهای فشن چگونه با کرونا مبارزه می‌کنند؟

اجرای دیدنی گروه آج فیل که داوران عصر جدید را از خود بی خود کرد

ماهچهره خلیلی: برخی با حاشیه می‌خواهند نقش بگیرند

بیم و امید صابر ابر در روزگار کرونایی

امید حاجیلی، مهران مدیری را به چالش کشید

عایشه‌ گل و الناز شاکردوست در قاب یک عکس یادگاری

حضور بی‌سابقه بانوان در جشنواره موسیقی نواحی 1398

مرگبارتر از کرونا

توضیح آقای وزیر درباره دسترسی دانش‌آموزان به اینترنت

دلیل افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به روایت جهانپور

عجیب‌ترین سندروم‌های دنیا

سورپرایز مدافعان سلامت؛ این ویدئو را از دست ندهید

وزارت علوم: حذف نیمسال تحصیلی بدون احتساب سنوات مجاز شد

اطلاعیه شماره 3 کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

وسعت مکتب نبوی ویژه ماه شعبان

چرا لک لک روی یک پا می ایستد؟

راهکارهای مقابله با کرونا در فروشگاه های زنجیره ای

چهره ها/ سالگرد بازیگری که 5 عضو بدنش را اهدا کردند

کمک ستارگان سینمای هند به نیازمندان و کادر درمانی

مهران غفوریان در کافه های اروپایی

رونالدو دوباره قرنطینه را دور زد!

ماجرای نرفتن مهران مدیری به کنسرت امید حاجیلی چه بود؟

تنبیه جالب برای افراد سرپیچی کننده از قرنطینه

چهره ترسناک و عجیب دختر 15 ساله

جدیدترین سوتی در سریال پایتخت

راه‌اندازی سامانه مشاوره تلفنی و احراز شفاهی برای بازگشت کیشوندان