آریا بانو

آخرين مطالب

چگونه باب گفت‌و‌گو با فرزندان‌مان را باز کنیم؟ خانواده

چگونه باب گفت‌و‌گو با فرزندان‌مان را باز کنیم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: به عنوان پدر یا مادر، تا چه حد با فرزندان(به خصوص کودک و نوجوان) خود صحبت می‌کنید؟ اصلا از ضرورت و اهمیت این کار آگاه هستید؟ آیا می‌دانید چطور باید سر صحبت را با فرزندتان باز کنید تا شناخت کامل‌تری از نگاه او به زندگی کسب کنید و همدلی بیشتری با او داشته باشید؟ داستان امروز در همین باره است و نکات مهمی برای والدین در آن مطرح شده است.
زهرا وافر، کارشناس‌ارشد روان‌شناسی
کاش با والدینم صمیمی‌تر بودم
همراه والدینش به مرکز مشاوره آمده بود. پدر و مادرش مانند بسیاری از والدین دیگر از تغییر خلق و خویش در سن بلوغ نگران شده بودند. از این که منزوی، لجباز و بیش از حد وابسته به دوستانش شده بود. پس از شنیدن گلایه‌های پدر و مادرش، خواستم با خودش تنها صحبت کنم. وقتی والدینش اتاق را ترک کردند، کمی با او گپ زدم و بعد پرسیدم: «دوست داری چه چیزی در زندگی خانوادگی‌تان تغییر کند؟». آهی کشید، قطره‌ای اشک در چشم‌هایش جمع شد و گفت: «کاش پدر و مادرم بیشتر با من حرف می‌زدند، کاش صمیمی‌تر بودیم...». شنیدن این حرف برایم چندان تازگی نداشت. بارها مشابه همین را از زبان نوجوانان یا حتی کودکان دیگر هم شنیده بودم. وقتی گفت‌و‌گوی‌مان به پایان رسید، از او خواستم اتاق را ترک کند تا با والدینش صحبت کنم.
فکر می‌کردیم حوصله حرف زدن با ما را ندارد!
وقتی پدر و مادرش روی صندلی‌ها در مقابل من نشستند، رو کردم به آن‌ها و گفتم: «می‌دانستید یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای دخترتان این است که بیشتر با او حرف بزنید؟»، هر دو چشم‌هایشان از تعجب گرد شد و به یکدیگر نگاه کردند. مادرش گفت: «ما همیشه فکر می‌کردیم او حوصله حرف زدن با ما را ندارد! همیشه با اکراه جواب سوال‌های ما را می‌دهد و هیچ‌وقت علاقه‌ای به ادامه گفت‌و‌گو با ما نشان نمی‌دهد.» پدرش هم سری به تاکید تکان داد و گفت: «بله، حق با همسرم است. وقتی سر صحبت با او را باز می‌کنیم فقط در حد یک کلمه جواب ما را می‌دهد و سریع از ما فاصله می‌گیرد. وقتی از او می‌پرسیم مدرسه چطور بود؟ می‌گوید: «خوب» و هیچ توضیح دیگری هم نمی‌دهد. یا وقتی می‌پرسیم بعدازظهر چه کردی؟ می‌گوید که هیچی! می‌پرسیم کجا می‌روی؟ جواب می‌دهد بیرون! کلا جوری جواب ما را می‌دهد که انگار می‌خواهد هرچه سریع‌تر گفت‌و‌گویش با ما تمام شود!»
تفاوت حرف‌زدن و بازجویی‌کردن!
بحث که به این‌جا رسید، فرصت را مغتنم شمرده و پرسیدم: «با دوستانش چطور؟ تا به حال دقت کرده‌اید که با آن‌ها به چه شکل گفت‌و‌گو می‌کند؟» مادرش پاسخ داد: «با دوستانش ساعت‌ها تلفنی صحبت می‌کند و هر وقت کنار هم هستند، مرتب با هم حرف می‌زنند و بلند بلند می‌خندند.» گفتم: «پس معلوم می‌شود دختر شما ذاتا دختر کم حرفی نیست، حتما یک جای کار ایراد دارد که با شما این‌قدر کم صحبت می‌کند.» پدر با ناراحتی پرسید: «مثلا کجای کار ما ایراد دارد؟» جواب دادم: «مثلا همین سوالاتی که از فرزندتان می‌پرسید؛ کجا بودی؟ چه کار کردی؟ کجا می‌روی؟ و ... . آن چیزی که شما اسمش را می‌گذارید حرف زدن، در واقع بازجویی کردن است. البته شما به عنوان والدین حق دارید از اوضاع دخترتان باخبر باشید اما این به معنای حرف زدن نیست. پس توقع نداشته باشید او از چنین گفت‌و‌گویی استقبال یا احساس نزدیکی و صمیمیت با شما کند. مشکل این‌جاست که معمولا گاهی اوقات والدین به جای این‌که با بچه‌ها حرف بزنند، آن‌ها را مدام نصیحت می‌کنند یا مورد بازجویی قرار می‌دهند که موجب افزایش فاصله عاطفی میان آن‌ها و کاهش صمیمیت در خانواده می‌شود. نصیحت و پرسش گاه و بی‌گاه، هیچ اشکالی ندارد اما مسئله این‌جاست که شما باید وقت بیشتری را صرف «گفت‌و‌گو» با فرزندتان کنید، درست مثل گفت‌و‌گویی که او با دوستانش دارد.» مادر با نگرانی پرسید: «چطور باید با او گفت‌و‌گو کنیم که کمتر از ما فاصله بگیرد و صمیمیت‌مان بیشتر شود؟» گفتم: «این شد یک سوال خوب!»
چگونه باب گفت‌و‌گو با فرزندان‌مان را باز کنیم؟
توجه کنید. بر صحبت فرزندتان تمرکز کنید. از ارتباط غیرکلامی برای نشان دادن علاقه واقعی خود برای گفت‌و‌گو با او استفاده کنید؛ مثلا روزنامه را کنار بگذارید، ارتباط چشمی برقرار کنید و کمی به جلو خم شوید. کاری کنید که فرزندتان احساس کند حرف‌های او مهم و جالب است. اگر برای او مهم است، باید برای شما هم مهم باشد.
از فرزندتان نظر بخواهید. همیشه منتظر نباشید تا فرزندتان وارد بحث شود. در صورتی که چند گزینه برای مسافرت در عید نوروز پیشنهاد داده‌اید، نظر او را هم بپرسید. اگر در اخبار چیزی دیدید که ممکن است مورد علاقه او باشد، آن را توضیح دهید و سپس نظر او را بخواهید. اگر در محل کارتان اتفاقی افتاده است که ارزش بیان کردن را دارد، فقط به تعریف ماجرا اکتفا نکنید. از فرزندتان بپرسید نظر او چیست؟ اگر او به جای شما بود، چه کاری انجام می داد؟ و... .
چیزهایی بپرسید که نیازمند پاسخ‌های طولانی باشد نه پاسخ‌های یک کلمه‌ای. به جای آن‌که بپرسید آیا از کتابی که برای او خوانده‌اید خوشش آمده یا نه (که احتمالا یک بله یا نه ساده جواب می‌دهد)، از او بپرسید از چه چیز کتاب خوشش آمده یا نیامده است. پرسش‌های خاص مثل :«نظر معلمت راجع به تحقیق علومت چه بود؟» بهتر است از پرسش‌های کلی مثل: «کلاس علوم امروز چطور بود؟».
به علایق فرزندتان توجه کنید. ببینید به کدام سریال، رشته ورزشی، درس مدرسه یا شخصیت معروف علاقه دارد و با او راجع به همان موضوع مورد علاقه‌اش صحبت کنید.
حداقل دوبار در هفته یک وقت خصوصی با فرزندتان داشته باشید برای گشت‌و‌گذار و گفت‌و‌گوی دونفره. مثلا با هم به کوهنوردی، سینما، باشگاه یا پیاده‌روی بروید و در همین حین راجع به موضوعات گوناگون با یکدیگر گفت‌و‌گو داشته باشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

به طرز برخورد همسرم با همکاران خانمش حساس شده ام

10 ارزش اخلاقی که باید به کودکان آموخت

پلیس بودن با مادر بودن تناقضی ندارد

خواستگارم می‌گوید بعد از ازدواج، هفته‌ای یک شب به خانه نمی‌آید!

نکات مهم برای چاشت مدرسه کودکان

فاصله مناسب برای تماشای تلویزیون کودک چقدر است؟

مادرم، احترام پدرم را نگه نمی‌دارد

هیچ راهی برای ابراز علاقه به دختر همسایه‌مان جلوی پایم نیست!

با کدام خواستگارتان خوشبخت می‌شوید؟!

برای یک رابطه جنسی لذت بخش با این حرفها همسرتان را تحریک کنید

سال است که منتظر یک خواستگار خوب مانده‌ام!

چند توصیه برای کاهش ازدواج پرخطر

چگونه کودکان را به درس خواندن علاقه مند کنیم؟

زنان بخش جدایی ناپذیر ازهویت شهری/ترک فرزندان وسندروم آشیانه خالی

اهمیت ظاهر هنگام ازدواج

چطور کیفیت روابطمان را بالا ببریم؟

توصیه‌های کلیدی برای تربیت دوقلوها

تداوم زندگی مشترک چطور امکان پذیر است؟

جایی که حتما و باید به کودکان نه بگوییم

مشکلات فرزندان طلاق؛ از احساس گناه تا پرخاشگری

پسر مورد علاقه ام چگونه به ازدواج وادار کنم؟

اپلیکیشن‌هایی در خدمت زنان؛ از مدیریت استرس یا یادآوری عادت ماهانه

چگونه می‌توانیم بیشتر مراقب مادرانمان باشیم؟

چرا قلقلک دادن بچه‌ها خطرناک است؟

اختلافات خانوادگی و استرس در تعطیلات نوروز را چگونه مدیریت کنیم؟

اگر همسرتان این ویژگی هایی دارد به یک روان شناس مراجعه کنید!!

5 عاملی که باعث طلاق در زندگی عاشقانه تان می شود!!

آموزش نه گفتن به رابطه جنسی

شوهر وابسته به مادر، زندگی با مردی که بدون مادرش آب هم نمی خورد!

ویژگیهای پیش دبستانی خوب/فرزندم را به پیش دبستانی بفرستم یا نه؟

نهاد خانواده در کشورهای غربی متلاشی شده‌ است

حد و مرز انتقاد از همسر چیست؟

تشویق جوانان به ازدواج در کشور‌های مختلف چگونه است؟

مادر را مهمان صبحانه ای گرم و عاشقانه کنید

معنای واقعی زندگی به سبک چریک‌ها

نشانه ها و آثار افسردگی پدر

چگونه باب گفت‌و‌گو با فرزندان‌مان را باز کنیم؟

6 راز والدین هلندی برای پرورش شادترین کودکان

آیا کودک من تیزهوش است؟

نگرانم در آینده خواستگار بهتری نداشته باشم

5 باور غلط رایج درباره آموزش کودک دو زبانه

قبل از تولد فرزند بخوانید!

با این روشها مادر شوهرهای بد اخلاق تان را به سوی خود جذب کنید

خواسته تمام زنان جهان از همسرانشان

پاسخ به سوالاتی درباره بی خوابی و غذای کمکی کودکان

نکات زناشویی که هر زنی باید در مورد مردان بداند

مردان به این دلایل ازدواج می کنند

وقتی کودک تنها نمی‌خوابد!

واداشتن فرزندتان به تنها خوابیدن، درست است یا غلط؟

بدترین اشتباهات دوران عقد