آریا بانو

آخرين مطالب

رد صلاحیت‌شدگان التماس نمی‌کنند سياسي

رد صلاحیت‌شدگان التماس نمی‌کنند
  بزرگنمايي:

آریا بانو-58 میلیون ایرانی واجد شرایط شرکت در انتخابات مجلس هستند که می‌توانند پای صندوق‌های رای حاضر شده و نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند؛ این میان گرچه ردصلاحیت گسترده یکی از طیف‌های سیاسی مورد قبول رای دهندگان، کیفیت حضور آن‌ها را با تردیدهایی مواجه کرده است اما این ردصلاحیت‌شدگان شاخص هم تن به التماس‌های فراقانونی درباره شرایط موجود نمی‌دهند.

اصلاح‌طلبان چهار انتخابات مهم را طی 7 سال گذشته با اتکا به وحدت درون گروهی، ارائه یک فهرست مشخص و مشترک و حمایت تمام قد از آن و مصلحت‌سنجی مقطعی با پیروزی پشت سر گذاشتند و اکنون در خوان مجلس یازدهم با توجه به گستردگی ردصلاحیت‌ها در تعیین استراتژی و تاکتیک‌ انتخاباتی با تردیدهای بی‌شماری روبرو هستند. تحریم انتخابات، عبور از فهرست و حمایت از نامزدهای شاخص یا فهرست ائتلافی و حضور پررنگ، مساله اصلی این روزهای اصلاح‌طلبان است. در این زمینه «حسن رسولی» رئیس ستاد انتخابات مرکزی شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان ضمن انتقاد از عملکرد شورای نگهبان در بررسی اعتراض نامزدهای اصلاح‌طلب، گفته است: در صورت تصمیم شورا، متناسب با تعداد نامزدهای تاییدشده در تهران و استان‌ها در انتخابات حضور خواهیم داشت، آنچه ستاد انتخابات بر آن مصرر است، حضور اصلاح‌طلبانه‌ در انتخابات است.

«آذرمنصوری» هم با اشاره به اینکه تغییر ملموسی در وضعیت ردصلاحیت‌شدگان ایجاد نشده؛ گفته است: راهبرد ما فعلا عدم ارائه لیست است که در همان موج اولیه ردصلاحیت‌ها اعلام کردیم. چنانچه در حوزه‌های انتخابیه چهره شاخص اصلاح‌طلب داشته باشیم آنرا معرفی می‌کنیم در غیراینصورت داوطلبی را معرفی نمی‌کنیم.

«حسین کمالی، عضو شورای هماهنگی اصلاحات هم درباره اینکه آیا تعداد اصلاح‌طلبان برای ارائه لیست کافی خواهد بود؛ گفته است: نمی‌دانم، باید لیست افراد را ببینم تا بتوانم صحبت کنم. من اطلاعی از تأیید صلاحیت شده‌ها ندارم. کلا این روال عدم تأیید صلاحیت را قبول ندارم، یعنی اینکه شورای نگهبان از میان کاندیداها کسانی را رد صلاحیت کند و نپذیرد، به نظرم با روح قانون اساسی در تعارض است.»

«جلال جلال‌زاده» فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره فهرست ائتلافی گفته است: «معرفی فهرستی ترکیبی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به معنای تسلیم شدن اصلاح‌طلبان و منافی ماهیت اصلاح‌طلبی است. اگر فردی، اصلاح‌طلب است پس اصولگرا نیست و بالعکس.»

سردرگمی‌ها درباره نحوه مشارکت در کلام اصلاح‌طلبان مشخص است و گویی چیزی سرجای خود نیست تا بتواند تصمیمات آن‌ها را سازماندهی کند. چهره‌های شاخص و نسل نخست رد صلاحیت شده‌اند، نسلی دومی یا تربیت نشده یا پرونده مفتوحی از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 دارد که حتی شایعه‌ای هم از تایید صلاحیت به شرط توبه از موضع‌گیری‌های آن روزها منتشر می‌شود. بنابراین در شطرنج انتخابات مجلس یازدهم فعلا در حالت "آچمز" قرار دارند.

چیزی سرجای خود نیست اما التماس نمی‌کنند

«شهیندخت مولاوردی»، «علی مطهری»، «غلامرضا حیدری»، «هادی غفاری»، «غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی» اسامی فعالان سیاسی و نمایندگان کنونی مجلس هستند که تاکنون به صورت قطعی از ردصلاحیت خود از سوی شورای نگهبان خبر داده و هریک نیز به فراخور احوال خود به این ردصلاحیت واکنش نشان داده‌اند.

مطهری که روز اعلام ردصلاحیتش همزمان با روز تولد پدرش «مرتضی مطهری» ایدئولوگ اصلی جمهوری اسلامی بود؛ ضمن تاکید بر اینکه به شورای نگهبان التماس نخواهد کرد، گفته است: «من اعتراض نمی‌کنم؛ در این مرحله اعتراض به شورای نگهبان است در حالی که داور نیز شورای نگهبان است در صورتی که باید شخص سومی باشد. در واقع اشکال وحدت قاضی و طرف دعوا وجود دارد و البته نقص از قانون است و باید اصلاح شود. ادامه این رویه را که در این دوره از انتخابات مجلس شدت گرفته است خطری می‌دانم که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.»

واکنش «هادی غفاری» هم به ردصلاحیت و هم شوخی روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان جالب توجه است. غفاری گفته است: سه هزار میلیاردی که دزدی شد اسراف نبود، 9 متر عمامه ما اسراف شد؟ ما با خدا معامله کردیم و یک ذره هم دلگیر نیستم و  هرچه اتفاق بیفتد خدا را شاکر هستم. یک ماشین از دولت نگرفتم و یک متر زمین از دولت نگرفتم. من هم فرزند شهید هستم، هم آزاده و هم رزمنده و جانباز.

جعفرزاده ایمن‌آبادی از نمایندگان فعلی مجلس هم درباره ردصلاحیت خود به موضوع جانبازی 70 درصدی خود در جنگ تحمیلی اشاره کرده و گفته است: «بنا به اعلام وزرات کشور و پس از دو دوره نمایندگی مردم شریف شهرستان رشت در مجلس، رد صلاحیت شدم. اگر خدایی ناخواسته جنگی اتفاق افتاد و بسیجی مخلص بی‌ترمز خواستید در خدمتم. از طرف تنها جانباز بسیجی بالای هفتاد درصد قطع نخاع و ویلچری مجلس.

آنچه دیوار اعتماد می‌شکند

طی روزهای گذشته بسیاری از صاحبان تفکر و قلم درباره تبعات اجتماعی رد صلاحیت‌ها سخن گفته و نوشته‌اند. میان آن‌ها شاید این بخش کوتاه از نوشته «عباس عبدی» تحلیلگر سیاسی جالب توجه باشد که گفته است: «ادامه روند حذفی موجب می‌شود بخش اعظم مردم که فاقد نمایندگی مطلوب در مجلس هستند، با ساختار رسمی احساس بیگانگی کنند و کم‌کم حس تعلق آنان به کلیت نظام و حتی کشور کم شود. چند هفته پیش که فیلم کوتاهی از سخنان یک خانم در صداوسیما پخش شد که می‌گفت: هر کس این سبک زندگی را نمی‌پسندد، از کشور برود، خیلی‌ها معترض شدند، ولی سیاست موجود در رد صلاحیت‌ها دقیقا اجرایی کردن همین گفتار است.»

شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم پیش از این هشدار داده و تاکید کرده بود: «این رویه، پس از تهدیدهای خارجی بزرگترین تهدید علیه منافع ملی کشور است و از شورای محترم نگهبان انتظار تجدیدنظر جدی در این زمینه را دارد تا مردم با حضور جدی در پای صندوق های رای  بتوانند به نامزدهای مورد نظر و علاقه خود رای بدهند.»

هشدارها در این زمینه جدی‌ است و از فرزند ایدئولوگ نظام تا زندانی رژیم طاغوت، از نمایندگان جانباز مجلس تا دبیران کل احزاب، از جامعه‌شناسان و روانشناسان تا فعالان سیاسی همگی در خطرآفرین بودن نگاه حذفی به جریان‌های سیاسی اتفاق نظر دارند و خواستار تغییر در نگرش‌ها به نظام انتخاباتی هستند. برخی از آن‌ها حتی از رئیس‌جمهوری خواسته‌اند نحوه اجرای بخش‌هایی از قانون از سوی شورای نگهبان را به همه‌پرسی ملت بگذارد.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

3 احتمال درباره مرگ ناگهانی پسر روحانی: خودکشی، خروج اتفاقی تیر از سلاح، وجود قاتل ناشناخته!

اعتراض احمد مهران‌فر به حذف رقص ارسطو در پایتخت

بازیگر سریال «کیمیا» درگذشت

بهتاش با مدل موی جدید وارد می‌شود

جر و بحث دوباره نقی و هما بر سر دختر محمود نقاش

اقدام عجیب تلویزیون در نمایش تصویر یک هنرمند زن

ماجرای پیامک جعلی کمک مالی دولت به مردم

وقتی بهبود پی می‌برد که خانه نقی قبلا شکنجه‌گاه بوده است

بهترین فیلم‌های عاشقانه سینمای ایران در سال 98

ارسطو غرق در عشقِ دختر محمود نقاش

دیالوگی که در بازپخش «پایتخت» سانسور شد!

بهبود عروسی رحمت را به هم می‌ریزد!

ریحانه پارسا: کچلی مهدی برای من جذابه!

پیام تسلیت وزیر کار در پی درگذشت پدر شهیدان «فهمیده»

از شما/بفرمائید آش سیزده در خانه

میز اردور/ طرز تهیه ترشی سرخه شور

آموزش درست کردن گل کریستال سنبل

طرح دار کردن کت های جین ساده در خانه

کرم های داخل کلم بروکلی را چگونه از بین ببریم؟

چهره ها/ سیزده به در همسر و دختر داود رشیدی

واکنش مهدی کوشکی و ریحانه پارسا به عکس العمل مردم به ازدواج شان

سینمای ایران یکسال در فراق «جمشید مشایخی»

ریسک بزرگی که بازیگر «پایتخت» کرد

چهره ها/ نسیم ادبی با تیپ تماما مشکی

چهره ها/ مهراوه شریفی نیا و سیزده به در 3 سال پیشش

«کامیون» یک طنز جوانانه درباره مسائل اجتماعی

فرجی: «پایتخت» پایان خوبی دارد

چهره ها/ ملیکا شریفی نیا در طبیعت سبز بهاری

آخرین سلفی زنده یاد عارف لرستانی و همسرش الهام ناصری

چهره ها/ سفر شبنم مقدمی در خودش!

احمد نجفی: تولید خرما شغل خانوادگی ما است

بازی جذاب اشکان خطیبی با ریحانه پارسا و مهدی کوشکی

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، در پی درگذشت پدر شهیدان محمدحسین و داود فهمیده

سیر صعودی مبتلایان به کرونا در لرستان

کاهش چشمگیر حضور مردم در محورهای مواصلاتی

تصاویری از خیابان‌های پایتخت در سیزده به‌در کرونایی

بررسی سرنوشت بیمه سلامت اجباری

مقایسه وضعیت کرونا در ایران و کشورهای غربی

استفاده از داروی جدید کووید 19 به شرط تایید کمیته علمی مبارزه با کرونا

بلایی که پرس هیدرولیکی بر سر اجسام می آورد!

مارمولکی که دو سر دارد!

نسخه‌ای جدید و ناب از صله رحم مخصوص روز‌های کرونایی

شیرینی ها/ شلکینه، نان محلی و خاص کردستانی

مسکن خانگی و قوی برای تسکین درد دندان

توصیه‌ یونیسف برای برخورداری از رژیم غذایی سالم در دوران کرونا

طرز بافت کیف قلاب بافی دخترانه مجلسی

چرا بهناز جعفری ازدواج نکرده است؟

چهره ها/ خانم بازیگر هم سیزده اش را به در کرد!

داستان آشنایی و ازدواج ریحانه پارسا و مهدی کوشکی از زبان خودشان

چهره ها/ زمانی که نیما شعبان نژاد با مرلین مونرو غذا می خورد!