آریا بانو

آخرين مطالب

نرخ رشد جمعیت کشور 27 سال دیگر صفر خواهد شد مقالات

نرخ رشد جمعیت کشور 27 سال دیگر صفر خواهد شد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نرخ رشد جمعیت کشور 27 سال دیگر صفر خواهد شد
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6035437
١٢٣
٠
تسنیم / دبیر کارگروه جمعیت مرکز ماهر بسیج گفت: شاخص نرخ رشد جمعیت در سال 1365، 3.9 درصد بوده که در سال 1395 به 1.24 درصد رسیده‌است؛ براساس تحقیقات ما در حوالی سال 1425 نرخ رشد جمعیت صفر خواهد شد و بعد از آن شاهد کاهش جمعیت خواهیم بود!
دکتر صالح قاسمی پیش از ظهر امروز در "نخستین نشست تخصصی جمعیت" به همت مرکز اندیشه و همفکری راهبردی بسیج اظهار کرد: امروز در سال 1398 در شرایط هشدار و یک بحران در جمعیت قرار داریم؛ در سه محور اساسی نکاتی را عرض می‌کنم؛ اول اینکه چرا می‌گوییم بحران جمعیت وجود دارد؟ دیگر اینکه از کجا این بحران به وجود آمده است؟ و در نهایت اینکه چه راهکارهایی برای کنترل آن موجود است؟
وی افزود: در حال حاضر جمعیت ما بیش از 83 میلیون نفر است اما برای قضاوت و بررسی تحولات جمعیتی باید از شاخص‌هایی در روند تحول جمعیت اطلاع داشته باشیم.
این پژوهشگر جمعیت تصریح کرد: مهم‌ترین شاخص، نرخ رشد جمعیت است یعنی در طول سال تغییرات جمعیتی مثبت است یا منفی؛ این شاخص در سال 1365، 3.9 درصد بوده که در سال 1395 به 1.24 درصد رسیده‌ است؛ براساس تحقیقات ما در سال 98، این مقدار باید به یک درصد برسد! بر این اساس روند رشد جمعیت رو به کاهش است و پیش‌بینی می‌کنیم در حوالی سال 1425 نرخ رشد جمعیت صفر خواهد شد و بعد از آن شاهد کاهش جمعیت کشورمان خواهیم بود!
وی گفت: شاخص دوم، نرخ باروری یا "TFR" است که مربوط به میانگین فرزندانی است که یک خانم به دنیا می‌آورد؛ در سال 65 این نرخ بالای 6 فرزنده بوده و امروز در سال 98 به کمتر از 1.8 فرزند رسیده است، یعنی هر 10 خانم، میانگین 1.8 فرزند به دنیا می‌آورند با این حساب نرخ جانشینی محقق نمی‌شود؛ این نرخ در سطح بین‌الملل 2.1 است یعنی هر زوج به طور میانگین صاحب دو فرزند می‌شوند.
ناصری با اشاره به اینکه مهمترین شاخص در تحولات جمعیت شاخص نرخ باروری است، اضافه کرد: شاهدیم که برخی شاخص‌ها به اشتباه برجسته می‌شوند در حالی که شاخص نرخ باروری از همه مهم‌تر است، در دومین شاخص نیز تحولات خوبی را شاهد نیستیم؛ یک پژوهشگر بین‌المللی می‌گوید اینکه کشوری در بازه زمانی 30 ساله از TFR" 6" به زیر 2 سقوط کند در طول تاریخ بشریت بی‌سابقه است! زیرا این کاهش به طور طبیعی برای برخی از کشورها بین 80 تا 100 سال به طول انجامیده است.
وی افزود: شاخص سوم، نرخ سالمندی است؛ در برنامه تلویزیونی، خانمی تعریف سالمندی را جابه‌جا کرد و گفت که به افراد بالای 65 سال سالمند اطلاق می‌شود در حالی که این اشتباه است و درست آن سن بالای 60 سال است؛ در حال حاضر 10 درصد جمعیت ما بالای 60 سال و سالمند هستند اما در دو دهه آینده در افزایش سالمندان کشور نیز رکورد خواهیم زد؛ این آمار در سه دهه آینده به 30 درصد افزایش پیدا می‌کند به این معنی که در 30 سال آینده از یک جامعه 94 میلیونی، 30 میلیون نفر بالای 60 سال خواهند بود.
دبیر کارگروه جمعیت مرکز ماهر بسیج گفت: اگر چه تامین اجتماعی در حال حاضر یکی از بدهکارترین ارگان‌هاست اما با افزایش نرخ سالمندی در سه دهه آینده، قطعا ورشکست خواهد شد! از طرفی ضریب امنیت ملی و نیروی کار ما به طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند، در میان کشورهای مسلمان، پایین‌ترین نرخ باروری مربوط به ایران است؛ با ادامه این روند، در سه دهه آینده نقش ام‌القرای جهان اسلام را از دست خواهیم داد مگر اینکه با یک کار جهادی چاره‌ای برای آن بیندیشیم؛ من نمودار نرخ سالمندی را به یک سونامی تشبیه می‌کنم زیرا پیامدهای آن همچون سونامی جامعه را به هم خواهد ریخت؛ امروز جمعیت بالای 60 سال 3 برابر نرخ رشد جمعیت، نرخ رشد دارد، این میزان در دهه‌های آینده 16 برابر خواهد شد که این یک رکورد است و پیامدهای جدی آن در حوزه اقتصاد اجتماعی و امنیتی مشهود خواهد بود.
ناصری خاطرنشان کرد: می‌خواهم رسانه‌ها روی این مقوله تمرکز کنند که در 4 سال اخیر تعداد تولدهای کشور از یک میلیون و 570 هزار تولد تا سال 94، 120 هزار تولد کاهش داشته است و از سال 97 تا 98 بیش از 160 هزار تولد کاهش خواهیم داشت؛ پیش‌بینی ما این بوده است که قبل از سال 1425 نرخ رشد جمعیت صفر خواهد شد! ضمن اینکه نرخ ناباروری در کشور بالاست، نهادهای مسئول باید در این زمینه کاری اساسی انجام دهند بعضی‌ها وقتی صحبت از جمعیت می‌شود به بحث ازدواج فکر می‌کنند اما مسئله جمعیت از ازدواج جداست حتی اگر بیش از 3 میلیون زوج نابارور کشور را بارور کنیم، مسئله رشد جمعیت حل نخواهد شد؛ امروزه 20 درصد زوج‌ها ناباورند یعنی از هر 5 زوج، یک زوج از چرخه باروری خارج است و باید پروسه‌های درمانی مربوطه را طی کند.
وی افزود: ما هم‌اکنون در پنجره جمعیت قرار داریم و دو دهه فرصت داریم تا از آن خارج شویم در غیر این صورت امکان اصلاح هرم سنی وجود نخواهد داشت؛ ما 15 تا 20 سال فرصت داریم تا الگوی فرزند‌آوری و نسبت آن با سالمندی را تغییر دهیم؛ می‌توانیم این پدیده را عقب بیندازیم و برای این کار باید فرصت را غنیمت بشماریم.
این پژوهشگر جمعیت تصریح کرد: اما چرا این بحران به وجود آمده است؟ دلایل آن به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می‌شود؛ دلیل خارجی این است که ما در یک پروژه جهانی کنترل جمعیت قرار گرفته‌ایم! 105 سال پیش روزولت، رئیس جمهور آمریکا به یک بیولوژیست نامه‌ای نوشت و از او خواست که از علم بیولوژی برای اصلاح نژادی استفاده شود، در آن نامه می‌گوید باید جلوی زاد و ولد انسان‌های نامطلوب را بگیریم، این تئوری در سال 1974 به سند تبدیل شده است و امروز در دانشگاه‌های آمریکا مسائل مربوط به امنیت ملی بر پایه تحولات جمعیت تدریس می‌شود، باید بگویم که متاسفانه ما نیز در این پروژه قرار گرفته‌ایم.
وی افزود: اما بحث داخلی آن مربوط به غفلت برخی از مسئولان است؛ بنا نبود که ما در سال 1365 کار 5 ساله کنترل جمعیت را 25 سال ادامه دهیم! برخی انگار ماموریت دارند که مانع از تحقق سیاست‌های کلی جمعیت در کشور شوند، آقای برژینسکی مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه‌ای که در وال‌استریت ژورنال منتشر شده گفته "به سیاستمداران آمریکا توصیه می‌کنم که با تهران مذاکره کنند و یک بازی بلندمدت به راه بیاندازند زیرا زمان و تحولات جمعیت به نفع رژیم کنونی ایران نیست!"
ناصری تاکید کرد: سؤال من این است که آیا مسئولان هم به جمعیت اینگونه نگاه می‌کنند؟ من تردید دارم که کسی از مسئولان این مسئله را به درستی فهم کرده باشد! تنها حضرت آقا است که دغدغه جدی مسئله جمعیت دارد؛ دنیا در این زمینه تجربیاتی دارد که ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم، امروزه بیش از 60 درصد کشورهای دنیا سیاست‌های جمعیتی دارند ما این سیاست‌ها را داریم اما اعمال نمی‌شوند، خدا می‌داند که من حدود 10 روز پیش که رئیس جمهور موضوع جمعیت را به سخره گرفت تا صبح خوابم نبرد و تنها کسی بودم که یادداشتی به رسانه‌ها دادم در حالی که بقیه سکوت کرده بودند.
وی گفت: روسیه یک سیاست جامع برای فرزندآوری دارد که از لحظه اعلام بارداری تا 18 سالگی فرزندان را تحت پوشش قرار می‌دهد مثلا برای خانواده‌های 7 فرزندی جوایز ویژه‌ای به عنوان "شکوه مادرانه" اعطا می‌کند و بیش از یک سوم بودجه اجتماعی روسیه متمرکز بر خانواده و فرزندآوری است؛ سه راهبرد در این زمینه وجود دارد؛ پردخت مشوق‌های مالی، حمایت از مهاجرت و کارهای فرهنگی.
دبیر کارگروه جمعیت مرکز ماهر بسیج افزود: آقای پوتین ماهی یک بار خانواده‌‌های پرجمعیت را به کاخ کرملین دعوت می‌کند، به آنها جایزه می‌دهد و با آنها عکس می‌گیرد؛ وی کاری کرده که روسیه که در سال 1991 نرخ منفی رشد جمعیت داشت بعد از 7 سال، نرخ رشد جمعیت مثبتی داشته باشد؛ این یک الگو است, نمونه دیگر فرانسه است که بیش از 5 درصد بودجه تولید ناخالص خود را صرف خانواده و فرزندآوری کرده است؛ در سنگاپور نیز یک مناسبت ملی وجود دارد که آن را به "شب فرزندآوری" نام‌گذاری کرده‌اند، سنگاپور با اینکه یک کشور شرقی است اما در این حوزه موفق عمل کرده‌ است؛ در دانمارک نیز پویش "به خاطر دانمارک این کار را بکن" راه افتاده است، آنها مطالعه کردند که 30 درصد بارداری‌های دانمارک در سفر اتفاق می‌افتد از این رو، کمک‌هزینه‌هایی برای سفر به زوجین اختصاص دادند، این نمونه یک کار دقیق فرهنگی و مطالعاتی است؛ اما در کشور ما در مصوبه 1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس شورا، کل مصوبه را قبول ندارد! این طرح 6 سال در کمیسیون‌ها سرگردان بود و به تازگی در کمیسیون فرهنگی رای آورده است اما معلوم نیست چه سرنوشتی داشته باشد.
ناصری خاطرنشان کرد: چرا بسیج بعد از گذشت 6 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده، این جلسه را برگزار می‌کند؟! ما باید ماه اول ابلاغ، این جلسه را برگزار می‌کردیم و باید امروز شاهد نتایج آن می‌بودیم؛ ما باید از همه ظرفیت‌ها از دورهمی‌های فامیلی گرفته تا کلاس‌های دانشگاهی و جلسات تخصصی استفاده کنیم وگرنه باید در پیشگاه خداوند متعال جوابگو باشیم؛ باید از همه ظرفیت‌هایمان استفاده کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امسال روز طبیعت را اینگونه در خانه برگزار کنید

میزان عشق متولدین هر ماه و سرعت عاشق شدن آنها

بوسه الناز شاکردوست بر جام ، از آشپزی در منزل تا سواری از کالسکه سیندرلا

توصیه مهران مدیری به زندانیان فراری

کارگردان سینما بر اثر کرونا درگذشت

چهره ها/ شتاب ارسطو برای نجات حاج نقی از طناب دار

طنز تلخِ مهران مدیری درباره افراد فرصت‌طلب

سکانس برتر/ نقی جوگیر می‌شود!

تیکه سریال «پایتخت» به شعار تدبیر و امیدِ دولت

شوخی کاربران ایرانی با پتر چک و اسم ستاره سریال «پایتخت»

چهره ها/ نانچیکو کشیدن نقی!

توصیه مدیری برای برگزاری 13 بدر روی پشت بام!

خاطرات بهبود از اسارت در سومالی

راه‌اندازی پویش «مقابله با کرونا، فرصتی برای همدلی با سالمندان»

آزادراه تهران - شمال مسدود شد

توجیهات عجیب متخلفان طبیعت گردی

جشن تولد وسط خیابان، در روزهای کرونایی

مرگ سفید و سرخ نشانه های آخرالزمان

از شما/ کلم پلو باسالادشیرازی

از شما/ شام بروبچ گپ باحال

از شما/بفرمایید

از شما/پیتزا خونگی ما

اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در روستاهای بخش مرکزی ری

چهره ها/ حالِ غم‌آلود امیرمهدی ژوله برای مادربزرگش

سکانس‌های شاد فیلم‌های ایرانی با صدای حجت اشرف‌زاده

چهره ها/ عکس بهاری دخترِ شاهرخ استخری

سوتی انتخاباتی سریال «پایتخت»

مروری بر مجموعه «پایتخت 6»؛ یک «معمولیِ» خاص

چهره ها/ رویش گل و گربه روی سر خانم بازیگر!

رویارویی بهبود و رحمت در تصورات فهمیه

رحمت و همسر جدیدش در تدارک عروسی

تعقیب و گریز گشت پلیس برای دستگیری سارق وانت مزدا

دستور العمل وزارت علوم برای اتمام سال تحصیلی دانشگاه ها

قاتل سه عضو خانواده قلعه‌گنجی دستگیر شد

من قالیچه سلیمانم تقدیم به همه مدافعان سلامت

مارمولک پخته یا حلزون برشته!

تلاوت زیبا و دلنشین سوره طارق‌

من به ایجاد داعش کمک کردم!

جاسوسه‌ای که برای نجات خود زبانش را سوراخ کرد!

آموزش ناب ترین کوکو سیب زمینی ساندویچی با دستور زیر خاکی

از شما/رولت مرغ روژین پز😋

از شما/شام مامان پز

از شما/هویج

از شما/ شعله زرد

از شما کاپ کیک خیس

از شما/ اشپزی

از شما/خورشت قیمه من

از شما/فلافل خونگی

از شما/عدس پلوی مجلسی

طرز تهیه خامه شکلاتی آسان برای تزیین انواع کیک و کاپ کیک