آریا بانو

آخرين مطالب

14 فایده شگفت‌انگیز برای 15 دقیقه پیاده‌روی در روز! پزشکي

14 فایده شگفت‌انگیز برای 15 دقیقه پیاده‌روی در روز!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فرارو / پیاده‌روی برای کاهش وزن بسیار عالی است اما مزایای آن بسیار فراتر از این مسئله است. از افزایش انرژی، بهبود خلق‌وخو گرفته تا کاهش استرس، افزایش خلاقیت و بسیاری موارد دیگر.
«پیاده‌روی برای کاهش وزن بسیار عالی است اما مزایای آن بسیار فراتر از این مسئله است. از افزایش انرژی، بهبود خلق‌وخو گرفته تا کاهش استرس، افزایش خلاقیت و بسیاری موارد دیگر.
در این مطلب با 14 مورد از فواید پیاده‌روی آشنا خواهیم شد.
1. افزایش نشاط و شادی
اگر یک روز کمبود خواب داشته یا بنا به هر مسئله‌ای کمی بی‌حوصله و کسل باشید، پیاده‌روی می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد. طبق یک مطالعه منتشر شده در ژورنال American Preventive Medicine شرکت‌کنندگان در این مطالعه که به‌طور متوسط 150 دقیقه ورزش متوسط (گلف، تنیس، ایروبیک، شنا یا رقص) را با افرادی که در طول هفته 200 دقیقه پیاده‌روی داشتند مقایسه کردند و نتایج گزارش را چنین ارائه دادند که سطح انرژی بالاتر، سلامت عاطفی و زندگی اجتماعی قوی‌تری را نسبت به گروه دیگر داشته‌اند. اگر می‌خواهید خلق‌وخوی بهتری داشته باشید، باید روزانه چند دقیقه پیاده‌روی کنید.
2. افزایش خلاقیت
به دنبال یک ایده ناب می‌گردید؟ در اطراف خانه یا محل کارتان کمی پیاد‌ه‌روی کنید. به عنوان مثال با پیاده‌روی می‌توانید برای ایده‌ای که برای نوشتن به دنبالش می‌گشتید، الهام بگیرید. همچنین می‌توانید خلاقیت‌تان را در تمامی زمینه‌ها جاری کنید. یکی از مطالعات دانشگاه استنفورد نشان داد که پیاده‌روی می‌تواند 60 درصد خلاقیت را تقویت کند.
3. کاهش حملات آسم
اگر آسم ناشی از ورزش را تجربه نکردید، لازم نیست از ورزش خودداری کنید. شما فقط باید در شرایط مناسب تمرین مناسب را انتخاب کنید. کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا می‌گوید: پیاده‌روی همراه با شنا، گلف و دوچرخه‌سواری تفریحی، احتمال تحریک راه‌های هوایی را کاهش می‌دهد. به طور کلی به دنبال فعالیت‌هایی باشید که می‌توانید در هوای معمولی انجام دهید و به استقامت قابل توجهی نیاز ندارید. سرعت لازم برای راه رفتن و نحوه تنفس صحیح را بیاموزید.
4. افزایش متابولیسم
سندرم متابولیک - بدترین عارضه افزایش فشار خون / کلسترول، قند خون بالا و چربی در دور کمر است - یکی از بدترین عوارض جانبی سبک زندگی بی‌تحرک به شمار می‌رود. این علامت باعث ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و حتی مرگ زودرس می‌شود. اما ما یک درمان قدیمی برای این بیماری امروزی داریم: ورزش. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی نیجریه نشان داد که احتمالاً با پیاده‌روی بیش از یک ساعت در روز، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک 29 درصد کاهش می‌یابد.
5. افزایش عمر‌
می‌خواهید زندگی طولانی‌تری داشته باشید؟ راه رفتن می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما برای به دست آوردن عمر طولانی، کار‌ها را سرعت بخشید. بر اساس یافته هایکلینیک مایو تحقیقات نشان داده است که سریع راه‌رفتن می‌تواند طول عمر را بیشتر کند ؛ حداقل بیشتر از افرادی که سرعت کندتری داشته‌اند. اگر می‌خواهید زندگی طولانی‌تری داشته باشید، باید بلند شوید و راه بروید.
6. صرفه‌جویی در مخارج
داشتن تناسب اندام می‌تواند گران باشد! برای عضویت در یک سالن ورزشی، تهیه تجهیزات ورزشی در خانه، لباس و کفش به‌سرعت می‌تواند مخارج را بالا ببرد. اما برای پیاده‌روی چنین هزینه‌هایی لازم نیست. مطلقاً به هیچ چیز احتیاج ندارد - حتی کفش اختیاری است! و نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود بلکه در مراقبت‌های بهداشتی نیز در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید. طبق مطالعه‌ای که در ژورنال انجمن قلب آمریکا انجام شده است، افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند، در مقایسه با کسانی که حداقل هفتگی ورزش نمی‌کنند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی بیشتری داشتند. (30 دقیقه یا بیشتر فعالیت هوازی با شدت متوسط پنج روز در هفته یا حداقل 25 دقیقه فعالیت هوازی شدید سه روز در هفته مناسب است.)
7. افزایش کیفیت خواب
هشت ساعت خواب کامل یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید برای سلامتی خود در نظر بگیرید اما برخی مواقع این کار ساده‌تر از انجام می‌شود. خوشبختانه پیاده‌روی با سرعت بالا می‌تواند تمام آن چه شما نیاز دارید، باشد. محققان دریافته‌اند افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند؛ از جمله پیاده‌روی، خواب با کیفیت‌تری را تجربه می‌کنند نسبت به افرادی که ورزش شدید انجام می‌دادند یا وزنه‌برداری می‌کنند.
8. احساس آرامش
اگر استرس دارید، باید پیاده‌روی کنید. اکثر افرادی که در استخر شنا می‌کنند، از تأثیر مثبت و جدی آن بر سلامت روحی و جسمی بهره می‌برند اما علم می‌گوید پیاده‌روی یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین راه‌های کسب آرامش است. طبق اعلام انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، یک پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای ممکن است به اندازه یک تمرین 45 دقیقه‌ای از نظر کاهش اضطراب و افسردگی مؤثر باشد. ترشح کورتیزول، هورمون استرس، کاهش پیدا می‌کند و همچنین به متوقف کردن جریان بی پایان نگرانی‌ها از ذهن شما کمک می‌کند.
9. جلوگیری از زوال عقل
پیاده‌روی برای مغز مفید است. محققان دانشگاه هایلند نیومکزیکو دریافتند که پای شما روی زمین هنگام پیاده‌روی، امواج فشار را از طریق شریان‌هایی ارسال می‌کند که جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد. حتی بهتر، پیاده‌روی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های شناختی مانند بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل موثر است.
10. خاصیت تسکین‌دهنده بدون مصرف دارو
درد‌های مزمن یک اپیدمی خاموش خوانده می‌شوند و حدود 100 میلیون آمریکایی در حال حاضر از این مشکلات رنج می‌برند و اگر شما یکی از آن دسته از افرادی هستید که روزانه با درد می‌جنگید، آخرین کاری که احتمالاً قصد دارید انجام دهید این است که برخیزید و پیاده‌روی کنید. اما یک مطالعه منتشر شده در Annals of Rehabilitative Medicine نشان داد که یک روش معمول پیاده‌روی باعث کاهش درد مزمن کمر در شرکت‌کنندگان مورد مطالعه شده است. راه رفتن ممکن است نتواند درد مزمن را درمان کند اما می‌تواند به شما در مقابله بهتر با آن کمک کند. دریابید که کدام اشتباه در هنگام پیاده‌روی باعث بروز درد در شما می‌شود.
11. بهبود شرایط استخوان‌ها
افزایش تراکم استخوان ممکن است یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای سلامتی در پیاده‌روی باشد که به خودی خود نکته حائز اهمیتی است. افرادی که استخوان‌های قوی‌تر دارند و از پوکی استخوان و همه مشکلات مربوط به آن مانند شکستگی، ناتوانی و انقباض ستون فقرات جلوگیری می‌کنند. انجمن سلامت استخوان آمریکا می‌گوید، بهترین راه برای داشتن استخوان‌های قوی و سالم، انجام تمرینات وزنه‌برداری مانند دویدن، رقصیدن و پیاده‌روی است. محققان دریافته‌اند که برنامه‌های پیاده‌روی که بیش از شش ماه به طول بینجامد با «اثرات معنی‌دار و مثبت» در تراکم استخوان لگن همراه است.
12. بهبود بینایی
درست است با پیاده‌روی کردن نمی‌توانید قدرت بینایی خود را افزایش دهید اما می‌توانید با قدم زدن روزانه از بینایی خود محافظت کنید. محققان دریافتند افرادی که فعالیت هوازی منظم داشته‌اند، چشم‌های سالم‌تری دارند و احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند دژنراسیون شبکیه و کاهش بینایی مرتبط با سن را کمتر تجربه می‌کنند. بنابراین حتی اگر سوپرمن نیستید، باز هم بینایی خوبی خواهید داشت.
13. همراهی دوستان
پیاده‌روی به‌تنهایی می‌تواند برای سلامت کلی بدن مفید باشد اما پیاده‌روی می‌تواند فرصتی عالی برای برقراری ارتباط نزدیک دوستانه و خانواده باشد – به‌دور از لوازم الکترونیکی و حواس پرتی دیگر در خانه. در این شرایط که مزایای پیاده‌روی بهره‌مند می‌شوید فرصتی هم برای بازیابی روابط دوستانه پیدا خواهید کرد که بسیار جذاب و لذتبخش است.
14. داروی معجزه‌گر
به‌طور کلی ورزش و به‌ویژه پیاده‌روی به‌عنوان دارای فاکتوری در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2 و برخی از سرطان‌ها به‌عنوان «داروی معجزه‌آسا» شناخته می‌شود. صادقانه بگوییم به نظر نمی‌رسد یک وضعیت بهداشتی وجود داشته باشد که به نوعی نتواند کمک کند و بر خلاف دارو‌های واقعی، پیاده‌روی هیچ عارضه جانبی ندارد، به‌راحتی قابل دسترسی، مقرون‌به‌صرفه، موثر و بهترین راه‌ حل است که نیازی به نسخه ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این اشتباهات را کنار بگذارید و تا عید وزن کم کنید

چه کار کنیم تا به ویروس کرونا مبتلا نشویم؟

خوراکی‌های طلایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

سیاهی استخوان‌ و فلجی؛ عوارض هولناک مکمل‌های بدنسازی

ویروس کرونا و پاسخ به سؤالات والدین و زنان باردار درباره‌ی آن

اگر هر روز تخم مرغ بخوریم خطرناک است؟

10 باور غلط درباره نحوه پیشگیری از کروناویروس

مصرف این سم سفید ممنوع است

حمله قلبی در برابر حمله هراس؛ تفاوت در چیست؟

آیا قد ایرانی‌ها در طی سال‌های اخیر آب رفته است؟

چرا نباید شب‌ها برنج و ماکارونی مصرف کنیم؟

شیوه صحیح شستن دستان برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

شباهت ها و تفاوت های ویروس کرونا و آنفلوانزا را بشناسید

اینفوگرافی/ روش های صحیح استفاده از ماسک

اگر گوشتان زنگ می زند دلیل آن را اینجا بخوانید

5 نکته طلایی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

شیوه صحیح شستن دستان برای جلوگیری ازابتلابه ویروس کرونا

مراقب باشید در سن 20 تا 40 سالگی این بیماری سراغتان نیاید

چرا مبتلا به آپاندیسیت می‌شوید؟

8دلیل قانع کننده برای اینکه کفش پاشنه بلند نپوشید

به مناسبت هفته سلامت مردان ؛ چرا مردان ایرانی به سلامت خود اهمیت نمی دهند؟

آیا می‌دانید چرا لثه‌های شما در سلامت کلی بدنتان این قدر مهم هستند؟

همه چیز درباره ماسک نانو/ از یک ماسک چند بار استفاده کنیم؟

کرونا ویروس جدید چگونه منتقل میشود

عوارض سرخک برای تمامی اعضای بدن

فواید ریختن نمک در شامپو

این خوراکی ها دشمن استرس اند

در صورت ابتلا به کرونا ویروس چه کار کنیم؟

چگونه از خود در برابر کروناویروس محافظت کنیم؟

یک کتاب خوب/ ماجرای یک انسان و تغییراتی عظیمی که در او رخ می دهد

تغذیه/ با این خوراکی ها هوای کلیه هایتان را داشته باشید

چگونه عطـش را برطرف کنیم؟

روش های ساده برای جلوگیری از موخوره

نان برشته نخورید!

تغذیه/ فواید نوشیدن آب نارگیل

آیا می دانید آهسته غذا خوردن هم مضر است؟

اگر به راحتی وزن کم می کنید به سلامتتان شک کنید

با این ماسک پوست صورت‌تان کشیده می‌شود

آزمایش مثبت 2 مورد کرونا ویروس در ایران

5 نوشیدنی که از ناسالم بودن آن‌ها خبر ندارید

چند قدم باید پیاده‌روی کنیم تا از بی‌تحرکی دربیاییم؟

خانم‌ها، این عادت‌ها شما را مریض می‌کنند!

نشستن‌های طولانی خطری جدی برای قلب زنان

حمله قلبی خاموش چیست و چطور آن را تشخیص دهیم؟

دست نگه دارید؛ شما لازم نیست وزن کم کنید!

افراد دچار نفخ معده چه غذاهایی را مصرف نکنند؟

اینفوگرافی؛ کدام مواد غذایی سرفه و سرماخوردگی را تشدید می‌کنند؟

ماهی قرمز شب عید ناقل ویروس کرونا است؟

چکاپ‌های قبل از بارداری؛ کدام واکسن را بزنیم؟

هزینه لیپوماتیک (پیکرتراشی)