آریا بانو

آخرين مطالب

14 فایده شگفت‌انگیز برای 15 دقیقه پیاده‌روی در روز! پزشکي

  بزرگنمايي:

آریا بانو - فرارو / پیاده‌روی برای کاهش وزن بسیار عالی است اما مزایای آن بسیار فراتر از این مسئله است. از افزایش انرژی، بهبود خلق‌وخو گرفته تا کاهش استرس، افزایش خلاقیت و بسیاری موارد دیگر.
«پیاده‌روی برای کاهش وزن بسیار عالی است اما مزایای آن بسیار فراتر از این مسئله است. از افزایش انرژی، بهبود خلق‌وخو گرفته تا کاهش استرس، افزایش خلاقیت و بسیاری موارد دیگر.
در این مطلب با 14 مورد از فواید پیاده‌روی آشنا خواهیم شد.
1. افزایش نشاط و شادی
اگر یک روز کمبود خواب داشته یا بنا به هر مسئله‌ای کمی بی‌حوصله و کسل باشید، پیاده‌روی می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد. طبق یک مطالعه منتشر شده در ژورنال American Preventive Medicine شرکت‌کنندگان در این مطالعه که به‌طور متوسط 150 دقیقه ورزش متوسط (گلف، تنیس، ایروبیک، شنا یا رقص) را با افرادی که در طول هفته 200 دقیقه پیاده‌روی داشتند مقایسه کردند و نتایج گزارش را چنین ارائه دادند که سطح انرژی بالاتر، سلامت عاطفی و زندگی اجتماعی قوی‌تری را نسبت به گروه دیگر داشته‌اند. اگر می‌خواهید خلق‌وخوی بهتری داشته باشید، باید روزانه چند دقیقه پیاده‌روی کنید.
2. افزایش خلاقیت
به دنبال یک ایده ناب می‌گردید؟ در اطراف خانه یا محل کارتان کمی پیاد‌ه‌روی کنید. به عنوان مثال با پیاده‌روی می‌توانید برای ایده‌ای که برای نوشتن به دنبالش می‌گشتید، الهام بگیرید. همچنین می‌توانید خلاقیت‌تان را در تمامی زمینه‌ها جاری کنید. یکی از مطالعات دانشگاه استنفورد نشان داد که پیاده‌روی می‌تواند 60 درصد خلاقیت را تقویت کند.
3. کاهش حملات آسم
اگر آسم ناشی از ورزش را تجربه نکردید، لازم نیست از ورزش خودداری کنید. شما فقط باید در شرایط مناسب تمرین مناسب را انتخاب کنید. کالج آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا می‌گوید: پیاده‌روی همراه با شنا، گلف و دوچرخه‌سواری تفریحی، احتمال تحریک راه‌های هوایی را کاهش می‌دهد. به طور کلی به دنبال فعالیت‌هایی باشید که می‌توانید در هوای معمولی انجام دهید و به استقامت قابل توجهی نیاز ندارید. سرعت لازم برای راه رفتن و نحوه تنفس صحیح را بیاموزید.
4. افزایش متابولیسم
سندرم متابولیک - بدترین عارضه افزایش فشار خون / کلسترول، قند خون بالا و چربی در دور کمر است - یکی از بدترین عوارض جانبی سبک زندگی بی‌تحرک به شمار می‌رود. این علامت باعث ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و حتی مرگ زودرس می‌شود. اما ما یک درمان قدیمی برای این بیماری امروزی داریم: ورزش. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی نیجریه نشان داد که احتمالاً با پیاده‌روی بیش از یک ساعت در روز، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک 29 درصد کاهش می‌یابد.
5. افزایش عمر‌
می‌خواهید زندگی طولانی‌تری داشته باشید؟ راه رفتن می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما برای به دست آوردن عمر طولانی، کار‌ها را سرعت بخشید. بر اساس یافته هایکلینیک مایو تحقیقات نشان داده است که سریع راه‌رفتن می‌تواند طول عمر را بیشتر کند ؛ حداقل بیشتر از افرادی که سرعت کندتری داشته‌اند. اگر می‌خواهید زندگی طولانی‌تری داشته باشید، باید بلند شوید و راه بروید.
6. صرفه‌جویی در مخارج
داشتن تناسب اندام می‌تواند گران باشد! برای عضویت در یک سالن ورزشی، تهیه تجهیزات ورزشی در خانه، لباس و کفش به‌سرعت می‌تواند مخارج را بالا ببرد. اما برای پیاده‌روی چنین هزینه‌هایی لازم نیست. مطلقاً به هیچ چیز احتیاج ندارد - حتی کفش اختیاری است! و نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود بلکه در مراقبت‌های بهداشتی نیز در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید. طبق مطالعه‌ای که در ژورنال انجمن قلب آمریکا انجام شده است، افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند، در مقایسه با کسانی که حداقل هفتگی ورزش نمی‌کنند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی بیشتری داشتند. (30 دقیقه یا بیشتر فعالیت هوازی با شدت متوسط پنج روز در هفته یا حداقل 25 دقیقه فعالیت هوازی شدید سه روز در هفته مناسب است.)
7. افزایش کیفیت خواب
هشت ساعت خواب کامل یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که می‌توانید برای سلامتی خود در نظر بگیرید اما برخی مواقع این کار ساده‌تر از انجام می‌شود. خوشبختانه پیاده‌روی با سرعت بالا می‌تواند تمام آن چه شما نیاز دارید، باشد. محققان دریافته‌اند افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند؛ از جمله پیاده‌روی، خواب با کیفیت‌تری را تجربه می‌کنند نسبت به افرادی که ورزش شدید انجام می‌دادند یا وزنه‌برداری می‌کنند.
8. احساس آرامش
اگر استرس دارید، باید پیاده‌روی کنید. اکثر افرادی که در استخر شنا می‌کنند، از تأثیر مثبت و جدی آن بر سلامت روحی و جسمی بهره می‌برند اما علم می‌گوید پیاده‌روی یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین راه‌های کسب آرامش است. طبق اعلام انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، یک پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای ممکن است به اندازه یک تمرین 45 دقیقه‌ای از نظر کاهش اضطراب و افسردگی مؤثر باشد. ترشح کورتیزول، هورمون استرس، کاهش پیدا می‌کند و همچنین به متوقف کردن جریان بی پایان نگرانی‌ها از ذهن شما کمک می‌کند.
9. جلوگیری از زوال عقل
پیاده‌روی برای مغز مفید است. محققان دانشگاه هایلند نیومکزیکو دریافتند که پای شما روی زمین هنگام پیاده‌روی، امواج فشار را از طریق شریان‌هایی ارسال می‌کند که جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد. حتی بهتر، پیاده‌روی با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های شناختی مانند بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل موثر است.
10. خاصیت تسکین‌دهنده بدون مصرف دارو
درد‌های مزمن یک اپیدمی خاموش خوانده می‌شوند و حدود 100 میلیون آمریکایی در حال حاضر از این مشکلات رنج می‌برند و اگر شما یکی از آن دسته از افرادی هستید که روزانه با درد می‌جنگید، آخرین کاری که احتمالاً قصد دارید انجام دهید این است که برخیزید و پیاده‌روی کنید. اما یک مطالعه منتشر شده در Annals of Rehabilitative Medicine نشان داد که یک روش معمول پیاده‌روی باعث کاهش درد مزمن کمر در شرکت‌کنندگان مورد مطالعه شده است. راه رفتن ممکن است نتواند درد مزمن را درمان کند اما می‌تواند به شما در مقابله بهتر با آن کمک کند. دریابید که کدام اشتباه در هنگام پیاده‌روی باعث بروز درد در شما می‌شود.
11. بهبود شرایط استخوان‌ها
افزایش تراکم استخوان ممکن است یکی از شگفت‌انگیزترین مزایای سلامتی در پیاده‌روی باشد که به خودی خود نکته حائز اهمیتی است. افرادی که استخوان‌های قوی‌تر دارند و از پوکی استخوان و همه مشکلات مربوط به آن مانند شکستگی، ناتوانی و انقباض ستون فقرات جلوگیری می‌کنند. انجمن سلامت استخوان آمریکا می‌گوید، بهترین راه برای داشتن استخوان‌های قوی و سالم، انجام تمرینات وزنه‌برداری مانند دویدن، رقصیدن و پیاده‌روی است. محققان دریافته‌اند که برنامه‌های پیاده‌روی که بیش از شش ماه به طول بینجامد با «اثرات معنی‌دار و مثبت» در تراکم استخوان لگن همراه است.
12. بهبود بینایی
درست است با پیاده‌روی کردن نمی‌توانید قدرت بینایی خود را افزایش دهید اما می‌توانید با قدم زدن روزانه از بینایی خود محافظت کنید. محققان دریافتند افرادی که فعالیت هوازی منظم داشته‌اند، چشم‌های سالم‌تری دارند و احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند دژنراسیون شبکیه و کاهش بینایی مرتبط با سن را کمتر تجربه می‌کنند. بنابراین حتی اگر سوپرمن نیستید، باز هم بینایی خوبی خواهید داشت.
13. همراهی دوستان
پیاده‌روی به‌تنهایی می‌تواند برای سلامت کلی بدن مفید باشد اما پیاده‌روی می‌تواند فرصتی عالی برای برقراری ارتباط نزدیک دوستانه و خانواده باشد – به‌دور از لوازم الکترونیکی و حواس پرتی دیگر در خانه. در این شرایط که مزایای پیاده‌روی بهره‌مند می‌شوید فرصتی هم برای بازیابی روابط دوستانه پیدا خواهید کرد که بسیار جذاب و لذتبخش است.
14. داروی معجزه‌گر
به‌طور کلی ورزش و به‌ویژه پیاده‌روی به‌عنوان دارای فاکتوری در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2 و برخی از سرطان‌ها به‌عنوان «داروی معجزه‌آسا» شناخته می‌شود. صادقانه بگوییم به نظر نمی‌رسد یک وضعیت بهداشتی وجود داشته باشد که به نوعی نتواند کمک کند و بر خلاف دارو‌های واقعی، پیاده‌روی هیچ عارضه جانبی ندارد، به‌راحتی قابل دسترسی، مقرون‌به‌صرفه، موثر و بهترین راه‌ حل است که نیازی به نسخه ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 تمرین برای تسکین آرتروز گردن

دوران تولید آلبوم موسیقی و فروش دیسک فیزیکی به پایان رسیده است؟

آهنگ جدید/ «زلف افشون» با گویش شیرین مازندرانی از سعید صادقی

ذوالفقاری: به مرزهای عراق نروید

چه قدر نکات بهداشتی را رعایت می کنیم؟

نکات بهداشتی در اماکن عمومی تا چه مقدار رعایت می شود؟

بازگشت 1800 دانشجوی ایرانی به کشور

سقوط مرگبار باغبان اسدآبادی از درخت گردو

فوت دو نفر براثر سقوط به چاه در میانه

پیگیری های 20:30 جواب داد و حق به حق دار رسید

مفقود شدن پدر و 2 فرزندش در کوه‌های بهبهان

مرز مهران مسدود است

لحظه نجات کودک از داخل چاه توسط پسر شجاع

نجات کودک سه ساله از چاه

خط تولید دیدنی بطری‌های شیشه‌ای

دیدنی های آستارا؛ شهر پشت بام های سفالی گیلان

عوامل پیدایش تحریفات عاشورا

در محضر بزرگان/ اهمیت کار خیر در قیامت

گله ای از ماموت ها به طرز عجیبی کشف شدند!

تفاوت فروشگاه‌های معنوی با فروشگاه‌های دنیایی

تست هوش منطقی

مرد عنکبوتی پاریسی

از دریچه معرفت حسینی به تقرب الی‌ الله برسیم

صوت/ چرا باید مدیریت کار‌های خود را به خداوند بسپاریم؟

طرز تهیه رول بادمجان پنیری؛ یک فینگرفود خوشمزه

مرجو خورش غذای سنتی شهر طالقان

حجامت چیست؟ در چه مواقعی کاربرد دارد؟

چه کسانی نباید کرفس بخورند؟

آیا استفاده مدام از قطره های چشمی می تواند مشکل جدی ایجاد کند؟

راه های خشک کردن گل طبیعی در خانه

بوسیدن کودک و در آغوش کشیدن او بدون رضایتش ممنوع!

آموزش تصویری آرایش برای درشت کردن چشمان ریز

فرمول رنگ موی دودی زیتونی

شیک ترین مدل میز و صندلی تاشو

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 29 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

برنامه‌های درسی یکشنبه 30 شهریور شبکه‌های آموزش، چهار و قرآن

دوومیدانی قهرمانی باشگاه‌های زنان/ از رکورد تاریخی پرش با نیزه تا رقابت در پرتاب چکش

آبگیری جالب یک پارچه در فضا!

ردپای 120 هزار ساله انسان خردمند در عربستان کشف شد

چاپ سه بعدی مبل خوردنی با پودر شیر

بوندس‌لیگا/ شکست سنگین وردربرمن مقابل هرتابرلین

لیگ روسیه/ تساوی یاران ستاره ایرانی

بعید است ستاره بارسلونا با یوونتوس قرارداد امضا کند!

جذب رقیب کپا آریسابلاگا قطعی شد

لژیونر ایرانی از لیست خط خورد

مشکل تکراری گرت بیل!

تنیس آزاد رم/ صعود جوکوویچ و هالپ به نیمه‌نهایی

مطمئنم فاصله یوونتوس با سایر تیم‌ها از بین می‌رود

واکنش نوریچ به پیشنهاد بارسلونا

لیگ جزیره/ پیروزی پرگل شاگردان بیلسا