آریا بانو

آخرين مطالب

آینده فناوری، در گرو دسترسی به این فرکانس است گفتگو

آینده فناوری، در گرو دسترسی به این فرکانس است
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

تهران- ایرنا- باندهای فرکانسی جزو سرمایه‌های ملی است، برای پیشرفت تکنولوژی به آزادسازی فرکانس‌های 700-800 مگاهرتز نیاز است. اما مذاکره برای آزادسازی این باند هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است. معاون رگولاتوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با ایرنا به تشریح ضرورت دسترسی به این فرکانس‌ها پرداخت.

سالهاست موضوع آزادسازی فرکانس 800-700 مگاهرتز محل بحث و مذاکره است. مذاکراتی که تا الان بوی خوشی از آن به مشام نرسیده اما مذاکراتی که به تازگی توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آغاز شده است به گفته معاون رگولاتوری می‌تواند مسیر روشنی داشته باشد.

نسترن محسنی در این خصوص گفت: درباره مذاکرات نمی‌توانم نظر قطعی بدهم، در ابتدای راه هستیم و حتما اگر توافقی حاصل شود با دعوت از رسانه‌ها آن را اعلام می‌کنیم. اگر به روند این مذاکرات خوش‌بین نبودیم سراغ دوستان نمی‌رفتیم، ما همیشه نیمه پر لیوان را دیده‌ایم و این بار بیشتر از دوره‌های قبل امیدواریم.

او در ادامه گفت: کارشناسانی که در صدا و سیما در حال مذاکره به آن‌ها هستیم از افراد متخصص هستند و از ترندهای بین‌المللی حوزه فناوری اطلاع دارند. خوش‌بینی ما به این دلیل است که آن‌ها می‌دانند الان به این پهنای باند فرکانسی با این حجمی که در اختیارشان است نیاز ندارند و بهتر است آزادسازی صورت بگیرد.

مدتی قبل مسئله‌ای پیش آمد که باعث شد سرعت اینترنت اپراتورهای تلفن همراه با اختلال روبه‌رو شود. هر چند این مسئله ربطی به باند فرکانسی مورد بحث نداشت، اما در محدودیتی که در حوزه فرکانس وجود دارد، به این اتفاق منجر شد. محسنی در این خصوص گفت: آن زمان که اختلال به وجود آمد ما مجبور شدیم بخشی از باند 900 را از اپراتورهای موبایل بگیریم و به سیستم ناوبری اختصاص دهیم.

با توجه به این که پهنای باند اپراتور بر اساس نیازها آن در نظر گرفته می‌شود، در آن برهه نه تنها نتوانستیم باند فرکانسی اضافه کنیم بلکه مجبور شدیم بخشی از پهنای باند را از همراه اول بگیریم و در اختیار سیستم ناوبری که اهمیت بالایی داشت قرار بدهیم. به همین دلیل ترافیک کاربران روی میزان کمتری از فرکانس سرریز و خدمات‌دهی اپراتور را با چالش مواجه کرد. آن‌ها برای جبران باید سایت بزند. اکنون خرید سایت و انتقال آن به داخل کشور با وجود تحریم‌ها با مشکل جدی مواجه است.

نقش فرکانس در توسعه G5 و توسعه اپراتورها

معاون رگولاتوری درخصوص اهمیت باند فرکانسی توضیح داد: هر چقدر ترافیک، مصرف داده و حتی وُیس در کشور بالا برود، نیاز است که منابع در اختیار اپراتورها را افزایش دهیم. برای این کار می‌توان از یک سری تکنیک‌ها استفاده کرد تا با همان میزان فرکانس قبلی که در اختیارشان است تا حدودی بتوان افزایش ترافیک را مدیریت کرد. اما این فقط تا حدی مقدور است. از یک حدی به بعد باید با اختصاص باند فرکانسی این مشکل را رفع کرد.

نکته‌ای که وجود دارد این است که صدا و سیما از 26 درصد باند فرکانسی 800-700 که در اختیار دارد استفاده می‌کند و بقیه آن قابل آزادسازی است.

او افزود: مسئله مهم دیگر این است که هر چقدر باند فرکانسی پایین باشد (مانند باند 700 -800) کارایی آن نسبت به باندهای بالا مانند 2100 و 2600 بالاتر می‌رود. مشخصه باند فرکانسی پایین این است که پوشش‌دهی بسیار بالا دارد. این باند فرکانسی می‌تواند سایت اپراتورها را تا 8-7 کیلومتر پوشش دهد، اما باندهای فرکانسی بالاتر، پوشش‌دهی کمتر از این میزان دارند و این اتفاق هزینه نصب سایت برای اپراتورها را می‌برد. ظرف پولی اپراتور، یک مخزن ثابت است و از این مخزن برای نادرستی استفاده می‌شود. می‌توان به جای این که اپراتور دو سایت اضافه‌تر خریداری کند تا در روستاها پوشش‌دهی داشته باشند، آن پول را صرف سرمایه‌گذاری در خدمات نوین کند.

محسنی در ادامه با اشاره به این که باندهای فرکانسی پایین پوشش داخل بنا (IN DOOR) دارند. زمانی که کاربر داخل منزل یا ساختمان است اگر اپراتور برای ارائه خدمات به او از باندهای فرکانسی پایین استفاده کند، امکان این که گوشی در طبقه‌های منفی آنتن بدهد امکان‌پذیر است.

مشکلی که در این بین به وجود می‌آید این است که وقتی پوشش ( IN DOOR) وجود ندارد، کاربر به جای این که برای برطرف کردن مشکل از اپراتور مربوطه در این خصوص کمک بگیرد تا برای او ریپیتر (تقویت‌کننده) نصب کند، خودش از دستفروشی که می‌شناسد یک تجهیز غیر استاندارد و ارزان خریداری و نصب می‌کند.

شاید به ظاهر همه چیز خوب پیش برود اما یک‌دفعه از داخل ساختمان صدا بلند می‌شود که مشترکان اپراتور دیگری که در آن ساختمان هستند، با مشکل مواجه شده و آنتن خود را از دست می‌دهند.

او اشاره کرد: علاوه بر مشکلی که برای کاربر پیش می‌آید، سازمان تنظیم مقررات باید برای پایش علت این مشکل، هزینه زیادی خرج کند تا در نهایت کشف کند، تقویت‌کننده سیگنال غیر مجاز داخل ساختمان نصب شده و طیف اپراتور دیگر را با مشکل مواجه کرده است. تقویت فرکانس اگر از مسیر اپراتور اتفاق بیفتد چنین مشکلاتی رقم نمی‌خورد چون آن‌ها بازه فرکانسی خود و اپراتورهای دیگر را به خوبی می‌دانند و اختلالی در اپراتورهای دیگر ایجاد نمی‌کنند.

اپراتور از حاکمیت انتظار دارد

وی با تاکید بر این که نصب ریپیتر از سوی اپراتور هزینه‌بر است، گفت: در چنین شرایطی اپراتور از حاکمیت توقع دارد به او فرکانس بدهد، اما وقتی فرکانسی در اختیار دولت نیست، ما هم نمی‌توانیم به عنوان حاکمیت اپراتور را ملزم به نصب سایت و تقویت کننده در همه نقاط کنیم.

فرض کنیم اپراتور و مردم به این مسئله آگاه شدند که نباید از تقویت‌کننده غیر مجاز استفاده کنند و تمامی کارها را اپراتور جلو ببرد، عارضه‌ای که باقی می‌ماند این است که چرا اپراتور باید پول تقویت‌کننده بدهد؟ چرا مردم باید پول بدهند؟ در حالی که اگر باند فرکانسی 700-800 مگاهرتز به جای 2100 روی سایت وجود داشته باشد، پوشش‌دهی کامل شده و تمام موضوعات مربوط به تقویت‌کننده غیر مجاز و اعتراض به عدم پوشش‌دهی اپراتورها در کشور حذف می‌شود.

محسنی در ادامه به عارضه مهم دیگری اشاره کرد که نبود باندهای فرکانسی 800-700 مگاهرتز منجر به رخ دادن آن می‌شود. مسئله‌ای که به شکل جدی ما را از همراه بودن با پیشرفت تکنولوژی باز می‌دارد.

معاون رگولاتوری در این خصوص گفت: تکنولوژی اصلی که در آینده با آن روبه‌رو می‌شویم 5G است که بستر ارتباطات با یوز کیس‌ها IOT (اینترنت اشیا) به حساب می‌آید.

IOT یعنی اتصال (connectivity) بسیار بالا، اگر اپراتور بخواهد به کاربری در طبقه منهای هفت، لب ساحل در هرمزگان، بین دو کوه و دره خدمات IOT بدهد باید از فرکانس -800-700 استفاده کند. اگر استفاده از این فرکانس میسر نباشد، در نقاطی که پوشش مطلوب وجود ندارد، کسب و کارهایی که در بستر G5 شکل گرفته‌اند به شکل اتوماتیک حذف می‌شوند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش زنان در حفظ محیط زیست و توسعه پایدار

اجرای قانون منع ورود به تفرجگاه های روستای نسوز و هفت دستگاه

کرونا در افغانستان: زنان در زندان هرات شورش کردند

حسن روحانی، فرزند هیجده ساله‌ای را به وضع مشکوکی از دست داده‌اند

چهره ها/ توصیه‌های کرونایی پدرام کریمی برای سیزده بدر

علی ضیاء: اگر قرنطینه نبود کاشان را بغل می‌کردم

نظر جالب زنده‌یاد جمشید مشایخی درباره مهاجرت هنرمندان از ایران

«آن هاتاوی» خبرنگار می‌شود

سکانسی از سریال «بزنگاه» با بازی رضا عطاران

سریال‌های نوروز 99 تا چه زمانی پخش می‌شوند؟

شبنم مقدمی؛ الماس بازیگری

هدف‌گذاری برای تعهد 2800 میلیاردی خیرین مدرسه‌ساز در جشنواره بیست و دوم

برنامه دولت برای بازگشایی مدارس، ادارات و دانشگاه‌ها

تشکر فرمانده ناجا از همکاری مردم در روز طبیعت

نگاهی به طبیعت خواران در روز طبیعت

چرا گناهکاران از قرآن بهره نمى‏ گیرند؟

همتون صداشو شنیده بودید ولی 99% تون ندیده بودینش!

در دوران پسا کرونا، از لذت شن بازی در ساحل غافل نشوید!

نوشیدنی شگفت‌انگیز برای کاهش وزن در 30 روز

در «دورهمی» مهران مدیری و بهناز جعفری چه گذشت؟

چهره ها/ عکس 33 سال قبل مجید واشقانی

چهره ها/ تبریک زهره حمیدی برای سیزده بدر

خواننده‌ای که در عصر جدید شگفتی‌ساز شد!

ارسال 300 چادر اسکان موقت برای سیل‌زدگان جنوب کرمان

حضور در طبیعت امسال نحس است

کاهش 57 درصدی ترددها در 17 روز

گلایه‌ روستانشینان سیل‌زده جازموریان از مسؤولان

تلاش محققان 15 دانشگاه ایرانی برای ساخت دارو و واکسن کرونا

کرونا چه زمانی در ایران تمام می‌شود؟

درستش هم اینه که فرغون ما رو ببره نه ما فرغون رو!

حق آموزنده ادب را اینگونه به جای آورید

قرنطینه‌های پدر و پسری

ناهار/ «شنیسل مرغ» مخصوص دورهمی خانوادگی

کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد؟

آیا زن می‌تواند مرد را ممنوع الخروج کند؟

«نامه‌های عاشقانه از خاورمیانه» را دوبار ببینید

اجرایی که فقط بشیر حسینی آن را پسندید

فیلم‌بازی نوروزی؛ روایتی بی‌پرده از تقابل فرهنگی چین و آمریکا

ویدیوی بی نظیر از آرنولد و اسب و الاغش در قرنطینه کرونایی!

خبر تلخ کرونایی برای پایتخت‌نشینان!

فرمانده انتظامی تهران: آزادسازی زندانی‌ها سرقت‌ها را بیشتر کرد

این عید کرونایی، آن نوروز تیفوسی

خواهش جدی از مردم برای روز طبیعت

غذای اصلی/ کوفته تبریزی گیاهی تا حالا درست کرده‌اید؟

«دختران انقلاب» در میدان نبرد با کرونا

داوران «عصر جدید» تغییر می‌کنند!

هدیه نوروزی رضا بابک به تمام ایرانیان

فیلم‌های سینمایی امروز تلویزیون

پخش فصل دوم سریال «نون.خ» از 20 فروردین

زمین لرزه‌ی 6/3 ریشتری در آمریکا