آریا بانو

آخرين مطالب

25 باور اشتباه درباره 40 سالگی را اصلاح کنید! پزشکي

25 باور اشتباه درباره 40 سالگی را اصلاح کنید!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فرادید / علی‌رغم تبلیغات تجاری درباره رشد مو، میل جنسی و کرم‌های چین و چروک، دهه چهارم زندگی می‌تواند بهترین دوران زندگی فرد باشد. اما به منظور اینکه از دهه پنجم زندگی‌تان لذت کافی را ببرید باید از 40 سالگی آغاز کنید.
افراد کمابیش تصوری از 40 سالگی دارند. علی‌رغم تبلیغات تجاری درباره رشد مو، میل جنسی و کرم‌های چین و چروک، دهه چهارم زندگی می‌تواند بهترین دوران زندگی فرد باشد. اما به منظور اینکه از دهه پنجم زندگی‌تان لذت کافی را ببرید باید از 40 سالگی آغاز کنید. هرچه باشد، شما تنها فردی هستید که می‌تواند تصمیم بگیرد دهه چهارم زندگی‌تان چگونه باشد. در این مطلب به 25 باور پرداخته شده که درباره 40 سالگی وجود دارد و اشتباه است.
1- متابولیسم شما کُند می‌شود و هیچ کاری درباره آن نمی‌توانید بکنید
شما می‌توانید در هر سنی متابولیسم خود را کنترل کنید. این درست که وزن گرفتن بعد از 40 سالگی به‌مراتب ساده‌تر از 20 سالگی است، اما می‌توانید بالا بردنِ دمای بدن و افزودن پروتئین‌های خاص به رژیم روزانه متابولیسم کُند را درمان کنید.
2- سروکله چروک‌ها بلافاصله پیدا می‌شود
مراقبت از پوست در هر سنی لازم است و رسیدن به 40 سالگی به هیچ عنوان به این معنی نیست که به‌سرعت پوست شما چین و چروک را نشان خواهد داد. سالم زندگی کنید، اعتماد به نفس داشته باشید، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و از نگرانی درباره اینکه پوستتان چگونه به نظر می‌رسد، دست بردارید. حتی اگر چین و چروکی روی پوستتان بیفتد، نشانه‌ای از زندگیِ پربار است.
3- موهایتان به‌سرعت سفید می‌شود
بله، قبل از رسیدن به 40 سالگی تولید ملانین که مسئول رنگ موست در بدن کاهش پیدا می‌کند. اما تجربه هر فردی منحصربه‌فرد است، بنابراین، اینکه فکر کنیم با رسیدن به 40 سالگی موها یکباره سفید می‌شوند درست نیست. 10 درصد از افراد تا 60 سالگی موهایشان سفید نمی‌شود. جامعه چندان سن افراد را بر اساس موی سفید تخمین نمی‌زند.
4- بهبود سرماخوردگی در این سن سخت‌تر است
اشتباه است. در حقیقت، افراد بالای 40 سال کمتر سرما می‌خورند. بر اساس آمار، یک فرد معمولی در سنین جوانی 2 تا 4 بار در سال سرما می‌خورد، این درحالی است که افرادی بالای 60 سال کمتر از یکبار در سال سرما می‌خورند. علت چیست؟ چون همین‌طور که سنمان بالا می‌رود، در معرض انواعی از ویروس‌ها قرار می‌گیریم و بدنمان در مقابل ویروس‌ها ایمن می‌شود.
5- دندان‌هایتان حساس‌تر می‌شود
کاملاً عکس این قضیه درست است. افراد بالای 40 سال حساسیت کمتری در دندان‌هایشان تجربه می‌کنند. وقتی سنمان بالا می‌رود، دِنتین که بافت داخلی دندان است، افزایش می‌یابد و ماده بین اعصاب و مینای دندان محکم‌تر می‌شود. این یعنی با افزایش سن عایقِ بین مینای دندان و اعصاب استحکام بیشتری می‌یابد.
6- شنوایی‌تان کم می‌شود
هنوز با این وضعیت فاصله زیادی دارید. پس به هر کسی که به شما هشدار می‌دهد شنوایی‌تان کاهش پیدا خواهد کرد بگویید آرام باشد. کاهش شنوایی در اکثر افراد از 65 سالگی شروع می‌شود که در ساختار گوش تغییراتی ایجاد می‌شود.
7- بیشتر دچار فراموشی می‌شوید
همه ما گاهی دسته کلیدمان را جا گذاشته‌ایم یا شارژ گوشی‌مان را گم کرده‌ایم و بعد در لابه‌لای بالشِ مبل پیدا کرده‌ایم، اما آیا این به این معنی است که به محض رسیدن به 40 سالگی سطح فراموشی در ما ناگهان افزایش می‌یابد؟ به‌هیچ‌وجه، مغز در هر سنی همچنان سلول تولید می‌کند و همچنان چندین راه برای حواس‌جمع بودن وجود دارد.
8- زائده‌های پوستی ناگهان سروکله‌شان پیدا می‌شود
برخلاف اینکه بسیاری ممکن است به شما درباره زوائد پوستی در سن 40 سال به بالا بگویند، اما می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد. درحقیقت، زوائد پوستی ناشی از ساییده شدنِ چیزی به پوست است.
9- عینک‌لازم می‌شوید
فقط ممکن است به نور بیشتری برای مطالعه احتیاج داشته باشید. با بالا رفتنِ سن ما به نور بیشتری برای تشخیص کلمات روی صفحه نیاز داریم.
10- خیس کردنِ لباس بر اثر خنده
خیس کردنِ لباسِ زیر بر اثر خنده یا اینکه نتوانید به موقع خودتان را به دستشویی برسانید، اثر مستقیمِ بالا رفتنِ سن نیست. اما می‌تواند نشانه بی‌اختیاری ادرار باشد که باید درمان شود.
11- میل جنسی کاهش پیدا می‌کند
اشتباه است. بعد از 40 سالگی نیز افراد همچنان می‌توانند میل جنسی پیش از این سن را تجربه کنند و حتی در مواردی این میل بیشتر نیز می‌شود.
12- به جراحی پلاستیک احتیاج پیدا می‌کنید
اینکه شما بعد از 40 سالگی به جراحی پلاستیک احتیاج پیدا کنید هیچ مبنای علمی‌ای ندارد.
13- نیازی به کندن موهایتان ندارید
بهتر است خیلی زود ریش‌تراش را بیرون نیندازید. درست است که با افزایش سن در برخی نقاط بدن مانند ساق پا رشد مو کمتر می‌شود، اما زنان در نقاط دیگری مانند صورت مو در میاورند. البته این به این معنی نیست که شما مجبورید آن‌ها را بتراشید. اگر راحتید می‌توانید موهای صورتتان را نگه دارید.
14- دیگر به دئودورانت نیاز ندارید
این درست که در 40 سالگی غدد اکرین (غددی که مسئول تعریق هستند) با افزایش سن کمتر می‌شوند، اما ما همچنان عرق می‌کنیم و بنابراین، بوی بد همچنان ادامه دارد؛ بنابراین این قلم را از لیست خریدتان حذف نکنید.
15- توانِ جسمی‌تان کاهش پیدا می‌کند
افزایش سن به هیچ عنوان به معنیِ کاهشِ قوای بدنی و ضعیف شدن نیست. توده ماهیچه‌ای با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند، اما همچنان در 40 سالگی فرصت دارید ورزش کنید و ماهیچه‌های خود را قوی‌تر کنید و به تناسب اندام برسید.
16- انرژی کمتری خواهید داشت
با افزایش سن انرژی بدن کمتر می‌شود، اما با داشتنِ یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی می‌توانید انرژی خود را افزایش دهید.
17- به خواب کمتری احتیاج دارید
این درست است که بین افزایش سن و کمتر خوابیدن رابطه وجود دارد. اما این به این معنی نیست که با رسیدن به 40 سالگی افراد به خوابِ کمتری احتیاج دارند. بنا به گفته محققان خواب در بنیاد ملی خواب در آمریکا «افراد همواره در هر سنی به خوابِ کافی احتیاج دارند. در حقیقت شما همان‌قدر در 40 سالگی به خواب احتیاج دارید که در سنین پایین‌تر احتیاج داشتید.»
18- ما دچار یبوست خواهیم شد
مشکل یبوست با افزایش سن بیشتر می‌شود؛ زیرا با افزایش سن توده عضلانی در کل بدن کاهش پیدا می‌کند و این مسئله بر عضلات روده نیز اثر می‌گذارد. اما راه حلی برای آن وجود دارد: افزایش مصرف غذاهایی با فیبر بالا، سبزیجات بیشتر و پروتئین بیشتر کمک‌کننده است.
19- بدن دیگر قادر به هضم لبنیات نیست
این فقط یک افسانه است که افراد با رسیدن به 40 سالگی دیگر نمی‌توانند لبنیات یا لاکتوز را تحمل کنند. با افزایش سن سطح لاکتوز در بدن کاهش پیدا می‌کند؛ لاکتوز برای هضم محصولات لبنی ضروری است. اما این به این معنی نیست که شما به سرعت در مقابل هضم مواد لبنی ناتوان می‌شوید. اگر نگران هستید می‌توانید از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید تا به حرکت روده کمک کند و به شما کمک کند محصولات لبنی را هضم کنید.
20- نفخ مسئله‌ساز می‌شود
هر کسی ممکن است دچار نفخ شود و این ربطی به سن و سال ندارد. افراد در میانسالی بیشتر احتمال دارد که دچار چاقی شکمی شوند که می‌تواند با نفخ اشتباه گرفته شود. اما نفخ واقعا در این سنین مسئله نیست، نفخ می‌تواند هر کسی را در هر سنی دچار کند و می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.
21- استفاده از کرم ضد آفتاب ضرورت بیشتری پیدا می‌کند
استفاده از کرم ضد آفتاب چیزی نیست که در دهه 40 زندگی ضرورت پیدا کند؛ این محصول در تمام طول عمر انسان‌ها ضروری است. فرقی ندارد از چه نژادی باشید یا اینکه پوستتان روشن است یا تیره، همه انواع پوست در مقابل اشعه فرابنفش خورشید حساس است و اگر بیش از اندازه در معرض این اشعه قرار بگیریم، احتمال سرطان پوست را افزایش می‌دهیم.
22- افزایش باکتری احتمال عفونت ادراری را افزایش می‌دهد
در دهه چهارم زندگی، بدن زنان نسبت به قبل هورمون استروژن کمتری تولید می‌کند. افزایش احتمال عفونت ناشی از کاهش این هورمون است.
23- خشکی واژن در زنان حتمی است
خشکی واژن در دهه چهارم زندگی ناشی از کاهش سطح استروژن در زنان است. درست است که بسیاری از ما ممکن است در این دوران خشکی واژن را احساس کنیم، اما این به این معنی نیست که این پدیده غیرقابل اجتناب است. استفاده از محصولاتِ مرطوب‌کننده، یکی از روش‌های درمان خشکی واژن است.
24- نعوظ در مردان با مشکل مواجه می‌شود
این مسئله ربطی به سن ندارد و افراد زیر 40 سالگی هم می‌توانند چنین مشکلاتی داشته باشند. سیگار و مواد دخانی یکی از اصلی‌ترین دلایل این مشکل در هر سنی است.
25- قدتان کوتاه می‌شود و نمی‌توانید کاری درباره آن انجام دهید
درست است که با افزایش سن قد کوتاه می‌شود، اما ورزش کردن، کشیدنِ بدن، مصرف ویتامین و اجتناب از تنباکو و الکل می‌تواند از کاهشِ قد پیشگیری کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گیاهی که اضطراب‌تان را کم می‌کند

روش‌های آسان برای برطرف کردن خشکی پوست دست

آشنایی با ویروس کرونا ویژه ناشنوایان

آیا ویروس کرونا از طریق نان‌ به ما منتقل می‌شود؟

یوگا؛ ورزشی که می‌توانید همین حالا شروع کنید!

در هر سنی احتمال مبتلا شدن به کرونا وجود دارد

مواد غذایی گروه‌های A و C سیستم ایمنی بدن را مقابل کرونا تقویت می‌کند

چرا آهن زیاد برای بدن مضر است؟

روش تمیز کردن مرغ و گوشت آلوده به کرونا

مراقبه بر کاهش درد و احساسات منفی موثر است؟

اسپری الکل یا کلر می‌تواند موجب مرگ کروناویروس جدید شود؟

پرداخت یارانه پاییزه کتاب، هفته دوم اسفند آغاز می‌شود

اسپری الکل یا کلر بر سراسر بدن می تواند موجب مرگ کروناویروس جدید شود؟

ارتباط مصرف گوشت‌های فرآوری شده با بیماری‌های قلبی و عروقی

خوردن این عصرانه‌ها، ممنوع

چگونه در سفر از نقاط آلوده به کرونا در امان بمانیم؟

باران موجب تکثیر کرونا می‌شود؟

ترس از کرونا سبب فراموش کردن بیماران نیازمند به خون نشود

احتمال آلودگی میوه و سبزیجات به ویروس کرونا چقدر است؟

با این نوشیدنی سالم چربی‌های شکم‌تان را آب کنید

چه کسانی در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

عوارض هر روز دوش گرفتن برای پوست و مو

ذهنتان را از غذای ناسالم متنفر کنید!

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک

با آلوئه‌ورا جلوی ریزش موهایتان را بگیرید

چرا کرونا دارو ندارد؟

انواع چای لاغری با جوابگیری قطعی

غذاهایی که جریان خون شما را به صورت طبیعی پاکسازی می‌کنند

هشدار!!! چیزی به نام تست کرونا درب منزل نداریم

پاسخ به چند پرسش درباره کروناویروس جدید

تب سنجی مسافران در محور سوادکوه آغاز شد

بوشهری‌ها: تا رفع بحران کرونا از میهمان‌نوازی معذوریم

پس از ورود به خانه باید لباس‌ها را ضدعفونی کنیم؟

چطور بعد از زایمان ورزش را شروع کنم؟

مطمئن‌ترین راه پایان دادن به درد زانو

این 2 ویتامین سیستم ایمنی بدن را در برابر کرونا تقویت می‌کند

تقویت سیستم ایمنی بدن در 15 ثانیه

برطرف کردن افتادگی پوست پس از زایمان

ویروس کرونا 5 تا 9 روز بر روی سطوح زنده می ماند/ علائم کرونا ویروس تدریجی است

چگونه مبتلایان کروناویروس خفیف را در خانه درمان کنیم؟

6 راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

چطوری گوشی موبایل رو ضدعفونی کنیم؟

توصیه های اورژانس برای پیشگیری و مقابله با کرونا

این مشاغل بیشتر در معرض کرونا هستند

کسانی که حیوان خانگی دارند چقدر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟

ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

از سفر به گیلان خودداری کنید

جواب آزمایش 30 فرد مشکوک به کرونا در آذربایجان‌شرقی منفی بود

با افتادگی پوست بعد از زایمان چه کنیم؟

چرا بعد از خوردن قهوه دچار تپش قلب و اضطراب می‌شویم؟