آریا بانو

آخرين مطالب

تحول با مشارکت خانواده‌ها، اقتصاد و اجتماع میسر است گفتگو

تحول با مشارکت خانواده‌ها، اقتصاد و اجتماع میسر است
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

تهران- ایرنا - وزیر آموزش و پرورش گفت: برای تحول در تربیت دانش آموزان باید با مشارکت خانواده‌ها، بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، خصوصی و گفت وگوی ملی به این هدف رسید.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش، حاجی میرزایی روز چهارشنبه در سومین همایش حکمرانی و سیاستگذاری عمومی که در محل سال همایش های صدا و سیما برگزار شد، افزود: وقتی جامعه‌ای در حل مسائل خود به صورت پایدار موفق می شود و در محقق کردن اهداف و آرمان‌های خود به توانایی می رسد یعنی در سیاستگذاری حکمرانی درست عمل کرده است.
وی گفت: اگر در اجرای برنامه ها با مسائل مزمن و مشکلاتی در جامعه روبرو هستیم به معنای آن است که باید شیوه های حکمرانی را مورد بازنگری قرار دهیم. البته حل پایدار مسائل و تحقق اهداف خواسته مشترک همه جوامع است و جوامع سیاست جدید حکمرانی در این راه پیاده می کنند.
وزیر آموزش و پرورش به مهمترین ویژگی های مجموعه هایی که قادر به حل مسئله هستند، اشاره کرد و افزود: توانای چشم انداز و انگیزه های مشترک، هم راستایی، هم افزایی، پذیرش ریسک مسوولیت، شریک دادن دیگران در موفقیت، ایجاد ظرفیت های نهفته  از جمله مجموعه های توانا در حل مسائل است.
حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش برای رسیدن به موفقیت، رسیدن به اهداف و حل مشکلات نیازمند چشم انداز مشترک است، اظهار داشت: این چشم انداز مشترک همکاری جمعی بین بخش خصوصی، دولتی و جامعه مدنی است که محور اصلی حکمرانی شایسته است.
وی با اعتقاد به اینکه وظیفه اصلی آموزش و پرورش تربیت است، تصریح کرد:‌ باید نسل نو را برای قبول مسئولیت و بازوهای دفاع از ایده های خود تربیت کنیم تا  بتواند در جامعه حضور مستمر و مفید داشته  و روی پای خود ایستاده و عنصر مفیدی در زندگی جمعی محسوب شود.
وزیر آموزش و پرورش با اعتقاد به اینکه تحقق این هدف فقط با مشارکت خانواده ها میسر می شود، گفت:  بیشتر وقت دانش آموزان از بدو تولد تا زمان حضور در مدرسه در خانواده است و خانواده جایگاه مهمی برای شکل دهی تربیت آنها دارد. بر همین اساس با ترکیب تربیت از سوی آموزش و پرورش و خانواده می توان این ماموریت مهم را پیش برد.
وی ادامه داد: هدف این است که فرد تربیت شده قدرت همزیستی لازم و قبول مسئولیت در جامعه را پیدا کند و توانایی خلق ارزش رانیز بدست آورد. به عبارتی باید آموزش و پرورش در همانندی با خانواده ها یکسان عمل کند  و نسل ما در معرض تغییرات پرشتاب است و نقش پدر و مادر به عنوان نقش اساسی در این راه نیازمند توانمندسازی است.
حاج میرزایی با تاکید بر اینکه زمانی حکمرانی شایسته در آموزش و پرورش تحقق می یابد که این پیوند به نحوه مناسب اجرایی شود، اظهار داشت: در این راه موظف هستیم سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش را که در سال 1390 تصویب شد اجرا کنیم. این در حالی است که آموزش و پرورش از زمان انقلاب اسلامی به بعد در هر دهه تحولاتی را تجربه کرده و زمانی که سند تحول بنیادین تصویب شد، یعنی در سال های گذشته کاری انجام ندادیم و منجر به تحول نشدیم.
وزیرآموزش و پرورش در خصوص برنامه هایی که هنوز در این نهاد اجرایی نشده است هم گفت: روش های کهنه و ناکارآمد آموزش، متناسب نبودن محتوای کتب درسی با برنامه و نیازهای توسعه کشور، دریافتی پایین و مهارت های ناکافی معلمان،   نابرابری فرصت های آموزشی و  محدویت منابع از جمله دغدغه های آموزش و پرورش از 70 سال گذشته تا به امروز است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم سبب تحول که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیش نیاز تمدن سازی اسلامی است، شویم، باید چتر آموزش و پرورش را گسترش داده و ارتباط مشترک با خانواده، بخش های مختلف اجتماعی و اقتصادی و بخش خصوصی را تعریف و تفهیم کنیم. البته برای رسیدن به این چشم انداز نیاز به گفت و گوی ملی  و نهاد های جمعی است.
 121 خلاصه مقاله به دبیرخانه ارسال شد
سعید سهرابی دبیر سومین همایش حکمرانی و سیاست گذاری نیز در سخنانی گفت: همایش نخست با موضوع تحلیلی برگزار شد و دومین همایش با موضوع سیاستگذاری باز بود. اما سومین همایش با نام گذار به نسل جدید حکمرانی است تا در تصمیم گیری سیاست های کشور نتایج آن اجرا شود و هدف آن جوانگرایی واستفاده از روش های جدید حمکرانی بر اساس روش های نو است.
وی گفت: 121 خلاصه مقاله مفصل به دبیرخانه همایش ارسال شد که از این تعداد 61 مقاله انتخاب و 23 مقاله نیز برای ارائه در همایش معرفی شده است.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی افزود:  45میزگرد تخصصی در موضوع های مختلف در این دو روز ارائه می شود. همچنین ویدئو کلیپ های  سیاه سفید با موضوع سیاست گذاری به دبیرخانه ارسال شد که 3 اثر انتخاب و تقدیر می شود.
سهرابی ابزار امیدواری کرد که مسوولان از ایده های جدید  و خلاقانه حمایت کنند تا این طرح ها پس ازتکمیل سبب شکوفایی کشور شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شیوه‌نامه آموزش مجازی در «شاد» برای دوره متوسطه

ضد عفونی کردن برخی معابر تهران به وسیله هفت دستگاه مه پاش

از شما/لوبیا پلو

از شما/ماهی خ خوشمزه

از شما/جاتون خالی

از شما/کباب تنوری

از شما/سالاد ماکارونی خوشمزه تقدیم شما

از شما/کیک شکلاتی خانگی

از شما/پیتزا و پیراشکی

از شما/مرغ شکم پرخوشمزه ی ما

از شما/ارسال عکس برای بخش آشپزی

طرز تهیه اکبر جوجه اصلی در خانه

چربی دور شکم منجر به التهاب ناگهانی پانکراس می شود

علل و فوائد حرف زدن کودک با خودش

بارداری‌های عجیب و غریب

بهناز جعفری: در قرنطینه محض به سر می‌برم

چهره‌ ها/ اعتراف آقای بازیگر به زشت بودنش!

چهره ها/ نگاهِ متفاوت مبینا نصیری به اوضاع کرونایی

کمند امیرسلیمانی: بعد از 26 سال هنوز می‌پرسند چرا بدجنس‌بازی درمی‌آوری؟!

آغاز صدور ضمانت نامه اعتباری برای تعاونیهای تولید کننده محصولات بهداشتی و مقابله کننده با ویروس کرونا

کرونا در ایران 40 روزه شد؛ آخرین آمارها از مبتلایان و فوتی‌ها

جدیدترین آمار ابتلا به ویروس منحوس کرونا در ایران

پارامترهای اصلی طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با کرونا

پیش بینی و تحلیل ستاد ملی کرونا از چگونگی شیوع این بیماری

تقدیر آستان قدس رضوی از پزشکان و کادر درمانی یک بیمارستان

سیزده به در امسال در خانه می‌مانیم

حال و هوای گرمخانه های تهران در این روزها

زیر و بم ادامه ترم تحصیلی جاری در دانشگاه آزاد

آخرین آمار از جانباختگان کرونایی در ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت

صدور دستورالعمل برای تولید و بازنشر محتوای کرونایی در فضای مجازی

احتمال توقف نسخه کاغذی روزنامه ها تا پایان محدودیت های کرونایی

مهم‌ترین کشفیات و حقایق در دهه‌ی گذشته‌

کمپرسی با قابلیت چرخش 180 درجه!

6 راهکار که با مثبت اندیشی به استقبال پیری بروید

شادی کودکان سیستان و بلوچستانی در استوری ستاره منچستر یونایتد!

دانستنی ها/ چرا لحن صدای زنان در مقابل مردها تغییر می‌کند؟!

پرنده‌ای که می‌تواند دو ماه به طور پیوسته پرواز کند!

کلیپی جالب از گورکن عسل خوار

اینگونه آرامش و موفقیت را هم زمان بدست می آورید

غذای اصلی/ پاستای مرغ خامه‌ای؛ با گوجه‌های رُست شده

عصرانه/ آموزش تهیه ساندویچ سرخ شده فوری

نکاتی درباره‌ استفاده از رنگ‎های گرم در دکوراسیون

ازدواج با این آقایان ممنوع است!

از نامزدی تا عقد چند کیلومتر است!؟

سبک هالیوودی در دکوراسیون داخلی منزل

سندرم دست‌ بی‌قرار چیست؟

ویروس کرونا در هوا باقی می‌ماند؟

بیماری‌های همه‌گیری که دامن بشر مدرن را گرفته است + عکس

رونمایی از مردی که بارش بادمجان زندگی‌اش را متحول کرد!

معرفی فیلم؛ معمای «شاهکش» حل نمی‌شود؟