آریا بانو

آخرين مطالب

رفتارهای تنش زا در مدیریت خانواده مقالات

  بزرگنمايي:

آریا بانو - راسخون / یکی از ارکان اساسی در مدیریت و تربیت خانواده، پرهیز از رفتارها و رویکردهای تنش زا در تربیت می باشد که این پژوهش، درصدد واکاوی و تبیین برخی از این رفتارهای تنش زا می باشد و راهکارهای مقتضی را نیز ارائه می نماید.
خانواده واحد اساسی جامعه است و از مجموعه ای از افراد تشکیل شده که از لحاظ اعتقادی، اقتصادی، عاطفی و اجتماعی به یکدیگر پیوندخورده و به هم وابسته می باشند[1].چگونگی مدیریت خانه و خانواده از اهمیت زیادی برخودار می باشد و اصولا نقش والدین در این مسئله ظهور و بروز پیدا می کند، والدین موفق، کسانی هستند که به بهترین نحو توانسته اند روابط و مناسبات موجود در خانواده و میان اعضاء را مدیریت کنند و سامان ببخشند و از این طریق تواسته اند، خانواده ای مطلوب، با الگوی هایی شاخص تربیت کنند.
مادامی که والدین بتوانند این الگوها را به صورت صحیح و کارآمد در خانواده نهادینه سازند، بخش اصلی مدیریت خانواده محقق شده است، از جهت دیگر، به هر میزانی که والدین در این راستا موفق نشوند، آسیب های اساسی به روابط فی ما بین اعضای خانواده وارد می شود.
در این بین، برخی رفتارها و رویکردهای تنش زا در مدیریت خانواده وجود دارد که اگر شاهد وقوع چنین رفتارهایی باشیم، آن خانواده در نحوه ی مدیریت خود دچار آسیب و خلل های جدی می شود که در ادامه، برخی از این رفتارهای پر تنش در مدیریت خانواده ذکر می شود که بر والدین و حتی سایر اعضای خانواده لازم است که به این مسائل اهتمام ویژه داشته باشند.
اشتغال بیش از حد
خانواده به ویژه در آستانه قرن بیست و یکم به عنوان یک نقطه عطف تناقض که مسائل مختلفی را نیز به دنبال می آورد، نمود پیدا کرده است و بحران ناشی از آن، کل نظام جامعه را تهدید می نماید و به همین دلیل بسیاری از جامعه شناسان و سیاستمداران، بازگشت به ارزشهای خانواده را توصیه می نمایند[2] و یکی از ارزش های اساسی خانواده، در کنار خانواده بودن و همراه و همدل با اعضای خانواده بودن است.
یکی از آسیب های جدی در روابط فی ما بین همسر و شوهر، اشتغال بیش از حد همسر[3] می باشد؛ چنان چه شوهر، به جهت تامین بیش از پیش مسائل اقتصادی خانواده و همچنین مرتفع نمودن نیازهای موجود خانواده، خود را بیشتر درگیر مسائل اقتصادی بنمایند شاید در ظاهر، بخشی از چالش های اقتصادی خانواده مرتفع می شود، ولی نکته لازم به ذکر این است که در کنار این مسئله، آسیب های جدی دیگری به خانواده وارد می شود که باید مد نظر قرار داد که مهترین این آسیب ها، خلاء های عاطفی و احساسی می باشد که هم به همسر و هم به فرزندان خانواده تحمیل می شود که در برخی موارد، اهتمام به این مسائل عاطفی و احساسی، نسبت به مرتفع نمودن چالش های اقتصادی خانواده، ضرورت و اهمیت دارد و در اولویت است.
اشتغال بیش از حد، زمانی چالش های بیشتری را به وجود می آورد که مادر خانواده نیز شاغل باشد؛ در این صورت، عدم حضور پدر، همراه با کمبود حضور مادر، دست به دست هم می دهد و خلاءهای روحی همسر، شوهر و فرزندان را دوچنان می نماید. عنصرمهم در روانشناسی خانواده، شناخت جو یا فضای روانی حاکم بر آن است و در تربیت نیز نکته اساسی، هدایت این جو و فضا به سمت شرایط مطلوب تربیتی می باشد[4]، بنابراین نکته مهم که در مدیریت خانواده باید لحاظ کرد این است که باید جو حاکم در خانواده را به سمت و سویی مدیریت و هدایت کرد که در پرتو آن بتوان تربیت را به نحو بهتری سامان داد.
ارتباط بیش از حد همسر با دوستان خود[5]
بعد از تاهل، تکالیف و مسئولیت های فراوانی بر دوش انسان قرار می گیرد که باید در تلاش باشد هر یک از این مسئولیت ها و تکالیف را به صورت کامل و جامع ایفا کند که یکی از تکالیف اساسی در این بین، وقت گذاشتن و درکنار اعضای خانواده بودن است.
هر یک از اعضای خانواده، نیاز به برقراری ارتباط عاطفی و روحی بوده و متقابلا، نیاز های طرف مقابل و فرزندان را نیز پاسخ می گوید؛ لذا ارتباط اعضای خانواده یکی از مسائل ضروری خانواده می باشد. در کنار مدیریت ارتباط اعضای خانواده، آن چه که ضرورت دارد، مدیریت ارتباط با جمع های دوستان می باشد. دو اشتباه اساسی در مدیریت ارتباط با دوستان این است که افراد، بعد از تاهل، همانگونه که پیش از تاهل با دوستان خود مراوده داشتند، به همان میزان و حتی بیش از پیش، در جمع دوستان حضور پیدا کنند؛ آسیب دیگر نیز، قطع کامل ارتباطات و مراودات دوستانه می باشد که هر دو رویکرد ذکر شده، ناصواب و آسیب زا می باشد.
بهترین رویکرد در این موضوع بدین صورت است که هم همسر و هم شوهر، روابط برنامه ریزی شده و داخل چارچوب با دوستان خود داشته باشند که نه از مزایای ارتباط با جمع های دوستانه محروم شوند و نه ارتباط با دوستان، موجب چالش و آسیب در روابط خانوادگی گردد. حتی یکی از رویکردهایی که می توان در مدیریت دوستان در کنار خانواده داشت، این است که جمع های دوستان و ارتباط با دوستان را به صورت خانوادگی و در قالب جمع های خانوادگی ادامه دهند که این رویکرد باعث می شود که علاوه بر حفظ ارتباطات سالم با دوستان، خانواده ها نیز در جریانِ کم و کیف این ارتباطات قرار می گیرند که از آسیب ها و چالش ها احتمالی کاسته می شود.
نکته مهمی که وجود دارد این است که تاثیر متقابل خانواده با بخش های دیگر جامعه و از سوی دیگر، پایداری و پایندگی آن در طول اعصار و قرون[6]، ضرورت این امر را ایجاب می کند که به قوام و پایداری خانواده در جامعه اهتمام ویژه داشته باشیم و با تاکید بر نکات مذکور، بخش زیادی از چالش های موجود را می توان مرتفع نمود.
عنصرمهم در روانشناسی خانواده، شناخت فضای روانی حاکم بر آن است و در تربیت نیز نکته اساسی، هدایت این فضا به سمت شرایط مطلوب تربیتی می باشد.
پی نوشت ها:
[1] ‏زهره موسی‌زاده، خانواده‌پژوهی از منظر جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و تعلیم و تربیت با رویکرد معارف اسلامی، دانشگاه امام صادق(ع) (تهران: دانشگاه امام صادق( ع)، 1393)، ص11.
[2] ‏محمدتقی‌ شیخی‌، جامعه‌شناسی‌ زنان‌ و خانواده‌ (تهران‌: شرکت‌ سهامی‌ انتشار، 1380)، ص13.
[3] ‏سازمان ملی جوانان و سازمان ملی جوانان، خانواده موفق (تهران: سازمان ملی جوانان، معاونت مطالعات و تحقیقات، 1387)، ص217.
[4] ‏علی‌اصغر احمدی‌، ‏‫ روان‌شناسی روابط درون خانواده، ‏‫ ویراست 2. (‏‫ تهران: ‏‫ : مهدی رضایی‌آشتیانی، 1387)، ص18.
[5] ‏سازمان ملی جوانان و سازمان ملی جوانان، خانواده موفق، ص223.
[6] ‏حسین‌ بستان‌، جامعه‌شناسی خانواده با نگاهی به منابع اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه (قم: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، 1390)، ص1.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برای اولین بار سیاره‌ای در نزدیکی یک کوتوله سفید کشف شد

علائمی که زنگ خطر هشدار دیابت در کودکان است

توصیه‌های هلال احمر درخصوص واکسن آنفلوآنزا

ماسک بزنید، کرونا و آنفلوآنزا نگیرید!

هر 7 دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود

آهنگ جدید/ «تضاد» علیرضا قرایی منش درباره چهل سالگی است

تفال/ با مدّعی مگویید اسرار عشق و مستی

تقویم تاریخ/ به تصویر درآمدن اولین فیلم کارتونی و ایجاد پدیده نوین هنر هفتم

حکمت/ اولین قدم در دینداری چیست؟

قلعه ای قدیمی که به هتلی زیبا تبدیل شده است!

خانه وحشت در ویرجینیا

کلوچه گل صبحانه ای لذیذ و مفصل برای تعطیلات آخر هفته

رسپی املت بادمجان و سوسیس حرفه‌ای برای صبحانه

چه کسانی در معرض کبد چرب قرار دارند؟

چه نوع نانی مصرف کنیم؟

ایده ای ساده و زیبا برای سرگرم کردن کودکان در آخر هفته

آموزش تمرین های هوازی در آپارتمان

با خانم لاریسا واترز موافقید؟

خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا

شناسایی کودکان محروم از تحصیل توسط وزارت رفاه

هشدار نسبت به استفاده از شبکه‌های اجتماعی غیربومی درکنار شاد

تشخیص و درمان بهتر بیماری‌ها با کمک یک دست رباتیک

آمار نگران کننده استقلال مقابل عراقی‌ها

سپاهان به دنبال جبران شکست بازی رفت مقابل النصر عربستان

استقلال در چه صورت راهی مرحله حذفی خواهد شد؟

جهانبخش: گل زیبایی زدم اما بهتر از گلم به چلسی نبود

سرمربی برایتون: از جهانبخش راضی هستم

نامه اعتراض‌آمیز پرسپولیس به AFC بابت نام خلیج فارس

پخش زنده فوتبال پرسپولیس - التعاون

پرسپولیس - التعاون؛ سرخپوشان در اندیشه صدرنشینی

شوک دوم به استقلال با تهدید میلیچ

بخشی از کتاب/ اگر احساس بی‌ارزشی می‌کنید به دیگران کمک کنید

وقتی آیت الله هاشمی 25 هزار دلار برای بنزین و کرایه فرودگاه پرداخت کرد

مهوش صبرکن: همسرم استاد من است

افزایش سن ازدواج و گرایش جوانان به تک فرزندی

تشخیص مرگبار بودن کرونا در بیماران با تست چشایی + تست خانگی

محور هراز 4 روز یک‌ طرفه می‌ شود

پیروزی برایتون با درخشش جهانبخش

شوک 438 هزار دلاری دیاباته با تهدید به فسخ قرارداد

جهانبخش بهترین بازیکن دیدار برایتون و پورثموث شد

کلماتی علیه جنگ؛ معرفی چند رمان ضد جنگِ غربی

دو شغله بودن؛ ضربه محکم برخی از مدیران بر پیکره جامعه

پاسخی به مخالفان آموزش مذهبی به کودکان

طعم بی‌نظیر راجما پوری با سانجیو کاپور

ابلاغ دستورالعمل ارتقای امنیت بانوان در شهر به مناطق 22 گانه تا پایان مهر

بازیگران کلاسیک قدیمی هالیوود و همتای معاصر آنها

فرزندان خانواده های سلطنتی و حاکمان آینده کشورشان

برتری میلان مقابل نماینده ایرلند با گل زلاتان

دیاباته استقلال را تهدید کرد/ فسخ می‌کنم

گل تماشایی علیرضا جهانبخش به پورتموث