آریا بانو

آخرين مطالب

دولتی‌ها چقدر مالیات می‌دهند؟ اقتصادي

دولتی‌ها چقدر مالیات می‌دهند؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

تهران- ایرنا- شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت در سال 98 معادل پنج هزار و 424 میلیارد تومان مالیات پرداخت می‌کنند که در سال آتی به پنج هزار و 788 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

بررسی صورت‌های مالی و تراز مالی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت نشان می‌دهد که شاخص‌های درآمدی و هزینه‌ای آنها روندی افزایشی دارد.

نکته قابل توجه در بررسی عملکرد مالی شرکت‌های وابسته به دولت این است که در بین آنها از یک سو شرکت‌های پردرآمدی مانند شرکت ملی نفتی، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، شرکت ملی گاز، بانک ملی، بانک سپه، شرکت ملی فولاد و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار دارند و از سوی دیگر شرکت‌های زیان‌دهی مانند شرکت‌های آب منطقه‌ای، شرکت‌های برق منطقه‌ای، شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جای گرفته‌اند.

جزییات پرداخت مالیات بخش دولتی

نگاهی به پیوست‌های لایحه بودجه سال آتی نشان می‌دهد که شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت در سال 98 معادل پنج هزار و 424 میلیارد تومان مالیات می‌پردازند که پیش‌بینی شده است این رقم برای سال آتی با رشد 6.7 درصدی به پنج هزار و 788 میلیارد تومان افزایش یابد.

بر این اساس، میزان مالیات شرکت‌های دولتی در سال 98 چهار هزار و 676 میلیارد تومان است که درسال 99 با رشد 5.6 درصدی به چهار هزار و 942 میلیارد تومان ارتقا می‌یابد.

حجم مالیات پرداختی بانک‌های دولتی (شامل بانک مرکزی و هشت بانک دولتی) نیز امسال به 745 میلیارد تومان می‌رسد که سال آتی با رشد 12.7 درصدی معادل 840 میلیارد تومان خواهد شد.

موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت نیز باید برای سال 98 معادل 2 میلیارد و 514 میلیون تومان مالیات می دهند که سال آینده با رشد 98 درصدی به پنج میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

درآمدزایی شرکت‌های دولتی

شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت در سال 98 حدود یک میلیون و 45 هزار و 905 میلیارد تومان درآمد دارند که در سال آتی به یک میلیون و 243 هزار و 38 میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

شرکت‌های دولتی در سال 98 معادل 932 هزار و 645 میلیارد تومان برآورد شده که در سال آتی به یک میلیون و 117 هزار و 978 میلیارد تومان افزایش می‌یابد که رشد 19.8 درصدی نسبت به درآمدهای امسال خواهد داشت.

بانک‌های دولتی نیز امسال 105 هزار و 657 میلیارد تومان درآمد دارند که سال آتی به 116 هزار و 499 میلیارد تومان رشد خواهد کرد.

موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت نیز امسال هفت هزار و 602 میلیارد تومان درآمدزایی می‌کنند که سال 99 به هشت هزار و 559 میلیارد تومان صعود می‌کند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield