آریا بانو

آخرين مطالب

چه نام‌هایی در کشورهای دنیا رایج‌تر است؟ گوناگون

چه نام‌هایی در کشورهای دنیا رایج‌تر است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - کجارو / آیا می‌دانید نام‌های خانوادگی از کجا می‌آیند؟ آیا معیارهای تعیین نام خانوادگی در تمام کشورهای دنیا یکسان بوده‌اند؟
زمانی که بریتانیا بر کشورهایی چون استرالیا، کانادا و آمریکا چیره شد، مردمش نام‌های خانوادگی‌شان را همراه خود به این کشورها بردند. پس از قرن‌ها همچنان نام خانودگی Smith رایج‌ترین فامیلی در بین تمام اسامی است. در ادامه‌ی این مقاله کجارو همراه ما باشید تا علت این موضوع را بررسی کنیم.
در واقع از هر 121 نفر شهروند آمریکایی یک نفر اسمیت بین آن‌ها وجود دارد. این نام خانوادگی رایج‌ترین نام خانوادگی در بریتانیا، از همان آغاز بوده است. اسمیت از کلمه «blacksmith» (آهنگر) می‌آید؛ شغلی رایج در تاریخ بشر. در لوکزامبورگ هم بیشترین نام خانوادگی اسمیت است که از کلمه «smit»، باز به معنای آهنگر، گرفته شده است.
نام خانوادگی
طبق علم نام‌شناسی، مطالعه‌ی این‌طور مسائل، ما همیشه از نام خانوادگی استفاده نمی‌کردیم. استفاده از نام خانوادگی برای اولین بار، حدود 2852 پیش از میلاد، در چین باستان، به‌عنوان راهی برای جمع‌آوری اطلاعات سرشماری، انجام گرفت. امروزه رایج‌ترین نام خانوادگی در چین Wang است. در اروپای غربی، این عادت تا قرون وسطی پدیدار نشد؛ اما کم‌کم جمعیت افزایش یافت و سیستم ثبت اطلاعات پیشرفت کرد و حالا دیگر افراد باید یکدیگر را تشخیص می‌دادند.

اروپا در مقایسه با دیگر بخش‌های دنیا، هنوز اسامی بیشتری مربوط به شغل‌ها دارد؛ اما در تمام دنیا ریشه تمام نام‌های خانوادگی در پنج دسته قرار می‌گیرند: شغلی، توصیفات شخصی، نشانه از حمایت، مکانی (گرفته شده از نام یک مکان) یا پدرنامی (گرفته شده از نام پدر یا اجداد).
پسوندهای پدرنامی به ما کمک می‌کنند تا بدانیم یک نفر اهل کجا است. پسوند اسلاوی ov در Ivanov (پسر Ivan) در بلاروس و بلغارستان بسیار رایج است. پسوند sen مانند Hansen در نروژ و Jensen در دانمارک همچنان در خانواده‌های اهل اسکاندیناوی که در قرن 19 به آمریکا مهاجرت کردند، دیده می‌شوند.
اسمیت همچنان در استرالیا و نیوزلند غالب است و نام خانوادگی John که ریشه انگلیسی دارد در پاپوآ گینه‌نو بسیار رایج است. در ایالات فدرال میکرونزی و جزایر سلیمان، نام‌های خانوادگی اصلاتا ژاپنی هستند.

نام‌های خانوادگی در قاره آمریکا دیگر تاثیر قبلی بریتانیا را نشان نمی‌دهد. در آمریکای مرکزی و کارائیب، تاریخ مستعمره‌ها را نشان می‌دهند. هائیتی از 1697 تا 1804 مستعمره فرانسه بود و رایج‌ترین نام خانوادگی در آن Jean، شکل فرانسوی John، است.
السالوادور، هندوراس و مکزیک مستعمره‌های اسپانیا بودند. همه آن‌ها یک نام خانوادگی رایج مشترک دارند و آن Hernandez با ریشه‌ای اسپانیایی/ پرتغالی و به معنای «آرامش» است.
بیشتر کشورهای آمریکای جنوبی در اوایل قرن 19 استقلال خود را از اسپانیا پس گرفتند؛ اما امروزه همچنان بیشتر نام‌های خانوادگی ریشه اسپانیایی دارند. در آرژانتین، شیلی، پاراگوئه و ونزوئلا، Gonzalez رایج‌ترین است. این فامیلی پدرنامی از نام اسپانیایی Gonzalo می‌آید که اصالتا ریشه در کلمه آلمانی gunp به معنای «جنگ» دارد.

یک نوع نام خانوادگی‌ که منحصر به آفریقا است، نامی ستایش‌کننده است که ویژگی‌های شخصیتی پسندیده را نشان می‌دهد. در جمهوری دموکراتیک کنگو، Ilunga رایج‌ترین نام خانوادگی است که ریشه‌ای بانتویی دارد و به این معنا است: کسی که آماده است تمام توهین‌ها را برای بار اول ببخشد، برای بار دوم تحمل کند؛ اما برای بار سوم هرگز.
تقریبا 30 درصد آفریقای سیاه مسلمان هستند. به همین خاطر است که نام «محمد» رایج‌ترین نام خانوادگی در چاد، اتحاد قمر، مصر، جیبوتی و سودان است.

نام‌های خانوادگی در آسیا بیشتر نشان‌دهنده گذشته‌ی دودمانی این قاره است. از لحاظ تاریخی، هر بار که یک سلسله قدرت را به دست می‌گرفت، به یک معیار برای انتخاب نام تبدیل می‌شد. امروزه Tan رایج‌ترین نام خانوادگی در مالزی و سنگاپور است که از Chen، مهم‌ترین ایالت در زمان حکمرانی طولانی‌مدت دودمان ژو، می‌آید.
این منابع مشترک نام‌های خانوادگی در جنوب‌شرق آسیا یکی از دلایل تنوع اندک در میان نام‌های خانوادگی، در مقایسه با دیگر جاهای دنیا است. در چین از هر 13 نفر یک نفر دارای نام خانوادگی Wang است. در کره جنوبی از هر پنج نفر یک نفر نام خانوادگی Kim و در ویتنام از هر چهار نفر یک نفر نام خانوادگی Nguyen را دارد.

نام کشورها نیز از لحاظ نام‌شناسی به چهار دسته تقسیم می‌شوند: قبیله، مشخصه یک منطقه، توصیف جهت یا یک فرد مهم. انگلستان نیز مانند دیگر کشورهای جهان (تقریبا یک‌سوم دنیا) نام قبایل اولیه و گروه‌های قومی را دارد که در این مورد قبیله قرن پنجمی Angles است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لحظه انفجار یک خودرو در مایکوپ روسیه

پله های برقی برای افراد معلول

گوناگون/ جنگل تجربی ژاپنی ها

خوب سر کارشون گذاشت

ساخت استادیوم فوتبال توسط یک پسربچه

برخورد شدید با کامیون از زاویه درون خودرو

شیرجه برای ریاست!

کاری که اگر انجام ندهید دیگران انجام می‌دهند

قدرت نمایی مرد 400 کیلویی پاکستانی

غرق‌ شدن ده‌ها خودرو در آب‌های اقیانوس آرام

گوناگون/ پلی تاریخی و توریسم پسند!

سرقت بیست هزار دلاری از یک انبار

نجات یک مار از داخل موتور خودرو

رانندگی با کاپوت باز

معروف ترین هتل یخی دنیا 30 ساله شد!

بارش شدید برف پس از وقوع طوفان در اسپانیا

عواقب حضور در واگن بانوان هندی!

غذا دادن یک اردک به ماهی ها

چگونه هنگام راه رفتن روی یخ، لیز نخوریم؟

پناه گرفتن از بارش تگرگ به اندازه توپ گلف!

گوناگون/ خانه صخره ای محبوب توریست ها

در محضر بزرگان/ گناهکار چند نوع است

گاف جنجالی کتاب درسی عربستان

قدرت ترمز موتور!

طنز/ مهاجرت فقط برای خدمت و لاغیر

فروش دومین الماس بزرگ جهان

شخصیت شما براساس نحوه‌ قفل کردن انگشتان دست

خروسی که آدم کشت

معمای برادران غریب

حکمت/ تلافی و مکافات روزگار چگونه است؟

داستانک/ شرط عجیب مرد کشاورز برای عروسی دخترش!

بازی با ریاضی و اعداد

آرامگاه شمس تبریزی، سفری به حقیقت عشق در قلب خوی!

طنز/ پرداخت به موقع حقوق شهروندی!

ترس‌هایی که باعث بردگی انسان‌ها می‌شوند!

تجربه فراموش نشدنی بالن سواری

خانه صخره ای محبوب توریست ها!

پاسخ تست هوش تحلیلی را بیابید

مردی که از مرگ وحشت داشت، 50 کیلو وزن کم کرد

فاصله چند سانتی متری تا مرگ

طبیعت زیبا و رمزآلود تاج های خجالتی!

تست هوش را حل کنید

با تندخوانی در کوتاه‌ترین زمان به بیش‌ترین بازده برسید!

روایت آشنایی راننده تاکسی با شهید سلیمانی از زبان خود سردار

گرازی که شکار شیر شد

در امتداد مریخ تا ساحل فیروزه ای مکران!

عاقبت فراموش کردن بستن شیشه ماشین در برف و کولاک

بهترین راه برای تماشای حیات‌وحش: سافاری با پای پیاده

مراسم نوشیدن چای در چین، رکورد گینس را شکست

تگرگ شدید و شکسته شدن شیشه ماشین در استرالیا