آریا بانو

چند توصیه برای کسانی که مجبورند در روزهای آلوده بیرون بروند پزشکي

چند توصیه برای کسانی که مجبورند در روزهای آلوده بیرون بروند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - بهداشت نیوز / خبرنگار ما گفتگویی اختصاصی با دکتر داوود عطاران، استاد بیماری های ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد و رئیس انجمن ریه ایران انجام داده و حال و هوای بیماران تنفسی کشور را در روزهای سرد و آلوده سال و راه های کاهش عوارض مشکلات تنفسی را جویا شده است.
افزایش مشکلات ریوی در زنان به دلیل مصرف قلیان
او در ابتدا گفت: در کل دنیا سومین علت مرگ و میر افراد بر اثر بیماری های مزمن تنفسی است و از آنجا که 15 تا 20 درصد افراد جامعه ما مصرف سیگار و قلیان دارند و آلودگی هوا هم مشکلات ریوی را تشدید کرده، کشور ما نیز از آمار جهانی تبعیت می کند.
وی افزود: ایران همچون چین و هند جزء کشورهای آلوده جهان است. شهرهایی چون تهران، مشهد، اراک، اصفهان و تبریز، مسلما شرایط آلوده تری هستند که مشکلات ریوی نیز در آن ها بیشتر است از طرفی شهرهای کوچک وضعیت تنفسی بهتری به دلیل آب و هوای بهتر دارند.
دکتر عطاران اضافه کرد: بیماری های ریوی و تنفسی در آقایان بیشتر است اما متأسفانه چند سالیست که به دلیل افزایش مصرف قلیان در خانم ها، بیماری های ریوی نیز در آن ها افزایش یافته است.
پایین آمدن سن بیماری های مزمن ریوی
همچنین استاد بیماری های ریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در کشور ما معمولا بیماری های ریوی در دهه های پنج و ششم زندگی افراد بروز می کند اما مصرف قلیان که در سال های اخیر در بین جوانان، چه پسران و چه دختران، زیاد شده، می بینم که مشکلات تنفسی مانند آسم، حساسیت های ریوی و برونشیت در سنین پایین تر هم دیده می شود.
او در ادامه به نکته مهمی اشاره کرد: آلودگی هوا برای همه ی بیمارانی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند، در هر گروه سنی ای که باشند می تواند مشکل ساز شود و در گروه خطر هستند و بهتر است در بیرون منزل تا جایی که می توانند تردد نکنند.
وی در اینباره خاطرنشان کرد: آلودگی هوا نه تنها برای بیماران ریوی بلکه برای همه افراد جامعه خصوصا کودکان زیر 12 سال و افراد بالای 65 سال مشکل ایجاد می کند و در معرض خطر هستند حتی اگر سالم باشند.
آلودگی هوا و ابتلای همه ی افراد به مشکلات تنفسی و ریوی
عطاران گفت: همه ی افراد ممکن است است بر اثر آلودگی به طور موقت و کوتاه و خفیف دچار سوزش گلو، سوزش چشم و سرفه های تحریکی شوند اما مسلما در کسانی که بیماری های تنفسی دارند علائم شدیدتر و نیاز به مراقبت جدی دارند.
او بیان کرد: امسال با سرد شدن هوا متأسفانه بیماری آنفلوانزا هم زودتر شروع شده و به همراه آلودگی هوا مشکلات زیادی را برای همه افراد جامعه ایجاد کرده است.
دکتر عطاران در این رابطه گفت: با اینکه هر سال به تزریق واکسن آنفلوانزا در اواخر تابستان و اوایل پاییز برای گروه های پر خطر تأکید می کنیم اما متأسفانه خیلی از افراد در معرض خطر این مسأله را جدی نگرفتند و مبتلا شدند و امسال مرگ و میر بالایی نسبت به سال های گذشته داشته ایم.
ماسک های معمولی از آسیب ریوی جلوگیری نمی کند!
وی ادامه داد: حضور روزمره برخی افراد در جامعه حتی در روزهای آلوده به دلیل شغل و کار ضروری ای که باید در بیرون منزل انجام دهند غیرقابل اجتناب است. اما باید سعی کنند از ماسک های فیلتر دار استفاده کنند چون ماسک های معمولی از آسیب های ریوی جلوگیری نمی کنند.
رئیس انجمن ریه ایران همچنین تأکید کرد: این افراد حتی الامکان در روزهای آلوده ورزش نکنند، در محیط های شلوغ پیاده روی نکنند و به دلیل اینکه آلودگی در ابتدای صبح بیشتر است سعی کنید صبح زود از خانه خارج نشوند.
توصیه هایی خانگی برای روزهای آلوده
داوود عطاران گفت: مصرف میوه جات، سبزیجات و شیر برای افرادی که مجبورند به هر دلیلی در روزهای آلوده خارج از منزل فعالیت داشته باشند، ضروری و بسیار مؤثر است.
این فوق تخصص ریه توصیه ای مهمی هم برای محیط خانه ها داشت: در محیط منزل نیز مردم در روزهای آلودگی می توانند برای مرطوب شدن فضای خانه از بخور استفاده کنند خصوصا افرادی که سرفه دارند و مسلما محیط خانه از محیط بیرون سالم تر و امن تر است.
راه کارهایی برای کاهش آلودگی هوا
او وظیفه انجمن ریه ایران را اطلاع رسانی دانست و عنوان کرد: دادن هشدارهایی به مردم در خصوص وضعیت بیماری های تنفسی در ایران، معرفی عوامل خطر و رعایت نکات بهداشتی در روزهای آلوده سال به منظور ارتقاء سلامت افراد جامعه، جزء وظایف ماست.
وی بیان کرد: از طرفی به مسئولان وزارت بهداشت گوشزد می کنیم که داروهای مناسب وارد کشور کنند و یا در داخل کشور با کیفیت بالا تولید شود و همچنین داروها با سهولت و با قیمت مناسب در اختیار بیماران گذاشته شود.
رئیس انجمن ریه ایران در آخر گفت: وظیفه اجرایی در رابطه با کاهش آلودگی هوا به عهده ی مسئولین و کارگزاران است؛ مثلا تولید خودروهای با ایمنی توسط وزارت صنعت، تولید بنزین و فرآورده های سوختی با کیفیت بالاتر، تعطیلی مدارس در روزهای آلوده و تولید داروهای مناسب.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield