آریا بانو

آخرين مطالب

با شنیدن دعوای زن و شوهر همسایه بالایی، به هم می‌ریزم! خانواده

با شنیدن دعوای زن و شوهر همسایه بالایی، به هم می‌ریزم!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: خانمی 58 ساله‌ام و شوهرم فوت کرده است. همسایه طبقه بالای ما که یک زن و شوهر هستند، خیلی با هم دعوا می‌کنند و صدایشان بالا می‌رود. بعید هم نیست که مرد، دست بزن داشته باشد و .... با شنیدن سر و صداهایشان واقعا به هم می‌ریزم. چطور می توانم به آنها کمک کنم؟ پاسخ از رمیسا ایزدپناه، کارشناس ارشد روان شناسی
به این مسئله از دو منظر می‌توان پرداخت که باید قبل از هر اقدامی، شما به آن توجه کنید. یکی از منظر حوزه بین فردی و دیگری از حوزه شخصی.
ابتدا رابطه مناسبی با آن‌ها برقرار کنید
از منظر حوزه بین‌فردی، در نظر داشته باشید این‌که شما به عنوان یک همسایه، دغدغه مشکلات همسایه خود را دارید و نگران نوع تعامل آن‌ها با یکدیگر هستید، بسیار خوب و قابل‌تقدیر است. به طور کلی، این مسئله در سبک‌زندگی امروز مردم بسیار کم رنگ شده است و جای خالی‌اش احساس می‌شود. با این حال قبل از ورود به اصل ماجرا و برای این‌که مثلا با زن همسایه‌تان در این باره صحبت کنید، لازم است بتوانید رابطه خوب و مناسبی با آن‌ها برقرار کنید، به گونه‌ای که نوع کلام و رفتار شما برایشان قابل اعتماد باشد. مثلا می‌توانید در یک فرصت مناسب، آن‌ها را به شام دعوت کنید و چند نکته‌ای درباره رابطه‌تان با شوهر مرحوم تان بگویید.
پیش داوری را کنار بگذارید
اگر می‌خواهید به آن‌ها کمک کنید، در قدم اول باید پیش داوری را کنار بگذارید. در متن پیامک به این نکته اشاره کرده‌اید که به نظرم مرد همسایه‌مان دست بزن دارد. به نظر می‌رسد شما بدون داشتن هیچ اطلاعاتی درباره مشکل‌شان، مرد را مقصر بلند شدن سر و صداها می‌دانید. به همین دلیل، توصیه می‌شود به دلیل نداشتن شناخت از روحیات آن‌ها، به‌طور کلی به گفتن چند جمله که همه زن و شوهرها با هم اختلاف سلیقه دارند و ...، اکتفا کنید و بعدش می‌توانید آن‌ها را برای حل مشکلات‌شان به سوی کمک گرفتن از یک مشاور راهنمایی کنید.
چرا دعواهایشان، شما را به هم می‌ریزد؟
از منظر حوزه شخصی، باید به این مسئله اشاره کنم که چرا دعوای زن و شوهر همسایه، شما را به هم می‌ریزد و اذیت می‌کند؟ از پیامک‌تان این‌طور برداشت می‌شود که مشکل‌تان فقط سر و صدای آن‌ها نیست. آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده‌اید که چرا وقتی دو نفر که خارج از فضای زندگی شما هستند و با هم دعوا می‌کنند و صدایشان بلند می‌شود، شما ناراحت می‌شوید و روان‌تان به هم می‌ریزد؟ به احتمال زیاد، این مسئله برای شما تداعی کننده خاطره یا مسئله به خصوصی است که باید مورد بررسی و توجه‌تان قرار گیرد.
به طور مستقیم وارد ماجرا نشوید
به دلایل مطرح شده در این مطلب ، باز هم تاکید می‌کنم به جای ورود مستقیم به زندگی این زوج، برای حل این مسئله و یافتن پاسخ برای آن‌ها از یک مشاور کمک بگیرید. موفق باشید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield