آریا بانو

آخرين مطالب

کشف قدیمی‌ترین مهره‌ شطرنج جهان گوناگون

کشف قدیمی‌ترین مهره‌ شطرنج جهان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - زومیت /باستان‌شناسان اعلام کردند که توانسته‌اند قدیمی‌ترین مهره شطرنج جهان را که بیش از 1300 سال قدمت دارد در جنوب اردن کشف کنند.منشأ بازی شطرنج هنوز به‌درستی مشخص نیست، اما تصور بر این است که این بازی بیش از 15 سده قدمت دارد. اکنون باستان‌شناسان اعلام کردند که توانستند قدیمی‌ترین مهره شطرنج جهان را کشف کنند. این شیء باستانی که باستان‌شناسان از آن به‌عنوان قدیمی‌ترین مهره‌ی شطرنج نام می‌برند، برای اولین‌بار در سال 1991 در شهر حمیمه در جنوب اردن و حین حفاری‌ها در ویرانه‌های بنایی متعلق به دوران اولیه‌ی اسلام پیدا شد.
حال، براساس تجزیه‌و‌تحلیل‌های جدید جان اولسون، باستان‌شناسی از دانشگاه ویکتوریا در کانادا، این مهره‌ی شطرنج ممکن است حداقل 100 سال از مهره‌های مشابه خود قدیمی‌تر باشد. در زمان کشف برخی باستان‌شناسان این مهره‌ را شبیه به قربانگاه‌های فرهنگ «نبطیان (Nabataean)» می‌دانستند. اما اولسون عقیده دارد که این شیء باستانی بیش از آنکه با هرگونه‌ تمثال مذهبی مطابقت داشته باشد شبیه به یک مهره‌ی رُخ در بازی شطرنج است. نبطیان یا نبطی‌ها از کهن‌ترین فرهنگ‌هایی هستند که در اردن سکونت داشته‌اند.
مهره‌ای که در ویرانه‌های بنای تاریخی در شهر حمیمه اردن کشف شده استمهره‌ای که در ویرانه‌های بنای تاریخی در شهر حمیمه اردن کشف شده است
شکل سنگ با مهره‌های شطرنج متأخرتر مطابقت دارد که از سنگ، چوب یا عاج تراشیده می‌شدند و در همین منطقه کشف شدند. با فرض اینکه بازی شطرنج اولین‌بار توسط بازرگانان و گماشتگان سیاسی از هندوستان به غرب برده شده، مکان کشف این مهره‌ی باستانی نیز می‌تواند از فرضیه‌ی اولسون حمایت کند. شهر حمیمه، در میانه‌ی مسیر تجاری مشهور «ویا نوا تریانا» قرار داشته؛ مسیر تجاری مشهوری که هند را به خاور نزدیک و خاورمیانه و از آن سوی به غرب پیوند می‌داده است. درواقع می‌توان گفت، این جاده‌ نقش مهمی در رسیدن بازی شطرنج از خاورمیانه به اروپا ایفا کرده است.
با اینکه ممکن است در ابتدا تصور کنید این مهره‌ با بخش‌های کنگره‌مانندی که امروز در مهره‌های رُخ شطرنج می‌بینیم تفاوت دارد، باید گفت که مهره‌های رخ همواره به این شکل ساخته نمی‌شدند. بازی شطرنج و مهره‌هایش در طول زمان تغییرات زیادی به خود دیده‌اند و تصور می‌شود که مهره‌ی رخ در ابتدا شبیه به ارابه‌ ساخته می‌شد و این مهره نیز ممکن است یکی از همین دست مهره‌ها باشد و دو برجستگی‌هایی که روی مهره دیده می‌شود، به عقیده‌ی اولسون گواه همین موضوع است. مورد دیگر اینکه، خود واژه‌ی رُخ که در زبان انگلیسی نیز به‌صورت «Rook» مورد استفاده قرار می‌گیرد، درواقع برگردانی از واژه‌ی رُخ در زبان فارسی به‌معنای ارابه جنگی است.
شطرنج ایرانی شطرنج ایرانی که در قرن دوازدهم ساخته شده، دارای چهار مهره رُخ با دو شاخ است که نمایانگر ارابه‌های جنگی هستند
اولسون قدمت این مهره‌ی شطرنج را 1300 سال می‌داند. ارجاعات مختلف به شطرنج را می‌توان تا سال 643م در متون اسلامی یافت و خود بازی شطرنج نیز در صدر اسلام محبوبیت بالایی داشته است. شهر حمیمه بیش از صدها سال و در سایه فرهنگ‌های مختلف، شهری پررونق بوده است. در این شهر بناهای تاریخی متعددی از برج‌وقلاع‌های رومی، کلیساهای بیزانسی، مساجدی مربوط به دوره‌ی اولیه اسلامی و چندین مقبره سنگی کشف شده که قدمت برخی از این آثار و ابنیه تاریخی به اوایل قرن اول میلادی برمی‌گردد.
شهر حمیمه محل زندگانی خاندان ثروتمند عباسیان نیز بوده که سرانجام به خلافت رسیدند و تمامی منطقه را به زیر سیطره خود درآوردند. از شواهد برمی‌آید که این خاندان ذائقه‌ی به‌خصوصی داشتند و از تملک هر آنچه مُد روز بود لذت می‌بردند. احتمالا همین نیز باعث شده باشد که وقتی شطرنج به کشورهای هم‌جوار رسیده، عباسیان از اولین‌ کسانی بودند که به آن علاقه‌مند شدند. با اینکه با اطمینان نمی‌توان ادعای اولسون و همکارانش را تأیید کرد، شواهد زیادی از فرضیه‌ی او حمایت می‌کند. در همین حال، باستان‌شناسان همچنان به کاوش‌های خود در شهر حمیمه ادامه می‌دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترین ها/ گران‌ترین درخت کریسمس جهان

زن و شوهر هندی برای اعتراض به دولت خود را دفن کردند!

آداب ناداری و فقر در کلام لقمان حکیم

اسلم دانک عجیب ستاره بسکتبال

عبور خنده دار و عجیب بابون‌ها از رودخانه

تولد نوزاد عجیب دو سر در هندوستان!

سواحل مکران در سیستان و بلوچستان

تعقیب گزارشگر توسط خوک حین گزارش زنده تلویزیونی!

ترین ها/ بد آب و هوا‌ترین نقاط جهان

لحظه تصادف سواری با کامیون در پیچ خطرناک

فرار از مرگ حتمی در آخرین لحظات

عاقبت دردناک استفاده از گوشی پشت موتور

خروج 3765 سنگ از کیسه صفرای یک زن

طنز/ دوستدار نفت شما

4گوشه دنیا/ خروج 3765 سنگ از کیسه صفرای یک زن

داستانک/ یادم نرود چه آدم ثروتمندى هستم

حکمت/ پایه های اساسی خوشی در زندگی چیست؟

ضرب المثل/ مثل خود کرده را تدبیر نیست در قرآن

عجب گلی زد، فقط بعدش له شد!

موتورسواری که تحسین کاربران را برانگیخت

نجات باورنکردنی کودک حین سقوط از آپارتمان!

حمله گاو خشمگین به 36 نفر

تولد نوزاد دو سر در هندوستان!

همه آنچه برای یک ازدواج موفق باید بدانید

ویژگی مومنان حقیقی در قرآن کریم

حکایت/ از غیر خدا نترس

استفاده درست از زبان بدن در اولین ملاقات

درخواست ایستان هواپیما در آسمان

4گوشه دنیا/ فارغ التحصیلی یک پسر 9 ساله از دانشگاه

4گوشه دنیا/ تولید گوشت از هوا!

موزه‌ مهاجرت کجاست؟

راز قایقرانی سنگ ها در «دره مرگ» چیست؟

چرا نمی‌توانید با همسرتان ارتباط خوبی برقرارکنید

ماشین حسابی که با آب کار می‌کرد!

متن مولودی ولادت امام حسن عسکری علیه السلام

رفتارمان با همسر پرکار خود چگونه باشد؟

پسران چه دخترانی را نمی پسندند؟

دوربین مخفی کارشناس هواشناسی

6 مزیت که داشتن صداقت به موفقیت کارآفرینان سرعت می‌دهد

جسارت در تغییر سبک زندگی

نکاتی طلایی که برای انتخاب رنگ مبل باید در نظر بگیرید

8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کنند

120 چیستان سخت با جواب هایی بسیار مهیج و جالب

ویژگی های مرد آذر ماه در عشق و زندگی

راه‌حل هایی برای کنار گذاشتن عادت‌های بد کسب‌و‌کار

دیواری از شکلات در ایستگاه راه آهن هلند

اسراری از «گورستان جن‌ها» در ایران؛ سفری با تم وحشت!

تفال/ رواق منظر چشم من آشیانه توست

تقویم تاریخ/ درگذشت «نلسون ماندلا» رییس جمهور سابق آفریقای جنوبی

هوای تازه/ عالم تمام، ذکر حسن جان گرفته است