آریا بانو

آخرين مطالب

راهکارهایی برای پشت سر گذاشتن شکست عاطفی اجتماعي

راهکارهایی برای پشت سر گذاشتن شکست عاطفی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - روزیاتو / تحقیقات نشان می دهد بعضی شکست های عاطفی به قدری دردناک هستند که می توان آن ها را با مرگ یکی از اعضای خانواده برابر دانست. با این حال هنوز هم تنها توصیه ی دیگران در چنین مواقعی این است که باید صبر کرد تا زمان خودش همه چیز را حل کند. اما این کافی نیست. اگر واقعاً می خواهید که التیام پیدا کنید و به زندگی عادی ادامه دهید، باید برنامه ی مشخصی در پیش بگیرید تا در همان دورانی که اجازه می دهید زمان شما را التیام دهد، از چیزهایی که آزارتان می دهند دوری کنید. در ادامه به 8 راهکاری می پردازیم که می توانند به شما کمک کنند بعد از یک شکست عاطفی زودتر التیام پیدا کنید و عشق قبلی تان را برای همیشه فراموش کنید.
1- عزاداری کنید
مغز ما همان واکنشی را به شکست عاطفی دارد که به درد فیزیکی دارد. در حقیقت، دردهای روحی می توانند بسیار طاقت فرسا باشد، به طوری که در زوج های متأهل، جدایی از همسر، اضطراب بیشتری ایجاد می کند تا مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده. البته از جهتی مرگی هم در این میان رخ داده که آن پیوند و آینده ای است که در یک رابطه ی عاشقانه وجود داشته و حالا از دست رفته.
به همین دلیل بهتر است مدتی برای این فقدان عزاداری کنید تا در نهایت بپذیرید که همه چیز دیگر به پایان رسیده.
2- از رابطه ی سابق تان تصویر خلاف واقعی برای خودتان نسازید
شما رابطه ی بی عیب و نقصی نداشتید. با این حال، بعد از یک شکست عاطفی این تمایل در ما وجود دارد که بخش های سخت و تلخ رابطه ی سابق خود را به دست فراموشی بسپاریم و در عوض، بهترین بخش های آن را در ذهن مان پررنگ کنیم و به آن ها حالتی رویایی و عاشقانه دهیم و در نهایت از شریک عاطفی قبلی مان یک شخص ایده آل در ذهن خود بسازیم.
به جای ستایش گذشته، سعی کنید فهرستی از عواملی تهیه کنید که باعث شکست رابطه تان شدند. رفتارها و عیب و ایرادهای شریک عاطفی قبلی تان را در نظر بگیرید. شاید این رابطه در زمان درستی شکل نگرفته بود. شاید هر کدام هدف های مختلفی داشتید. این فهرست را در دسترس نگه دارید تا هر بار که احساس کردید نیاز دارید با شریک عاطفی قبلی تان تماس بگیرید، به خاطر آورید که چرا این کار حتی ارزش امتحان کردن را ندارد.
3- طرز فکرتان را تغییر دهید و حامی دیگری برای خودتان پیدا کنید
تحقیقات نشان داده زمانی که سعی دارید شریک عاطفی قبلی تان را فراموش کنید معمولاً سخت ترین کار این است که او را به عنوان کسی که همیشه روی حمایت و تأیید او حساب می کردید، از ذهن تان بیرون کنید.
سعی کنید طرز فکرتان را تغییر دهید و درک کنید که مغز شما می تواند کس دیگری را به عنوان حامی و تأییدگر بپذیرد. برای این کار باید کس دیگری از نزدیکان خود را جایگزین شریک عاطفی قبلی تان کنید، ترجیحاً کسی که عشق بی قید و شرطی به شما داشته باشد، مثل پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند خودتان. آن ها می توانند به شما کمک کنند خود واقعی تان را به خاطر آورید. زمان بیشتری را با آن ها بگذرانید و به مغزتان یاد دهید که درک کند لزومی ندارد آن صمیمیت و نزدیکی حتماً از سمت شریک عاطفی قبلی تان باشد.
4- به ادامه ی رابطه تحت عنوان دوستی تن ندهید
ممکن است شریک عاطفی تان به شما بگوید که می توانید کماکان با هم دوست معمولی بمانید. خیر شما نمی توانید با هم دوست باشید و خودتان هم این را می دانید. خودتان را گول نزنید، فرقی نمی کند این جدایی تحت شرایط خوبی رخ داده باشد یا شرایطی بد، شما نمی توانید بلافاصله تبدیل به دوست یکدیگر شوید. تبدیل شتاب زده ی رابطه ی قبلی خود به رابطه ی دوستی، آن هم زمانی که قلب شما هنوز درد می کشد، نتیجه ای جز بیشتر کردن رنج و درد شما نخواهد داشت و احتمالاً این جدایی و شکست را برای شما سخت تر خواهد کرد. رابطه ی دوستی تنها زمانی امکان پذیر است که دیگر هیچ احساس عاشقانه ای نسبت به همدیگر وجود نداشته باشد.
5- امکان هر گونه تماس و ارتباطی را از بین ببرید
از زمانی که به این درک رسیدید و پذیرفتید که شریک عاطفی سابق تان دیگر حامی و تأییدگر شما در زندگی نیست، تلاش کنید هیچ گونه تماسی با او نداشته باشید؛ نه تماس تلفنی ای، نه ایمیلی و نه پیغامی. مطمئن شوید که در شبکه های اجتماعی هم با او مواجه نخواهید شد.
شما در این راه باید قوی و مصر باشید چون ممکن است شریک عاطفی قبلی تان بخواهد با شما ارتباط داشته باشد و شما باید برای او توضیح دهید که چرا این تماس ها بی فایده هستند. اگر با اصرار شریک عاطفی سابق تان مواجه شدید، او را نادیده بگیرید یا به کلی بلاکش کنید. به جای آنکه به او پیغام دهید یا به تماس های تلفنی اش جواب دهید، سعی کنید به یک دوست یا حامی و تأییدگر جدید خود زنگ بزنید تا به خاطر آورید که چرا ارتباط با شریک عاطفی قبلی تان فکر خوبی نیست.
6- دور دوستان و خانواده ی شریک عاطفی قبلی تان را هم خط بکشید
در یک رابطه ی عاشقانه ممکن است زمان زیادی را با دوستان و خانواده ی شریک عاطفی مان هم بگذرانیم که این مسأله می تواند در نهایت به ایجاد یک رابطه ی نزدیک با آن ها منجر شود. اما وقتی رابطه ی عاطفی شما به پایان برسد، بهتر است از ملاقات یا تلاش برای تماس با آن ها خودداری کنید. چون نه تنها خودتان وسوسه خواهید شد که درباره ی شریک عاطفی سابق تان از آن ها بپرسید، بلکه آن ها هم می توانند شما را به یاد او بیندازند و خبرهای جدیدی درباره ی زندگی او به شما دهند، مثل اینکه با کس دیگری وارد رابطه شده یا درگیر افسردگی شده.
7- از چیزهایی که شما را به یاد او می اندازند دوری کنید
همه ی آن چیزهایی که شما را به یاد او می اندازند را دور بریزید، به دیگران ببخشید، یا جایی مخفی شان کنید. ایمیل ها، پیام ها و پیغام های صوتی عاشقانه و حتی عکس هایتان را از گوشی خود پاک کنید. هر بار که چشم تان به چیزی بیفتد که شما را به یاد رابطه ی عاطفی قبلی تان می اندازد، به خودتان اجازه می دهید که به اشتباه بودن این جدایی شک کنید. با این کار دلتان برای شریک عاطفی سابق تان تنگ خواهد شد و شروع به خیالبافی خواهید کرد که چه زندگی زیبایی می شد اگر پیش هم برمی گشتید و فقط کافی بود که این خیالبافی ها رنگ واقعیت می گرفتند.
8- عشق جدیدی برای خودتان پیدا کنید
به جای آنکه خودتان را با این فکر دردآور آزار دهید که ممکن است بتوانید رابطه ی قبلی خود را از سر بگیرید یا نه، وقتی که قبلاً با شریک عاطفی سابق تان می گذراندید را با انجام کارهای لذت بخش پر کنید. چه چیزی بهتر از آنکه سراغ سرگرمی ای بروید که ماه ها است دوست دارید امتحانش کنید؟ این سرگرمی ممکن است رفتن به کلاس رقص، ثبت نام در باشگاه یا امتحان کردن دستور غذاهای جدید باشد. ممکن است در این حین استعداد پنهانی را در خودتان کشف کنید که می تواند به عشق جدید زندگی شما تبدیل شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای آهنگ نوستالژی بیراهه ها علی لهراسبی در برنامه دورهمی

گرمای هوا رکورد می‌زند؟

کاهش شدید مبتلایان کرونا در 10 روز گذشته

کدام دانشگاه‌ها از 17 خرداد باز هستند؟

بهره‌بردارى از ایستگاه‌های جدید خط 6 مترو تا پایان سال

چرا غیزانیه آب ندارد؟

ماجرای عجیب «اتحادیه ضد ماسک» در دوران آنفولانزای 1918

چرا رنگ پاسپورت‌ها با هم متفاوت است؟

شهیدی که دوست نداشت پیکرش باز گردد

چگونه گناهان خود را ریشه‌کن کنیم؟

خانه‌ای عجیب در صخره

ماده‌ای که ساختمان‌ها را در برابر زلزله مقاوم می‌کند

بازنشستگان تامین اجتماعی به کشوری ها می رسند؟

تشخیص زودهنگام آلزایمر امکان‌پذیر شد

کلاه انگلیسی سر دشداشه عربستانی

مالک نساجی: فوتبال در وضعیت قرمز است

کنعانی‌زادگان: من 20 ساله دعوت شدم و این آقا خط خورد

برگزاری تمرین استقلال در ویلا ویتا

بگوییم جام را می‌دهیم پرسپولیس، همه بازی می‌کنند!

واکنش ستاره‌های NBA به وحشی گری پلیس آمریکا

نمایشگاه کتاب فرانکفورت برگزار می‌شود

مهران غفوریان و دخترش هانا

وزیر ارشاد به قتل رومینا واکنش نشان داد

خوش‌بینی حیایی ، رویگردانی ‌آریا

سرنوشت یک میلیون شاخه گل مهریه عروس خانوم

هنرمندان معروف ایرانی که صاحب فرزند نشدند

تولد 17 هزار و 916 دو قلو در سال گذشته

کاهش شدید مبتلایان به کرونا از 10 روز گذشته؛ موج دوم اپیدمی را در پاییز و زمستان انتظار داریم

غذای اصلی/ طرز تهیه کوفته بیگندلی

میز اردور/ طرز تهیه سالاد وردورا

چرا بعضی‌ها زیاد عرق می‌کنند؟

11عادت غلط که موهای شما را نازک‌تر می‌کند

اتاق خواب، آشپزخانه و چند جای دیگر

پارچه رو بیار، نقشو بزن

حضور ایران در میان 1731 پرتاب ماهواره کوچک در دنیا

تست کرونای 3 عضو تیم نفت آبادان مثبت اعلام شد

آزمایشگاه گران‌قیمت بازیکنان لیگ‌برتر را کرونایی کرد!

دکتر چو: برای امنیت در خانه بمانیم

جواب مثبت تست کرونای دو بازیکن تیم مس

داور ال‌کلاسیکو ژرمن‌ها،‌ ارلینگ هالند را مصدوم کرد

صعود 6 شطرنج‌باز ایران به فینال مسابقات جوانان آسیا

استادیوم آزادی برترین ورزشگاه از دید AFC

خبر فوق العاده نقل و انتقالاتی برای پرسپولیسی‌ها

زیدان در جمع بی‌اخلاق‌ها

بارسلونا برای ماسک‌های خود قیمت گذاشت

تمجید آمریکایی‌ها از علیرضا جهانبخش

تست دوپینگ 3 پاکستانی در بازی‌های جنوب آسیا مثبت شد

دو خط کتاب/ آنچه به زندگی ما معنی و مفهوم می‌دهد

درهای موزه سینما به روی مردم باز شد

بهاره کیان افشار با «بی وزنی» به ایتالیا رفت