آریا بانو

آخرين مطالب

فریاد فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها؛ خشونت علیه زنان را پایان دهید زنان جهان

فریاد فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها؛ خشونت علیه زنان را پایان دهید
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- ده‌ها هزار نفر از مردم فرانسه و ایتالیا در اعتراض به اعمال خشونت‌ها علیه زنان، با برپایی راهپیمایی گسترده، پایان دادن به این برخوردها را خواستار شدند.

از 25 نوامبر(4 آذرماه) سال 1981، این روز به عنوان «روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان» انتخاب شده ‌است. با این حال، در برخی از شهرهای اروپا، راهپیمایی اعتراضی از دیروز آغاز شده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اعتراض‌ها امروز(یکشنبه) در پاریس و دیگر شهرهای این کشور با حضور گسترده زنان از سر گرفته شده است. راهپیمایی پاریس، یکی از 30 برنامه سازمان‌دهی شده در سراسر فرانسه از سوی نزدیک به 70 سازمان، احزاب سیاسی، اتحادیه و انجمن بود.
دیروز(شنبه) نیز 49 هزار نفر در پاریس در اعتراض به خشونت علیه زنان راهپیمایی کردند؛ برخی از معترضان پلاکاردهایی در دست داشتند حاوی تصاویر یکی از خویشاوندان و دوستان‌شان که قربانی خشونت خانگی و جنسی شده‌اند.
در همین حال جمعیت فمینیستی «همه ما» که متولی برگزاری این راهپیمایی در فرانسه بود اعلام کرده، 100 هزار نفر در پاریس و 150 هزار نفر دیگر در سایر شهرهای این کشور راهپیمایی کردند. این تشکل، این راهپیمایی را بزرگترین نوع خود علیه خشونت مبتنی بر جنسیت در تاریخ فرانسه قلمداد کرده است.
خبرگزاری فرانسه همچنین افزود: در رم پایتخت ایتالیا نیز ده‌ها هزار نفر که بیشتر آنها زن بودند اقدام به راهپیمایی کردند؛ به گفته متولیان برگزاری این راهپیمایی، امسال در ایتالیا 94 زن به دست شریک زندگی کنونی یا پیشین خود کشته شده‌اند.
به درخواست برگزارکنندگان، بنرهای احزاب و اتحادیه‌های سیاسی در میان بنرهای معترضان نبود؛ همچنین بسیاری از شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی لباس‌هایی صورتی رنگ را بر تن داشتند. روی یکی از بنرها نوشته شده بود: ما صدای قدرتمند همه زن‌هایی هستیم که دیگر صدایی ندارند.
این رسانه در ادامه نوشت:‌در ساعت 16 و 30 دقیقه به وقت محلی، راهپیمایان روی زمین نشستند و چند دقیقه به احترام زنان کشته‌شده سکوت کردند.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، «روبرتو گوالتیری» وزیر اقتصاد ایتالیا دیروز گفت، 12 میلیون یورو برای کمک به فرزندان زنانی پرداخت می‌شود که توسط شریک زندگی خود کشته شده‌اند. او در توئیتی نوشت: این مبلغ برای کمک هزینه‌های تحصیلی، پزشکی و آموزش‌های حرفه‌ای این افراد هزینه خواهد شد.
براساس آمار منتشر شده، از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون 137 زن در فرانسه به دست شریک کنونی یا پیشین خود کشته شده‌اند. این میزان در سال گذشته 121 نفر بوده است.
2023
برچسب‌ها
فرانسه ایتالیا رم پاریس اروپا راهپیمایی خشونت علیه زنان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield