آریا بانو

آخرين مطالب

وزنه‌برداری زنان در مسیر تاریخ‌سازی ورزشي

  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- «سیده الهام حسینی» در حالی نام خود را به عنوان نخستین زن مدال‌آور وزنه‌برداری ایران به ثبت رساند که به نظر می‌رسد با توجه به رکوردهایی که ملی‌پوشان در پیکارهای مختلف به ثبت رسانده‌اند هنوز فاصله زیادی برای کسب مدال در میادین آسیایی و جهانی دارند.

وزنه‌برداری زنان رشته‌ای نوپا در ایران محسوب می‌شود و با وجود آنکه مدت زمان کوتاهی از تشکیل آن می‌گذرد اما به نظر می‌رسد زنان ما می‌توانند خود را زودتر از تصور به مدال‌های بین‌المللی دست یابند. تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران در سال 1396 تشکیل و لباس رسمی این تیم که منطبق با موازین اسلامی است در حاشیه مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2018 رونمایی شد. «بوسابا» دبیر کل کنفدراسیون وزنه برداری آسیا و همچنین«کاتو ریکو» رییس کمیته فنی کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا از لباس دختران ورزشکار ایرانی رونمایی کردند.
هر چند که پس از این رونمایی نزدیک به 2 سال طول کشید تا دختران وزنه‌بردار ایران به صورت رسمی روی تخته بروند اما پیش از اعزام تیم به رقابت‌های قهرمانی سال 2019 آسیا در چین، 2 دختر خردسال ایرانی به صورت نمادین در مسابقه‌های بین‌المللی جام فجر در سال 1396 به روی تخته رفتند. «آیسان ادیب» 8 ساله اهل اردبیل و «یگانه خدابنده» 6 ساله اهل شوشتر دخترانی بودند که نخستین بار در جلوی دوربین‌های تلویزیونی وزنه‌ زدند.
پس از این اتفاق تیم وزنه‌برداری زنان ایران به رقابت‌های قهرمانی آسیا و جهان اعزام شدند. البته پیش از آن دختران نوجوان ایران نیز به عنوان نخستین وزنه‌برداران زن ایران در رقابت‌های قهرمانی سال 2018 نوجوانان آسیا در ازبکستان حضور یافته بودند. هر چند که این اعزام‌ها مدال و جایگاهی برای ایران به ارمغان نیاورد اما آغاز تاریخ‌سازی دختران ایرانی بر تخته مسابقات بود. با پایان مسابقات قهرمانی سال 2019 جهان در تایلند کسب امتیاز برای ورودی المپیک 2020 توکیو به یکی از دغدغه های دختران وزنه‌بردار تبدیل شد.
ایران برای اعزام وزنه‌برداران زن به ژاپن 2 سهمیه دارد. فدراسیون نیز برای کسب این امتیازات، 2 دختر وزنه‌بردار را به رقابت‌های بین‌المللی جام نعیم سلیمان اوغلو ترکیه اعزام کرد. در این پیکارها بود که نخستین مدال تاریخ وزنه‌برداری زنان در رده بزرگسالان کسب شد و «سیدالهام حسینی» توانست نام خود را به عنوان نخستین مدال‌آور وزنه‌برداری زنان ایران برای همیشه ثبت کند. او در حرکت یک ضرب با 88 کیلوگرم، در دوضرب ١١٠ کیلوگرم و در مجموع ١٩٨ کیلوگرم در جایگاه سوم این رقابت‌ها قرار گرفت.
پس از این موفقیت «اورسلا پاپاندری» نایب رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری با انتشار عکسی از «سیده الهام حسینی» نوشت: نخستین مدال بزرگسالان زنان ایران را به الهام حسینی و فدراسیون وزنه برداری ایران تبریک می‌گویم.
گرچه این مسابقات همچون رقابت‌های آسیایی و جهانی از اهمیت بالا، گستردگی بسیار برخوردار نبود و از حضور وزنه‌برداران نامدار خالی بود اما حسینی با دستیابی به این گردن‌ آویز، تاریخ‌سازی بزرگی را انجام داد. حسینی با قرار گرفتن بر پشت پولاد سرد در مسابقات ترکیه سومین تجربه بین‌المللی خود را از سر گذراند.
این وزنه‌بردار پیش از این در مسابقات جهانی وزنه‌برداری در تایلند در مهر ماه در دسته 71 کیلگرم گروه A با 83 کیلوگرم یک‌ضرب، 108 کیلوگرم دوضرب و مجموع 191 کیلوگرم در جایگاه شانزدهم جهان ایستاد.
وی همچنین اولین تجریه خود را در رقابت‌های آسیایی در اردیبهشت ماه کسب کرد که در دسته 71 کیلوگرم، با 78 کیلوگرم یک ضرب، 98 کیلوگرم دوضرب، مجموع 176 کیلوگرم را ثبت کرد و در جایگاه ششم آسیا قرار گرفت.
حسینی در فاصله پیکارهای جهانی تا جام «نعیم سلیمان اوغلو» 7 کیلوگرم افزایش رکورد در مجموع داشت.
دومین نماینده ایران که در ترکیه به روی تخته رفت، «پریسا جهانفکریان» بود. وی «با رکورد 81 کیلوگرم یک‌ضرب، 116 کیلوگرم دوضرب و 197 کیلوگرم مجموع به عنوان چهارمی رسید.
این وزنه‌بردار در مسابقات قهرمانی جهان تایلند در دسته 87 کیلوگرم به روی تخته رفت که با 87 کیلوگرم یک‌ضرب، 111 کیلوگرم دوضرب و مجموع 198 کیلوگرم در جایگاه بیست و یکم جهان قرار گرفت.
ملی‌پوش وزنه‌برداری زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با رکورد 82 کیلوگرم یک‌ضرب، 103 کیلوگرم دوضرب و مجموع 185 کیلوگرم در رده نهم آسیا ایستاد.
او هر چند در جهانی تایلند رکورد خود را تا 13 کیلوگرم افزایش داد اما در ترکیه نسبت به جهانی یک کیلوگرم کاهش رکورد داشت.
در مسیر توسعه ورزش زنان ایران فدراسیون طرح‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده است. یکی از این طرح ها انتخاب مشاور فنی از بین پیشکسوتان این رشته است. پس از مسابقات جهانی تایلند فدراسیون «اکبر خورشیدی» یکی از مربیان با تجربه و پرسابقه تیم‌های ملی را به عنوان مشاور فنی تیم زنان انتخاب کرد. پیشکسوتی که به مدت 2 ماه در این سمت قرار گرفت تا مسیر حضور زنان ایران را بر روی سکوهای جهانی همواره سازد.
حال باید دید که زنان وزنه‌بردار در مسابقات گزینشی دیگر چه مدال‌های خوشرنگی را کسب می‌کنند و آیا می‌توانند رکورد خود را قدم به قدم در هر رقابت بین‌المللی افزایش دهند. باید دید که آنان تا رسیدن به المپیک، رویای مدال‌آوری بیشتر را به حقیقتی محض در تاریخ زنان وزنه‌بردار ایران تبدیل می‌کنند یا خیر.
اما زنان ما چقدر برای رسیدن به المپیک فاصله دارند. در سال‌های گذشته کل تیم ایران هر رتبه ای که بدست می‌آورد اگر در مسابقات گزینشی اول تا ششم می‌شد، می‌توانست 6 سهمیه المپیک بگیرد. در نتیجه سرمربی تشخیص می‌داد که چه وزنه‌برداری و در چه وزنی به این مسابقات برود. اکنون کسب سهمیه المپیک شخصی شده است و باید یا جزو هشت وزنه‌بردار برتر باشند و از رتبه هشتم به بعد باید به عنوان بهترین آسیا قرار بگیرند که کار سختی به شمار می‌رود.
با این تفاسیر در حال حاضر «سیده الهام حسینی» در بین وزنه‌برداران از امتیاز بیشتری برخوردار است اما در رنکینگ المپیکی جزو 50 نفر اول نیست و هیچ شانسی برای کسب سهمیه ندارد. البته با توجه به نوپا بودن وزنه‌برداری زنان شانس اهدا «وایلد کارت» برای حضور نماینده وزنه‌برداری زنان ایران در بازی‌های المپیک 2020 توکیو وجود دارد.
مسابقات بین المللی نعیم سلیمان اوغلو در روزهای ٢٤ تا ٢٦ آبان ماه در شهر «غازی انتیپ» ترکیه برگزار شد.
برچسب‌ها
رقابت‌های بین‌المللی جام نعیم سلیمان اوغلو ترکیه سید الهام حسینی پریسا جهانفکریان کشتی زنان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آشنایی با غذاهای سنتی کردستان

شست‌وشوی بسته‌های مواد غذایی در دوران کرونا

سن پسر «بکام» برای ازدواج کم نبود؟!

دستگاه تصفیه هوا PuriCare ال جی و لذت تنفس هوای پاک

گیاهی که 300 برابر قند و شکر شیرین کنندگی بدون ضرر دارد

برگزاری جلسه هیات رییسه انجمنهای ورزشی استان تهران

محرومیت مادام العمر رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان

استعفای کتبی افاضلی از هدایت پارس جم

اولیایی علیه اظهارنظر حجت نظری

داوران لیگ برتری برای لیگ یک

جنگ کاپیتان‌ها برای سهمیه

روایت AFC از تاج‌گذاری پرسپولیس

روزی که پرسپولیسی‌ها برای زدن برومند بسیج شدند

حضور 9 تیم در لیگ برتر والیبال قطعی شد

بنگر هم از پارس جنوبی استعفا داد

بکام به ویدال پیشنهاد داد

کتاب «تفسیر سوره تغابن» رهبر انقلاب منتشر شد

 رعایت ایمنی در مصرف مواد آرایشی الزامی می باشد.

لوازم آرایش مورد نیاز برای کسانی که تازه کارند

 کاردستی با لوله دستمال کاغذی

چهره ها/ خاله قاصدک بی‌خیال پیری شد

«سگ تازی» تام هنکس رکورددار شد

اصرار به باز بودن سینماها با این شرایط بلبشو برای چیست؟

مقررات جوایز سزار فرانسه تغییر کرد

کرونا دامن جشنواره فیلم تلیوراید را هم گرفت

خشونت «آمبر هرد» علیه جانی دپ تایید شد

آیا اکران آنلاین موفقیت‌آمیز بوده است؟

بهمن فرمان‌آرا و دست‌گرمیِ تئاتری گران‌قیمت

دبیر شورای صنفی: تصمیمی برای تعطیلی سینما‌های تهران گرفته نشده است

اکران سریال «آقازاده» در «سینما ماشین»

صحبت های میترا ابراهیمی بعد از انتشار خبر ازدواجش با پیمان قاسم خانی

مضرات و خواص توت فرنگی

طرز تهیه سس سفید

مینو محرز: در اوج کرونا به سر می‌بریم

تاثیر واکسن سل در مقابله با کروناویروس

بیش از 581 هزار نفر قربانی کرونا در جهان

پرداخت تسهیلات حمایتی به 400 کسب و کار آسیب دیده از کرونا در استان اردبیل

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای صیانت و حفظ اقشار مولد جامعه نقش خطیری دارد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: اجرای صحیح قوانین سبب کاهش حوادث کار می شود

زمزمه صلوات خاصه امام رضا علیه السلام

تخم گذاری مار در بطری پلاستیکی!

نوشیدنی ها/ میلک شیک طالبی بدنتان را سرحال می آورد

نان سبوس دار در سفره خانوار چقدر اهمیت دارد؟

خانم محترم، اضافه ‌وزن مانع خوشتیپی نیست!

مردان کچل چگونه می توانند برای زنان جذاب تر باشند؟

توئیت غم‌ انگیز از تصویر شهدای مدافع سلامت

ستاد کرونا مصوب کند طرح ترافیک را لغو می کنیم

مدارس حق اختیار استفاده از لباس فرم سال گذشته را برای دانش‌آموزان رعایت کنند

هاشمی: مهمترین مساله در مدیریت بحران تهران تامین منابع مالی است

مخزن یخ در مریخ