آریا بانو

آخرين مطالب

کوچکترین چیزهای دنیا که باور نمی‌کنید وجود دارند گوناگون

  بزرگنمايي:

آریا بانو - برترین ها / آنچه از نظر برخی موجودات کوچک است، برای برخی دیگر بسیار بزرگ به نظر می‌رسد. برای انسان «کوچک» می‌تواند هرچیزی به اندازه سلول که نمی‌توانیم آن را با چشم ببینیم باشد تا نسخه‌های مینیاتوری اشیای بزرگ که با دستمان خلق می‌کنیم. در این مطلب کوچکترین چیز‌های جهان را که در این دو تعریف قرار می‌گیرند، مشاهده می‌کنید و شاید باور نکنید واقعی باشند.
کوچکترین تفنگ

تفنگ C 1 ST به اندازه یک کلید است، اما واقعا می‌تواند گلوله‌های ریزی را با سرعت 435 کیلومتر بر ساعت شلیک کند. این اسلحه اولین بار در سال 2005 ساخته شده و در آمریکا غیرقانونی است. قیمت آن 6200 دلار است.
کوچکترین بدنساز

«آدیتا دو» از هند تنها 84 سانتیمتر قد و 9.5 کیلوگرم وزن و رکورد کوچکترین بدنساز جهان را داشت. او تا زمان مرگش در سال 2012 این رکورد را حفظ کرد.
کوچکترین مارمولک

مارمولک کوتوله «Jaragua Sphaero» کوچکترین مارمولک جهان است که معمولا در پارک ملی جاراگوا در جمهوری دومینیکن یافت می‌شود. این نوع مارمولک در سال 2001 کشف شد و به عنوان یک گونه در معرض انقراض معرفی شد. طول این مارمولک 1.5 تا 2 سانتیمتر است.
کوچکترین خودرو

وزن این اتومبیل تنها 68 کیلوگرم است و کوچکترین خودرویی است که تاکنون برای استفاده خیابانی تایید شده است. «Peel 50» در دهه 1960 ساخته شده و اکنون خودروی کمیابی است که 170 هزار دلار قیمت دارد.
کوچکترین اسب

وزن «انیشتین» از یک نوزاد هم کمتر است و کوچکترین اسب جهان است که مبتلا به دوارفیسم (کوتولگی) نیست. این اسب کوچک در سال 2010 به دنیا آمده و کاملا بالغ است، اما 60 سانتیمتر ارتفاع دارد.
کوچکترین شهر
«بری دروموند» تنها سکنه شهر کاس در نیوزیلند است. البته او به ندرت تنها می‌ماند، چون گردشگران کنجکاو دائما از این شهر دیدن می‌کنند. به همین دلیل دروموند یک زمین گلف کوچک و بولینگ ساخته تا گردشگران بیشتری جذب کند و از تنهایی درآید.
کوچکترین قوری

کوچکترین قوری جهان توسط «وو رویشن» ساخته شده و تنها 1.4 گرم وزن دارد. این قوری سرامیکی در سال 2007 ساخته و در موزه‌های مختلف چین نمایش داده شده است.
کوچکترین میمون

مارموزت کوتوله بومی جنگل‌های گرمسیری آمریکای جنوبی است و تنها 110 گرم وزن دارد. این حیوانات در سال‌های اخیر از شیوع بیماری رنج می‌برند به همین دلیل در معرض خطر قرار دارند.
کوچکترین خدمات پستی
کوچکترین خدمات پستی جهان در سانفرانسیسکو در سال 2008 و توسط «لی ردموند» تاسیس شده و نامه‌های شما را قبل از ارسال مینیاتوری می‌کند. آن‌ها می‌توانند نامه‌ها را به چند زبان ترجمه کنند و حتی هدایای کوچکی همراه با نامه بفرستند.
کوچکترین جانور مهره‌دار

محققان پاپوا گینه نو در سال 2012 قورباغه‌ای به اندازه 7 میلیمتر کشف کردند که کوچکترین مهره‌دار جهان به حساب می‌آید. نام این قورباغه «Paedophryne amauensis» است و صدایی شبیه حشرات دارد.
کوچکترین خانه
کوچکترین خانه جهان لقبی است که به یک خانه سیار سبز داده اند و می‌توانید آن را با قیمت شبی 55 دلار اجاره کنید. این خانه متحرک است و مجهز به اجاق گاز و توالت است، اما برق ندارد.
کوچکترین سگ

یک چی‌واوای ماده به نام میلی از پورتو ریکو در سال 2011 به دنیا آمد که 9.65 سانتیمتر قد دارد و به عنوان کوچکترین سگ جهان ثبت شده است.
کوچکترین پارک

پارک میل اندز در پورتلند، کوچکترین پارک جهان است که قطر آن به سختی به 60 سانتیمتر می‌رسد. این پارک توسط «دیک فاگان» ساخته شد. او دید تیربرقی که بیرون محل کارش بود، برداشته شده و، چون چیزی جایگزین آن نشده، علف هرز به جای آن سبز شده است. فاگان چند گل جای تیربرق کاشت. زمانی این پارک یک استخر، مجسمه و حتی چرخ و فلک مینیاتوری هم داشت.
کوچکترین ماهی

این ماهی‌ها اخیرا در اندونزی کشف شده و 7.9 میلی متر طول دارند. آن‌ها در آب‌های شور زندگی می‌کنند و بدن شفافی دارند. این گونه به دلیل آتش سوزی و جنگل‌زدایی در زیستگاهشان در معرض خطر قرار دارند.
کوچکترین مرد


«چاندرا بهادر دانگی» از نپال 48.26 سانتیمتر قد داشته و به عنوان کوچکترین مرد در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شده است. او در سال 2015 و در 75 سالگی درگذشت. بعد از آن این عنوان به «خاگندرا تاپا ماگار» از نپال تعلق گرفت که 66 سانتیمتر بود.
کوچکترین ایستگاه پلیس
این ایستگاه پلیس در فلوریدا یک باجه تلفن و کوچکترین ایستگاه پلیس جهان است. این ایستگاه در سال 1963 ساخته شد تا شهروندان را از استفاده از باجه تلفن‌های پلیس برای تماس‌های راه دور باز دارد و افسران را از خیس شدن هنگام تماس در باران حفظ کند. اما تاثیر چندانی نداشت.
کوچکترین نوزاد

در سال 2016 یک دختربچه در هفته 26ام بارداری، در ویتن آلمان به دنیا آمد و کوچکترین نوزاد نارس جهان شد که زنده مانده است. این نوزاد 21.84 سانتیمتر قد و 220 گرم وزن داشت و 9 ماه بعد از تولدش به اندازه یک نوزاد سالم عادی شد.
کوچکترین اثرهنری

«ویلارد ویگان» مبتلا به خوانش پریشی و سایر اختلالات یادگیری در مدرسه پیشرفتی نداشت، اما جایگاه خود را به عنوان استاد آثار هنری مینیاتوری که به سختی با چشم دیده می‌شود، پیدا کرد. او زیر میکروسکوپ کار می‌کند تا همه جزئیات را اجرا کند. اثر نهایی او در سوراخ سوزن جا می‌شود.
کوچکترین خرس تدی
«چریل موس» از آفریقای جنوبی در سال 2006 کوچکترین خرس تدی جهان را ساخت. این خرس 4.5 میلیمتر است و روی ناخن انسان جا می‌شود. این خرس اکنون در موزه خرس تدی در کره جنوبی قرار دارد.
کوچکترین ارگانیسم زنده
باکتری انگلی «Mycoplasma Genitalium» که در اندام‌های تناسلی و تنفسی نخستی سانان زندگی می‌کند کوچکترین موجود زنده است که قادر به رشد و تولیدمثل مستقل است.
اگرچه هنوز بین اینکه چه چیز‌هایی «زنده» و چه چیز‌هایی «غیرزنده» هستند بحث است، اما بیشتر زیست شناسان ویروس را در دسته موجودات زنده قرار نمی‌دهند، چون نمی‌توانند خودشان تولیدمثل یا سوخت و ساز کنند. اما ویروس می‌تواند کوچکتر از هر موجود زنده‌ای از جمه باکتری‌ها باشد. کوچکترین ویروس «Porcine circovirus» است که تنها 17 نانومتر طول دارد.
کوچکترین اشیای قابل مشاهده برای چشم انسان حدود 1 میلیمتر هستند. یعنی تحت شرایط مناسب، می‌توانید یک آمیب پروتئوس یا حتی تخمک انسان را ببینید. البته برای دیدن این چیز‌های ریز گاهی کمک میکروسکوپ لازم است، اما هرچه میکروسکوپ قوی‌تر باشد به انسان کمک می‌کند چیز‌های کوچکتری مثل ویروس یا داخل سلول‌ها را ببیند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مریخ‌نورد ناسا در جستجوی نشانه‌های حیات روی سیاره سرخ

کلاف سردرگم بازی پارس جنوبی و استقلال

20 مربی ایرانی و 9 مربی خارجی در لیگ نوزدهم!

جذاب مانند ناگلزمان

کاظمی: شانس بالایی برای کسب سهمیه المپیک دارم

تابستان شلوغ منچسترسیتی

طاهری: فردی گره گشا به هیات مدیره پرسپولیس بیاید

منصوریان قرار نیست جای مجیدی را بگیرد

اوساگونا به‌خاطر مشکل پروازی نمی‌آید یا پول؟

بازگشت مجدد روئینگ‌سواران جاکارتا به تیم ملی

عکس یادگاری طارمی و عابدزاده در پرتغال

توصیه‌های یک پیشکسوت به فرهاد مجیدی

نمره ضعیف محمدی در هفته سی و دوم لیگ پرتغال

دلگرمی ستاره نوظهور پرسپولیس از تعریف پیشکسوتان

درباره اولین رمان چارلی کافمن، یکی از بهترین فیلم‌نامه‌نویسان سینما

راهنمای تصویری ورزش خانگی در 30 دقیقه

توصیه‌هایی برای کمک به فرد افسرده

تمام پایان‌نامه‌های دانشگاهی با موضوع حجاب حمایت می‌شود

کمک 500 هزار تومانی به سینماگران!

خوانندگان «پازل بند» بازیگر شدند

به‌بهانه ازسرگیری سریال «سلمان فارسی»؛ خبرت هست که در شهر کرونا افزون شد؟!

گله‌ها و آرزوهای احترام برومند در سالروز تولد داود رشیدی

آیا کرونا از طریق سرویس بهداشتی مشترک منتقل می‌شود؟

شوخی منقلی چند شهروند با کرونا/ وقتی عده‌ای خطر مرگ را جدی نمیگیرند

ابعاد شرعی و حقوقی ماسک نزدن چیست؟

آهنگ جدید/ امین امینیان از «انتخاب» خواند

تفال/ گرم از دست برخیزد که با دلدار بنشینم

تقویم تاریخ/ استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری

حکمت/ آیا چیزهای کم ارزش را هم از خدا باید خواست؟

داستانک/ اثبات وجود خدا با یک مثال نغز!

ضرب المثل ها/ نه به این شوری شور و نه به آن بی نمکی

سقوط هواپیمای تک سرنشین به داخل اقیانوس

واکنش عجیب مرد گیر افتاده در سیل

صبحانه/ میلک شیک آناناس برای افرادی که عجله دارند

شیرینی ها/ دسر شکلاتی خوشمزه مناسب تابستان

راهکارهایی برای دفع بی‌خطر ماسک استفاده شده

همه جا به دنبال یادگیری باش

شبکه های اجتماعی محبوب بین نوجوانان جهان و معضل کنترل آنها

اوتیسم موجب اختلال در رشد رگ‌های مغز می‌شود

نوع کاملاً جدیدی از طلا ساخته شد

جزئیات دردناک تصادف سرژیک تیموریان برادر آندو

جریمه 11 تا 60 هزار یورویی پسر کریس رونالدو برای پدرش!

باز هم قصه تکراری بازنشستگی داورزنی در فدراسیون والیبال

به دنبال حل مشکلات یا به دنبال برندسازی؟

کاش شفر را برکنار نمی‌کردند

استقلالی‌ها همچنان نگران سفر به آبادان

10 مربی برتر تاریخ جام ملت‌های آسیا

ستاره قطری‌ها در رویای حضور در PSG

کرونا ضربه بزرگی به ورزشکاران آبی زد

استقلال باید راه پرسپولیس را برود