آریا بانو

آخرين مطالب

عواقب میل به مجردی در جوانان گفتگو

عواقب میل به مجردی در جوانان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - باشگاه خبرنگاران / خانه های مجردی و میل برخی جوانان به زندگی در چنین خانه هایی از معضلاتی به شمار می رود که به تدریج بستر لغزش و دچار شدن به انحرافات و ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی را در میان برخی اقشارِ این طیف(جوانان) تشدید می کند.
میل به زندگی مجردی در طول سالیان اخیر در میان برخی جوانان بیش از گذشته به چشم می خورد.به واقع اگر در گذشته حضور در کنار خانواده به عنوان یک عُرف پذیرفته شده و ضرورتی اجتناب ناپذیر به شمار می رفت،در دوران کنونی هستند جوانانی که رغبت و تمایل چندانی به این امر نشان نمی دهند و بعضا تلاش می کنند با صرف هزینه هایی نسبتا سنگین از خانه و خانواده خویش فاصله بگیرند و زندگی انفرادی را در پیش گیرند.
کیومرث شرافتی،جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی در تشریح زوایای پیدا و پنهان شیوع زندگی مجردی در میان برخی جوانان اظهار داشت:ریشه اصلی بروز چنین رفتارهایی را باید در نارضایتی از محل و محیط زندگی جستجو کرد که البته این نارضایتی بعضا به برخی از مطالبات و خواسته هایی معطوف می شود که اساسا در چارچوب هنجارها،قوانین و ضوابط تعریف شده در جامعه ایرانی قابل تعریف نبوده و نخواهد بود.
وی افزود:به واقع باید گفت برگزیدن زندگی مجردی یا حضور در خانه های مجردی یا برای فرار از شرایط موجود است و یا برای به دست آوردن آنچه که در محیط خانه و خانواده قابل حصول نخواهد بود.
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی عنوان کرد:مطالعات و بررسی های میدانی موید این واقعیت است که یکی از عوامل تاثیرگذار در بروز برخی انحرافات و ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی در جوانان ریشه در زندگی مجردی و یا حضور در خانه های اینچنینی دارد.
شرافتی گفت:نظارت ضعیف از بارزترین آسیب ها و مخاطرات خانه های مجردی محسوب می شود که البته این تهدید به زعم برخی جوانان،فرصتی ویژه به شمار می رود که می تواند در چارچوب و قالب آن به برخی از خواسته ها و امیال خویش دست یابند.
شرایط سخت و دشوار محیط خانواده،عاملی برای تمایل به زندگی مجردی
جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی گفت:بخش قابل توجهی از جوانانی که به زندگی مجردی و حضور در چنین خانه هایی اصرار می ورزند مشمول افراد،گروه ها و طیف هایی می شود که عموما از خانه گریزانند و به واقع پدر،مادر،خواهر،برادر و در یک کلام شرایط محیطی حاکم بر خانه پدری،محیطی غیر قابل تحمل را برای این گروه از جوانان ایجاد کرده که علیرغم برخی از سختی ها و کاستی های زندگی مجردی،اما ترجیح می دهند این نوع و شیوه خاص از زندگی را تجربه کنند و بعضا برای استمرار آن نیز تلاش می کنند.
شرافتی عنوان کرد:درکنار این افراد،برخی از گروه ها و طیف ها در میان جوانان جامعه در صدد هستند با حضور در چنین محیط هایی،قید و بندها و هنجارهای حاکم بر جامعه را بشکنند و مطابق امیال و تمایلات خویش زندگی کنند.
وی افزود:در این میان نقش شبکه های ماهواره ای در ترویج زندگی غربی و الگو برداری جوانان از چنین شیوه های خاصی از زندگی در شیوع این پدیده بسیار تاثیرگذار است زیرا اساسا این نوع خاص از زندگی،برگرفته از الگوی غربی است که در نقطه مقابل زندگی جمعی و حضور در کنار خانه و خانواده قرار می گیرد.
تجرد،بستر ساز سستی کانون و بنیان خانواده
امیر خلیفه،محقق و پژوهشگر مسائل اجتماعی در تشریح تبعات و عوارض زندگی مجردی و شیوع آن در میان برخی جوانان گفت:میل به فاصله گرفتن از کانون خانواده و تلاش برای زندگی مجردی،موید تلاشی است که جوان یا نوجوان برای اثبات فردیت خویش به کار می گیرد تا با اتکای به این سبک خاص از زندگی،به زعم وتعبیر خود به استقلال خویشتن قوام بخشند.
وی افزود:فاصله گرفتن فرزندان از کانون خانواده با اتکای به شیوه های نامتعارف همچون زندگی مجردی در فرهنگ ایرانی پذیرفته شده نیست زیرا یکی از پایه ها و ستون های اصلی زندگی در خانواده ایرانی از دیرباز به دور هم بودن اعضای خانواده و عدم انشقاق،شکاف،گسست و فاصله گرفتن از یکدیگر استوار بوده است.
ظهور و بروز رفتارهای پرخطر، اعتیاد، بزه، انحرافات اخلاقی و اجتماعی از نمونه تهدیداتی است که بصورت بالقوه جوانان و نوجوانان را در خانه های مجردی تهدید می کند.
محقق و پژوهشگر مسائل اجتماعی در تشریح راهکارهای مهار و کنترل این پدیده گفت:در صورت پذیرفتن این اصل که مجموعه ای از عوامل درونی و بیرونی در شیوع این پدیده تاثیرگذار خواهد بود،اقدامات و تدابیر پیشگیرانه نیز در دو حوزه درون خانوادگی و برون خانوادگی قابل بررسی و ارزیابی به نظر می رسد.
وی افزود:تفاهم،درک متقابل اعضای خانواده، تعامل سازنده و جاری و ساری بودن نشاط و روحیه مشارکت جمعی درکانون خانواده و باور توانایی های جوانان و نوجوانان و تشویقِ به تقویت استعداد های نهان و هویدا در آنها از مولفه های تعیین کننده ای محسوب می شود که میل و رغبت جوانان را برای اتخاذ چنین تصمیماتی به حداقل ممکن کاهش می دهد.
خلیفه گفت:عوامل برون خانوادگی همچون تبلیغات گسترده ماهواره ها و الگو برداری از شیوه زندگی غربی از دیگر عوامل و دلایلی است که باعث انحراف برخی جوانان و نوجوانان و تمایل برای شیوه های خاص از زندگی همچون مجردی خواهد شد.
محقق و پژوهشگر اجتماعی عنوان کرد:آموزش صحیح، اجتماع پذیری، تقویت روابط عاطفی میان اعضای خانواده، تفاهم، برنامه ریزی اصولی برای غنی سازی اوقات فراغت،پرهیز از سرکوب نوجوانان و جوانان و تلاش برای یافتن توانایی های فردی و فرصت سازی برای عرضه و بروز آن از سوی جوانان و نوجوانان از عوامل موثری است که می تواند در پیشگیری از بروز چنین پدیده های نامیمونی موثر و تعیین کننده محسوب شود.
وی در خاتمه یادآور شد:البته بعضا بروز شرایطی خاص در مقاطعی از زندگی همچون دوران تحصیل و یا اشتغال جوانان،ایجاب می کند که نه با میل و رغبت بلکه به اقتضای شرایط کاری یا تحصیلی فرد زندگی مجردی را بر می گزیند که البته باید این امر را از تمایل برای زندگی مجردی در حال عادی و معمول جدا کرد که البته در صورت عدم توجه،دقت نظر و سالم سازی محیط زندگی،این شیوه از زندگی با اقتضائات مورد اشاره نیز می تواند بصورت بالقوه مسبب آسیب ها و مخاطراتی فراوان شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ویزا و پروانه اقامت برای اتباع خارجی تمدید شد

قتل یک جوان بخاطر سرقت از موبایل‌فروشی

پرستاری در بستر بیماری کرونا

چگونه از اضطراب و استرس کرونا رهایی یابیم؟

شرایط مرخصی جدید برای زندانیان

تک رقمی شدن تعداد مبتلایان جدید به کرونا در برخی استان‌ها

درخواست پرستار قمی از مردم برای ماندن در خانه

اطلاعیه شماره 2 کمیته اجتماعی-انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا

فعال شدن آتشفشان Mount Merapi در اندونزی

حکمت/ کسی که اطعام می کند روزی اش چگونه می رسد؟

گیتار نوازی پدر و پسر کانادایی در قرنطینه

تصادف عجیب ماشین با دو عابر

10 پدیده حیرت‌انگیز دنیا در مهندسی و معماری مدرن

مولودی خوانی امروز تولد برادر اربابه

بازی‌های گروهی برای دورهمی‌های خانوادگی

پرنده‌ای که مار شکار می‌کند

از شما/اینم ژله اناری من

از شما/آش رشته ناهار من

از شما/ناهار ما در قرنطینه

آموزش تهیه دسری که نیاز به فر ندارد

از شما/بهترین ناهار

از شما/ ناهارم

از شما/دونات های خوشمزه

آموزش حرکات ورزشی برای تقویت عضلات سینه

برای داشتن گیره موی زیبا 5 دقیقه زمان لازم است

روایتی از ایثار داوطبانه بانوان در بحران کرونا‎

چگونه با کودکانمان دربارۀ کرونا و خطرات آن صحبت کنیم؟

کدام بازیگر سریال «شرلوک» جایزه بفتا را گرفت؟

چهره ها/ ظاهر مضطرب نسرین مقانلو روی صحنه تئاتر

نوستالژی‌های دهه هفتاد؛ برنامه بزرگسالی که عمو قناد مجری آن بود

چهره ها/ پُست جانسوز دختر سردار سلیمانی برای روز جانباز

فیلم قتل موبایل فروش اسلامشهری و فرو کردن چاقو در گردن او

تقلید صدا در عصر جدید ؛ تقلید صدای علی کریمی، سرهنگ علیفر و بشیرحسینی

شوخی مونا فائزپور همسر مهرانفر با کاراکتر ارسطو در پایتخت

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا

میزان کشفیات پلیس از انواع تجهیزات بهداشتی در 24 ساعت گذشته

جزئیات کد تخلف کرونایی اعلام شد

روند رو به رشد کرونا در سیستان و بلوچستان

توزیع قرص انگل همراه با ماسک!

اینطوری میخای بیای دانشگاه!

از شما/نهار ما اش دوغ

از شما/نهار

از شما/پیتزا خونگی

از شما/خورشت کرفس

از شما/فاطی پز

از شما/ کیک زبرا

از شما/ آشپزی من

از شما/ناهار منو همسر عزیزم‌

از شما/ اینم شعله زرد

از شما/ فلافل مامان پارسا