آریا بانو

آخرين مطالب

مهتاب کرامتی به بانوی گریم‌پذیر سینمای ایران فرهنگی هنری

مهتاب کرامتی به بانوی گریم‌پذیر سینمای ایران
  بزرگنمايي:

آریا بانو - همشهری آنلاین / مهتاب کرامتی به بانوی گریم‌پذیر سینمای ایران معروف است. او با چهره و گریم به‌یادماندنی در فیلم‌های «بیست»، «ناخواسته» و «آلزایمر» و مجموعه تلویزیونی «خاک سرخ».
توانسته این را به کارگردانان سینمای ایران بگوید که از تغییر نمی‌هراسد و هیچ‌چیز جز تجربه‌ای متفاوت و موفق، حالش را خوب نمی‌کند. مهتاب کرامتی که حالا در نخستین فیلم مجید صالحی، «پیتوک»، بازی می‌کند، به همشهری می‌گوید که این نقش نیز از او دور است، ولی نه به اندازه فاصله‌ای که از نقش‌هایش در بیست و «اسب حیوان نجیبی است» تجربه کرده است. با کرامتی درباره این نقش‌پذیری، تغییر چهره و گریم صحبت کرده‌ایم.
شهرت شما به‌عنـوان گریم‌پذیرترین زن سینمای ایران شاید زمانی مطرح شد که برخی بانوان سینما به گریم‌های سنگین واکنش نشان می‌دادند و دوست داشتند بازیگر خوش‌چهره روی پرده‌ها باشند. آن زمان شما مسیر عکس را پیمودید. آیا هیچ مقاومتی درباره ویرانی چهره‌تان به دستان گریمورها ندارید؟
گریم یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی‌ است که همواره به بازیگر کمک می‌کند تا از خود دور و به شخصیت فیلمنامه نزدیک شود. من تجربه‌های خوبی داشته‌ام و این تنوع و تفاوت در نقش‌ها همیشه برایم جذاب بوده و همواره مترصد انتخاب نقش‌های متفاوت هستم، به همین دلیل نه‌تنها هیچ زمان مقاومت و دافعه‌ای نسبت به گریم‌های سنگین و تغییر چهره خود ندارم، بلکه تلاش می‌کنم با انتخاب‌های این‌چنینی، دنیاها و شخصیت‌های مختلف و متفاوتی را تجربه و زندگی کنم.
در همراهی با گریمورها، آیا در باورپذیری نقش، پیشنهاددهنده هم هستید؟
سینما، کاری گروهی است و یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک اثر، مشورت و تعامل بین اشخاص است که درنهایت، تعیین‌کننده موفقیت کار است. مسلما تجربه‌هایی که هم از همکاری با گریمورها در طول این سال‌ها کسب کرده‌ام و هم تجربیاتی که خودم داشته‌ام باعث شده به تعاملی برسیم که بیشترین کمک را به باورپذیری نقش داشته باشد.
معمولا اعتراض به طراحی و اجرای گریم‌ها در مجموعه‌های تلویزیونی اتفاق می‌افتد. بازیگر مجبور است در این مجموعه بارها و مدت‌ها زیر گریم سنگین قرار گیرد. خاک سرخ ابراهیم حاتمی‌کیا نیز برای شما چنین بود؛ با این گریم چطور توانستید ارتباط برقرار کنید؟
گریم مجموعه تلویزیونی خاک سرخ، یکی از متفاوت‌ترین تجربه‌هایم بود، چون باید اختلاف سنی زیادی به کمک گریمی سخت و سنگین، نقش مادر را برای مخاطب باورپذیر می‌کرد. طراح این گریم، مهرداد میرکیانی بود و برای رسیدن به نتیجه‌ای که شما در سریال شاهدش بودید، مدت‌زمان زیادی زیر گریم بودم، مخصوصا که از لاتسک روی صورتم استفاده می‌شد که زمان طولانی گریم و فیلمبرداری، تأثیر مخربی روی صورت و پوستم داشت. اما اولویت برای من، ارزشمندی پروژه بود. در عین حال گریمور حرفه‌ای کمک می‌کرد تا صورتم دچار کمترین آسیب پوستی شود. به هر حال، طراحی‌ها هر روز مدرن‌تر و پیشرفته‌تر می‌شوند و گریمورها دست به معجزه‌گری می‌زنند؛ مثلا عبدالله اسکندری از این دست گریمورهاست که متأسفانه هنوز افتخار همکاری با ایشان را نداشته‌ام و امیدوارم روزی چنین اتفاقی بیفتد.
تا به حال آسیبی متوجه‌تان بوده که گریمور به کمک‌تان بیاید؟
بله بوده. خیلی طبیعی است وقتی به‌دنبال نقش‌های متفاوت و گریم‌های خاص باشی، اتفاقات عجیب و تجربیات خاص هم برایت پیش بیاید. یکی از خاطراتم که جالب توجه است، مربوط به فیلم جاده‌ای «ناخواسته» است. کار در نایین فیلمبرداری می‌شد و قرار بود برای یک صحنه زدوخورد، گریم حساسی روی صورتم انجام شود. متأسفانه به‌خاطر بازسازی صحنه، صورت من دچار همان زخم شدیدی شد که قرار بود گریمش بازسازی شود. سخت‌ترین قسمت این بود که زخم صورتم مستعد عفونت شدید بود. آن چند روز را با نگرانی از اینکه جای زخم همیشگی و ماندگار شود، گذراندیم، ولی به واسطه دست معجزه‌گر خانم ناهید جباری عزیز و درمان‌هایش زخم التیام پیدا کرد و اثری از آن نماند. به هر حال صورت هر بازیگری قسمتی از سرمایه کاری‌اش است که باید از آن مراقبت کند.
در فیلم بیست، چهره شما تخریب شده است. آیا این برایتان نگران‌کننده نبود که تصویر مانای مهتاب کرامتی در ذهن مخاطبانش همین تصویر در این فیلم باشد؟
آن کار برای من و عبدالرضا کاهانی تجربه‌ای لذتبخش بود. وقتی بازیگر به گریمور و کارگردان اعتماد داشته باشد، شاید آرزوی هر بازیگری است که شخصیت متفاوتی را تجربه‌ کند. این تغییر در فیلم بیست با کاهانی و نوید فرح‌مرزی اتفاق افتاد. نقش و تخریب کامل چهره من، خیلی‌خیلی از من فاصله داشت. من به چنین تخریبی نیاز داشتم تا شخصیت را به‌طور کامل از آنِ خود کنم. تجربه لذت‌بخشی بود. حتی یک‌درصد هم به این موضوع فکر نکردم که چنین نقش و چهره‌ای ممکن است برای همیشه از من در ذهن تماشاگر ثبت شود. به‌نظرم تماشاگران ما بسیار هوشمندند و دوست دارند تجربه‌های متفاوتی از بازیگران را تماشا کنند. تجربه بیست، ناخواسته، آلزایمر و خاک سرخ باعث شد که حیطه وسیع‌تری از نقش‌ها به من پیشنهاد شود. این تنوع باعث می‌شود مخاطب منتظر چهره و نقش‌های متفاوتی از مهتاب کرامتی در سینما و تلویزیون باشد و دنبال یک چهره ثابت و مشخص بدون کمترین تغییر نگردد.
اما رویه‌ای که در سینما رایج است خلاف نگاه شماست. کارگردانان ما دوست دارند انتخاب‌های بدون ریسکی انجام دهند و یک نقش ثابت را مدام به یک بازیگر ثابت پیشنهاد کنند؛ در این‌باره نظرتان چیست؟
اصولا تکرار مخرب است. به نظر من چون صنعت سینمای ما هنوز به رشد صحیحی نرسیده، کارگردانان ما از ریسک‌کردن می‌ترسند و هرگاه کارگردان یا تهیه‌کننده‌ای ریسک موفقی انجام می‌دهد تا مدت‌های مدید، همه دنباله‌روی آن تجربه هستند تا اتفاق جدید. مثلا در بیست، من و عبدالرضا کاهانی به‌ واسطه موفقیت فیلم «آدم»، به هم اطمینان کردیم و نتیجه بسیار مطلوب بود، ولی تا مدت‌ها من فقط پیشنهاد نقش‌هایی با گریم‌های آنچنانی داشتم. بعدها باز این اتفاق پس از عصر یخبندان تکرار شد که فیلمنامه‌های زیادی با مضمون اعتیاد به دستم رسید. چرخه تکرار، خطرناک‌ترین اتفاق برای هر بازیگر و هر فیلمی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونمایی از لوگوی «گورکن» با بازی ویشکا آسایش و حسن معجونی

چهره ها/ آزادی خطرناک رضا صادقی!

رقابت «پایتخت 6» با فصل دوم «نون.خ» در سال 99

چهره ها/ غم ویدا جوان برای خرمشهری که هنوز ویران است

مستند سیاسی «صرافی نیکسون و شرکا» روی آنتن شبکه پنج

چهره ها/ معصومه کریمی در جاده ای برفی

فیلم معکوس به کارگردانی پولاد کیمیایی و بازی بابک حمیدیان

چهره ها/ به وقت جمعه شبنم قلی خانی و پوراندخت مهیمن

چهره ها/ عکس هنری ترلان پروانه

چهره ها/ بهرام رادان در مقام تهیه کنندگی فیلم گربه سیاه

معتمدآریا رئیس هیات داوری جشواره فیلم ایرانی در هند شد

علی صادقی: کودکی ام را نگه داشتم و هر موقع دلم خواست خرجش میکنم

جشن تولد علی صادقی در برنامه چهل تیکه

سیاوش طهمورث: از یازده سالگی علاقه به بازیگری داشتم

ماجرای گفت‌و گو با همسران داعشی

هم بازی شدن باران کوثری و هوتن شکیبا در «عامه پسند»

گریم بازیگر ترکیه‌ای در نقش پسر سختگیر و زودرنج مولانا

بازیگری که بعد از 12 سال به سینما برگشت

عکس بازیگر ترک فیلم "مست عشق"

از خانه تا اقامتگاه در دانشگاه شهید بهشتی بررسی می‌شود

مشکل اصلی صنعت پوشاک از زبان یک فعال حوزه مد و لباس

چهره ها/ قیافه خسته طور ریحانه پارسا از نمای نزدیک

«علی شادمان» با دو فیلم راهی جشنواره فیلم فجر 38 می‌شود

موزه سینما میزبان جشنواره سینما حقیقت شد

نامزدهای «گلدن گلوب 2020» دوشنبه معرفی می‌شوند

«سگ‌ها دیشب نخوابیده‌اند» در پی اکران خارجی

معاصریت در عکاسی چیست؟ / عکاسی پسامد برای ما امری حیاتی است / ضرورت تعادل تئوری و تجربه زیسته در عکاسی / گزارش روز چهارم و پنجم نشست‌های 10 روز با عکاسان

چهره ها/ همسر استراماچونی در شیراز‎

چهره ها/ سهیلا منصوریان به یاد روزهایی که کسی به موفقیتش اعتماد نداشت

چهره ها/ افسانه بایگان به یاد اثر نیمه تمام علی حاتمی

چهره ها/ آرزو افشار دنیا را با دخترش تحمل می کند

چهره ها/ خواهران فرجاد با روسری های رنگ سال 2020

چهره ها/ قیافه خمار ریحانه پارسا از نمای نزدیک

«مطرب» به 20 میلیارد نزدیک شد

نمایشگاه " افق رویداد" حسین روانبخش در مازندران

چهره ها/ کریم انصاری فرد، دختردار شد

چهره ها/ همسر سرمربی استراماچونی در شیراز‎

خزایی‌فر: کیفیت موسیقی فیلم‌های مستند در سال‌های اخیر ارتقا پیدا کرده است

بازیگری که هیچ‌وقت تلویزیون نگاه نمی‌کند

میرکیانی: من کمالِ «حکایت‌های کمال» هستم

پدر کامیون‌سازی ایران با «ماک در ایران» به چارسو می‌رود

ناهید حقیقت با کالکوگرافی‌هایش در بازار کتاب دیده شد

چهره ها/ فرزندان شاهرخ استخری آشپز می شوند

مردم فیلم محبوبشان را به باشگاه میلیاردی‌ها رساندند

چهره ها/ ارسطو در نمایی از پایتخت 6

استادان خط شکسته نستعلیق تقدیر شدند / رونمایی از قالب دست استادان خط شکسته

«رادیکال سه» با دست پر به استقبال روز دانشجو می‌رود

کوین کاستنر بازیگر درامی درباره تخلفات در پارک‌های ملی می‌شود

کوروش آریش: معافیت مالیاتی فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشکلات هنرمندان را کمتر می‌کند

انصراف مجری مشهور از همکاری با صدا و سیما