آریا بانو

آخرين مطالب

شیوه‌ زندگی کنونی ما گفتگو

شیوه‌ زندگی کنونی ما
  بزرگنمايي:

آریا بانو- سبک و شیوه‌ی زندگی در دوران جهانی شدن مصرف، از جمله مهمترین مسائل در علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی است؛

اما غلبه و شیوه و سبک زندگی مصرفی کنونی صرف یک مسئله ‌ ی قابل بحث و تحقیق در مراکز علمی ـ فرهنگی نیست؛ بلکه خطر بزرگی برای آینده ‌ ی فرهنگ ها و سست شدن بنیاد وجود بشر و سرایت آشوب در همه چیز و همه جا و حتی در شیوه زندگی گسترش پاینده و گسترش ‌ یافته ‌ ی کنونی است. از جهت دیگر مسئله و مطلب جزئی و بسیار بی اهمیتی است؛ یعنی وقتی شیوه ‌ ی زندگی را بدون باطن آن در نظر آورم در حقیقت یک مسئله ‌ ی خطیر جهانی سهل انگاشته می پندارند که با بعضی دستورالعمل های ساده می توان از گسترش سبک زندگی جهانی جلوگیری کرد. این سبک و شیوه ‌ ی مصرف جهانی با هیچ ملاک اخلاقی و دینی و عقلی نمی سازد اما اگر بگوییم بسیار خوب ما آن را نمی پذیریم یا اصلاحش می کنیم و بجای آن سبک و شیوه ‌ ی دیگری وضع می کنیم دچار پندار شده ایم.
این پندار کمتر از شیوه ‌ ی مصرفی خطرناک نیست و شاید خطرناک ‌ تر باشد. زیرا ممکن است گمان کنند که مشکل یا بعضی تغییرات جزئی در شیوه زندگی شخص حل شده است و خطر استیلای حرص مصرف، دیگر وجود ندارد. کاش می دانستم شما با کدام وجهه ‌ ی نظر به شیوه ‌ ی ‌ زندگی می ‌ نگرید و مسئله ‌ ی شما چیست. آیا راضی می شوید که در پاسخ شما همین کلیات را بگویم؟ مشکل من اینست که نمی دانم مرادتان از سبک زندگی چیست، ولی اگر صرف معنای عملی از سبک زندگی مراد کرده اید من گمان نمی کنم این یک مسئله ‌ ی مهم برای ما و جهان کنونی باشد. اگر منظورتان روگرداندن از سبک زندگی غربی است، حق دارید که آن را نپسندید، اما این سبک زندگی از لوازم تجدد و جلوه ‌ ی جهان جدید، بلکه عین آن است. و اگر بخواهید مستقیماً به مقابله ‌ ی با آن بروید، حداقل زیانش این است که زحمت بی نتیجه می کشید و از عهده ‌ ی کار بر نمی آیید، و اگر بر آیید، مقصود شما با آن حاصل نمی شود.
ساده زیستی که در عالم دینی جایگاه رفیع دارد، در شهری که قوانین تکنیک و الکترونیک بر آن حاکم است، به تحقق و تمامیت نمی رسد.
سبک زندگی غربی، ظاهر جهان متجدد است. آیا می خواهید ظاهر را بی ‌ توجه به باطن تغییر دهید؟ یا آن را به جای باطن بگذارید؟ و می پندارید که با تغییر ظاهر، آن هم سطحی ترین تغییرها، می توان به جنگ باطن رفت و بر آن غلبه پیدا کرد؟ حفظ ظاهر واجب است اما ظاهر را با پیروی باطن می توان حفظ کرد.
اکنون شیوه ‌ ی زندگی در همه جا شیوه ‌ ی غربی است و شما حق دارید که شیوه ‌ ی موجود را نپسندید و نپذیرید اما اگر جهانی بودن این معنی را نمی پذیرید، می گویم اکنون همه جا شهر الکترونیک است و مگر نیست؟! با پوشیدن پیراهن بدون یقه، و لباس بدقواره، و دم پایی به جای کفش، و به صرف رجوع به بعضی مراسم و آداب، خللی در اساس شیوه ‌ ی زندگی غربی وارد نمی شود.
ساده زیستی که در عالم دینی و در اخلاق جایگاه رفیع دارد، در شهری که قوانین تکنیک و الکترونیک بر آن حاکم است عملی نمی شود. در این وضع می توان گفت که چه فایده دارد که آدم لباس ساده بپوشد و غذای ساده بخورد اما ناگزیر و به ضرورت، آخرین دستاوردهای تکنولوژی را مصرف کند و... وقتی از ساده ‌ زیستی می گوییم باید بیندیشیم که چرا ساده ‌ زیستی از یاد رفته است و موانع آن چیست و چگونه می توانیم به آن بازگردیم بدون این تذکر اگر در مورد آن غلو شود چه بسا که کار به اشتباه ‌ های بزرگ بینجامد.
عادات و سبک زندگی مردم امر مهمی است. من هم از شیوه ‌ ی زندگی غربی دفاع نمی کنم. آراستگی به فضائل و زندگی پرهیزکارانه نیز در نظر همه ‌ کس شرط کمال و صورتی از آن است. پس مشکل در مقایسه و انتخاب میان دو صورت و شیوه ‌ ی زندگی نیست؛ بلکه در شرایط امکان تحقق آن ‌ هاست.
شیوه ‌ ی زندگی غربی در پناه قدرت تکنیک پدید آمده و در سراسر روی زمین بسط یافته است. حکمرانی این قدرت اقتضای شیوه ‌ ی زندگی خاص دارد و بسیار بعید به نظر می آید که معنای اخلاقی و دینی فضیلت و پارسایی بتواند در پناه آن دوام بیاورد.
پارسایی به عالمی تعلق دارد و در عالمی می شکفد که اسماء حق در حجاب ‌ های غلیظ و ضخیم پوشیده نشده باشد. پس باید به فکر آن حجاب ‌ ها بود. شیوه ‌ ی زندگی کنونی وقتی از هم می پاشد و راهش بسته می شود که سرچشمه ‌ ی پدید آمدنش پیدا آید. فنای هر چیزی عین بازگشت به اصل و مرجع آن است. پس به فکر باطن این شیوه ‌ ی زندگی باشیم و اصل و فرع و ظاهر و باطن را باهم در نیامیزیم.
شیوه ‌ ی زندگی ظاهر است و هر باطنی ظاهری دارد و قدر مسلم این است که شیوه ‌ ی پارسایی، شیوه ‌ ی غالب و ظاهر عالم متجدد نمی تواند باشد. البته اگر جوانانی نجیب و صدیق چون شما به حکم وظیفه شناسی همت خود را صرف ترویج فضائل و مقابله با فساد و رذیلت کنند، سعیشان مشکور است، اما باید دانست که اولا آداب و عادات دیگران همواره و ضرورتا از سنخ رذایل نیست، ثانیا جهان را با تغییر ظواهر آداب و عادات دگرگون نمی توان کرد. پیامبران هم قبل از تعلیم شریعت، جان مردمان را مهذب و آماده ‌ ی قبول دستور کردند.
برای اینکه جهان کنونی و شیوه ‌ ی زندگیش دگرگون شود، باید به فکر عالمی دیگر و آدمی دیگر بود؛ یعنی باید جهانی دیگر با انسانی دیگر در افق درک اهل نظر ظاهر شود. با توجه و تعرض به آن افق است که شاید شیوه ‌ ی زندگی مردمان بتدریج بی تکلف و بدون زحمت تغییر کند.
خلاصه کنیم، در جهانی که اکنون دائر است، شرایط پارسایی فراهم نیست و کسانی که همه ‌ ی آن شرایط در وجودشان جمع باشد، اگر باشند، تعدادشان بسیار اندک است. پس به جای اینکه نگران طرز خور و خواب مردمان باشیم، نگران فکر و فرهنگ در این جهان باشیم و بدانیم که شیوه ‌ ی کنونی زندگی در همه ‌ جا شیوه ‌ ی زندگی غربی است.
اگر بتوانیم به باطن تاریخ غربی رسوخ کنیم شرط مهم و عمده آزادی برایمان فراهم می شود، در این صورت می توان فارغ از سودای من و ما، شیوه ‌ ی تازه ای پیش گرفت که در آن صفا بر کدورت، و راستی بر دروغ، و اعتماد بر سوء ظن، و مهر و معرفت بر کین توزی، و رعایت انصاف بر تعدی و اجحاف، و هم ‌ دلی و هم ‌ زبانی بر تحکم، و ادای وظیفه بر رفع تکلیف، و... مقدم باشد، اکنون عصر دگرگونی آغاز شده است. این دگرگونی باید از جایی که داعی دگرگونی در آن به سر می برد و از وجود او آغاز شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شریعتمداری: بسیاری از جمعیت کشور مالک هیچ خانه و زمینی نیستند

ابتکار: ورزش زنان از شاخص‌های عدالت جنسیتی است

بیمه مرکزی: جزو ١٠ کشور اول حادثه خیز دنیا هستیم

12 زن در پست معاون استانداران سراسر کشور منصوب شده‌اند

3500 هکتار زمین‌ زیر آب رفت؛ فرماندار: دلگان را دریابید

معاون وزیر بهداشت:تحریم‌ها تاثیری در تامین دارو در کشور ندارد

کولیوند: 147 ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باختند

حمید بهمنی: همکاری شهید سلیمانی در حوزه سینما مثال‌زدنی بود

واکنش علی نصیریان به شهادت سردار سلیمانی: آمریکا بزرگترین تروریست است

محمدمهدی عسگرپور: انتقام «آه» مظلوم سخت‌تر از «گلوله» است

مترو پرند و بهارستان تا 1400 می‌رسند

مازنی: دولت باید بر سوءاستفاده‌های احتمالی دریافت وام ازدواج نظارت کند

صادق زیباکلام: مهران مدیری تبدیل به هیولای رسانه‌ای شده است

محسن هاشمی: آلودگی هوا در سال آینده شدیدتر می‌شود

فوت سالانه 97 هزار ایرانی به علت عوارض فشار خون

معاون وزیر: بانوان محور ورزش همگانی کشور هستند

ثبت بیش از 426 هزار ازدواج و 132 هزار طلاق در 9 ماه گذشته

مصاحبه با الهام طهموری، بازیگر نقش وارش

وزیر راه و شهرسازی : 10ساله مردم را خانه‌دار می‌ کنیم!!

تنها نام زنان در بنگاه‌ اقتصادی فارس استفاده می‌شود نه ظرفیتشان

استاندار تهران:3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم

ناگفته‌های دختری که 453 آرزو را برآورده کرده است!

حناچی: دیشب تهران باید تخلیه می‌شد!

مدیریت بحران تهران: هفته دیگر برای بوی نامطبوع جلسه می‌گذاریم!

شهرداری تهران: طرح ترافیک علت آلودگی هوا نیست

فریده اولادقباد: لایحه امنیت زنان در حال پیگیری است

ابتکار: القای ناکارآمدی انتخابات خطرناک است

نمکی: امسال 10 هزار نیرو در وزارت بهداشت جذب می‌کنیم

نمکی: دارو را گران نکرده ایم

وزیر علوم: 95 دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه لازم نیست

امرالله احمدجو: معافیت مالیاتی هنرمندان مشروط شود

معاون وزیر بهداشت: 4 هزار مبتلا به علت آنفلوانزا بستری شدند

تهران دوازدهمین شهر آلوده دنیا است

حمیرا ریگی: جنسیت یک مدیر نباید دغدغه و نگرانی برای افراد باشد

شهرداری از روزمرگی و کرختی رنج می برد.

شناسایی نقاط نا امن برای زنان/ساخت 5 گرمخانه دیگر در پایتخت

تشخیص سرطان پستان زمان طلایی دارد

گیرکردن غذا هنگام بلع از نشانه‌های سرطان معده است

عواقب میل به مجردی در جوانان

ناگفته های آزاده نامداری مجری سابق تلویزیون از غیبت چند ساله اش!

بختیاری: مستمری‌های افزایش یافته هم پاسخگوی نیاز مددجویان نیست

شیوه‌ زندگی کنونی ما

سردار مومنی: دولت به تنهایی قادر به مبارزه با مواد مخدر نیست

عسگرپور: برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ می‌تواند اتفاق خوبی برای مخاطبان باشد

انتقاد تند دستیار معاونت زنان رئیس‌جمهور از ترویج چندهمسری

سعیدی: قبح‌زدایی از چندهمسری مشکوک است

واکنش معاون وزارت ورزش و جوانان به ترویج چندهمسری

دارایی خانواده رفسنجانی از زبان فائزه دختر آیت الله هاشمی!!

نماینده مجلس: مدارس عشایری و شبانه‌روزی حذف نمی‌شوند