آریا بانو

آخرين مطالب

عضو هیات علمی گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران:

سازگاری نقش والدین با آموزش فرزندان تأثیر بسزایی در بهبود کمی و کیفی جمعیت دارد مقالات

سازگاری نقش والدین با آموزش فرزندان تأثیر بسزایی در بهبود کمی و کیفی جمعیت دارد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- عضو هیات علمی گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران گفت: با توجه به ناسازگاری آموزش فرزندان با فعالیت‌های شغلی پدران و اکثر فعالیت‌های مادران می‌توان نتیجه گیری کرد که اجرای برنامه‌های سازگار کننده نقش‌های والدینی و غیروالدینی می‌تواند در بهبود کمی و کیفی جمعیت و تحقق اهداف سیاست‌های کلی جمعیت مؤثر واقع شود.

فاطمه ترابی روز دوشنبه در نهمین کنفرانس ملی انجمن جمعیت شناسی ایران که با محوریت پویایی جمعیت و سرمایه انسانی در ایران در تالار ایوان شمس برگزار شد، در پنل سرمایه گذاری زمانی والدین در آموزش فرزندان در مناطق شهری ایران افزود: یکی از راه های ارتقاء سرمایه انسانی، توسعه آموزش و مهارت های جمعیت است که از دوران کودکی و در کانون خانواده آغاز می شود. از این رو، نقش والدین در آموزش فرزندان و شکل گیری سرمایه انسانی را نمی‌توان نادیده گرفت.
وی ادامه داد: داده های طرح گذران وقت در بازه زمانی ١٣٩٣-٩٤ مناطق شهری کشور که مدت زمان اختصاص یافته توسط والدین به آموزش فرزندان را توصیف می کند و با استفاده از رویکردهای اقتصادی و فرهنگی تفاوت های موجود در سرمایه گذاری زمانی والدین در آموزش فرزندان را بر حسب جنسیت والدین تبیین می کند، یافته ها از نابرابری جنسیتی قابل توجهی در این سرمایه گذاری و عوامل مرتبط با آن حکایت دارد.
عضو هیات علمی گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران یادآور شد: اگر چه زمان اختصاص یافته به آموزش فرزندان با تحصیلات پرداخت رابطه محدودتری دارد اما این رابطه فارغ از جنسیت والدین با رویکرد فرهنگی همخوانی دارد زیرا بر خلاف پیش بینی رویکرد اقتصادی، مادران و پدران تحصیلکرده تَر زمان بیشتری را صرف آموزش فرزندان می کنند.
وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد تحصیلات بیشتر به عنوان ابزاری برای چانه زنی در جهت کاهش مشارکت در آموزش فرزندان به کار نمی رود، گفت: بلکه با ایجاد نگرش های برابری طلبانه در مورد نقش های جنسیتی و تقویت نگرش مثبت درباره نقش مستقیم والدین در پرورش فرزندان همراه است.
ترابی خاطرنشان کرد: رابطه مشارکت پدران در آموزش فرزندان با مشارکت آنان در فعالیت های خانگی و غیرخانگی با رویکرد اقتصادی همخوانی دارد، زیرا تنها مشارکت بیشتر در فعالیت های شغلی است که از مدت زمانی که صرف آموزش فرزندان می کنند، می کاهد.
وی ادامه داد: اما رفتار مادران را نمی توان صرفا با رویکرد اقتصادی تبیین کرد، زیرا این رابطه منفی به فعالیت های خانه داری، اجتماعی و فردی گسترش می یابد.
عضو هیات علمی گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران در پایان تصریح کرد: با توجه به ناسازگاری آموزش فرزندان با فعالیت های شغلی پدران و اکثر فعالیت های مادران می توان نتیجه گیری کرد که اجرای برنامه های سازگارکننده نقش های والدینی و غیر والدینی می تواند در بهبود کمی و کیفی جمعیت و تحقق أهداف سیاست های کلی جمعیت مؤثر واقع گردد. امکان تلفیق ارتباطات اجتماعی، وظایف خانه داری و فعالیت های آموزشی، تفریحی و شغلی با مسؤولیت های والدینی نه تنها سلامت جسمی و روانی والدین را ارتقا خواهد داد بلکه با تسهیل پرورش فرزندانی سالم، دانا و ماهر، انگیزه بیشتری برای افزایش فرزندان و بستر مناسبی برای تقویت سرمایه انسانی ایجاد خواهد کرد.
جایگاه ایران بین کشورهای آسیایی از نظر شاخص سرمایه انسانی
محمود مشفق عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی هم در این کنفرانس به مقایسه جایگاه ایران بین کشورهای آسیایی از نظر شاخص سرمایه انسانی و سیاست ها و عوامل پیشران کلان پرداخت و گفت: سرمایه انسانی عامل مرکزی رشد پایدار و کاهش فقر است و از آنجا که ماهیت کار تکامل یافته و در روند نوسازی کارها و مشاغل به طرف تخصص گرایی میل نموده است، سرمایه گذاری در سرمایه انسانی اهمیت روز افزون یافته است.
وی با اشاره به این که شاخص سرمایه انسانی شاخصی است که توسط بانک جهانی طراحی شده و دارای سه مؤلفه آموزش، بقا و سلامت است، خاطرنشان کرد: مقدار این شاخص بین صفر تا یک است که مقدار یک کل قابلیت مولد بودن است و هر چه مقدار کمتر می شود قابلیت مولد بودن کاهش می یابد.
مشفق ادامه داد: مقدار این شاخص برای ایران در سال ٢٠١٨ به تفکیک برای مردان ٠.٥٦ و برای زنان ٠.٥٩ بوده است. این در حالی است که در بین کشورهای آسیایی، کشورهای کره جنوبی و ژاپن با نمره ٠.٨٤ و کشور سنگاپور با نمره ٠.٨٨ بالاترین نمره و پاکستان و افغانستان با نمره ٠.٣٩ کمترین نمره را کسب نموده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که مقایسه نظام های آموزشی و سلامت کشورهای مورد مطالعه نشان می دهد که اهداف، ساختار و کارآیی نظام آموزشی جوامع با سرمایه انسانی بالاتر دقیق تَر، شفاف تَر، قابل سنجش و کاراتر است، اظهار داشت: سیستم آموزشی ژاپن از موفق ترین سیستم های آموزشی دنیا است که بالاترین سرانه های دانش آموزی و سرانه تخت بیمارستانی مربوط به این کشور است.
وی خاطرنشان کرد: نسبت دانش آموز به معلم در سه کشور سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن ١٥ دانش آموز است که این رقم در افغانستان و پاکستان ٤٥ و در ایران ٢٨ است. نحوه گزینش معلمان و حق و مزایای آنها در کشورهای با سرمایه انسانی بالا، تفاوت بسیار عمیقی با کشورهای با سرمایه انسانی پایین دارد. به گونه ای که ژاپن بالاترین تخت بیمارستانی یعنی ١٤ تخت به ازای هر ١٠٠ نَفَر دارد در حالیکه در ایران و ترکیه حدود ٢.٥ تخت بیمارستانی به ازای هر ١٠٠ نَفَر است.
برچسب‌ها
والدین آموزش و پرورش سرمایه اجتماعی جمعیت پیر


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرز تهیه‌ی ته‌چین گوشت و بادمجان؛ خوشمزه و مجلسی

فیلم‌های سینمایی یکشنبه 17 فروردین

چالش جالب بازیکن استقلال علی دشتی و همسرش در قرنطینه

مدیر فوتبالی که کرونا گرفت ؛ مرگ را به چشمم دیدم

هفته جوان امسال آنلاین است / استمرار خدمات تشکل‌های جوانان در موضع کرونا با توان بیشتر

هزینه آزمایش کرونا در مراکز خصوصی چقدر است؟

شهردار تهران: نمی‌توان حمل و نقل عمومی را تعطیل کرد

تاریخ احتمالی برگزاری آزمون تیزهوشان اعلام شد

مرگ 10 نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کرونا

دانش آموزان و دانشجویان تا پایان فروردین تعطیل شدند

کدام آزمون‌ها بخاطر کرونا لغو شد؟

دستور وزیر درباره هزینه درمان بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها

وقتی همه چیز اونجور که میخای پیش نمیره

شیردهی خطر ابتلا به سرطان شایع زنان را کاهش می‌دهد

آیا مصرف قرص کلروکین که با توجه به شیوع کرونا مصرف آن افزایش پیدا کرده، توصیه می شود؟

برای نوجوان هایی که در سر سودای کارآگاه شدن دارند!

آیا ویروس می‌تواند به جنین من در داخل رحم منتقل شود؟

خانم های لاغر چگونه لباس بپوشند؟

چهره ها/ تبریک امیر جدیدی برای تولد نوید محمدزاده

«بوتاکس» به زودی آماده نمایش می‌شود

چهره ها/ حرف های مهران احمدی از زبان یک کارگر ساده

اکران فیلم جدید تام کروز به دلیل کرونا به تاخیر افتاد

سال افول «محمدرضا فروتن» در سینما

رقص رحمت در پشت صحنه سریال پایتخت 6

جشن تولد کاوه رضایی مهاجم ملی پوش در قرنطینه بلژیک

انتصاب رییس کارگروه بازرسی و ارزیابی اجرای پروتکل‌های بهداشتی بهزیستی در مراکز تحت پوشش

نمایش عروسکی در خانه

شهرداری تهران به جمع آوری معتادان متجاهر کمک می کند

9 بزرگراه تهران قرمز شد

خبرهای دادستان سنندج از سقز؛ 34 نفر دستگیر شدند

سرقت از خانه باجناق پولدار

آخرین آمار جهانی کرونا؛ یک چهارم مبتلایان آمریکایی هستند

روش ساخت یک شانه چوبی!

مرخص شدن یک پیرزن 101 ساله مبتلا به کرونا

ته‌چین گوشت و بادمجان خوشمزه و مجلسی

توضیحات مهم سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از ماسک معمولی

آلوئه‌ورا، تسکین طبیعی مشکل خارش در بیماران دیالیزی

جزئیاتی اسف‌بار از وضعیت زنان زندانی

نقش زنان در مقابله با کروناویروس

همه حاشیه‌های نوروزی تلویزیون

بانوی تکواندوکار ایرانی به کما رفت/عکس

محمدی: «ستایش» آنقدر خوب بود که باعث شد به تلویزیون برگردم!

چه کسی مسئول نظارت بر اشعار تبلیغاتی رسانه ملی است؟ / حافظ شیرازی در آگهی روغن مایع!

توضیح بهرام افشاری درباره حواشی لکنت زبان بهتاش

42 میلیارد خسارت نوروزی سینمای ایران!

«زیرخاکی» سریال رمضانی شد

چراغ سبز مسئولان به ترافیک کرونایی!

وضعیت متوفیان در بهشت معصومه قم در روزهای کرونایی

معتادان خیابانی هر چه سریعتر غربالگری شوند/استفاده از نقاهتگاه‌ برای نگهداری موقت این معتادان

واکنش زنان مالزی به مقررات مهار کرونا