آریا بانو

آخرين مطالب

بن‌لادن همزمان با سفر آیت‌الله هاشمی به عربستان، به شیعیان حمله کرد گوناگون

بن‌لادن همزمان با سفر آیت‌الله هاشمی به عربستان، به شیعیان حمله کرد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - در فوریه 1998 و هم زمان با سفر رفسنجانی به عربستان، بن‌لادن به شیعیان حمله کرده و اعلام کرده بود که هیچ همکاری میان مسلمانان با یهودیان، مسیحیان و دیگر «مشرکان» وجود نخواهد داشت.

سفارت آمریکا در ریاض در گزارشی محرمانه به تاریخ سه شنبه 21 مهر 1377 به توضیحاتی درباره اسامه بن لادن پرداخته است.
متن این سند که ویکی لیکس آن را منتشر کرده، در زیر آمده است:
موضوع سند: عربستان سعودی: اسامه بن لادن
طبقه بندی: سری
سه شنبه 8:37 دقیقه 13 اکتبر 1998
از: سفارت آمریکا در ریاض
به: وزیر امورخارجه
1. اطلاعات زیر درباره اسامه بن لادن، تروریست سابقا سعودی، که اطلاعاتی را هم از کنسولگری‌های ما در ظهران و جده در خود دارد، به سوالات کلیدی در تلگراف A. پاسخ می‌دهد.
الف. رهبران اسلامی مورد تقدیر اسامه بن لادن
بن لادن در یک خانواده مسلمان وهابی بنیادگرا بزرگ شده است. در جوانی تحت تاثیر محمد بن صالح العثمان، یک مبلغ نوسلفی بنیادگرا قرار داشت که امام مسجد اعظم اونیظه و عضو شورای علمای عالی بود. او در سال‌هایی که در افغانستان اقامت داشت، با اعضای جهاد اسلامی مصر و جماعت اسلامی ارتباط برقرار کرد، گروه‌هایی که تحت تاثیر سید قطب، متفکر اخوان المسلمین بودند. بعد از بازگشت از افغانستان، بن لادن تحت تاثیر مبلغان «جنبش روشنگری» سعودی بخصوص سفار الحوالی و سلمان العواد قرار گرفت، هرچند به دلیل زندگی در خارج از عربستان از سال 1991، تماس مستقیم چندانی با آن‌ها نداشت. این مبلغان نیز مانند محمد ابن عبدالوهاب علاقه شدیدی به آموزه‌های ابن طیمیه، متفکر حنبلی دارند که به دلیل تفسیر لفظی قرآن و مخالفت با نوآوری و نیز به این باور معروف است که مسیحیان و یهودیان کتاب‌های مقدس خود را تحریف کرده اند. بن لادن معمولا از ابن طیمیمه نقل قول می‌کند مخصوصا وقتی به توضیح نیزا برای مبارزه با شرک در اسلام می‌رسد.
در مارس 1997 و در مصاحبه با یک روزنامه نگاه پاکستانی که از کمپ او در افغانستان دیدن کرده بود، بن لادن در پاسخ به این سوال که شخصیت محبوب شما در دنیای امروز کیست، گفته بود «شیخ سلمان الاوحد ایده آل من است». سلمان الاوحد که فعلا زندانی و ظاهرا بیمار است، می‌گوید که امت اسلامی در حال حاضر در بحران بوده و نیازمند آن است که همه مسلمانان سلاح دست گرفته و برای نجات آن تلاش کنند. او در نواری که در سال 1995 به بیرون از زندان قاچاق شده بود گفت: «امروز صراحتا به همه، به دوست و دشمن می‌گویم ... جهان اسلام در حال تغییر به یک کارخانه است، کارخانه‌ای شلوغ برای آماده کردن رزمندگان است. کسانی که بر اساس ایمان خواهند جنگید. کسانی که برای بقای خود مجبور به جنگیدن خواهند بود ... این مرگ است که حیات می‌بخشد، بله، جهان برای الله، سرنوشت محتوم این امت است. در غیر این صورت منسوخ خواهند شد. اگر امت جهاد را کنار گذاشته و آن را نادیده بگیرد، الله با خوار کردن آن‌ها در میان دیگران، آن‌ها را تنبیه خواهند کرد. همانطور که پیامبر گفته بود: اگر جهاد را وابگذارید، و به کشت گیاهان قناعت کنید، آنگاه الله شما را در میان امت‌ها خوار خواهد کرد و شما نخواهید توانست از آن حالت خارج شوید مگر آنکه به مذهب خود برگشته و خواهان جهاد بخاطر خدا شوید.
اخیرا بن لادن همچنین درباره یک سخنرانی توسط امام سابق مسجد النبی در مدینه، شیخ علی عبدالرحمن الحصیف هم به خوبی صحبت کرده است. در فوریه 1998 و هم زمان با سفر رفسنجانی به عربستان، او به شیعیان حمله کرده و اعلام کرده بود که هیچ همکاری میان مسلمانان با یهودیان، مسیحیان و دیگر «مشرکان» وجود نخواهد داشت و از حضور نیرو‌های آمریکایی در منطقه هم انتقاد کرده بود.
آیا بن لادن خود را یک رهبر دینی می‌داند؟
هرچند فقط خود بن لادن می‌تواند به این سوال پاسخ دهد، اما بر اساس سخنانش به نظر می‌رسد که بن لادن خودش را یک متفکر مذهبی یا امام نمی‌داند. او خودش را یک مجاهد کاملا مذهبی و معتقد می‌داند که برای دفاع از امت اسلامی در برابر شرک می‌جنگد، خطری که به اعتقاد او توسط آمریکا، اسراییل، و دیگر متحدان ایجاد شده است.
مدارج مذهبی
اسامه بن لادن هیچ مدرک اسلامی معمولی ندارد. می‌توان گفت: او مطالعات رسمی اسلامی را در هیچ نهاد مذهبی و یا تحت هیچ متفکر اسلامی مستقلی انجام نداده است. البته او مردی بسیار معتقد است که بیشتر به عمل علاقه دارد تا به تفکر. تا جایی که ما می‌دانیم (البته نمی‌توانیم میان پیروانش نظرسنجی کنیم) پیروانش او را نه یک رهبر مذهبی که یک مبارز اسلامی می‌دانند که جنگ برای دفاع از امت اسلامی را رهبری می‌کند. حتی بسیاری از سعودی‌ها که او را گمراه می‌دانند، پایبندی مذهبی او را قبول دارند، بسیاری که از درخواست او برای خشونت ناراضی هستند، واکنش او به سیاست‌های آمریکا، مخصوصا حمایت از اسراییل را «غیرقابل تردید می‌دانند».
آیا اسامه بن لادن خود را رهبر کل و یا تنها رهبر یکی از جنبش‌های اسلامی جهان می‌داند؟
بن لادن در سخنانی که برای مخاطب غربی گفته شده، کاملا تاکید دارد که با وجود انزوا در افغانستان، او بخشی از یک جنبش اسلامی بین المللی است.
اهداف اسلامه بن لادن:
اهداف بیان شده بن لادن خارج کردن نیرو‌های امریکایی از عربستان و تمامی کشور‌های مسلمان است. ورای این هدف، در مارس 1997 بن لادن به یک خبرنگار پاکستانی گفته بود که مسلمانان نیاز به رهبری دارند که بتواند آن‌ها را متحد کرده و دولتی را ایجاد کند که حاکمیت خلیفه‌ای برقرار کند. حاکمیت خلیفه‌ای از افغانستان آغاز خواهد شد. شامل بانکداری بدون ربا خواهد بود. حاکمیت الله تاسیس خواهد شد. تمرکز ثروت در دست عده‌ای معدود، اسلامی نیست». او اشاره نمی‌کند که چه کسی صلاحیت خلیفه شدن را دارد یا چطور این جنبش از افغانستان به بقیه جهان اسلام منتشر خواهد شد. صحبت‌های علنی بن لادن بیشتر ماهیت توصیه‌ای دارد تا دستوری. او به عنوان مبارزی صحبت می‌کند که از حامیانش می‌خواهد تا علیه آمریکا و دیگر دشمنان اسلام به پا خیزند و یک انقلابی نیست که برای ایجاد یک کشور اسلامی برنامه داشته باشد. مثلا کاملا مشخص نیست که آیا او به دنبال سرنگونی کامل پادشاهی عربستان است یا خیر. او پادشاه و دیگر اعضای آل سعود را به خیانت متهم کرده، اما در عین حال می‌گوید بسیاری از شاهزادگان در این نگرانی عمومی شریک هستند و بصورت خصوصی این مخالفت را با اتفاقات داخل کشور در زمینه ترور، فساد، و سرکوب بیان می‌کنند؛ که می‌تواند اشاره تلویحی به این باشد که یکی از آن‌ها می‌تواند صلاحیت حکومت داشته باشد. علاقه بن لادن به اخراج یهودیان، مسیحیان و دیگر کافران از سرزمین‌های اسلامی نشان می‌دهد او باور دارد که وقتی آن‌ها بروند، همه مشکلات امت اسلامی از بین خواهد رفت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دکتر مصدق: دادگاه نظامی برای رسیدگی به تقصیر افسران است نه نخست وزیران

اشتباهات خنده‌دار دروازه‌بانان در سال 2019

اثرات یک نماز خاص

طنز/ من خودم بازرسم اینم کارتم

ماجرای روزه سیاسی دانشجویان پیرو خط امام چه بود؟

همنشینی یوزپلنگ و سگ در باغ وحش!

تصادف شاخ به شاخ در سر پیچ حین سبقت

گوناگون/ تخم‌ مرغ‌های یخی ساحلی را در فنلاند

گوناگون/ چکمه های ناپلئون حراج شد

اقدام جالب قاضی هنگام مراسم سوگند خانم وکیل

مراسم ازدواج در بیمارستان به علت بیماری پدر داماد

عجیب‌ترین طراحی زندان در تاریخ

گوناگون/ نوشیدنی با طعم پیاز !

گوناگون/ گربه چاق مانع سوار شدن صاحبش به هواپیما شد!

شیرجه مرگبار خودروی لاکچری به طبقه دوم ساختمان اداری

ادعای عجیب تخم گذاری پسر مالزیایی!

وقتی سنجاب خلبان می شود!

سارق 9 ساله با 397 فقره جرم در ترکیه!

دختر بچه‌ای که چشمان تمساح را در می‌آورد!

ترین ها/ عجیب‌ترین طراحی زندان در تاریخ

ضرب المثل ها/ مثل گذر پوست به دباغ خانه می افتد در قرآن

طنز/ سلام جمال بدشانس

4گوشه دنیا/ سارق 9 ساله با 397 فقره جرم در ترکیه!

داستانک/ راز آرامش در چیست؟

دبی چطور به قطب سفرهای هوایی دنیا تبدیل شد؟

نجات سگ گرفتار در یخ با بیل مکانیکی

حکمت/ ادبِ دانش ‏آموزى

وقتی میخوای تمرینایی رو که تو اینترنت میبینی انجام بدی

معمای ماهی‌گیری در یک روز تعطیل

صندلی کنار پنجره هواپیما بهتر است یا صندلی کنار راهرو؟

دیدنی های زابل؛ از شهر سوخته تا قلعه رستم

کوچکترین پستانداران جهان

بازی نهنگ های اورکا با شناگر نیوزلندی

طنز/ فیزیک مناسب یک شهردار

دست بریده در کوله مورخ روس

سرقت‌های یک کبوتر هنرمند

خودمراقبتی با چند عادت ساده اما مؤثر

ضرب المثل/ دیواری از دیوار من کوتاه‌تر گیر نیاوردید؟

سواری گرفتن ‌از تمساح یا بازی با مرگ

صحنه وحشتناکی که مادر ناآگاه در مدرسه پسرش خلق کرد!

کارهای پیچیده این دختر هنرمند!

صحنه جالبی از شیرهای بزدل

نجات گوزن‌ها با شوکر

مرد بی‌رحم کودک 7 ماهه را در ماشین لباسشویی گذاشت

انتخاب بدشانس‌ترین زندانی فراری

تفال/ دل از من برد و روی از من نهان کرد

چیزهای اشتباهی که به اسم حقیقت به ما گفته اند

دروغی که باعث از دست دادن شغل معلمی شد!

ویژگی های افراد جذاب و موثر

خودکارِ همه‎ رنگ!