آریا بانو

آخرين مطالب

حقایق جالب و خواندنی درباره دنیا که بعید است چیزی از آن ها بدانید! گوناگون

حقایق جالب و خواندنی درباره دنیا که بعید است چیزی از آن ها بدانید!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - روزیاتو / ما چیزهای زیادی بلدیم، کتاب های زیادی خوانده ایم و ساعت ها فیلم مستند تماشا کرده ایم. اما دنیا همیشه چیزی برای غافلگیر کردن ما دارد. با چند حقیقت جالب و خواندنی درباره دنیا همراه باشید.
1- سلفی ها بیشتر از کوسه ها قربانی می گیرند
در سپتامبر سال 2015، گردشگر 66 ساله ای در حالی که سعی داشت در نزدیکی بنای تاریخی تاج محل از خود سلفی بگیرد، از روی پله ها سقوط کرد و جان باخت. این حادثه ی تلخ دوازدهمین مرگی بود که در آن سال به دلیل گرفتن سلفی رخ داده بود. این در حالی است که در همان سال کوسه ها فقط 8 قربانی گرفته بودند.
2- فاصله ی زمانی میان ما و تیرانوساروس رکس کمتر از فاصله ی زمانی میان تیرانوساروس رکس و استگوساروس است
استگوساروس و خویشاوندانش (آلوساروس، آپاتوساروس و غیره) حدود 155 تا 145 میلیون سال قبل زندگی می کردند. اما تی رکس حدود 67 میلیون سال قبل وجود داشته. بنابراین حدود 83 میلیون سال میان استگوساروس و تی رکس فاصله وجود داشته. دوره ی فعلی زمین شناسی که در آن هستیم و سنوزوئیک یا نوزیستی نام دارد، از 66 میلیون سال قبل آغاز شده و در همین دوره بود که انسان نوین (هومو ساپینس یا انسان هوشمند) پا به عرصه ی وجود نهاد.
3- هواپیماها امروزه کُندتر از گذشته پرواز می کنند
امروزه یک پرواز مستقیم از نیویورک به هیوستون 4 ساعت طول می کشد. در سال 1973، همین پرواز کمتر از 3 ساعت زمان می برد. نکته اینجا است که از آن زمان قیمت سوخت به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد. شرکت های هواپیمایی هم متوجه شده اند که با کم کردن سرعت پرواز می توانند سالانه میلیون ها دلار در هزینه ها صرفه جویی کنند.
4- نظافت خانه به اندازه ی کشیدن یک پاکت سیگار برای سلامتی ضرر دارد
تنفس مواد شیمیایی درون شوینده های خانگی، ریسک ابتلا به آسم را تا 43 درصد افزایش می دهد. این مواد شیمیایی ماده مخاطی مجاری تنفسی را تحریک می کنند و می توانند منجر به تغییرات بلند مدت در نحوه ی عملکرد آن شوند.
5- سیب آنقدر انواع زیادی دارد که اگر بخواهید هر روز یکی از آن ها را بخورید 20 سال طول می کشد
بیشتر از 7،500 نوع سیب در دنیا وجود دارد. از طرفی، 20 سال فقط 7،300 روز است. بنابراین بیشتر از 20 سال طول می کشد تا هر روز یکی از انواع سیب را امتحان کنید.
7- استیو جابز اسم «اپل» را به این دلیل انتخاب کرد که در کتاب راهنمای تلفن، قبل از «آتاری» قرار می گیرد
افسانه های زیادی درباره ی نحوه ی انتخاب اسم شرکت اپل نقل شده. اما واقع گراترین آن ها از این قرار است که استیو جابز و استیو وزنیاک، دیگر بنیانگذار اپل، در ماشینی در حال حرکت بودند که جابز می گوید: «من یک اسم انتخاب کردم: اپل کامپیوتر.» آن ها اسم های دیگری هم مطرح می کنند اما به نتیجه نمی رسند. بعدها جابز گفته بود: «به علاوه یادت باشد که من در آتاری کار می کرد و این اسم در کتاب راهنمای تلفن ما را بالاتر از آتاری قرار می دهد».
8- گاوهایی که با اسم خودشان صدا زده می شوند در مقایسه با آن هایی که اسمی ندارند، 258 لیتر بیشتر شیر تولید می کنند
محققان به دامداران پیشنهاد می کنند از یک روش ساده و هوشمندانه برای افزایش شیر تولیدی گاوهای خود استفاده کنند. تنها کاری که آن ها باید انجام دهند این است که بیشتر به آن ها توجه کنند، نوازش شان کنند و آن ها را بیشتر با اسم شان صدا بزنند. به عقیده ی محققان، گاوهایی که اسم دارند و با آن صدا زده می شوند، احساس آرامش بیشتری می کنند. این در حالی است که هورمون های اضطراب باعث کاهش تولید شیر می شوند.
9- با یک مداد می توان یک خط 56 کیلومتری کشید
با یک مداد معمولی می توان یک خط 35 مایلی کشید که کمی بیشتر از 56 کیلومتر است یا می توان با آن 45 هزار کلمه نوشت.
10- دو هزار و پانصد سال قبل در چین، مردم از چاقو به جای پول استفاده می کردند
در میانه ی 600 تا 200 سال قبل از میلاد مسیح، در دوره ی حکومت سلسله ی ژو در سرزمین چین، چاقوهای برنزی نقش پول داشتند.
11- به لطف تخت شدن و بالا رفتن رزولوشن صفحات تلویزیون، سگ ها هم می توانند مانند انسان ها تلویزیون تماشا کنند
تصویری که روی صفحه ی یک تلویزیون استاندارد نقش می بندند 60 بار در ثانیه آپدیت می شود. تصاویری که سرعت نمایش آن ها بیشتر از 50 هرتز است، به چشم انسان متحرک دیده می شوند. اما سگ ها که چشمان آن ها برای واکنش به حرکت طراحی شده، در فرکانس 75 هرتز تصاویر را به صورت جداگانه می بینند. به همین دلیل اگر ویدئویی روی صفحه در حال پخش باشد احتمالاً برای سگ ها به شکل تصاویر جداگانه دیده می شود. به احتمال زیاد این حرکت برای سگ ها شکلی غیر واقعی دارد به همین دلیل نظرشان را جلب نمی کند. اما تکنولوژی جدید به ما امکان ساخت صفحاتی با رزولوشن بالا را می دهد. در این حالت دیگر ویدئوی درحال پخش شکلی غیر واقعی برای سگ ها پیدا نمی کند و از قرار معلوم برای آن ها هم جالب توجه است.
دلیل دیگری که باعث می شود سگ ها پای تماشای تلویزیون های جدید ننشینند این است که صفحات این تلویزیون ها در ارتفاعی قرار دارد که برای چشم انسان مناسب است. اگر تلویزیون تان را روی زمین قرار دهید، به احتمال زیاد سگ تان به آن علاقه نشان خواهد داد.
12- مصریان باستان 5 هزار سال قبل بولینگ بازی می کردند
بولینگ 5 هزار سال قبل در مصر باستان ورزش پرطرفداری بود. مصری ها در تالارهای بزرگ بولینگ بازی می کردند و این بازی با حضور همزمان دو بازیکن انجام می شد (بازیکن ها در انتهای یک راهروی 4 متری قرار می گرفتند). یکی از بازیکن ها یک توپ بزرگ و دیگری یک توپ کوچک پرتاب می کرد.
13- فقط 5 تا از کشورهای امروزی هرگز مستعمره ی اروپایی ها نبودند
تقریباً همه ی کشورهای دنیا در دورانی که از ابتدای قرن شانزدهم شروع شده بود و تا 1960 ادامه داشت، تحت استعمار بودند. بعضی کشورها تحت الحمایه بودند و بعضی دیگر به طور کامل تحت سلطه بودند. فقط 5 کشور امروزی همیشه از سلطه ی اروپایی ها در امان بوده اند: کره های شمالی و جنوبی، ژاپن، تایلند و لیبریا.
14- خرگوش ها می توانند بوی خرگوش هایی که شکار حیوانات شکارچی شده اند را از مدفوع آن ها تشخیص دهند
خرگوش های اروپایی شکار 30 نوع حیوان شکارچی مختلف هستند و بنابراین عجیب نیست که روش های مختلف زیادی برای سازگاری با شرایط و ادامه ی زندگی دارند. تحقیقات جدید نشان داده خرگوش ها می توانند بوی همنوعان خود را از مدفوع راسوها تشخیص دهند. این مسأله به آن ها این امکان را می دهد که از محل زندگی شکارچیان خود دوری کنند.
15- مقدار نوتلایی که سالانه در دنیا به فروش می رسد برای پوشاندن بیشتر از هزار زمین فوتبال کفایت می کند
نووتلا اولین بار در سال 1940 به تولید رسید و بچه ها و بزرگترها آنچنان شیفته ی آن شدند که هنوز هم مصرف بالایی دارد. اگر همه ی نوتلاهایی که در طول یک سال خریداری می شوند روی نان تست قرار بگیرند، بیشتر از هزار زمین فوتبال را می توان با آن ها پوشاند.
16- برای تولید یک قاشق چایخوری عسل 12 زنبور کل زندگی خود را پای این کار می گذارند
یک زنبور معمولی در طول زندگی 4 الی 5 ماهه اش، فقط حدود یک دوازدهم قاشق چایخوری عسل تولید می کند. بنابراین، کل عمر 12 زنبور صرف آن یک قاشق چایخوری عسل خوشمزه ای می شود که شما میل می کنید.
17- بیشتر آدم ها می توانند فرق آب سرد و گرم را از روی صدای جریان حرکت شان تشخیص دهند
96 درصد افراد می توانند از طریق گوش، آب سرد و گرم را از هم تشخیص دهند. شرکتی به نام Condiment Junkie که تخصص آن طراحی صدا است، به این نتیجه رسیده. شما هم از طریق این لینک می توانید متوجه شوید که جزء آن 96 درصد هستید یا نه.
18- درون بدن همه ی ما 0/2 میلی گرم طلا وجود دارد
یک شخص 70 کیلوگرمی حدود 0/2 میلی گرم طلا در بدن خود دارد. حجم این طلا حدود 10 نانو لیتر است. اگر از این حجم طلا یک مکعب بسازید، اندازه ی هر وجه آن 0/22 میلیمتر می شود.
19- طلا قابل خوردن است
غذاها گاهی می توانند به شکل باور نکردنی ای گران قیمت باشند. برای مثال، در نیویورک، می توانید برگری با قیمتی بیشتر از 600 دلار بخورید که محتویات آن خرچنگ، قارچ دنبلان و البته ورق طلا است.
خوردن یک تکه طلای 24 عیار هیچ صدمه ای به شما نخواهد زد. طلای خالص از دستگاه گوارش عبور می کند و جذب بدن نمی شود. بنابراین جای نگرانی ای برای ثروتمندها نیست.
20- فلامینگوها می توانند از آب جوش بنوشند
این پرندگان می توانند از آبی که تقریباً به جوش رسیده بنوشند. نکته اینجا است که بیشتر دریاچه های محل زندگی فلامینگوها، نمک بسیار زیادی دارند. تنها منبع دسترسی به آب آشامیدنی برای این پرندگان، آبفشان های در حال جوش و خروش است.
21- رانندگی بد تا حدودی یک ویژگی ژنتیکی است
تحقیق مختصری نشان داد ناتوانی در رانندگی می تواند از طریق ژن به شما به ارث برسد. این آزمایش با حضور 29 شرکت کننده انجام شد که 22 نفر آن ها آن ژن اصطلاحاً رانندگی بد را نداشتند و 7 نفر دیگر از آن برخوردار بودند. عملکرد شرکت کنندگانی که این ژن را داشتند در تست های شبیه سازی و دیگر تست ها 20 درصد بدتر از دیگر افراد شرکت کننده در آزمایش بود.
22- نوشابه ی فانتا در آلمان نازی تولید شد چون مشکلاتی برای ارسال شربت مورد نیاز برای تولید کوکاکولا وجود داشت
این نوشیدنی در سال 1940 در آلمان تولید شد. تحریم های اقتصادی متفقین جنگ جهانی دوم مانع از ارسال شربت مورد نیاز برای تولید کوکاکولا به آلمان شده بود. به همین دلیل از موادی که در آلمان وجود داشت شربت جدیدی تولید شد. پایه ی این شربت، آب پنیر شیر و پوره ی سیب بود. این نوشیدنی با نوشابه ی فانتایی که امروزه می شناسیم بسیار متفاوت بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توسعه روش جدیدی برای ترسیم نقشه متابولیسم کلسترول در مغز

مدلی که اوج کووید-19 را پیش‌بینی می‌کند

میمون‌ها نمونه‌های خون آلوده به کرونا را ربودند؛ نگرانی از انتقال کووید-19 توسط آن‌ها

پوشش زنده ویدیویی از پرتاب تاریخی کپسول کرو دراگون اسپیس ایکس

برای تشخیص بیماری کرونا آزمایش خون کافی نیست

مشکل فوتبال ایران پرونده‌هایی مثل استوکس است

تیم ستاره ایرانی پردرآمدترین باشگاه شد

نماینده فدراسیون پزشکی در تمرین آبی‌ها

واکنش یواخیم‌لوو به انتقادات از بوندس‌لیگا

بارسلونا و یک شکست بزرگ دیگر!

میلان به دنبال ربودن جواهر رئال‌مادرید

پایان فصل را با تعیین قهرمان اعلام کنید

گل‌محمدی بعد از 9 بازی تصمیم‌گیری می‌کند

تیم من چند قانون مشخص دارد

ستاره بارسلونا اعتراف کرد

چه چیزی می‌توانم درباره بالوتلی بگویم؟

دشمن رونالدو راهی یوونتوس می‌شود؟

رونالدو و نیمار بالاتر از مسی

مولر 3 گل تا شکستن رکورد دبروین

برترین گلزن 5 لیگ معتبر اروپا

درخواست پیروانی برای اصلاح پروتکل‌های بهداشتی

کونته به دنبال یک گزینه دیگر لیگ برتری

صحبت‌های مجید نامجومطلق در حاشیه تمرین استقلال

این ستاره به صغیر و کبیر رحم نمی‌کند!

گل اول بایرن‌مونیخ به دوسلدورف

گل دوم بایرن‌مونیخ به دوسلدورف

گل سوم بایرن‌مونیخ به دوسلدورف

چرا زنیت باید پیشنهاد ناپولی برای سردار آزمون را بپذیرد؟

گل چهارم بایرن‌مونیخ به دوسلدورف

گل پنجم بایرن‌مونیخ به دوسلدورف

آذری: در جریان پیش‌نویس اساسنامه نبودیم

بوندس‌لیگا/ آتش‌بازی بایرن‌مونیخ مقابل دوسلدورف

موافقان و مخالفان جدی برگزاری لیگ برتر

گنابری در کنار مسی و سانچو

جواب 1130 تست کرونا در لیگ برتر اعلام شد

مناظره سعید آذری و افشین پیروانی درباره ادامه لیگ

شبی که هانسی فلیک، پپ گواردیولا شد!

عاشقانه ها با پیام دهکردی

نفرات برتر جشنواره ملی شاهنامه‌خوانی مجازی در شهرکرد معرفی شدند

دو خط کتاب/ هیچوقت امیدت را از دست نده

عرضه «سه دیدار» با صدای وحید یامین‌پور

صادق خلخالی می‌خواست نام خلیج فارس را بعد از انقلاب تغییر دهد؟

چرا امیر آقایی بازی در فیلم «دوئل» را نپذیرفت؟

دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا

جشن تولد عجیب مجید واشقانی

چهره ها/ وقتی علی عبدالمالکی هوای خودش را دارد

فیلم‌های سینمایی شبکه کودک و امید؛ از تشنه سرعت تا ویلی تاکسی

فیلم‌های مهیج سینما با موضوع تعقیب و گریز

چهره ها/ رضا بهرام آماده برای موزیک جدید

چهره ها/ درد و دل ریحانه پارسا از روزهای بعد از سریال «پدر»